BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Junij. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Alkmaargehouden op Dingsdag 14 Junij jl., is geweest als volgt: Jhr. M. C. VAN FOREEST 643 stemmen, Mr. M. J. DE LANGE 249 J. L. KIKKERT189 R. C. SLOOS80 H. KOOMEN20 Het aantal uitgebragte stemmen was 1225, volstrekte meerderheid alzoo 613 stemmen. Gekozen de Heer Jr. Mr. C. VAN FOREEST. Reeds gisteren aan onze geabonneerden binnen de gemeente bij afzonderlijke billetten berigt). Het kiesdistrict Alkmaar lelt, naar wij vernemen, 2978 kiezers, dus is de opkomst der kiezers geweest 42 pereent. Ter gelegenheid van den 46sten verjaardag van II. M. de koningin, wapperde gisteren van de openbare en veie bijzondere gebouwen in deze gemeente, gelijk mede van de schepen in de haven, de vaderlandsche driekleur. Des voormiddags ten 11^ ure werd op het Westplein door het garnizoen eene parade gehouden, die, begunstigd door fraai weder, door een groot publiek werd bijgewoond. Heden wordt het zilveren huwelijksfeest van 1IH. MM. de koning en de koningin, tegelijk met de 49ste verjaardag van de overwinning bij Waterloo, in deze gemeente, gelijk alom in ons vaderland gevierd. Ook thans wappert van de openbare en vele particuliere gebouwen, g elijk mede van de in de haven liggende schepen, de Nederlandsche vlag. Bij sommige huizen merkten wij ook nevens de driekleur een Oranje-wimpel op. Ook het Oosten- rijksch escader liet gisteren en heden de Nederlandsche vlag van den top der groote mast wapperen. Het Oostenrijksch oorlogsschip Elisabeth is eergisteren alhier weder ter reede geankerd. Naar men zegt, worden alhier met eiken dag verwacht, de Oosten- rijksche oorlogschepen Keizer MaximiliaanPrins Eugene en Adriata, ter aanvulling van het ter reede liggend escader. Gisteren morgen vertrok van hier de schroefstoomboot van de heeren Gebr. Zur Miihlen, genaamd Burgemeester Messchert van Vollenhoven, tot het doen van een pleiziertogt met heeren officieren van het Oostenrijksch escader, die Alkmaar gingen bezoeken. Aan boord bevond zich het muziekkorps van het linieschip Kaiser. De stoomboot Burgemeester Zijlstra arriveerde heden alhier met een 60tal passagiers uit Friesland, die deze gemeente een kort bezoek komen brengen. De heeren H. Grijm en R. Zwaan, brandmeesters van spuit No. 1 en 3, legden in de vergadering van den Brandraad, Don derdag jl. gehouden, hunne betrekkingen neder, uithoofde van gevorderden ouderdom. De opperbrandmeester, de heer K. J. Krul, bragt in eene toespraak hukte aan de verdiensten dezer leden van den raad en verzekerde, dat, schoon hunne medeleden den wensch tot aftreden moesten billijken, het voorzeker allen leed veroorzaakte, nu men voortaan van de zoo gewenschte medewerking der aftre denden moest verstoken blijven. Spreker bedankte hen voor de blijken van achting en vriendschap, die hij, gedurende den tijd waarin hij aan het hoofd van het Brandwezen staat, van beide heeren heeft mogen ontvangen en wenschte hun toe, ook bij het klimmen hunner jaren, nog lang voorspoed en gezondheid te mogen genieten. Wij vernemen, dat het uitzigt bestaat, dat onze aanstaande kermis zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Mons. Consael van Parijs, met zijne „Nieuwe keizerlijke Beignets-kraam uit de Champs-Elysées," welke „schitterende en elegant ingerigte" kraam, zoowel in Frankrijk en Belgie, als in onderscheidene gemeenten van ons vaderland met eere bekend is. Het Japansche gezantschap liet in der tijd deze kraam op de Scheveningsche kermis niet onbezocht. Zoover ons bekend is, is zoodanige inrigting, waar tevens alle soorten van ververschingen verkrijgbaar zijn, hier ter plaatse nog geheel nieuw. Het Staatsblad No. 54 bevat de wet tot naturalisatie van den heer F. H. Risselman alhier. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kommandant kapt.-luit. ter zee Kemper, is den 7 dezer, op reis van de Middel- landsche Zee naar Nederland, te Gibraltar aangekomen en zou met de eerste gunstige gelegenheid de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomboot 2de kl. de IVA. er geus, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is jl. Donderdag namiddag met goed gevolg te water geloopen. De off. van adm. 2de kl. B. M. E. Crevecoeur, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, is den 12 dezer op non- activiteit gebragt. Den 30 Junij a. s. zullen, aan het Prov. Gouvernement van Noordholland, o. a. worden aanbesteed: het maken van paalwerken voor de Rijkszeeweringen op het eiland Wieringen en het maken van plankierwerk in 's Rijks zeehaven op het eiland Terschelling. In de kiesdistricten Amsterdam, Haarlem en Hoorn zijn de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op jl. Dingsdag niet ten einde geloopen, maar moeten er herstem mingen plaats hebben. Te Amsterdam moesten 3 leden gekozen worden en verkreeg 1 de volstrekte meerderheid. Te Haarlem en te Hoorn moet voor ieder één lid gekozen worden. Den 16 dezer gebeurde te Hoorn een treurig ongeval. Een militair, na vier dagen met de reveille uit de policie-zaal ontslagen, spoedt zich naar boven, om nog ten 7 ure voor de aangezegde inspectie voor den generaal gereed te zijn. In haast de zaal opko mende, bemerkte hij niet, dat een luik, waardoor goederen waren afgelaten, was opengebleven en stort er door, waardoor hij zooda nig aan het hoofd is gewond, dat men voor zijn behoud vreest. Als eene bijzonderheid meldt men uit Hoorn, dat vóór de opening der stembussen voor de verkiezing aldaar op den 15 dezer, eene missive gelezen werd van het stembureau van liet eiland Urk, waarbij te kennen werd gegeven, dat niet één kiezer opgekomen was om zijne stem uit te brengen en dat, uit dien hoofde, de stemopnemers zich ook van stemmen onthouden hebben. Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, komende uit Oost-Indie, wordt eerstdaags te Vlissingen verwacht. Bij het wachten op eene delinitive beslissing in de zaak van Sleeswijk-Holstein, is de aandacht van het publiek bijzonder geves tigd op de kandidaten, die genoemd zijn voor den vacanten herto gelijken zetel in den nieuwen staat. Den pretendenten zij dan ook voor een oogenblik onze aandacht toegewijd. lste KandidaatErfprins Friedrich van AugustenburgDeze vindt bij de Pruissische regering in den laatsten tijd al zeer weinig bijval, omdat hij, gelijk vroeger is gemeld, het aanbod heeft afge wezen om eene militaire of maritime conventie met die mogendheden te sluiten. In de Pruissische voogdijschap scheen hij minder behagen te stellen en liever mag hij zich dan ook vergenoegen als zoovele andere adamskinderen, zonder hertogelijke kroon te zijn, dan die te dragen in hoedanigheid van vasal van de Prnissische regering. Deze pre tendent wordt evenwel nog steeds door den Duitschen Bond onder steund en voorgestaan. 2de KandidaatDe groothertog van Oldenbnrg, ondersteund door Rusland en thans ook door Pruissen. De Russische regering schijnt van plan te zijn, om, wanneer de conferentie eindelijk de vervulling van den troon van den nieuwen staat aan de orde stelt, deze kan didaat op den voorgrond te willen plaatsen, omdat de regten van erfprins Friedrich ook door andere mogendheden worden betwijfeld en omdat het huis des keizers, Holstein-Gottorp, waartoe de groot hertog van Oldenburg behoort, aanspraak heeft op een deel van het gebied, dat van een nieuwen bestuurder moet worden voorzien. 3de Kandidaat: Prins Gustaaf Wasa, thans hoofdofficier in het Oostenrijksohe leger, wiens kandidatuur door Oostenrijk zal worden ondersteund, zoodra het blijkt dat erfprins Friedrich niet in aan merking kan komen. De kwestie der pretendenten zal voorzeker, na de regeling van het geschil over de grenslijn, evenzeer stof aanbieden tot langdurige overwegingen bij de hoven der verschillende mogendheden en bij de conferentie. De op 16 dezer belegde zitting der Londensche conferentie is uitgesteld tot Zaturdag 18 dezer. Zij zal de tiende zijn; de negen voorafgegane bijeenkomsten werden gehouden op 25 April, 2, 9, 12, 17 en 28 Mei, 2, 6 en 9 Junij. Uit die tweede verdaging kan men opmaken, dat men tot een einde wil komen, en dat daartoe alle middelen worden aangewend. Engeland, de inwilligingen van Denemarken waarderende, verlangt bepaald, dat Duitschland nu ook eens toegeve. Ook Frankrijk moet te Berlijn en te JVeenen hebben te kennen gegeven, dat het tijd werd, op zijne beurt ook eenige inschikkelijkheid te betoonen. Maar, voegt de Constitutionel er bij, al mogt de conferentie niet slagen (waarvoor dus thans wel eenige vrees schijnt te bestaan) en al mogt Engeland, ter wille van bijzondere omstandigheden tusschen beiden willen komen, Frankrijk heeft niet dezelfde maritieme belangen als Groot-Britanniè', en een algemeene oorlog is dus nog niet te duchten. In het Britsche Lagerhuis is door lord Palmerston, in antwoord op eene hem gedane vraag, verklaard, dat door de conferentie bij de jongste verlenging der wapenschorsing geenszins was bepaald, dat die verlenging de laatste was, en zij integendeel volle vrijheid had om des noods tot eene nieuwe verlenging te besluiten. De Morning Post, lord Palmerston's orgaan, zegt, dat de vijan delijkheden over eenige dagen hervat zullen worden en dat Engeland, zoo het niet eene mogendheid van den vierden rang worden wil, daaraan zal moeten deelnemen, maar dat Engeland den strijd voor Denemarken, gelijk Frankrijk dien voor Italië, alleen zal hebben te voeren, daar noch Frankrijk noch Rusland partij tegen de Duitsche mogendheden schijnen te willen kiezen. Dat de oorlog met den 26 dezer weder in het Noorden zal uit breken wordt ook in Duitschland thans vrij algemeen voor stellig aangenomen. Zoolang de totale termijn evenwel niet daar is, moe ten wij nog op het gezond verstand der regeringen blijven rekenen, die, waar het hoofdbeginsel der schikking eenmaal is gevonden en aangenomen, geen bloedigen krijg om een stukje gronds meer of minder kunnen voeren zonder den geest onzer eeuw te miskennen en de eischen er van met voeten te treden. Op de koninklijke werven in Pruissen heerscht thans een buiten gewone drukte, en uit Kiel worden nog scheepstimmerlieden ver wacht, terwijl een oproeping aan zoodanige werklieden gedaan is, die een langdurigen en ruim bezoldigden arbeid verlangen. De divisie der stoomflottille, die voor de monstering naar Swinemunde gekomen was, heeft hare vorige ligplaats reeds weder ingenomen. Een gedeelte der roeikanonneerbooten is buiten dienst gesteld en de bezetting daarvan elders verdeeld geworden. Onder de belooningen aan Pruissische officieren voor hun gedrag in Sleeswijk-Holstein toegekend, vindt men het verleenen van brieven van adeldom aan 7 dier heeren. Tot dusverre was tusschen den rang van onder-officier en dien van officier bij het Pruissische leger een onoverkomelijke afgrond; thans zijn voor het eerst drie onder officieren tot eerste luitenants benoemd. Voor eenige maanden bragt een zeeman, te Antwerpen woon achtig, een aap van de schoonste soort uit Oost-Indië mede. Hij had het dier weten te dresseren en zoo zachtaardig te maken, dat hij het gerust met zijne kinderen liet spelen, kortom, het dier was

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2