NIEUWEDIEPER COURANT. M SS. EN BINNENLAND. DOAIDEKUAG 7 J 11 L IJ 1864. TWEE-EN-TWINTI6STE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Julij. HELDERSCHE jr Deze Courant worilt uitgegeven op zondag en dondekdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advehtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan devSelder,iotllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op den dag, waarop dit nommer onzer courant in handen der lezers komt is de kermis alhier in vollen gang en is een der drukste dagen van het volksfeest aangebroken. Reeds de eerste dagen bragten tal van uitspanningen aan, waaraan door zeer velen werd deelgenomen. Jl. Maandag morgen met eene frisscne koelte uit het zuidwesten ingeluid, weerklonken al spoedig langs straat en gracht de toonen van muziek en zang, die, al klonken ze ook niet altijd even wel luidend, bijdroegen tot eenë vrolijke stemming, en< herinnerden aan de gewoonte om de een den ander een ruim deel in de genietingen der feestvreugde toe te wenschen. In de mededeelingen, door ons reeds in het nommer van jl. Zondag gedaan, omtrent de belangrijke voorstellingen, die ons wachtten, werden wij genoopt, door plaatsgebrek, onderscheidene aanbevelingen achterwegen te laten. Dit deed ons des te meer leed, omdat onder scheidene dier voorstellingen in hooge mate aanspraak maken op eene vleijende aanbeveling. Als zoodanig noemen wij, de aangekon digde voorstellingen van den beroemden hof-mechanicus Bamberg, die zijne tent op het Havenplein alhier heeft opgeslagen. Volgens verkregen inlichtingen moeten zijne kunstverrigtingen in ruime mate bewondering verdienen. De heeren Verdi en Dassie hebben door hun bezoek met hun kinder-paardenspel deze gemeente eene uitspanning bereid, die gewis op hoogen prijs zal worden gesteld. Bijzonderheden van deze inrigting, waaraan tevens een apen- en honden-theatre is verbonden, hebben wij reeds in een onzer vorige nommers vermeld, wij bepalen ons daarom thans alleen tot eene aanbeveling, om deze salon niet bij andere vermakelijkheden achter te stellen. De diergaarde heeft reeds tal van bezoekers tot zich gelokt en zal gewis wel de aandacht tot zich blijven trekken. Vooral ook de voeding der dieren, die iederen avond op den gewonen tijd plaats heeft, is waard, dat men er op dien tijd een kijkje neemt. Charles Spriet dwingt door zijn programma, dat bijna in ieders handen is, den beminnaars van sterke toeren, om zijne kunstvoor stellingen niet te veronachtzamen. Madame Elsbeth Murphy is wel zoo eene zeldzaamheid in grootte en zwaarte, dat allen wien het te beurt viel om in der tijd den Ier Murphy te aanschouwen, ook wel genegen zullen zijn deze dame met een bezoek te vereeren. De galanterie brengt het mede, dat men ten minste aan dames niet minder oplettendheid bewijst dan aan heeren. De aanplakbilletten „De geest, Maju," hebben voorzeker ieders opmerkzaamheid tot zich getrokken. Wij vermelden er niets van, opdat ieder van de gelegen heid gebruik make, aan die inrigting zijne opwachting te maken. Rappo met zijne beeldengalerij, Boesnach met zijn théatre 'des nouveautés, Boas en Judels met hunne salon des variétés en Stoete en Jacqui met* hunne schouwburg, wij maken er nog slechts met een enkel woord opmerkzaam op, want ofschoon de meesten hunner hier reeds eene gunstige bekendheid hebben verkregen en wij enkelen reeds een aangenaam bezoek hebben gebragt, kunnen wij nog niet in bijzonderheden treden omtrent de belangrijkheid hunner tegenwoordige voorstellingen. Inzonderheid gelooven wij de aandacht te moeten vestigen op de door de heeren Boas en Judels aangekondigde voor stelling van Woensdag en Donderdag: „De sprakelooze en zijn hond, of de negerslaven," waarbij de heer Meergarté zijne medewerking ver leent met zijne gedresseerde honden. Voor de jeugd ontbreekt het mede niet aan uitspanningen, terwijl voor ieder eene ruime gelegenheid is opengesteld om, behalve bij de photographisten, die onze plaatsgenooten zijn, bij de tijdelijk kier gevestigde inrigtingen tot dat doel, een fraai en welgelijkend portret te doen vervaardigen. Voor velen zou zoo iets een aardig souvenir van de kermis zijn. De 23ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, tweede dochter van prins Frederik der Nederlanden werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De door het Israëlitisch kerkbestuur alhier onlangs gehouden collecte ten behoeve van zijne gemeente, heeft opgebragt de som van 46.48. Tengevolge van het aan de heeren H. Grijm en R. Zwaan verleend eervol ontslag als brandmeesters der spuiten No. 1 en 3, hebben bij het personeel dier spuiten de volgende benoemingen plaats gehad Benoemd bij spuit No. 1tot brandmeester de heer J. Eoodt tot lsten adsistent brandmeester de heer P. Dekker; tot 2den adsis- tent brandmeester de heer Dk. de Graaf en tot kommandeur de heer P. Korff. Bij spuit No. 3: tot brandmeester de heer P. Kindt; tot lsten adsistent brandmeester de heer H. J. Rippens; tot 2den adsistent brandmeester de heer C. D. Roodt en tot kommandeur de heer J. Breebaart. De brandspuiten zijn bij de gehouden jaarlijksche oefeningen in goede orde bevonden. Spuit No. 3 had eenige lekkagie aan den ketel der groote of perspomp, welk gebrek eehter spoedig is hersteld. De kapt.-luit. ter zee F. L. Geerling wordt met den laatsten dezer ontheven van de betrekking van equipage- en havenmeester der Marine te Hellevoetsluis en met den 1 Aug. a. s., benevens den luit. ter zee 1ste kl. F. II. P. van Alphen, thans non-actief, gedeta cheerd te Amsterdam, beiden om tegenwoordig te zijn bij de gereed making van Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeus, terwijl aan den kapt.-luit. ter zee jhr. J. E. W. F. van Raders, thans non- actief, met laatstgenoemden datum wordt opgedragen de betrekking van equipage- en havenmeester der Marine te Hellevoetsluis; voorts wordt de off. van adm. 1ste kl. M. J. Duvelaer van C-ampen, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, met den 15 dezer op non-activiteit gebragt en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den off. van adm. Iste kl. R. A. W. Jacobze, thans non-actief. De heer C. A. Amons alhier is toegelaten als vice-consul van Denemaken aan den Helder en voor de Noordkust van Noordholland, aanvang nemende van Petten tot het eiland Wieringen, het eiland Texel daaronder begrepen. Aan den Leidschendani heeft men, bij gelegenheid der kermis veel pret gehad. Het joligst was, toen men op jl. Donderdag 20 jongens zag dingen naar een varken. Drie varkens waren kaal geknipt en met zeep besmeerd. Hij, die ze de baan wist af te drijven, zonder ze aan hun staart of ooren vast te houden, mogt het varken houden. Om de ingezetenen der gemeente Weert in de gelegenheid te stellen spoedig den uitslag te weten der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, waarvan de meesten voor hunnen kantonregter Mr. Cornelis gestemd waren, had men, bij gebrek van een telegraaf, van daar twee duiven naar Roermond gezonden. Zoodra de uitslag bekend was (1 u. 6 min.) werden die duiven aldaar opgelaten, ieder voorzien van een briefje en de verkiezing was ten 1 ure 15 minuten te Weert, een afstand van 4 uren, bekend, zoodat zij in slechts 7 minuten die reis hadden afgelegd. Den 2 dezer waren te Vlissingen al de hoofd- en verdere officieren der zeemagt, als ook de magazijnmeester der Marine, onder geleide van den nieuw benoemden schout-bij-uackt en directeur

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1