ADVERTENTIËN. O P II O E P I A G. VERBETERING. MARKTBERIGTEN. C A R G A L IJ S T. Getrouwd F. J. J. MEEÜSSEN en A. P. VAN V I E G E N. Helder, 15 Junij 1864. Heden bevallen van een Zoon, Vronwe GEERTRUIDA ALBERTINE MADELAINE DE RÜUK, Echtgenoote van W. K. VAN GENNEP. Nieuwediep12 Junij 1864. Bevallen van eene Dochter, E. L. A. HELLMUND, Echtgenoote van F. M. PARKER VERBOOM. Nieuwediep, 15 Junij 1864. Alle degenen welke iets mogten verschuldigd zijn aan, of te vorderen hebben van nu wijlen Mejufvrouw BET JE JACOBS K ANNE WASSER, Weduwe HARTOG ARONS, gewoond hebbende en overleden te Helder, 9 Mei 1864, worden verzocht daarvan ten spoedigste en altijd vóór 1 Julïj n. s. BETAL1XG of OPGAVE te doen ten kantore van den Notaris W. J. IIIDDE BOK, ter standplaats Nieuwediep, gemeente Helder. Rolert en Veldleger te lezen waren en achter welke de hoofdpersonen uit de vier opéra's in kostuum, kransen aan die zuilen hechtten. Het geheele publiek stond met daverende toejuiching van zijne zitplaatsen op en nadat de allegorische voorstelling nogmaals herhaald was, ving het vijfde bedrijf van „De Profeet" aan. Zekere heer Hodel, te Parijs, die zich den titel geeft van „sterrekundige die alleen de duistere eclipsen aankondigt", heeft een brief aan den Phare de la Loire gerigt, waarin hij voorspelt dat tussghen de maanden Junij en December dezes jaars totale, bovennatuurlijke eclipsen zullen plaats hebben, zijnde nachten die niet minder dan 5 a 8 etmalen zullen duren. De vreeselijke ontknooping van het proces des Parijschen ge- neesheers Conty de la Pommerais heeft jl. donderdag in den vroegen morgen op de Place de la Ilocpiette plaats geluid. De man, door den jury en door het hof van cassatie schuldig verklaard aan de vreeselijke misdaad van de weduwe de Pauw, zijne bijzit, ook nog nadat hij eene jonge, deftige vrouw ten huwelijk had genomen, door vergif (digitalium) om het leven te hebben gebragt, ten einde aldus in het bezit te komen van de 500,000 francs, waarvoor zij haar leven bij verschillende maatschappijen verzekerd had, hij heeft met zijn leven den eisch der menschelijke geregtigheid betaald. Eene huivering vaart ons onwillekeurig door het bloed bij de gedachte aan de vraag of de mensch het regt heeft, aldus in den naam der zedelijkheid en der wet aan zijn medemensch iets af te nemen, dat door geene menschelijke magt alleen ooit of ergens te voorschijn is te roepen: het leven Maar zelfs waar wij die gedachte ter zijde steller., blijven er nog tal van sombere en treurige denkbeelden over die zich aan een feit als dit verbinden. De zedelijke verlaging, de wreede zelfzucht de dorst naar genot en weelde, waaraan wij hier een beschaafd wetenschappelijk man zien toegeven in zulke mate dat hij er een sluipmoordenaar door wordt, zij zijn een schokkend schouwspel en eene ernstige les. Het proces heeft ons wederom een blik doen slaan ia eene wereld van onzedelijkheid, waarvan Parijs de hoofdstad heet, maar die zich soms tot onze onmiddelijke nabijheid uitstrekt. La Pommerais had in den laatsten tijd wel iets van zijne geest kracht verloren. Hij scheen wel altijd onderworpen aan zijn lot, maar was niet meer zoo kalm als aanvankelijk; zijn slaap was minder diep, soms zeer onrustig, 's Morgens scheen hij ter neder geslagen, en dikwijls uitte hij den wensch dat er toch maar een einde aan zijnen toestand komen mogt. Die wensch werd eergis teren morgen vervuld, nadat bij den prokureur-generaal van het keizerlijke hof de processtukken van de kanselarij waren terug gezonden, met de veelzeggende en in die gevallen gebruikelijke bijvoeging: „dat de justitie haren geregelden loop hebben moest." Een paar dagen vroeger reeds verwachtte men het schouwspel en telkens van des morgens drie a vier ure af, wemelde het plein van mannen in blouses, die zich de slechtste en gemeenste kwink slagen veroorloofden, van dames uit de demi-monde (ook wel uit de vierde en achtste wereld) nog in het toilet, waarmede zij dien nacht in de Jardin Mabille of elders hadden gedanst, studenten, grisettes, enz. La Pommerais sliep, toen hem ten half zes ure de verwerping van zijne voorziening in kassatie en mitsdien zijne ter-dood-brenging aangezegd werd. Hij rigtte zich snel en levendig overeind, maar zeide niets en stond op. Op de vraag of hij nog eenige bekentenis of openbaring te doen had, antwoordde hij koel en kort, maar zonder eenige scherpte of bitterheid„neen.". Hij onderhield zich zeer kalm en gelaten eenigen tijd met den aalmoezenier, liet zich rustig en onderworpen, op de voor veroordeelden gebruikelijke wijze, onder toezigt van den scherpregter kleeden en begaf zich zonder steun, met zelfs eenigzius vasten tred naar de plaats daarvoor bestemd. Toen men hem de handen op den rug bond, gaf hij door eene beweging met het hoofd te kennen dat een der koorden hem knelde; zijne trekken verrieden geene ontroering en hij luisterde aandachtig naar de toespraak van den aalmoezenier, die hem ten slotte over zijne vrouw sprak, en vroeg of hij haar ook een laatst aandenken laten wilde. Hij knikte toestemmend, deed zich van de kruin van het hoofd een haarlok afsnijden, die hij kuste, in een papier liet vouwen en den aalmoezenier overhan digen, met verzoek de bezorging wel te willen op zich nemen. Vervolgens begaf hij zich naar het schavot, waarvan de aanblik hem niet deed ontstellen. Hij nam een hartelijk afscheid van den aalmoezenier, ging de trappen met vasten tred, maar zonder vertoon vaD hardvochtigheid op, sprak geen woord, plaatste zich onmiddelijk tegen de bascule-en eene sekonde later was het bloedig werk der geregtigheid volbragt. Het bloed sprong den beulsknecht in het gezigt. Hij stierf zonder pogeherij, maar ook zonder lafheid. Men zegt dat het lijk, aanvankelijk ter aarde besteld op het kerk hof voor overledenen in de gasthuizen bestemd, door de familie opgeëischt is en aan haar zal uitgeleverd, worden. Een paar dagen geleden wilde keizer Napoléon, zich op zijn buitenverblijf te Fontainehleau bevindende, op een gondel stappen waarmede Z. M. van tijd tot tijd op een der vijvers een togtje maakt, toen het vaartuigje kantelde en de keizer door den schok in den vijver viel, waar het water .op die plaats niet zeer diep was. Onmiddelijk kwam echter hulp toeschieten en Z. M. werd van den bodem des vijvers gehaald, dermate bemodderd, dat de keizerin, die juist zonder iets van het ongeval te weten uitliet kasteel kwam, op het oogenblik dat men met den keizer kwam aandragen, hem niet herkende. De keizer is dus aan het gevaar ontsnapt; eene ligte ongesteldheid is het eenige gevolg geweest. Eenige dagen geleden heeft in de omstreken van Mezin en andere gemeenten van de Departementen van la Gironde en Lot-et- Garonne een allerhevigst onweder gewoed. Er viel zooveel hagel dat de straten met eene laag ter dikte van 40 a 50 duim bedekt waren. Er waren steenen bij ter grootte eener abrikoos, welke gedurende een half uur met zoo groote hevigheid vielen, dat de schade daardoor in de steden en op het platteland aangerigt onbe rekenbaar is. De oogst van veld- en boomvruchten, waaromtrent de schoonste uitzigten bestonden, kan als vernietigd worden be schouwd. De landbouwers zijn in de grootste neêrslagtigheid ge dompeld. Grijsaards van 80 jaren verzekeren, dat zij nimmer een zoo hevig en zoo verwoestend onweder hebben beleefd. Blijkens een door de directie van het glazen paleis bij Sgden- ham opgemaakt verslag is dat gebouw met zijn uitgestrekten tuin, gedurende de dezer dagen geëindigde tien jaren van zijn bestaan, bezocht geworden door 15,266,912 personen, en indien men de exposanten met hunne bedienden en verder personeel er bij telt, door nagenoeg 17,000,000. - Te Newmarket, bij Nailsicorthin het Engelsche graafschap Gloucesler, woont dc varkensslager Hiller en Zoon, die de zaak eenigzins in het groot drijft. Jaarlijks slagt hij, en heeft dit reeds vele jaren gedaan, omstreeks 16,000 vette varkens, dit is 53 stuks daags. De meesten zijn Berkshire's ras, en twee derde van die troep wordt uit Ierland aangevoerd. De man moet alzoo wekelijks 300 tot 350 varkens aankoopen, en verbruikt jaarlijks 120,000 pond zout en 8000 pond salpeter. Te New-York bestaat eene naamlooze vennootschap ter fabri cering van kunstmatige ledematen voor verminkten. De actiën dier maatschappij worden zeer gezocht. Karakteristiek voor de geringe kieschheid en fijngevoeligheid van den Yankee, zoodra er slechts geld te verdienen valt, is de volgende zinsnede, voorkomende in eene opwekking tot deelneming in bovenbedoelde vennootschap - „Er zullen minstens nog twee maanden moeten verloopen alvorens voldaan zal zijn aan alle ontvangen bestellingen van kunst-armen: Zulke feiten bewijzen voldoende welk een schoon veld van specu latie geopend is aan hen, die begrijpen op welke breede grondslagen het wélslagen der onderneming berust." Brieven uit de Yereenigde Staten hangen een hartverscheurend tooneel op van de rampen, die het gevolg zijn der groote veldslagen in Virginie. Een ooggetuige heeft verhaald, dat in eene stad nabij een der slagvelden 8000 stervenden, gekwetsten en verminkten zijn binnengebragt en de stad in een bloedtneer herschappen scheen. In ons vorig nommer stond in het verslag eener zitting van de Eerste Kamer abusivelijk: „Treurige onzekerheid," dit moet zijn: Treurige zekerheid. ALKMAAR, 11 Junij. Aangevoerd: 10 Paarden, f 80 a 160. 16 Koeijen, f 80 a 150. 6 Kalveren, f 12 a 25. 181 SchapeD, f8 a 40. 711 Lammeren, f 6 a 14. 124 magere Varkens, f 12 a 16. 243 Biggen, f 5 a 8. Nuchtere Kalveren, f 7 a 14. Boter 55 a 65 c. per kop. PURMERENDE, 14 Junij. Aangevoerd 34 Paarden. 332 Runderen, handel stug. 108 vette Kalveren, handel stug, 60 a 80 c. per N. p. 99 nuchtere Kalveren, f 3 a 10, handel stug. 128 vette Varkens, 35 a 41 c. per N. p., handel matig vlug. 15 mag. Varkeus, f 13 a 21 en 334 Biggen, f3 a 6, handel stug. 1006 Schapen en Lammeren, handel flaauwer. Boter 92 en een halve c. a f 1,05 per N. p. Kaas, 152 stapels kleine en 7 middelbare. Kip-Eijeren f 2,50? Eend-Eijereu f 3.50 per 100 stuks. SCHIEDAM, 13 Junij. Jenevkk f 12,a 12,50 per vat contant bij partij. Moutwijn f 8.75. LONDEN, 13 Junij. Heden waren ter VEF.-markt aangevoerd: 4970 Runderen, 2S130 Schapen, 304 Kalveren en 680 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 6 d., van Schapen 5 sh. 4 d., van Kalveren 5 sh. 2 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 5 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 4 d., Kalveren 5 sh. 2 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Aangekomen van 1115 Junij ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van NE\YCASTLE.Wriglits,T.Buckliam.l47chaldronsSteenkolen.C.Berghuijs,teHelder. SUNDERLAND. ElizabethJane.J.Diusdale.131 ch.Steenkolen AYurfbaiu&C.jteAmst. I1ARTLEPOOL. Eglantine, D.Clark. 100 chaldr.Steenkolen. ii Ronaldus,B.Kilvington.315chaldr.Steenkolen. DRAMMEN. Tvende Brödre, A. Winsnes. LadingHout. P.&C.deLange, te Zaandam

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3