NIEUWEDIEPER COURANT. INWISSELING VAN MUNTBILJETTEN. M 45. I» O X I> E it l> 26 MEI. 1864. TWEE-EN-TWINTIGSTE ©P JAARGANG. BINNENLAND. htSo HELDERSCHE Deze Couraut wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco por post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. JIOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan den Helder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER vestigt, ten gevolge eener ontvangene Circulaire, de aandacht der Ingezetenen op eene door Z. Exe. den Minister van Financiën uitgevaardigde en in het tweede bijvoegsel tot de,NederlandscJie Staatscourant van den 12 dezer, No. 10, geplaatste aankondiging, waarbij alle houders van Muntbiljetten, uitgegeven krachtens de Wetten van 18 December 1845 {Staatsblad No. 90) en 17 September 1849 {Staatsblad No. 46), worden uitgenoodigd, om zich den nieuwen en laatsten termijn, thans tot verwisseling van die Biljetten verleend, ten nutte te maken, door hunne Biljetten ten spoedigste ter verwisseling aan te bieden of te doen aanbieden ten kantore van den Betaalmeester in hunne woonplaats, of bijaldien aldaar geen Betaalmeester aanwezig is, ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen in de Gemeente. Uit aanmerking van deze laatste bij de Wet opengestelde gelegen heid om de voormelde Muntbiljetten tegen de waarde te ver wisselen, worden de Ingezetenen aan de bovenbedoelde aankondiging, die ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing ligt, herinnerd en aan bevolen, oin zich niet op den betrekkelijk langdurigen termijn, die de wet verleent, te verlaten, maar door spoedige aanbieding van hunne biljetten, zichzelven en hunne nablijvende betrekkingen voor onherstelbare verliezen te vrijwaren. Helder, den 19 Januarij 1864. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Mei. De wel-eerw. heer H. op 't Holt, predikant bij de Clirist. Afgesch. Gereformeerde Gemeente alhier, maakte bij de voormiddag godsdienstoefening van jl. Zondag zijne gemeente bekend, dat hij een beroep had ontvangen naar Leeuwarden en dat in ernstig beraad had genomen. Heden voormiddag had bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats vande herstelling en het van buiten verwen van het Directie-Gebouw der Marine op 's Rijks werf alhier. Inge komen 7 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren R. Vos ƒ3228, P. Verhey ƒ3180, Gebr. Korft'3180, Gebr. Janzen ƒ3080, P. Spruit 3015, M. F. VVallin 3000 en S. Gooien 2950. Eergisteren geraakten van het Oostenrijksch linieschip Kaiser, liggende ter reede alhier, zeven matrozen buiten boord, die door spoedig aangebragte hulp, door middel van een uhgezonden sloep, nog tijdig aan het zeer dreigend gevaar werden ontrukt. De hevige wind en de onstuimige zee maakten het onmogelijk naar het schip terug te keeren, tengevolge waarvan de sloep in het Nieuicediep, ter zijde van het Oostenrijksch vaartuig Seefiund aankwam. Ten aanzien van het escader heeft men de ttoodige voorzorgen genomen om ongelukken te voorkomen, die uit den feilen wind, die jl. Maandag woei, zeer ligt zouden hebben kunnen voortvloeijen. Op het station van den Spoorweg en, zoo wij vernemen, langs de geheele baan, die men juist bezig is met duinzand aan te lioogen, is bijna al het zand weggestoven, waardoor den aannemer een hoogst belangrijke schade is berokkend. De stoomboot Texel zal, naar men verneemt, Vrijdag a. s. zyne dienst weder hervatten. Z. M. heeft een pensioen, groot 1152 verleend aan mevr. de wed. J. L. Crap Hellingman, alhier. Bij het korps Mariniers in Oost-Indie is geplaatst de kapt. G. A. F. Chomel, tot heden alhier in garnizoen. Zr. Ms. gepantserde stoomkanonneerboot heeft eene op de reede te Hellevoetsluis liggende geladen kof in den grond geloopen. Het volk der kof is aan boord van de gepantserde boot overgesprongen. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kommandant Kemper, is den 20 Mei van Genua, via Gibraltar, naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, onder bevel van den kapt.—luit. ter zee J. J. Wichers, den 12 April jl. te Rio-Janeiro binnengeloopen, is lek en zal aldaar dokken. Bij gelegenheid van het bezoek van het Oostenrijkseh escader op onze reede, blijkt het menigmaal in Jiet verkeer met de equipa- giën, dat zij niet allen eenerlei taal spreken, tengevolge der ver schillende volksstammen, waaruit de Oostenrijksche monarchie is zamengesteld. Dat zelfs in de omstreken van Triest, de voornaamste haven van Oostenrijk, onderscheidene talen gesproken worden, blijkt uit de hiervolgende mededeelingen, ontleend aan het werk van den heer Pavissich, getiteld: uRicoglitore Triestino," dat nu onlangs in het licht is verschenen. „In het gebied tot Tritst behoorende wordt op de lagere scholen de Slavonische taal bij het onderwijs gebezigd. Men mag aannemen, dat dit mede het geval is in drie vijfde gedeelten van het bisdom TriestCapod'Istria, met uitzondering natuurlijk van de stad zelve en haar voorsteden, uithoofde te Triest bijna uitsluitend de Itali- aansche taal op de lagere scholen wordt gebruikt. In het bisdom Veglia wordt aan tweederlei gedeelten der schoolkinderen op de lagere scholen onderwijs gegeven in het Italiaanseh. In het bisdom Görtz wordt het onderrigt aan de helft der schooljeugd uitsluitend in het Slavonisch gegeven, aan een ander gedeelte in het Italiaanseh en aan de overigen in het Duitsch, Slavonisch, of Dnitsch en Slavonisch, of Duitsch en Italiaanseh, of Slavonisch en Italiaanseh. In het bisdom Parenzo-Pola ouderwijst men bijna uitsluitend in de Italiaansche taal. De leerlingen der zeevaartkundige school te Pola genieten onderwijs in de Duitsche taal." Uit de tabellen, in genoemd werk voorkomende, blijkt, dat de stad Triest thans 95,741 inwoners, het gebied van Triest 21,380 inwoners en het geheele gouvernement 594,9S2 inwoners telt. Te Egmond aan Zee bestaat het voornemen om aldaar een badhuis op te rigten. I Er bestaat een plan ora den Haarlemmermeer-polder van spoorwegen te voorzien. 1 Te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die, in een wagon van den Rhijn-spoortrein zittende, met een fluitje herhaalde malen het sein tot vertrek nabootste. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in hare zitting van den 24 dezer, met eenparige stemmen besloten tot het verleenen van eene subsidie van 750,000, voor het aanleggen van eene haven te Scheveningen. Te Klundert zijn omstreeks 50 honden op last van den burgemeester afgemaakt, als allen gebeten door een dollen hond, die bereids door den Dabij gestationeerden maréchaussé was dood- geschoten. In de vorige week is aan het station Roosendaal een bekeuring gedaan, wegens frauduleuze invoer van kanten en modewaren, ter waarde van 1000. De persoon, die ten gevolge van het ongeluk aan de R. K. kerk te Franeker vermist werd, is dood en geheel verminkt van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1