BUITENLAND. .en uit de gemeente zijn vertrokken 27,117 personen. Getal land verhuizers: 43. l">e Provinciale Staten van Noordholland hebben jl. Vrijdag, met 41 van de 5(5 stemmen, tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gekozen den heer Mr. H. J. Smit, van Zaandam: Men schrijft uit Haarlemdato 7 Julij Door den Voorzitter en de Leden der Provinciale Staten van dit gewest werd dezer dagen aan hun Medelid, den heer J. L. Kikkert, een prachtig Album met hunne photographische Portretten, aan geboden, als een blijk van erkentenis voor de door den heer Kikkert aan hen toegezonden kaart van het eiland Texel en zijne buiten- gronden, door dien heer vervaardigd om de noodzakelijkheid aan te t.oonen van het bouwen van eenen vuurtoren op Eijerland. Dit album, iu groen fluweelen band gevat en met zilver gemon teerd, is vervaardigd door den heer E. W. llinck, te 's Gravenhage, en strekt door zijne keurige uitvoering, zijnen maker allezins tot eer. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Schraard (prov. Friesland) is beroepen de heer P. K. Dommisse, eandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijssel. Heden namiddag dreigde er brand te ontstaan in het loge ment van den heer B. alhier, waarschijnlijk veroorzaakt door net springen van een ilesch bengaalsch vuur. Door spoedig aangebragte hulp was deze weldra gebluscht. De schade bepaalt zich tot het verbranden van beddegoed en klecdingstukken. Men leest iu de Staats-Courant Ouder dagteekening van den 14 Mei 1864, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Bndië. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Jitno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. W. Enslie, vervolgt de opname in Straat Ban/ca. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. C. H. Bogaert, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan, ligt te Nagasaki. Zr. Ms. schroefstoomscliip 3de kl. het Loo, luit. ter zee 1ste kl. H. D. Slegt, kruist op zeeroovers bij de Bendez-vous-eilanden. Zr. Ms. schroefstoomscliip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, kruist op zeeroovers in de wateren tusschen Banka en Bïlliton. Zr. Ms. schroefstoomscliip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menado, kruist op zeeroovers bij de eilanden Ti/ore enz. Zr. Ms. schroefstoomscliip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, in station ter Westkust van Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft een togt gedaan naar Saleijer en Bonerate. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. A. Jarman, tijdelijk gestationeerd te Kwandang, bekruist de Noordkust van Celebes. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, ter reede van Batavia, gereed om ter versterking der zeemagt naar de wateren van Japan te worden gedirigeerd. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ter reede van Batavia ter nadere beschikking gereed. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid-en Ooster- afdeeling van Borneo. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, kruist op zeeroovers bij de Kangean-Eilanden en Bawean. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, luit. ter zee lste kl. K. R. F. Andrau, behoort tot het station in de wateren van Celebes, be kruist den noordingaug van Straat Macasser. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. M. O. de Kanter, gestationeerd geweest ter Westkust van Borneo, is te Soerabaija om eenige reparatien te ondergaan. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. P. Koning, bekoort tot het station in de wateren van Celebes, bekruist den noordingang van Straat Macassar. Zr. Ms. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga, heeft een togt ondernomen naar P. Terkoli. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Bjambi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, gestationeerd in de wateren van Japan, ligt te Jokohama. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, kapt. ter zee E. M. C. Baak, ge stationeerd in de wateren van de Molukken, kruist op zeeroovers. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. het Metalen Kruis, kapt ter zee J. E. de Man, ligt ter reede van Batavia gereed om naar Japan te vertrekken. Te midden van vermakelijkheden en uitspanningen van allerlei aard, is het voorzeker hoogst moeijelijk om zich nog bezig te hou den met het bestuderen der staatkundige geschiedenis van den dag, die eene opmerkzaamheid vordert, meer geschikt tot in- dan tot uitspanning. Welligt dat onze moeite daarom te meer wordt ge waardeerd, omdat de inhoud eene zoo scherpe tegenstelling heeft met de vrolijke gesprekken van den dag. Thans begint men, de geschiedenis raadplegende, de zamenspan- ning tegen Denemarken te vergelijken met de verdeeling van Polen in het laatst der vorige eeuw. Toen, gelijk thans, waren Oostenrijk, Rusland en Pruissen het met elkaar volkomen eens, om, ten koste ook van de regtvaardigheid, zich of zijne familie te verrijken met de erfenis uit eene onzalige inmenging met andere aangelegenheden. Overigens weet men bijna niet, wat men van den toestand, waarin Europa zich bevindt, moet zeggen. Keizer Napoleon verdedigt zich er mede, dat hij door zijne houding een algemeenen Europeschen oorlog voorkomen heeft; de Engelsche regering poogt de zamen- komst der gekroonde hoofden van Duitscliland te Karlsbad haar invloed te ontnemen; Pruissen verschanst zich achter zijn verbond met Oostenrijk eft zijne voorliefde voor eene algeheele inlijving van Polen bij Rusland, om Oldenburg met goede havens in de Noordzee in bezit te krijgen door de kandidatuur van den groothertog van Oldenburg voor den hertogelijken hoed van Sleeswijk-Holstein voor te staan en te bevorderen; Oostenrijk stuit zich bij zijne bondge- nooten aan om zijne regten op alle erflanden, Venetie niet uitgezon derd, gewaarborgd te zien en Rusland is niet minder op eigen veiligheid en op de zekerheid zijner bezittingen gesteld, terwijl Frankrijk en Engeland elkaar de schuld pogen aan te wrijven van den neteligen toestand, waarin Denemarken is geraakt. Dat er door de verschillende mogendheden, die in deze zaak zijn betrokken, een gevaarlijk spel wordt gespeeld, is zekerwant Frankrijks invloed en Engelands naijver, het streven van Rusland naar uitbreiding van grondgedied in het Westen en het begeerig oog, door keizer Napo leon op dé Rijn-provinciën geslagen, doen met eenige bezorgd heid de toekomst te gemoet zien. De Stralsunder Zeitung meldt, dat de pruissische korvet Arcona en vijf kanonneerbooten den 2 dezer een gevecht gehad hebben met een deensch fregat en eene stoomboot. Korten tijd daarna hebben de pruissische oorlogschepen nog hulp bekomen. Het gevecht is echter, volgens het berigt, onbeslist gebleven, en de oorlogschepen zijn ten slotte teruggekeerd naar de rigting van waar zij gekomen waren. Bij het bemagtigen van het eiland Alsen zijn 400 zweedsche vrij willigers, die den Denen als hulpkorps bijstand boden, in handen der Pruissen gevallen en door deze... vermoord! Aan niet één dier Zweden werd kwartier geschonken. Deze daad van barbaarsche wreedheid heeft algemeen verontwaardiging opgewekt, bij vijand zoowel als bij vriend. De 400 lijken werden gevonden, toen men het slagveld van Rönhof bij Hörnkopf ruimde. Het ofüciëele berigt van den dood van Z. M. koning Willem van Wurtemberg, is door de Fransche regering met de volgende dépêche beantwoord, welke in den Moniteur is opgenomen„Wij kunnen niet anders dan hulde brengen aan de uitstekende eigen schappen van den vorst, aan zijne grondige kennis der Duitsche aangelegenheden, aan zijn onvermoeiden ijver voor alles wat de wel vaart van zijn koningrijk betrof. De hooge wijsheid van dezen eerbiedwaardigen nestor der souvereinen van Europa was de vrucht der ervaring gedurende de regering van eene halve eeuw opgedaan, en de algemeene droefheid van zijne onderdanen om zijn verlies, is slechts een regtmatige vervulling van pligten, welke achting en drukbaarheid voorschrijven. De keizer heeft de verdiensten van koning Wilhelm persoonlijk leeren kennen en droeg hem eene opregte genegenheid toe. Door bloedverwantschap met de leden der keizer lijke familie verbonden, zal het hof van Stuttgart geen twijfel koes teren, omtrent de deelneming van Z. *M. en van zijne regering in het droevig verlies." Bij den kunsthandelaar Goupil, te Parijs, is thans reeds een schilderij, voorstellende het gevecht tusschen de Alabama en de Kearsage, ten toon gesteld. Dit kunstwerk, dat voor een liefhebber te New-York schijnt bestemd te wezen, is door den heer Durant- Brager vervaardigd en stelt het oogenblik voor, waarop de Zuid- Amerikaansche bodem begint te zinken. In het departement Pas-de-Calais heerscht thans een epidemie onder de hazen; één departement, Boulogne-sur-Mer, heeft men in drie weken tachtig doode hazen op den grond gevonden, en volgens eene matige berekening moeten meer dan tienmaal tachtig aan de ziekte gestorven zijn. De heer Dumont, lid van de vereeniging tot bescherming der dieren, geeft in les Mondes verslag van een snellen rid, door hem met eene merrie, zijn eigendom, gedaan. Hij heeft met dit edele dier den weg van Atrecht naar Parijs, dat is 193 kilometers, binnen 24 uren afgelegd, voor eene kabriolet op vier wielen. Bij deze gelegenheid wordt een nog sneller loop herinnerd, door Jeanne la Folie, een paard van lord Seymour voor een tilbury, gedaan. Deze merrie liep in zeven en een half uur 128 kilometers af, dat is de weg van Parijs naar Rouaan over Madtes. Het paard van den heer Dumont heeft geen den minsten hinder van dezen rid, die in 1858 gedaan werd, gehad, en is nog, hoewel nu reeds 15 jaren oud, een sieraad zijner stallen. Gedurende de verloopene week hebben te Bonden 1297 sterf gevallen en 1999 geboorten plaats gehad. In de vorige week zou de heer Coxwel te Maldern Bark in het belang der wetenschap een luchtreis ondernemen, in een kleine ballon, die voor drie vierden gevuld, door een 20tal mannen met moeite werd vastgehouden aan touwen, die zij onvoorzigtiglijk om hunne armen of om hun middel hadden gewonden. Eensklaps

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2