BUITENLAND. onder het puin gehaald. Het blijkt, bij naauwkeurlgc beschouwing dat de zijmuren op onderscheidene plaatsen zijn gescheurd, ten ge volge der verzakking, hoofdzakelijk van den toren. De hool'darchi- tect, die slechts tweemaal uit Roermond is over geweest, is ijlings overgekomen. Naar men verneemt, is van den commissaris des konings last ontvangen, om den btruw voorloopig te staken, ten einde meer ongelukken voor te komen. - Uit het verslag van den toestand der gemeente Arnhem ov er 1S63 blijkt, dat op de bevolkingsregisters aldaar 47S personen onder den naam van Jansen zijn ingeschreven, behalve nog die in het dienstboden register voorkomen. De kabiuets-crisis in België schijnt thans ten einde te zijn ge- loopen. De clericale partij heeft het onderspit moeten delven. Na vele vruchtelooze pogingen om een kabinet in dien geest tot stand te brengen, heeft de koning eindelijk besloten zijne liberale minis ters, met den heer Rogier aan 't hoofd, uit te noodigen om zich met het bestuur des lands te blijven belasten. Koning Leopold moet hebben toegezegd, zijne volkomeiie medewerking en de bevoegdheid tot ontbinding der kamers, indien dit mogt blijken noodig te zijn. En ofschoon nu het ministerie in de kamer der vertegenwoordigers slechts op eene meerderheid van twee stemmen kan rekening maken, gelooft men toch er niet aan, dat de clericalen den moed zullen hebben om de begrooting, die nog moet worden goedgekeurd, te verwerpen. In het oog vallend was de vergeefsche moeite, die ge noemde partij zich gaf, om een regerings-programma te ontwerpen, dat aan den zin des konings, aan de behoeften der natie en aan de partijzaak genoegzame voldoening gaf. De Deeusch-Duitsche aangelegenheden trekken nog wel is waar in hooge mate aandacht, doch zonder dat men eenigen vooruitgang opmerkt in het streven naar de oplossing van een vraagstuk, dat reeds zoovele bloedige offers heeft gevorderd. Sommigen meenen, dat, terwijl de zittingen der Londensche conferentie niet dagelijks, maar slechts bij groote tusschenpoozen plaats hebben, er bij het verstrijken van den tijd der wapenschorsing weer een nieuwe termijn van afwachtende rust zal worden bepaald, om die te benuttigen tot het beëindigen eener zaak, die te ingewikkeld schijnt, om haar binnen een maand tijets te vereffenen. Intusscheii wordt het vermoeden zekerheid, dat de Duitsclie mogendheden zich geheel en al losscheuren van het opvolgings-traetaat van 1852, ter gunste van den tegen- woordigen koning van Denemarken. Ofschoon het volgens berigten blijkt, dat de gevolmagtigden van Denemarken zich, op gezag hunner regering, thans meer dan vroeger inschikkelijk betoouen, bestaat er dus al zeer weinig uitzigt op eene minnelijke schikking. Hoezeer van de zijde rjan Pruissen er naar gestreefd wordt om de hertogdommen van Denemarken te vervreemden en de inwoners ver- pligl te maken aan hunne nieuwe beschermers, blijkt uit het besluit, om door een nieuw kanaal de Oostzee met de Noordzee te verhinden. De Pruissische regering bekostigt zelve de voorbereidende werk zaamheden daarvoor. Of men hier geheel en alleen aan belangeloos heid deuken mag, wordt door eenigen niet zonder reden betwijfeld. Hevig, in het oogvallend hevig is de toon, die de Engelsclie dagbladpers in de jongste dagen aanslaat, waar zij de Deensch- Duitsche aangelegenheden behandelt. Oogenschijulijk zou men zeggen, dat de Engelsehe natie zeer tegen Pmissen is ingenomen, wanneer men namelijk de pers als een uitvloeisel der openbare meening gaat beschouwen. Als men echter bedenkt dat slechts die van verbitte ring getuigende arakelen moeten strekken om het volk ten gunste van Denemarken en in het belang eener voor die mogendheid gunstige schikking te stemmen, dan begrijpt men dat er minder van eene verbittering tusschen Engeland en Pruissen kan sprake zijn. Onder de maatschappijen, die van eenig belang mogen geacht worden, w. t betreft haar werken en streven op staatkundig gebied, mag wel ia eene voorname plaats genoemd worden de vereeniging in het belang der onafhankelijkheid van Ierland. Opgerigt in het vrije Amerikawint zij gestadig aan in ledental en houdt zij zich voorbereid, om, wanneer de Europesche verwikkelingen te eeniger tijd Engelands magt zouden noodig hebben, ter bereiking van haar doel de noodige maatregelen te nemen. De Engelsehe regering heeft haar aandacht op deze vereeniging gevestigd en, wat erger is, ook keizer Napoleon is uitmuntend op de hoogte, omtrent hetgeen er wordt beraamd om zijnen „bondgenoot" afbreuk te doen. De dag nadert waarop de conferentie te Londen lia^e werkzaam heden zal hervatten, en nog verneemt men niets dat grond geeft tot de veronderstelling dat de groote inoeijelijkheid zal worden over wonnen: met andere woorden, dat de gevolmagtigden het eens zullen kunnen worden over den grondslag der te maken schikking. Ten aanzien van Polen is tusschen Rusland en de Pausselijke regering eene verwijdering ontstaan, die getuigt van den voortdu- renden strijd tusschen de Grieksche en Latijnschc kerk. In Rusland schijnt veel, zeer veel te worden gedaan tot verbetering van het inwendig bestuur des lands. Berigten uit Athene melden, dat koning George I den 24 dezer de hoofdstad zou verlaten, om eenige steden van de provinciën en vervolgens de Ionische Eilanden te bezoeken en tegen het einde der maand Junij weder terugkeeren. Hij had eene algeineene amnestie uitgevaardigd voor alle misdaden van politieken aard, gepleegd sedert zijne verheffing tot den troon; de muiterijen'en zamenzwe- ringen bij het leger waren daaronder begrepen. De vermindering der uitgaven voor het krijgswezen, waartoe de nationale vergadering besloten had, vas reeds verwezenlijkt; zij bedroeg twee millioen drachmen. De Engelsehe bladen geven over het algemeen eene minder donkere voorstelling van Griekeulands toestand dan de Fransche; zij doen opmerken, dat in Griekenland steeds veel plaat selijk zelfbeheer en weinig centralisatie is geweest en dit leidt natuurlijk tot wrijvingen, die iigtelijk den schijn van regeringloos heid aannemen, vooral in het oog van ongunstig gestemde beoor deelaars; verder, dat de struikrooverij in Griekenland nooit geheel is uitgeroeid en thans niet erger is, dan zij er vroeger wel is Ge weest. De jongste katoenoogst aldaar heeft ruim vijf—en—twinti"- millioen drachmen opgebragt, tegen vijf millioen in het vorig jaar. De Engelsehe en Eransche dagbladen hebben immer den mond vol van het ouregt en geweld in Polen, in Jutlandin Rome en Venetiëdoch hetgeen in de staten der Amerikannsche Unie omgaat, daarvan spreekt niemand. Intusschen kan de geschiedenis van onzen tijd geen oorlog aanwijzen, waarin meer gruwelen gepleegd, meer barbaarschheid ontwikkeld, meer regt met voeten vertrapt is gewor den, dan gedurende de heillooze vete, die de broeder van het Zuiden en die van het Noorden eener republiek, welke ons zoolang als het toonbeeld van politieke volmaaktheid werd voorgesteld, elkander als redelooze wilde dieren doet verscheuren. Tot voorbeeld daarvan outleenen wij uit een brief van New-l'ork, betreffende hetgeen na de neerlaag van den generaal Banks bij Saline Cross Roads, in het fort Pillow, heeft plaats gehad, het volgende mede: De bezetting bestond uit G00 man, de eene helft blanken en de andere negers. De gecon- federeerden maakten zich meester van dat fort door eerloos verraad. Onderwijl dat zij door een parlementair wegens de overgave deden onderhandelen en het vuur had opgehouden, naderden zij ongemerkt de wallen, overrompelden ze cn maakten het door hunne groote overmagt aan de kleine bezetting onmogelijk eenigen weerstand te bieden, zoodat deze terstond de wapenen en zich zelve overgaf. Nu begon er een moordtooneel zonder voorbeeld. Slechts 76 blanken en 31 negers zijn aan bet bloedbad ontkomen. De wijze waarop de overigen zijn om bet leven gebragt is afgrijsselijk. Het grootste gedeelte dier ongewapende menschen werd met de sabel doorstoken of met de kolven der geweren doodgeslagen. In het hospitaal, een gebouw van hout, lagen vele zieken en gewonden. Men heeft ze met het gebouw levend verbrand. Vijf negers werden gedwongen een graf te graven; nadat zij dit verrigt hadden, werden vier hunner doodgeschoten en met de vijfde, die niet gewond was geworden, in dat graf geworpen. Het tooneel, dat het fort aanbood, nadat deze monsters het verlaten hadden, is, zegt een ooggetuige, te af grijsselijk om het te beschrijven. De naam van de ellendeling die deze onmenschelijke en onleerende daad bevolen heeft, is Chahners. Iemand, die zich den volgenden dag met hem op de stoomboot' bevond, heeft gehoord hoe hij zich daarover met een diep gevoel van zelfvoldoening beroemde. De groote veldslag in Noord-Amerika weder geleverd, heeft wel veel bloed gekost, maar 't is niet bevestigd, dat liet een zegepraal is geweest voor het Noorden, al is Lee terug getrokken. Te oor- deelen naar de eerste opgaven moet de strijd op nieuw allermoord- dadigst zijn geweest. Of Grant nog op Ri.chm.ond zal kunnen trekken wordt niet gemeld. Uit IIest-lndië. berigt men, dat de Spanjaarden hun oud stelsel om honden op den vijand af te rigten op St. Domingo tegen de opstandelingen weder willen in toepassing brengen, gelijk de Zuidelijken het onlangs tegen de negerregimenten deden. Zulke gruwelen uit Amerika te moeten vernemen in deze eeuw is wel jammerlijk! - De prinses, waarvan de hertogin van Brahand den 21 dezer voorspoedig is verlost, heeft de namen Stefania Clotilde Louise Herminia Maria Charlotte gekregen. In het jaar 1829 waren in Frankrijk nog 15000 gemeenten die geen school hadden; thans ontbreekt zij nog maar in 910. In genoemd jaar was het getal schoolgaande kinderen 900,000; thans is het 4,800,000. De Eransche regering heeft met de heeren Bonet, Simon en Trot.ter een kontrakt gesloten voor het leggen van eenen onderzee- schen telegraaf van Frankrijk naar Noord-Amerika. De kosten zijn beraamd op 18 millioen francs, en de lijn moet in drie jaren vol tooid zijn. De staat heeft een waarborg van rente van 6 millioen tegen 4 pCt. en eene jaarlijksche betaling van 34-6,800 francs op zich genomen. Er is sprake van de aanstaande komst te Parijs van een Chineesch gezantschap. - Uit Parijs wordt van den 22 dezer het volgende gemeld Op de groote hitte der laatste dagen zijn talrijke en hevige onwe- ders gevolgd. De dagbladen van Boi/rg zeggen dat de schade, te Saint Rambert door den storm veroorzaakt, op 150,000 francs en die te Torcien op 240,000 francs begroot wordt. Een andere storm heeft een gedeelte der Jura vernield, waar de schade in sommige gemeenten alleraanzienlijkst is. Metoorst.eenen van buitengewone grootte zijn, zegt le Courrier de Sa in fes, Zaturdag in de gemeente C/wuse gevallen. Soortgelijke steenen vielen dienzelfden dag te EparqnesViroltet en Montauban. Dat in het krijgswezen de uitvindingen in vernieling en ver dediging nog lang niet zijn uitgeput, bewijzen de geprojecteerde ijzeren forten, die men geheel gereed bij stukken vervoert en op de plaats in elkander zet. Daar men slechts ondermijnen heeft te vreezen, is voorgesteld, den grond tot zekere diepte met ijzeren muren en stukken steen en ijzer te voorzien, om geheel onkwetsbaar te wezen. Vooral op kusten, tegen mogelijke aanvallen van pantser- vaartuigen, moeten deze geheel uit ijzer vervaardigde forten dienen. De aanmaak vereischt echter fabelachtige sommen. Het is thans meer en meer gebleken, dat de vergelijkende proeven tusschen de Armstrong- en Whitworth-kanonnen partijdig zijn genomendoor de opgegevene resultaten zijn de laatste op eene onverklaarbare wijze ten achter gesteld en Engeland bezit thans voor millioetien opofferingen een kanon, dat verre bij dat van Whitworth ten achter staat. - Sedert eenige dagen is te Londen een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden tot de oprigting van het Albert- monument, waarvan de vervaardiging aan den heer Kelk voor 120,000 (bijna 1^ millioen gulden) is opgedragen. Het zal aan den ingang van Hydepark geplaatst worden. De uitgravingen voor de funderingen moeten, met het oog op de aanzienlijke hoogte (160

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2