BUITEN LA N waaronder de gem. St. MaartenIVarmenhuizen, (waaronder de gem. Koedijk). Donderdag a. s. zal aan liet Prov. Gouvernement van Noord- holland worden aanbesteed: 1. het bestorten van den onderzeesclieu oever voor het plankier en den leidara, benevens liet leveren van uithouders en grind bij 's Rijks zeehaven het Nieuicediep en 2. het leveren van steen eu puin en het uitvoeren van eenige werkzaam heden aan de zeewering van het Llorntje, op het eiland Texel. Jl. Donderdag is aan het Prov. Gouvernement van Noord holland aanbesteedhet verzwaren van den Pettemer zeedijk eu het uitvoeren van eenige werken aan de daarvoor gelegene zeewering. Minste inschrijver de heer B. Swets Az., te Pettenvoor 17,600. Bij den jongsten storm is in de buitengronden van Vlieland een schooner gestrand en verbrijzeld, de equipagie is vermoedelijk daarbij omgekomen. Men meent dat het de Engelsche schooner Margareth is, kapt. Daniël en dat liet schip zwaar beladen moet zijn geweest. De Nederl. kof Jasonkapt. R. J. Schuring, is op Terschel ling gestrand; het volk is gered. De lading bestoud uit spoorliout, van Dantzig bestemd naar Amsterdam. Bij gunstig weder hoopte men de lading te bergen, ofschoon men vrees koesterde, dat het schip weg zal zijn. Het Hnnoversche schip Annette, kapt. Strackholder, van Goole met steenkolen naar Amsterdam bestemd, is den 24 dezer bij Eg/nond gestrand en verbrijzeldhet volk is gered. Naar wij vernemen, zal op Zalurdag IS Juuij a. s te Heem stede de algeineene vergadering der gewestelijke vereenigiug Noord holland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap gehouden worden, waarbij ook de afdeeling Helder zal worden vertegenwoordigd. Aan den heer Vogel, te 's Gravenhage, is de vervaardiging opgedragen, van het op te rigten monument, ter nagedachtenis van den hertog van Saksen-IVeimar In den nacht van den 26 op den 27 dezer heeft het te 's Gravenhage zoo sterk gevroren, dat de melkbeesten bij het aan breken van den dag in de weide stondeu te rillen en de melkblokkeu en hekkeu zoo wit waren als in den winter. Het gevolg van deze en voorgaande nachtvorsten is dan ook, dat het gras in het minst niet groeit en de beesten veel minder melk dan gewoonlijk geven, terwijl de groenten schaarsch en duur blijven. De wol geldt dit jaar te Leiden f 2 a 2.10 het pond, dus 30 a 40 cents meer dan in 1S63. Ais eene niet onaardige bijdrage tot de geschiedenis der prijzen van dit handelsartikel diene, dat voor korte jaren de wol slechts 50 a 60 cents per pond kon bedin gen en een vet schaap voor 10 verkocht werd. Thans brengt de wol van een schaap alleen 13 op. Ofschoon de Deensch-Duitsche aangelegenheden in den jongsten tijd de voornaamste stoffe leverden voor een staatkundig overzigt van de geschiedenis van den dag, zou meu die zaak thans bijna met stilzwijgen kunnen passeren, omdat er toch volstrekt geeu nieuws daaromtrent te vermelden valt. Of men zou dit als nieuws moeten opdisschen, dat Pruissen en Ooslenrij/c een enorme som als vergoe ding van oorlogskosten van Denemarken eischendat de uitzigten van erfprins Friedrich van Augustenburg nu eens verhelderen, dan weder verdonkeren; dat de heer von Beust, vertegenwoordiger van den Duiischen Bond bij de Londensche conferentie, zich omtrent de oplossing van het hangende vraagstuk met keizer Napoleon ver staat dat Pruissen aandringt op de herschepping van Kiel in een bondshaveu en van Eendsburg in eene bondsvesting, zeer in het belang van genoemde mogendheid; dat de Engelsche regering een moeijeiijke rol heeft te spelen en evenzeer beducht is voor het zenden van de vloot naar de Oostzee, als voor het mislukken van de conferentie; dat de Duitsche regeringen de tractaten van 1851 en 1852 voor oud en versleten beschouwen, terwijl Engeland zich daaraan nog wenscht vast te houdendat, waar zouden wij ophouden, als wij de reeds gedane mededeelingen en verspreide geruchten allen nog eens wilden herhalen en opsommen? De conferentie, die slechts zeldzaam bijeenkomt, verspreidt weinig licht over de zaak, naar wier einde met verlangen wordt uitgezien. Niet onmogelijk is eene verlenging van den wapenstilstand, om de con ferentie tijd te geven tot beraadslagen. In politieke kringen te Londen vraagt men zich thans af, wat Engeland zal doen, indien de conferentie in haar doel niet slaagt of indien de wapenschorsing tot den 12 Julij niet verlengd wordt. Sommigen zijn bezorgd, dat Engeland in dit geval deel zal nemen aan den oorlog. Zooveel schijnt zeker, dat er een krisis heerscht in de Engelsche regeringskringen. De koningin verklaart zich nog even sterk als altijd tegen een oorlog met Duitschland; de prinses van IVallis daarentegen wil zelfs de Duitsche gevolinagtigden niet op hare receptiën ontvangen. Volgens Londensche club-geruchten zou de koningin afstand doen van den troon, wanneer het tot een oorlog met Duitschland mogt komen. Het geheele Engelsche kanaal-escader is in den voorbeeldeloos korten tijd van 6 dagen in de dokkeu van Plymouth schoongemaakt, nagezien, met een compositie tegen het aangroeijen van ruigte voor zien en weder geheel zeevaardig gesteld, zoodat het zeilree ligt om daarheen te vertrekken, werwaarts de dienst het mogt roepen. Naar men verneemt hebben Pruissen en Oostenrijk de oorlogs kosten thans reeds op 110 millioen gulden geraamd. Voorwaar geen kleinigheid, indien Denemarken bij den vrede genoodzaakt mogt worden, die te betalen. Maar waarschijnlijk zullen de Duitsche mogendheden deze som of «en gedeelte daarvan wel willen laien valideren tegen den afstand van Holstein en zuidelijk Sleeswijk. Prins Oscar heeft, bij het aanvaarden van het bevel over het Zweedsch-Noordsch escader bij Gotlienburg, de volgende toespraak aan de bemanning uitgevaardigd: „Ik groet ulieden allen, officieren, dek-officieren en matrozen van het mij toevertrouwde escader. Met ulieden opgevoed, ouder de drietougige (tretungade) vlag, gevoel ik levendig en diep de heiligheid van den band, die ons verbindt. Met velen deel ik in persoonlijke herinneringen, met allen in een gemeenschappelijk streven naar daden van zelfopoffering. In een gewigtig tijdsgewricht hebben wij ons, op het bevel van onzer, koning, vereenigd. Gelijk ik een volledig veitrouweu koester op uwe pligtsbetrachtiug en op uwen ijver, reken ik ook op ulieder ver trouwen. Zweedsche en Noordsehe wapenbroeders, bij de edelaardige vervulling van ons beroep, door eene vernieuwde bevestiging van onze wederkeerige bloedverwantschap, zullen wij het vertrouwen des konings eu de achting onzer medeburgers regtvaardigen en als waardige zonen van den gezegenden stam der Vikingers van het Noorden, de eer onzer vlag besehermen. Leve de koning, leve het vaderland." Genoemd escader bestaat uit de volgende bodems: de linieschepen Stockholm en Karei Johann, het fregat Vanadis, de korvetten Oriidd, Thor (vlaggeschip) en Gefle, en de bombardeer-galjoten Gunbild en Alfred, Zweedsche schepen; de fregatten St. Olaf en Kong Sverre, en de kanon neersloepen Glommen, Longen, Rrukan en Sarren, Noordsehe bodems. Uit Algerie verneemt men het berigt van het overlijden van maarschalk Pelissier, hertog van Malakoff, gouverneur van dat gewest. In den Krim-oorlog heeft hij zich een grooten naam ver worven, voornamelijk door de bestorming van den Malakoff-toren, die door zijne onversaagdheid in de magt der Franscheu,viel. Wendde ook al in de jongste dagen de Deensch-Duitsche oorlog de aandacht af van andere belangwekkende gebeurtenissen, die elders voorvielen, de Noord-Amerikaausche burger-oorlog hield daardoor niet op de noodige belangstelling te verdienen. Nog steeds woedt de krijg daar voort en in het begin dezer maand hebben er weêr veldslagen plaats gehad, die ons met afgrijzen ver vullen. Bij het voortrukken der Noordelijken, om het beleg om het sterke Richmond te slaan, geraakten de vijandelijke legers slaags. Kwam nu het geschil, waarvoor men den strijd voert, door die veldslagen nu nog een stap nader tot zijne vereffening, men mogt er vrede meê hebben en, over zooveel lijken van verslagenen heen, met eenig welgevallen de ster des vredes zien opgaan. Maar, inte gendeel, steeds meer groeit de verbittering aan en telkens aangevoerde nieuwe versterkingen doen den strijd met vernieuwde woede voortzetten. Beide partijen eigenen zich na den afloop van den jongsten veld slag de overwinning toe en houden dankdagen, om den Allerhoogste te loven voor de behaalde zegepraal. En, terwijl men het bejam meren moet, dat meri nog den moed heeft om het Hoogste Wezen voor de vernieling van het leven der broederen dank te zeggen, verneemt men met ijzing de cijfers, die van de zijde der Noordelijken worden opgegeven van het verlies aan dooden en gewonden: 40,000 man werden buiten gevecht gesteld, 3 generaals zijn er gesneuveld, 5 gekwetst; 7 a 8000 gekwetsten zijn ter verpleging naar Washing ton opgezonden. De verliezen der Zuidelijken zijn nog niet met ge noegzame juistheid vermeld, doch men verwacht, dat de opgaven daarvan niet minder belangwekkend zullen zijn. Ter zee zijn de Noordelijken in den laatsten tijd niet zeer ge lukkig geweestbij onderscheidene gelegenheden hebben zij min of meer zware verliezen geleden. Een invaliede, een voormalig strijder van Waterloo, bezocht dezer dagen de tentoonstelling te Brussel. „Hoeveel is de entree," vroeg hij den portier. „Een gulden." Hier zijn tien stuivers," zei de oude soldaat, „dat's de prijs voor iemand als ik, die maar één oog heeft." Van Gent wordt van den 23 dezer geschreven, dat aldaar proefnemingen gedaan zijn in het schieten met eene nieuwe karabijn, uitgevonden door den heer Leaders, wapenfabriekant te Luik. Het mechanisme dezer karabijn is een meesterstuk van zamenstel; het behoort tot de categorie der zoogenaamde grendel-wapens, is zeer eenvoudig en biedt alle voorwaarden van veiligheid aan. De wijze van laden achter aan den loop is zoodanig verzekerd, dat, toen eenige honderden schoten met het grootste gemak gelost waren, daarvan bijna geen spoor te zien was. Ook bezit de nieuwe karabijn het voordeel, met de gewone kardoes in papier of met den blooten kogel alleen geladen te kunnen worden. De Japansche regering heeft 28 millioen francs in de bank van Frankrijk gedeponeerd, ten behoeve van het gezantschap. Voor eenigen tijd werd te Parijs een gasmachine van Lenoir van bijzondere inrigting tentoongesteld. Door middel van een caoutschoukbuis, die met den gasbehouder verbonden was, werd de machine plotseling in beweging gebiagt en stond zij ook plotseling stil bij afsluiting van den gasmeter. Vele dergelijke machines zijn tot allerlei einden thans te Parijs in gebruik. In het Grand Hotel is er een die liet geheele gebouw, van den kelder af tot den zolder, van water voorziet, een andere voert de spijzen uit de keukeu tot de vierde verdieping, een di rde draait de toestel voor de ijsberei- ding, een vierde heeft weder geheel ander werk; de gasten zitten in de salon, worden met de kamer opgeheven en aan de verdieping die zij bewonen afgezet. Evenzoo worden de goederen der reizigers ter behoorlijke plaats bezorgd. Dat alles geschiedt zonder water damp of rook, alleen door middel van het gaz, hetwelk ook ter verlichting gebezigd wordt. In den cilinder der machine wordt namelijk dat gas door een electrische vonk aangestoken en veroor zaakt alzoo de beweging van de stang. Dergelijke machines, vol gens dit systeem van Lenoir, worden reeds bij steendrukpersen, bij de bewerking van het hout, het polijsten van glas, in hoedenfabriekeu en bij verschillende andere takken van nijverheid aangewend. In de vorige week is, bij de voorstelling van Lara, in den opéra comique te Parijs, een tooneelkijker van een der galerijen in het parterre gevallen op het hoofd eener dame, die aan de gevolgen daarvan overleden is. De oud-handelaar Nunez, van Bordeaux, te Biarritz gevestigd, heeft dezer dagen, als naar gewoonte, bloemen gebragt op het graf zijner dochter, maar is toen op het graf gaan zitten en heeft zich een kogel door het hart gejaagd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2