en aanbesteding. aanbesteding! binnenland! M 44. ZONDAG 29 MEI. 1864. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HILOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. M00Y, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denHelder,\otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 3 Junij 1361, des namiddags ten één nre, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar worden aanbesteed: filet onderhoud vnn het Sfielderschc Kanaal, benevens het verdiepen van, en het maken van Steenglooijingen langs genoemd kanaal. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar tegen betaling van ƒ1. verkrijgbaar. Nadere inlichtingen worden gegeven door den Gemeente- Bouwmeester, door wien op Maandag den 30 Mei a. s., des voormiddags ten 9 ure, aanwijzing in loco zal gedaan worden. Helder, den 21 Mei 1864. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Op Vrijdag den 3 Junij 1S34, des namiddags ten één ure, zal. aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar worden aanbesteed: fiïet verrigten van eenig Verw- en Bchan- gerswerk, met. hijievering der daartoe noodig zijnde Materialen. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, door wien op Woensdag den 1 Junij a. s. des voormiddags ten 9 ure, aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen aan het Raadhuis. Helder, den 21 Mei 1864. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den 29 dezer vertrekt de O. I. £<anduiail via SOUTH AMPTOST. Den 29 dezer vertrekt de WEST-I1VD1SCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Mei. Gisteren voormiddag werd alhier met militaire honneurs ter aarde besteld het lijk van den opperschipper bij de Marine T R. Kok, jl. Diugsdag in 43jarigen ouderdom overleden. Van het wachtschip Kortenaar was tijdens de begrafenis de vlast ter halver stok gelie- sclien De slippen van het lijkkleed werden door vier adjadants- onderofheieren gedragen, terwijl- de lijkst.atie door onderscheidene officieren, onderofficieren en manschappen en vrienden van den overledene werd gevolgd. De hertog van Saksen-Coburg-Golha, luit. ter zee 2de kl. aan boord van het admiraalschip Elizabeth, is dezer dagen van hier naar Engeland vertrokken, ten einde H. M. de koningin van Engelanddieaan zijne familie vermaagschapt is, een bezoek te brengen. Naar wij vernemen, wordt de Oostenrijksche ambassadeur aan het Nederlandsche hof Maandag a. s. alhier verwacht. De heer J. L. Kikkert, lid der Prov. Staten van Noord/tolland, te Texel, heeft aan heeren Dijkgraven en Heemraden afschrift ge zonden van een adres, hetwelk hij aan den minister van Binnenl. Zaken heeft ingediend en waarop hij hunne adhaesie vraagt. In dat met zeer veel oordeel en diepe zaakkennis gestelde adres betoogt de geëerde steller,dat de stormen van 1862 en 1S63, toen het water in de Zuiderzee tot 2 ellen en meer boven volzee opwies en bijna cén was geworden met het Noordzeewater, ieder met bange vrees vervuld werd voor het bezwijken onzer zeeweringen. Steller meent, dat het plotseling opstuiven van het Noordzeewater bij storm, gelegen in het allengs verbreeden der zeegaten van Texel, Vlieland en Terschellingdoor het afnemen der duinen, vooral te Vlieland, alwaar de duinregel in zulk een treurigen toestand verkeert, dat het geheele eiland, zonder afdoende kunstwerken, een prooi der golven dreigt te worden; dat reeds een gedeelte van het eiland, West-Vlieland, een dorp, vroeger met 388 huizen en een Protest, kerk, aan de zee is prijs gegeven, waardoor, bij eiken buitengewonen vloed, over eene lengte van 2 uren gaans, de Noordzee onbelemmerd in de Zuiderzee overstort; dat in den jare 1719 het zeegat tusschen Texel en Vlieland van strand tot strand is gemeten op 874 roeden, en van de vaste duinen van Eijerland tot die van West-Vlieland op 1375 roeden of 5000 el, en dat die ruimte thans 12,000 el zal bedragen, over welke breedte de Noordzee hooger stijgende dan 7 pl. boven volzee, met de Zuiderzee één wordt dat dit het telkens verhoogen der zeeweringen tengevolge heeft gehad. Ter verbetering van dezen hagchelijken toestand stelt adres sant voor, om op de Vliehors rijswerken met bazaltsteen te doen aanleggen van 2 el hoog boven de Hors, waardoor, volgens adres sant, niet alleen Vlieland zal behouden blijven, maar ook groote rampen voor Nederland zullen voorkomen worden. Algemeene deelneming zal het voorzeker opwekken, dat onze beroemde landgenoote, mevrouw Bosboom-Toussaint, sedert eenige dagen aan eene ernstige ziekte lijdende is. De off. van gez. 2de kl. J. J. Dekkers is geplaatst op Zr. Ms. instructie-brik de Wesp. De kapt.-luit. ter zee J. A. H. Schreuder, thans Don-actief, wordt met 1 Julij a. s. gedetacheerd bij het Departement van Marine. Z. M. heeft, beschikkende op het verzoekschrift van T. J. Waller, heemraad van den Anna Paulowna Polder (gem. Zjpeen grondeigenaar aldaar, bewilliging verleend op de acte van oprigting der iu den Anna Paitlowna Polder te vestigen naamlooze vennoot schap Breezand- Vereeniging." De minister van Biunenlandsche Zaken heeft als onderkies districten voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar aangewezen, de onder- kiesdislrieten Alkmaar, (waaronder ook begrepen is de gemeente Oudorp), Texel, (waaronder de gem. Vlieland). Terschelling, Wierin- gerwaard, Wier'mgen, Helder, ijpe(waaronder de gem. Callandsoog), Schagen, Bergen, Schoor!, (waaronder de gein. Petten), Nieuwe Niedorp (waaronder de gem. Oude Niedorp), Winkel, Barsittgerhorn, Oud- carspel, (waaronder de gem. Ziddscharicuude, Noordscharwonde, St. Paucras en Broek op LangendjkHeerhugawaard, Ursem, (waaronder de gem. Oferleek), Schermer hom, Eg mond aan Zee, Egmond Binnen, Uitgeest, (waaronder de gem. Heemskerk en Akersloot), Castriciim, (waaronder de gem. Heilo en LimmenKrommenie, Haringcarspel),

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1