NIEUWEDIEPER COURANT Jtëö3. INWISSELING VAN MUNTBILJETTEN. DONDEKDAG 30 JE AIJ. 1064. EN WAARSCHUWING. BINNENLAND. TWEE-EN-TWINTIGSTE #1» JAARGANG. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422,aan detiIIelder,toi\lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER vestigt, ten gevolge eener ontvangene Circulaire, de aandacht der Ingezetenen op eene door Z. Exc. den Minister van Financiën uitgevaardigde en in het tweede bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van den 12 dezer, No. 10, geplaatste aankondiging, waarbij alle houders van Muntbiljetten, uitgegeven krachtens de Wetten van 18 December 1845 (Staatsblad Ho. 90) en 17 September 1849 (Staatsblad No. 46), worden uitgenoodigd, om zich den nieuwen en laatsten termijn, thans tot verwisseling van die Biljetten verleend, ten nutte te maken, door hunne Biljetten ten spoedigste ter verwisseling aan te bieden of te doen aanbieden ten kantore van den Betaalmeester in hunne woonplaats, of bijaldien aldaar geen Betaalmeester aanwezig is, 'ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen in de Gemeente. Uit aanmerking van deze laatste bij de Wet opengestelde gelegen heid om de voormelde Muntbiljetten tegen de waarde te ver wisselen, worden de Ingezetenen aan de bovenbedoelde aankondiging, die ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing ligt, herinnerd en aan bevolen, om zich niet op den betrekkelijk langdurigen termijn, die de wet verleent, te verlaten, maar door spoedige aanbieding van hunne biljetten, ziehzelven en hunne nablijvende betrekkingen voor onherstelbare verliezen te vrijwaren. Helderden 19 Januarij 1864. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L VERHEYSecretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER waarschuwt de Ingezetenen tegen het koopen en gebruiken van water, dat door karlieden langs de huizen wordt verkocht, als zijnde het gebleken, dat zij Slootwater voor Duinwater leveren. Ter voorkoming van bedrog en van schadelijke gevolgen, die door het drinken van Slootwater voor de gezondheid kunnen voort- vloeijen, zijn de karlieden gelast op hunne karren een bordje te plaatsen, waarop duidelijk te lezen staat of zij Slootwater of Duinwater verkoopen. Door Duinwater wordt verstaan het water, dat uit de putten onder Huisduinen kosteloos te verkrijgen is of aan de fonteinen der Waterleiding geleverd wordt. Op misleiding om Slootwater voor Duinwater te leveren, zal worden toegezien en, bij ontdekking daarvan, het halen van w^ter uit slooteu aan den dader worden ontzegd. Helder, den 15 Junij 1864. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Junij. De jaarlijksehe oefeningen met de gemeente-brandspuiten zijn jl. Maandagavond aangevangen met spuit No. 1. Gisteren avond heeft de oefening met spuit No. 2 plaats gehad. Jl. Zaturdag kwam alhier binnen en ter reede ten anker het Oostenrijksch oorlogschip Schwarzenbergen Maandag daarop vol gende het oorlogschip Radetzky, beide behoorende tot de Oosten- lijkscbe zeemagt. Beide schepen namen deel aan het zeegevecht bij Helgoland, waar zij door den strijd met de Denen niet weinig werden beschadigd. Jl. Zondag namiddag kwam alhier ter reede ten anker het oorlogsstoomjagt Salamis. De kommandant heeft zich, vergezeld van een zijner officieren, aan -wal begeven en geadsisteerd door den heer J. Goedkoop, op het telegraaph-bureau telegrammen afgezonden. Daarna heeft dit oorlogsvaartuig weder onze reede verlaten, terwijl het de schepen van het Oostenrijksch escader voorbij voer. Jl. Zondag is alhier in het hotel den Burg afgestapt de inspecteur van het wapen der artillerie, de generaal Steuerwald komende van Groningen, en Maandag avond de inspecteur der for tificatiën, de generaal van Kerckwijk. Heden middag ten 12 ure verliet het Oostenrijksch escader onze reede. Een groot aantal ingezetenen bevond zich op den zeedijk, om dit schouwspel aan te staren. Achtereenvolgens stoom den de oorlogsvaartuigen in de volgende orde voorbij Het linieschip Kaiser, het gepantserd oorlogsvaartuig Don Juan d'Austria, de fregatten Friedrich, Sclmarzenberg en Radetzky, de kleinere oorlogsvaartuigen Seehund en Wall en eindelijk bet admi raalschip Elizabetli. Grootsch en verheven was het schouwspel, dat zich aan het oog des toeschouwers voordeed: een achttal meerendeels kolossale vaar tuigen, door stoomkracht voortgedreven. Maar ook weemoedig was de gedachte aan het lot, dat welligt aan de vertrekkenden wacht. Mie weet, hoe kort nabij onze stranden hunne tegenwoordigheid een bloedbad doet ontstaan, waarbij natuurgenooten elkaar het dierbaar leven betwisten! De zaak, die door dit escader wordt gediend, de houding van Oostenrijk en Pruissen in den Deensch-Duitschen oorlog, moge ook al onzen afkeer wekken, toch klinke den vertrekkenden een hartelijk vaarwel achterna. Het verblijf der equipagiën sinds 16 Mei jl. was, behalve het voordeel voor vele neringdoende ingezetenen, door eene goede orde gekenmerkt en veroorzaakte volstrekt geen overlast voor de inwoners. Integendeel maakten de heeren officieren, met hunnen bevelhebber aan het hoofd, in vele opzigten aanspraak op persoonlijke hoogachting. Met het vertrek van het escader neemt ook het Duitsch Vaude ville-Theater van den heer Jos. Firmans heden avond zijn afscheid van deze gemeente. Naar men verneemt, zal de wel-eerw. heer F. Haverschmidt op Zondag 17 Julij a. s. zijne afscheidsrede houden, ter gelegenheid van zijn vertrek naar Schiedam. Aan de Hoogeschool te Leiden werd heden tot Doctor in de Geneeskunde bevorderd, de heer P. Bakker, geboren alhier, na verdediging van een proefschrift: Over Resectie van het elleboogs- geicricht. De heer C. Maats, med. dr., geboren te Schagerbrug, gemeente Zijpe, werd jl. Vrijdag aan de Hoogeschool te Utrecht bevorderd, tot Doktor in de Obstetrie, na verdediging van Theses argumenti obstetricii. De opperceremoniemeester beeft bekend gemaakt, dat het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. den koning van Wurtembergvoor den tijd van tien weken, te wetenvan 26 Junij tot en met 3 Julij grooten rouw, van 4 tot en met 24 Julij halven rouw en van 25 Julij tot en met 4 September ligten rouw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1