BUITENLAND. afschaffing te komen, de borgstelling', wordt door velen voor niet voldoende beschouwd, om de beschuldigden van wetsovertreding binnen het bereik van den arm der geregtigheid te houden. In Pr nissen, zoo verzekert de Spen. Zeit., is de regering cr op bedacht om door nieuwe wettelijke bepalingen, ten minste voor sommigen, dit bezwaar op te heffen. Die wetsbepalingen zouden dan inhouden, dat de tijd, door een veroordeelde in voorarrest doorgebragt, in mindering van zijn straftijd zal gerekend worden. Ofschoon die regering mogelijk de beste bedoelingen heeft met het doen van dit wetsvoorstel, is het toch duidelijk, dat de onschuldigen, en die verdienen dat toch het meest, daardoor in het geheel niet worden gebaat. Z. M. heeft aan H.D. adjudant, den kapt.-luit. ter zee jhr. J. H. van Capellen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. van den II. Stanislas, hem door den keizer van Rusland geschonken. De luit. ter zee 1ste kl. E. T. Hanel von Cronenthall, thans non-actief, wordt met den I Julij a. s. opgedragen dc betrekking van adjud. bij den direct, en kornm. der Marine te Vlissingen, en de adelb. 1ste kl. G. II. van Heyn, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, wordt met den 30 dezer non-actief. - Ds. Hofstede de Groot, te Dwingeloo, is beroepen tot predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Pitrmerende. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisteren, uitspraak doende op de voorziening in cassatie van den heer J. G. van Rijn en mevr. de wed. Pruimers, tegen de verwijzing hunner zaak naar de openbare teregtzitting van het hof in Overijssel, hen van alle regtsvervolging ontslagen. - Als eene niet onaardige bijzonderheid deelt men mede, dat de éénige schilderij, 'twelk uit de puinhoopen van het zoo noodlottig verbrande Museum Boymans te Rotterdam geheel ongeschonden te voorschijn is gekomen, is een in een lijst gevat portretje in O. I. inkt, voorstellende den stichter van 't Museum, mr. F. J. O. Boymans. Onder de vele bewijzen van bijzondereu ijver voor het ver- kiezingswerk verdient vermelding, dat te Dockum een kiezer van 95 jaren nog met vaste schreden den kiezersweg betrad, om pligtmatig zijne stem uit te brengen en een goed voorbeeld te geven. Den 21 dezer had een jongentje van een tuinman te Onder- deudam het ongeluk, voor de pastorie aldaar, in het vrij diepe en breede kanaal te vallen. Dit deed dadelijk een menigte menschen toeschieten en onder de eersten ook de predikant, Ds. A. J. Hingst. Zijn wel-eerw., hoewel niet kunnende zwemmen, had, niet zonder levensgevaar, de kordaatheid den drenkeling na te springen; het gelukte hem dien te grijpen en daarna, daar eigen krachten bijna te kort schoten, met behulp van den heer J. Slijper, ontvanger te ïlmsingo, behouden en wel aan wal terug te brengen. Ware de heer S. niet in tijds komen opdagen, dan was de predikant waar schijnlijk het slagtoffer zijner menschlievendheid geworden. Oorlogzuchtig waren gedurende de jongstverloopene dagen de berigten en mededeeliugen, omtrent den stand van zaken betrekke lijk de Deensch-Duitschc verwikkelingen. Meer en meer dreigend werd de houding, die de verschillende partijen op de conferentie tegenover elkander aannamen. De zitting van Woensdag, waarvan zooveel heil werd gehoopt, liep af zonder tot een gewenscht resul taat te leiden. Heden, Zaturdag, zal er nog eene bijeenkomst der gevolmagtigden te Londen plaats hebben, doch, naar men vermoedt, alleen bestemd tot sluiting der conferentie, die geen schikking ver- mogt teweeg te brengen. Men kan nu vele vragen doen omtrent hetgeen de naaste toekomst ons zal te aanschouwen geven, maar 't valt tot heden moeijelijk met ecnige waarschijnlijkheid daaromtrent iets te bepalen. Het plan van Zweden en Engeland om de partij voor Denemarken te kiezen, is evenwel uit onderscheidene feiten af te leiden. Na enkele dagen welligt en belaugrijke gebeurtenissen zijn er te wachten. En nu den blik nog eens in 't, rond geslagen over het woelig wereldtooneel heen. Algemeen is de aandacht op keizer Napoleon gevestigd, die zich te midden der Deensch-Duitsche aangelegenheden geheel op den achtergrond plaatst en de moeijelijkste rol aan de Engelsche staatslieden toevertrouwt. Daar men zulk eene onder geschikte houding van keizer Napoleon niet gewoon is, vermoedt men, dat daarachter bedoelingen zijn verscholen, en sommigen weerhouden hun gevoelen niet, dat uit de bestaande verwikkelingen gemakkelijk een voordeel voor Frankrijk zou kunnen voortvloeijen, b. v. het bezit van de Rijnprovinciën. Tot de geheele onderwerping van de Poolsche gewesten, is door den beruchten generaal Murawieff aan de Russische regering voor gesteld, om of door zachte middelen de vijanden van het gouverne ment te bestrijden, of zulks te doen door middel van doortastende maatregelen. Ieder, die eenigzins bekend is, met het ruw en gestreng karakter des generaals, zal wel bevroeden, wat hij door doortastende maatregelen verstaat. Ongelukkig heeft de raad van ministers, ofschoon daarin ook stemmen opgingen ter gunste van de zachte middelen, tot het nemen van zeer strenge maatregelen besloten. Langzamerhand dringen de verlichte denkbeelden van het beschaafd Europa toch ook in van ouds barbaarsch genoemde gewesten door. De sultan van Marokko, zoo verhaalt de geschiedenis van den dag, heeft een bevel uitgevaardigd, waarbij aan de Europeanen vergund wordt overal in dat rijk handel te drijven. Tot dusverre was dit alleen in de zeehavens aan de vreemdelingen toegestaan. In de Noord-Amerikaansche Unie houdt men zich, nevens dc bemoeijingen waartoe de voortduur des oorlogs aanleiding geeft, ijverig bezig met liet zoeken van kandidaten voor het presidentschap. Te Baliimore is in eene bijeenkomst de keuze gevallen op den tegen- woordigen president Lincoln. Het ontbreekt in het Noorden niet aan voorstanders van het gevoelen, dat de Zuider Staten, zonder eenigen vorm van verschooning, door geweld van wapenen moeten onderdrukt worden. In Zuid-Amerilca is een hoogst belangrijk plan opgevat, dat voor den handel der wereld onberekenbare gevolgen kan hebben. De president der Argentijnsche confederatie heeft aangekondigd, dat hij eerlang de goedkeuring der wetgeving zal vragen op een weg tot aanleg van eene spoorweglinie van Buenos-Ayres, door het gebergte Cordelleros de los Andes, naar Santiago en Chili. Door dit reus achtig werk, dat een arbeid van niet minder dan 8 jaren zal vor deren, worden de kusten der Stille Zee met die van den Atlantischen Oceaan in verbinding gebragt. In een Eransch dagblad komt het volgende verhaal voor, ten bewijze, dat het gezigt der doodstraf niet altijd een afschrikwekkend voorbeeld isEen man had zijn vader en moeder vermoord. Hij werd gevat, stond teregt en werd veroordeeld. Men voerde hem naar het schavot op de wijze voor de vadermoorders voorgeschreven, in het hemd, barrevoets en het hoofd bedekt met een zwarten sluijer. Dat vond plaats in een landstadje, waar men midden op den dag executie hield onder het luiden der doodklok. Het was een gure winterdag, de lucht was graauw bewolkt; er viel een fijne, doordringende regen. Het schavot stond op net kermisplein; de gevangenis lag aan de andere zijde der stad. De veroordeelde moest een kwartier loopen. Hij was af; men had hem tot het laatst op genade doen hopen, en zelfs nu hoopte hij er nog op en ver wachtte om eiken hoek van een straat een koerier met de mare te zullen zien verschijnen. Hij werd door twee gendarmen ondersteund; zijn beenen knikten, zijn hoofd eveneens, en werktuigelijk opende zich zijn mond om genade! genade! te zeggen. Zoo de gendarmen hem hadden losgelaten ware hij als een bewegingloos ligchaam in het slijk gevallen. Dat was een verschrikkelijk schouwspel. Overal waren de vensters gesloten, maar op het kermisplein wachtte de mindere bevolking onder gemompel. Eindelijk, daar kwam de ver oordeelde, meer gedragen, dan geleid door de gendarmen. Bij den voet van het schavot moest men hem opnemen, ten einde hem naar boven te dragen en op de bascule te zetten; toen het mes viel, was hij reeds eenige seconden dood, tengevolge van den angst. Dien dag nu, op datzelfde uur, stond beneden aan het schavot een man, die 's nachts zes mijlen had geloopen om de teregtstelling te zien. Yroeg aangekomen, had hij de beste plaats ingenomen en daar hij, op zijn stok geleund, geen enkele der bijzonderheden van het bloe dige drama verloren. Later bleek uit zijn proces, dat die man een maand lang met het denkbeeld was omgegaan van zijn vader te vermoorden, en dat hij opzettelijk de strafoefening was komen bij wonen om met eigen oogen de straf te zien, den vadermoorder toegedacht, de straf die hij zelf zou beloopen. Dadelijk na de teregtstelling, keerde hij naar zijn dorp terug, waar hij 's avonds aankwam, en 's nachts vermoordde hij zijn vader door hem met een ijzeren staaf op het achterhoofd te slaan. Onder de geregten, voor te dienen op het groote gastmaal van het genootschap van acclimatie te Parijs, kan men, behalve een aantal vreemde groenten en geregten, ook vindenbeerenbiefstuk, soep van paardenvleesch, wolfsnieren, enz. In het Hyppodrome te Parijs worden door een hercules sterke toeren uitgevoerd, b. v. het opheffen met de tanden van een ton, waarop een vioolspeler staat. Eenige weken geleden was hij knecht in een wijnhuis en terwijl hij, ten genoegen der gasten, een tafel, waarop een hunner stond, met zijn tanden ophief, kwam juist de directeur van het Hyppodrome in, die hem vroeg hoeveel hij ver diende. „Veertig francs per maand," antwoorde de knecht. „Dan geef ik u 100 francs per dag," zeide de directeur, en hij gaf er gehoor aan. Voor eenigen tijd stierf te Valenciennes een oud schipper, in den ouderdom van 95 jaren. Sedert zijn 12de jaar had hij gerookt en hij levert dus een bewijs, dat de tabak toch slechts een zeer langzaam werkend vergif is. Intusschen heeft men berekend, dat hij gedurende 75 jaren gemiddeld 7S kilos tabak per jaar en dus in het geheel 5850 kilos heeft gebruikt. Wanneer nu die tabak op 2 francs per kilo geschat wordt, dan deed hij een kapitaal van 11,700 francs in rook vervliegen. Een inwoner van het voorgebergte Notre-Dame, te Kamer ijk, heeft dezer dagen bewijs gegeven van eenen moed en eene zelf- beheersching, die den kloeksten Spartaan zeker zou jaloerseh gemaakt hebben. Die man, die sinds eenigen tijd schrikkelijk aan de fijt leed, heeft, het volgende middel uitgevonden om zich van die ondra gelijke pijn te verlossen. Hij legde de hand op een kapblok, nam een kapmes, en kapte met eenen enkelen slag den zieken vinger af, een weinig boven het tweede gelid. Toen dit gedaan was, stelpte hij zoo goed hij kon het bloed, dat overvloedig uit de wond stroomde, nam den afgekapten vinger op, wikkelde hem in een stuk papier, stak hem in den zak en ging alsof er niets gebeurd was, rustig in de naburige herberg een glas bier drinken. - Dezer dagen had te Crefeld een treffend voorval plaats. Op een verjaarfeest van een 2Sjarig ingezeten, die tevens zijn verloving vierde, heerschte een aangename stemming onder de gasten. Op het dessert vatte de verloofde zijn glas op, om een hem toegebragte toast te beantwoorden. Naauwelijks was hij opgestaan, of men zag hem verbleeken en levenloos op den grond zijgen. Eenige portugeesche geleerden ondernamen onlangs eene be stijging van den Pico de Teyde op het eiland Teneriffe, die zich, volgens de jongste opmetingen 11,394 voet boven de oppervlakte der zee verheft, en namen bij die gelegenheid een verschijnsel waar, die om hare merkwaardigheid vermelding verdient. De rei zigers hadden zich bij avond op weg begeven en bereikten vóór het aanbreken van den dag den top des vulkaans, die als eene j reusachtige pyramide van uit de golven tot in de wolken opstijgt. Wie schildert echter hunne verbazing, toen zij bij het schemeren van den dag aan zekere punten van den horizont aanzienlijke stroo-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2