NIEDWEDIEPEB COURANT. h" M 1BÖ4 EN NIEUWSTIJDINGEN. Z O i\ A G 5 J L L 1.1 TWEE-EN-TWINTIGSTE JAAEGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Julij. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondkrdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert rich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentikn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denllelder,tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 5 dezer vertrekt de O. I. üandinail via TBIEST. den 7 dezer via MABSEILLE. Courantier! wat hebt gij ons te melden omtrent het naderend kermisfeest? die vraag zweeft welligt op de lippen van menigeen, die dit nieuwsblad in handen neemt. Wij meenen dan ook aan veler verlangen te voldoen door een kort artikel te wijden aan het volksvermaak, dat ons in de volgende week wacht en dat, naar aloud gebruik, door ouden en jongen van dagen nog steeds vrij algemeen gehuldigd wordt. De kermis nadertDe zekerheid hiervan lokt ons uit tot een wandeling, bestemd om te zien, hoe een en ander reeds voor het feest, dat welhaast komen zal, wordt in gereedheid gebragt. Wij wandelen langs den Kanaalweg en naderen het lokaal Tivoli, waai de schouvvburgtent van de heeren Boas en Judels reeds grootendeels is opgebouwd. We zouden hier kunnen uitweiden over de netheid van het gebouw, over de te wachten goede tooneelstukken en schoone uitvoeringen van dit zoo bekend en gevierd tooneelgezelschap, met den eenigen Judels aan 't hoofd, over de gunstige standplaats nabij Tivoli; maar we zouden vreezen al te veel te vergen van 't geduld onzer lezers, die dit alles reeds door jaren lange ervaring weten. Genoeg, zoo wij de aandacht er even op gevestigd hebben. Wij naderen het Molenplein, dat, is het eenmaal effen gemaakt en in een wezenlijk plein herschapen, voorzeker uitnemend geschikt zal zijn voor het plaatsen van tenten en kramen en toch thans reeds voor een groot deel aan dat doel beantwoordt. Wij zien er de ruime tent van de heeren Rappo en Kinsbergeu verrijzen en zoo dit nog noodig ware, zouden we openlijk aandringen op een algemeen bezoek van hetgeen daar wordt tentoongesteld. Maar het verblijf ten vorigen jare van deze zelfde inrigting doet ons vermoeden, dat zulk eene opwekking tamelijk overbodig zoude zijn. Wij bezoeken het Nieuwekerkplein, waar de heeren Stoete en Jacqui bezig zijn om hunne Schouwburgtent te doen opslaan. Wij heeten dit tooneelgezelschap hier welkom, omdat hunne tegenwoor digheid in eene wezenlijke behoefte voorziet. Voor eene zoo uitge breide gemeente als de onze is voorzeker de Salon der heeren Boas en Judels nog te klein van omvang, om alle beminnaars van schouw- tooneelen een behoorlijke zitplaats te bezorgen. Wij wandelen voort en telkens treft het onze aandacht, dat hier inrigtingen worden opgeslagen, die bestemd zijn om onder hun dak voeding en verkwikking te scheuken aan tal van bezoekers; daar grootere en kleinere tenten, ingerigt tot het geven van voor stellingen van zeer onderscheidenen aard, paardenspel, goochelkunst, vlugge ligchaamsbeweging, buitengewone lengte, en wat niet al. Weldra staat er bovendien een rij van uitstallingen van het Haven plein tot aan den Kruisweg, waar allerlei waren worden te koop aangeboden. Nog eenige dagen en in dezen omtrek, waar wij nq slechts door de zich in het vooruitzigt vermakende jeugd worden omringd, wemelt het van wandelaars, weerklinken hier de niet altijd welluidende toonen van muziek en zang, of van de noodigers tot de zoogenaamde belangwekkende schouwtooneelen, zoo als ze «nog nooit alhier zijn vertoond." Wij wandelen terug, den Zeedijk langs, en zien nog eens naar de Texelsche reê, waar voor eenige dagen het Oostenrijksch escader geankerd lag, dat spoedig welligt een bloedigen zeestrijd heeft doortestaan. Scherpe tegenstelling, voorwaar, met de vreugde, die hier wordt te gemoet gezien. Hier wapent men zich tot het smaken van genot en verpoozing, daar woedt een menschenmoordenden krijg en verspreidt jammer en wee in 't rond Gelukkig, driewerf gelukkig ons vaderland, dat vrede heeft binnen zijne landpalen en dat de burgers, in stede van de verwoestingen des oorlogs, vrijelijk hunne uitspatting laat genieten. Dat zij het toonen, hoe groot dit voorregt is, door van die vermaken een betamelijk gebruik te maken, die wensch ontboezemden wij, toen we den Zeedijk verlieten, om onze woning te hervinden. Gisteren heeft op het Raadhuis alhier de aanbesteding plaats gehad van: het maken van een gemetseld Biool in de Oost-Groot Sloot, in de Ooststeeg en in een gedeelte der Molenstraat, benevens het digteu der Sloot. Ingekomen 11 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren S. Gooien voor 6404, R. Vos 6400, Gebr. Korff 6300, P. Verhey 6170, J. D. Graaff 5992, M. T. Wallin ƒ5810, H. J. Rippens 5800, P. Spruit ƒ5800, P. Dekker 5487, J. B. Janzen 5388, en H. J. Janzen 5288. Op het predikbeurten-briefje is de aanvang der voordragt van den heer Wilkens in de Luthersche kerk opgegeven lialf tien uredit moest zijn tien ure. Het jl. Woensdag van hier vertrokken Oostenrijksch escader is, naar men verneemt, te Cuxhaven aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Stavoren, komm. kapt.-luit. ter zee R. W. G. Arendsen de Wolff, laatst komende van Rio-Janeiro, is den 14 Mei jl. te Batavia aangekomen. De luit. ter zee 2de kl. C. J. M. Swaan, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Bommel, wordt met den 10 dezer, op verzoek, non-actief en met den 11 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. Plantenga, thans dienende op Zr. Ms. schroef stoomschip Prinsen Maria. Wijders wordt met den 11 dezer geplaatst: op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, de luit. ter zee 2de kl. H. H. Broers, van het wachtschip te Vlissingen; op genoemd wachtschip, de luit. ter zee 2de kl. P. Crans, thans non-actief. Jl. Donderdag werd aan het Prov. Gouvernement Tan Noord- holland o. a. aanbesteedhet maken van paalwerk in de haven van Wieringen, aangenomen door den heer L. A. van Ilaaften, te Slie- drecht, voor ƒ4590; het maken van plankierwerk in de haren van Terschellingaangenomen door den heer J. Visser, te Marken, adƒ4519. Gisteren is te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd de neer C. J. E. Brutel de la Rivière, geb. te'* Graven- hage, na openlijke verdediging van een akademisch proefschrift. De heer A. A. Deenik, predikant te Ternaard, heeft voor het beroep naar Medemblik bedankt. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 Julij: Onder de vermaken, die hier zoo van tijd tot tijd plaats vinden, levert de kermis voor het gros der Texelaars zeker het meeste op. De kermis toch geeft genoegens, zoowel voor den rijke als Toor den arme, zoowel voor den weinig ontwikkelde als voor den meer beschaafde. Ouder het merkwaardige van deze kermis, die jl. Maandag begon, noemen wij in de eerste plaats de tooueelvoor- stcllingen, gegeven door het gezelschap onder directie van de heeren Gebr. A. J. Bakker, die hunnen roem, reeds vroeger bij het beschaafde publiek verkregen, handhaafden. Ook de heer Boesnach weet ieder jaar de aandacht der Texelaars op aangename wijze bezig te houden: altijd iets nieuws. Wij wenschen hem en zijn gezelschap hier nog vaak terug. Eene vrouwelijke Murphy, eene. reuzin, genaamd Elsbeth, werd door velen met een bezoek ver eerd, om hare forsehe, lange gestalte te bewonderen. Niet minder werd ee» zoogenaamde boschbewoner van Zuid-Afrika bezocht, die, ten aanschouwe der omstanders, levend pluimgedierte verslindt. Ook de zoogenaamde Zeeuwsche landdame, die de kermis met hare tegenwoordigheid vereerde, werd almede door nieuwsgierigen en bijgeloovigen bezocht. En geen wonder, deze dame toch is in het bezit van een geheel nieuwen iconderspiegel, medegelragt uit Madrid;" en wie zou niet eens iu zulk een wondervollen spiegel willen zien! Wij gcloovcn, dat de kermis voor zeer velen weder talrijke genoegens heeft opgeleverd; trouwens, bij de groote welvaart, die hier voornamelijk onder deu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1