BUITENLAND. De luit. ter zee 3de kl. A. J. A. Kelluer, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvcrmogen Zeelandwordt met den 10 Julij a. s. op non-activiteit gebragt, en met den 11 Julij daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. L. G. C. van Wachendorff van Rijn, thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis wordende met laatstgenoemden dag op dat wachtschip geplaatst de luit. ter zee 2de kl. P. G. Bruch, thans non-actief. Men schrijft ons van Texel, dd. 23 dezer: „Het is een algemeene bekendheid dat landbouw en veeteelt zeer winstgevende beroepen ziju sedert een tal van jaren. Dat het jaar 1864 hierop geene ongunstige uitzondering maakt, daarvan getuigt, dat een inwoner dezer gemeente die er vermaak in schept om zijn vee zorgvuldig te behandelen, van één schaap, voor twee lammen welke hetzelve in het voorjaar voortbragt, op de Leidsche markt 24 guldens genootdatzelfde dier, onlangs gescho ren, leverde nog aan wol op 9 gulden, zoodat de opbrengst van dat schaap 33 gulden beliep, zonder de melk, nu nog als waarde hebbend te beschouwen. Onderscheiden veehouders in deze gemeente bezitten van 500 tot 600 stuks van dat veesoort. Wanneer men nu nagaat, hoe weinig kosten vereischt worden voor onderhoud van dat vee, dan kan men ligtelijk ontwaren dat enorme sommen jaarlijks in deze gemeente door dat middel van bestaan verkregen worden." De berigtgever eindigt met eene klagt over de minder goede wegen in die gemeente, ondanks de welvaart, die er heerscht. Jl. üingsdag avond heeft te Amsterdam een Amerikaan, de heer A. Woodruff, van New-Yoxk, eene bijeenkomst gehouden. Genoemde heer Woodruff is een ijverig voorstander der Zondag scholen en heeft zich een tweejarig verblijf in Europa ten nutte gemaakt, om overal de zaak der Zondagscholen aan te prijzen of ze in het leven te roepen. Zoo heeft men in Parijs aan hem te danken het ontstaan der groote vergadering, die jaarlijks in cle maand April in het Cirque Napoleon wordt gehouden, waar de kinderen van al de Zondagscholen, ten getale van circa 4000, zich vereenigen. Zoo is door zijn toedoen ontstaan het sedert den aanvang dezes jaars verschenen Duitsch tijdschrift Die Sonntags-ScAiile" van den heer J. D. Prochnow te Berlijn, eene leidraad bevattende tot het geven van onderrigt op de Zondagscholen, met vele toepasselijke verhalen, liederen, enz. Het doel van zijne komst aldaar is eensdeels een verslag te geven van hetgeen hij in Europa heeft mogen tot stand brengen, en ten andere den bloei der Zondagscholen ook hier te lande te bevorderen, waartoe eene onderlinge bespreking van vele gewigtige punten, zoowel met betrekking tot de organisatie, als tot het onderwijs aldaar te geven, van groot nut kan zijn. Den 24 dezer werd te Haarlem verkocht eene partij land, gelegen in den Haarlemmermeer-polder, groot 180,676 rd. voor de som van 216,844. In de Rotterdamsche gemeenteraad is met 17 tegen 16 stem men verworpen het denkbeeld, om een strafverordening in het leven te roepen, waarbij de koepokinenting verpligtend werd gesteld, ook voor kinderen, die de bijzondere school bezoeken. Uit de gehouden beraadslagingen bleek, dat ook de geneeskundige leden van den raad verschil van gevoelen bestond omtrent de behoefte aan zulk een strafverordening. De meest afdoende grond tegen zulk een strafver ordening werd niet gebezigd, dat het gevaar van besmetting door kinderziekte weinig of niet bestaat voor gevaccineerde scholieren; maar het niet aanwenden van de vaccine als voorbehoedmiddel de vatbaar heid voor de besmetting alleen beperkt tot hen, die niet ingeënt zijn. In den namiddag van 26 dezer stoomde voorbij Vlissingen, naar Antwerpen, de ontzettend groote Noord-Amerikaansche oorlogs stoomboot Niagara, commodore J. Crareil. Na aankomst der beslissing van den Hoogen Raad, in zake ds. van Rijn en mevr. de wed. Pruimers, geb. van Dedem, is eerstgenoemde den 25 dezer 's namiddags ten drie ure ontslagen. Mevrouw Pruimers heeft daarop onmiddelijk bij den Hoogen Raad kassatie doen aanteekenen van het arrest van het Hof in Overijssel, waarbij zij van de voogdij over haar minderjarig kind is ontzet. Dezer dagen heeft te Hasselt het volgende treurig voorval plaats gehad. De heer J. S. ging met zijn zwager G. eene wande ling maken, vergezeld van zijnen zoon, een 14jarigen knaap. Toen zij op de brug waren gekomen, werd J. S. door zijn zwager G., die in den laatsten tijd wel eens blijken van verstandsverbijstering heeft gegeven, aangevat en in het Zwarte Water geworpenook de 14jarige knaap zou denzelfden weg zijn gegaan, indien hij niet had weten te ontkomen. Hij riep hulp in ter redding van zijnen vader en in dien tijd sprong G. ook in het water. De beide zwagers werden met veel moeite gered en op het drooge gebragt, maar, terwijl men met J. S. bezig was om hem tot bewustheid te bren gen, liep G. in allerijl terug naar de brug, stortte zich, voordat iemand in staat was het te verhoeden, andermaal in het water en weerde de hem ter redding toegereikte haken af, zoodat hij weldra in de diepte wegzonk. Donderrdag 11. had op een afgelegen boerderij onder de ge meente Nunspeet een voorval plaats, 't welk wederom bewijst hoe weinig men kinderen zonder opzigt vertrouwen kan. Twee kinderen, beiden beneden de vijfjaar, speelden in eene ledige schaapskooi; toen een der bewoners daar toevallig kwam, zag hij dat het jongste kind door het oudste was opgehangen. Onmiddelijk maakte hij het kind los en bragt het in huis, waar het weder bijkwam. Men hoopt nog, dat het in het leven zal behouden blijven. Jl. Donderdag avond kwam zekere Wolter Haasjes, na eene twaalfjarige afwezigheid, uit Noord-Amerika tc Staphorst terug, om zijn zoon en dochter af te halen. Den volgenden morgen werd hij echter door de rijksveldwacht gearresteerd, om eenige achterstallige, correctionele en criminele straffen te ondergaan. De hooioogst in de omstreken van Meppel is thans in vollen gang, Men treft het daarmede echter slecht, daar door den aan houdenden westen wind het grootste gedeelte der oeverlanden onder water staat. Deze omstandigheid is voor de landbouwers te nadee- liger, daar zij het gras reeds veel hooger dan het vorige jaar hebben betaald. De veldvruchten staan alle overheerlijk; met name ook de boekweit, zoo als men weet een voornaam middel van bestaan. Moeijelijk was het bij het afdrukken van ons vorig nommer iets bepaalds te zeggen, omtrent den stand der zaken betreffende de Deensch-Duitsche verwikkelingen. De vraag: oorlog of vrede? ze was moeijelijk te beantwoorden, zoolang er nog eenige hoop bestond op eene plotselinge wending, voor dat de Loudensche con ferentie uiteen ging. De telegram, die wij nog opnamen, liet nog eenige hoop doorschemeren, die evenwel, helaas! in rook is vervlogen. Reeds deed het Engelsche ministerie blijken, dat de conferentie vruchteloos zou afloopen, daar zij beloofde de bijzonderheden daartoe betrekkelijk aan het Parlement over te leggen, hetgeen zij niet zou doen als de conferentie niet vruchteloos uit elkander ging. De vijandelijkheden zullen aldus weder worden voortgezet, hoezeer dan ook alle weidenkenden de beste wensehen koesterden voor het herstel des vredes. In Engeland is het volk sterk voor de partij van Denemarken en een der Engelsche bladen verklaart openlijk dat het gouvernement op aller goedkeuring zou te rekenen hebben, indien het openlijk de vijanden van Denemarken den oorlog verklaarde. Yan eene andere zijde wordt aangetoond, dat Engeland wel zoude doen met het zenden van een escader naar de Oostzee, ten einde Eunen en Kopen hagen te beschermen. Evenwel ontbreekt het ook niet aan dezulken, die vooruit beginnen te zien de vermoedelijke gevolgen, die er voor Engeland zouden voortvloeijen uit een oorlog met Duitschland, ter wijl Frankrijk zich onzijdig houdt. Ofschoon men het algemeen wel voor zeker houdt, dat Engeland tusschenbeiden moet komen, is het niet algemeen hoever zich die tusschenkomst moet uitstrekken. Het Zweedsch-Noordsch-eseader is wel is waar ontbonden, maar zoo, dat het binnen 24 uren tijds weder kan hereenigd worden. Onder de geruchten behoort, dat, wanneer Engeland ten behoeve van Denemarken tot een demonstratie ter zee mogt overgaan, ook Rusland een oefenings-escader van 4 a 5 bodems naar de Oostzee zenden zal, dat dan eens aan de Deensche, dan weder aan de Pruis- sische kust zal aanleggen. De bestemming van dit escader zou zijn, om de Engelsche operatiën in het oog te houden. Jl. Zondag morgen ten 6 ure is het Pruissisch geschut begonnen tegen Alsen los te branden. Na vele verwoestingen te hebben aan- gerigt en talrijke slagtoffers voor even eerzuchtige als hardnekkig doorgedreven plannen te hebben gevergd, zal het der overmagt van de Duitschers gelukken ook Alsen, en al wat zij verder mogten willen, meester te worden. Aan zichzelf overgelaten, kan Denemarken op den duur ook ter zee niet tegen de vereenigde Duitsche magten het uithouden, omdat de hulpbronnen niet gelijk staan en verliezen niet even schielijk door Denemarken als door de Duitsche groot- magten kunnen worden hersteld. De Presse betoogt, dat van de drie oorlogvoerende mogendheden, Denemarken, Pruissen en Oostenrijk, eigenlijk geen den oorlog gaarne wil, maar allen daartoe gedreven worden: Denemarken door vrees voor revolutie, Pruissen met het oog op de oppositie der kamers, Oostenrijk om zijn bondgenoot trouw te blijven. Daaruit leidt het blad af, dat de krijg niet met hevigheid zal worden gevoerd. De Engelsche bladen bevatten een lange lijst der oorlogschepen, die beschikbaar zijn om de geheele Duitsche kust te blokkeren en hunne eskaders in den grond te boren, indien zulks werd vereischt, alsmede een opgaaf der troepen die tegen den vijand zouden kunnen worden gebezigd. Met het oog op een waarschijnlijke hervatting der vijandelijkheden te Weenen, heeft de regering reeds sedert eenige dagen groote massa's ammunitie naar Sleesioijk gezonden. Daarenboven heeft de Minister van Marine bevel gegeven om het gepantserde stoomschip Dracke en het fregat Adala zoo spoedig mogelijk zeilvaardig te maken om zee te kiezen. Zij zullen zich te Lissabon vereenigen met het gepant serde fregat Kaiser Max en de raderstoomboot Iaicia. Wijders wordt ijverig gearbeid aan het fregat Donau en het gepantserde stoomschip Salamander. De laatsbedoelde bodems zullen niet voor het einde van Julij gereed zijn. Yolgens te Helgoland ontvangen mededeelingen mag in de eerst volgende dagen eene ontmoeting worden tegemoet gezien tusschen de Deensche en Duitsche vloten in de nabijheid dier haven. - Een ongehoorde, waarlijk voorbeeldelooze demonstratie heeft Brugge opgeleverd. Bij de jongste verkiezing voor de provinciale raden is verkozen de bisschoppelijke geneesheer van den Abeele, die ook geneesheer in het krankzinnigengesticht is. De aldaar verpleegden hebben dezer dagen hunne blijdschap over die verkiezing willen blijken. Zij zijn de straten van Brugge doorgetrokken en hebben hun doctor een serenade gebragt, die, zoo al niet harmonisch, daar entegen uiterst origineel was, Tot dusverre was het algemeen als feit aangenomen, dat Salomon de Caux, die reeds voor Papin de kracht van den stoom had ontdekt, in het jaar 1641, als slagtoffer van Richelieu, in het krankzinnigengesticht te Bicétre is overleden. Een document, toe vallig in een der registers van den burgerlijken stand te Parijs gevonden, bewijst, dat Salomon de Caux, hugenoot, als ingenieur des konings, door Richelieu, wien hij in 1614 zijne verhandelingen over de zonnewijzers had opgedragen, begunstigd, te Parijs is over leden en op het kerkhof der II. Drievuldigheid, waar de straat Palestro ligt, den 28 Februarij 1626 is begraven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2