NIEUWEDIEPER COURANT. BINNENLAND. M 47. I>0 C\i DËKU AG 9 .1 X IJ TWEE-EN-TWINTIGSTE ®fp JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Junij. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abouncert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag ea Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 42.2,aan denHelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen in herinnering, dat de vorderingen ten laste der gemeenteover 1863welke niet vóór of uiterlijk op den laatsten Junij dezes jaars ingeleverd zijn, overeenkomstig de wet worden gehouden voor verjaard of vernietigd. Helder, den 18 Maart 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSEBurgemeester. L. YERHEY, Secretaris. De kandidaten, die genoemd worden voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Alkmaar zijn, behalve het aftredend lid, de heer Jhr. Mr. C. YAN FOREEST, de heeren J. L. KIKKERT, te Texel, Mr. M. J. DE LANGE, te Amsterdam en R. C. SLOOS, gepens. kapitein ter zee, te Winkel. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Zeeland, kommandant kapt. ter zee G. C. C. Pels Rijeken, eerlang eene reis naar Oost-Indië doen, om den kapt. ter zee G. Fabius, die den schout-bij-nacht J. May als directeur en kommandant dei- Marine te Batavia zou vervangen, derwaarts over te brengen en met laatstgenoemde naar het vaderland terug te keeren. Bijna dagelijks worden door de Oostenrijksche oorlogsvaar tuigen, die hier ter reede geankerd zijn, nabij de kust van Texel bombardements-exercitiën gehouden. Men meldt van genoemd eiland, dat bij die exercitiën het wachthuis der haringtrekkers door een kogel werd doorboord, alsmede een vlet, die daarbij was gelegen. De eigenaar van een en ander vraagt schadevergoeding. De Pruissische schroefkanonneerboot Adler is Zaturdag na middag alhier gearriveerd en den volgenden dag vertrokken, na alhier eene zending bij het Oostenrijksch escader te hebben verrigt. De Deensche minister-resident heeft dezer dagen in de Staats courant doen bekend maken, dat de blokkade der Pruissische Oostzee-havens en die van de hertogdommen Sleeswijk en Holstein den 12 dezer terstond na het eindigen der gesloten wapenschorsing zullen worden hervat, indien de onderhandelingen te Londen vóór dien tijd niet tot eenige uitkomst geleid hebben. De off. van adm. 2de kl. H. F. X. Strengnaerts, thans die nende op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, wordt met 1 Julij a. s. op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus geplaatst, ter vervanging van den off. van adm. 2de kl. J. C. L. K. van Welij, die met den laatsten dezer maand op non-activiteit wordt gebragt, terwijl de off. van adm. 2de kl. J. F. J. Ma'nieu, thans non- actief, ter vervanging van eerstgenoemde, op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria wordt geplaatst. Z. M. heeft, beschikkende op het verzoekschrift van H, de Vries Rz. en vier anderen, allen wonende te Hoorn, de statuten der voor minder dan dertig jaren aangegane Vereeniging tot het ver strekken van woningen aan de arbeiders en miuvermogenden te Hoorn goedgekeurd en deze vereeniging als regtspersoon erkend. Uit het verslag der rapporteurs van de Eerste Kamer der Staten-Generaal nopens de gewijzigde concessie voor de doorgraving van Holland op zijn Smalst, blijkt, dat de verklaring der rege ring, alsof zij des noods tot deze wijziging zouden hebben kunnen besluiten, zonder de tusschenkomst der wetgeving in te roepen, de meerderheid der leden heeft verrast. Deze vermeenen, dat, vermits het hier geldelijke aangelegenheden betreft, waaruit lasten voor den Staat kunnen voortvloeijen, de goedkeuring der wetgeving daartoe geenszins mogt ontbreken. De indruk, welke de voordragt op verscheidene leden heeft ge maakt, is, dat nu bewaarheid wordt, hetgeen vroeger is voorspeld, als: 1. dat de kosten te laag zijn geraamd; 2. dat de onzekerheid blijft bestaan, of het werk zal kunnen worden uitgevoerd en in stand gehouden3. dat de onderneming in elk geval voor de stad Amsterdam niet die goede vruchten zal opleveren, welke men daar van verwacht. Deze leden volhardden alzoo bij hunne meening, dat eene verbetering van het Groot Noordh. Kanaal verreweg de voorkeur zou verdienen. Intusschen is zelfs door leden, die de bezwaren niet geheel ongegrond achten, toegegeven, dat aan de zaak der doorgraving, die eene nationale zaak was geworden, een einde moest worden gemaakt. Deze en nog andere bedenkingen zijn door de ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën beantwoord. Deze volhardden bij het gevoelen, dat de regering eigenmagtig in de wijziging der concessie had kunnen voorzien, maar dat zij in dit opzigt liever te veel dan te weinig heeft willen doen. De regering erkent, dat de kosten aanvankelijk te laag zijn geraamd, maar verklaart, dat noch bij haar, noch bij de deskundigen, die haar ter zijde staan, noch bij de ondernemers twijfel aanwezig is omtrent de mogelijkheid van uitvoering en onderhoud. Wat de vraag betreft, of aan eene verbetering van liet Noordh. kanaal de voorkeur behoort te worden gegeven, deze is, naar het oordeel der regering, niet meer ontvankelijk, en wat de behoefte van Amsterdam aan de doorgra ving aangaat, meent zij te mogen wijzen op de adressen van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel dier stad. Dezer dagen heeft de Arrondissements-Regtbank te Hoorn zekere A. S., echtgenoote van C. R., wonende te Enkhuizen, die beschuldigd was van op onderscheidene tijdstippen in het jaar 1862 en vroeger mishandelingen op hare aangehuwde kinderen E. en D. te hebben gepleegd en wel bepaaldelijk aan haar dochtertje D., toen 13 jaren oud, eten te hebben geweigerd, haar met een kan op het hoofd en met een Spaansch riet op het ligchaam te hebben geslagen, vervolgens in een kelder te hebben geworpen en met den voet op het ligchaam te hebben getrapt, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 4 maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan. Te Dordrecht viel Zondag een 6jarig kind in het water. De agent-brugwachter Davemans, van Rotterdam, bevond zich er toe vallig en redde het kind. Dit is reeds de 21ste maal, dat hij een leven op die wijze redt; van Z. M. ontving hij reeds de zilveren medaille. Dezer dagen ontstond er in de Tolbrugstraat te 's Hertogen bosch twist tusschen een 10 of 12tal militairen, gedeeltelijk dragon ders, gedeeltelijk infanteristen, welke twist aldra tot dadelijkheden oversloeg en men van weerszijden de sabels gebruikte en er duchtig op insloeg, zoodat het noodig was dat de bezetting der hoofdwacht tusschenbeiden kwam. Toen evenwel werd de strijd des te heviger, doordien het getal strijders van weerszijden, zoo dragonders als in fanteristen, al grooter en grooter werd, terwijl tevens spoedig eene groote massa volks op de been was. Het werd toen dringend noo dig, dat er eene groote patrouille werd afgezonden, die met geladeu geweren gewapend, waarvan gelukkig geen gebruik behoefde gemaakt te worden, eene der voorvechters arresteerde en de menigte uit el kander dreef. Een vijftal soldaten is ernstig gewond geworden, één

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1