•tó NIEUWEDIEPER COURANT ZONDAG J U L IJ. EN ^UD*» h/ TWEE-EN-TWINTIGSTE t JAARGANG. BINNENLAND. <k%J> HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Julij. GO. HELOERSCHE I •«\V.I fc v Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post.,1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denllelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Jl. Donderdag is Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria weder alhier ter reede ten anker gekomen. Zr. Ms. gepantserde ijzeren stoomkanonneerboot, komm. luit. ter zee 1ste kl. Jhr. A. C. van Haeften, wordt alhier verwacht. De wel-eervv. heer F. Haverschmidt, beroepen predikant te Schiedam, heeft jl. Donderdag morgen deze gemeente verlaten. De kerkeraad en vele andere belangstellenden waren bij het vertrek der stoomboot tegenwoordig, om, terwijl zij den leeraar een blijk van belangstelling gaven, hem een hartelijk vaarwel toe te roepen. Naar wij vernemen, zal Ds. Haverschmidt op Zondag 31 Julij a. s. te Schiedam zijne intreerede houden. Naar wij vernemen, zijn gisteren alhier aangekomen en aan het hotel den Burg afgestapt de heeren: Charles Baudin, gevolmag- tigd minister van Frankrijk en graaf de Perponcher, buitengewoon gezant van Pruissen bij het hof te 's Gravenhage. In de lielft der volgende maand zal alhier embarqueren aan boord van de Plectra, kapt. P. H. Landweer, een detachement militairen, bestemd voor Java. Heden middag ten 1 ure werd alhier liet gerucht verbreid, dat er brand was uitgebarsten in de Leerlooijerij van den heer Vennix. Spuit No. 1 werd met allen spoed daar ter plaatse aange voerd, maar door gepaste maatregelen had men reeds het gevaar, dat werkelijk bestond, doen wijken. Onderscheidene autoriteiten waren terstond op de plaats aanwezig. Naar men verneemt, is uit het vroeger opgemaakte twaalftal predikanten, ter vervulling der vacature bij de Hervormde gemeente alhier, het navolgend alphabetisch gestelde zestal geformeerd Jungius te Heilov. Konijnenburg te Kedichemv. Lakervekl te Vierlingsbeek, dr. Lamping te Noordwijkerhout, dr. Oort te Zantpoort en dr. Snellebrand te Tivisk. Bij de Directie der Marine alhier werd gisteren aanbesteed, ten behoeve van 's Rijks Marine-hospitaal, de levering van aard appelen, van af den dag der kennisgeving van de goedkeuring der inschrijving, tot op den 30 November a. s. Laagste inschrijver was de heer P. van Twisk, ad 1.98 de 50 N. p. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. jhr. C. G. J. Barnaart, dienende in Oost-Indie, op verzoek eervol uit de zeedienst ontsla gen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Jl. Donderdag namiddag werd op 's Rijks werf te Amsterdam, in tegenwoordigheid van de ambtenaren en werklieden en van het état-major van Zr. Ms. wachtschip, de kiel gelegd van een schroef- stoomfregat, dat den naam heeft gekregen van van Galen. Het zal 20 zware stukken geschut voeren en eene machine ontvangen van 600 paardenkracht. Het stoffelijk overschot van Mr. D. Donker Curtius is den 19 dezer te Spa ter aarde besteld. Jl. Donderdag is aan het Prov. Gouvernement van Noord holland aanbesteed: 1. het uitvoeren van eenige werkzaamheden voor de Keulsche vaart in deze provincie, minste inschrijver de heer E. H. Broekmeijer, te Amsterdam, voor ƒ2450; 2. herstellingen, enz. aan het slot te Midden, minste inschrijver de heer C. Timmer, te Muiden, voor ƒ578; 3. herstel van stormschade, in den winter van 18631864, aan Rijkswerken op het eiland Wieringen, minste inschrijver de heer A. L. van Haeften, te Sliedreclit, voor 23,150; 4. herstel van stormschade aan de duinen op het eiland Vlieland, minste inschrijver de heer J. Lanser, te Zijpe, voor ƒ20,150; 5. bij herbesteding, het vervangen der havenbeschoeijing door bazalt en het onderhoud der werken te Medemblik, minste inschrijver de heer D. Tool, te Wognum, voor ƒ4160. Men schrijft uit Texel, dd. 18 Julij: „Diep medelijden heeft een zelfmoord, Zaturdag 11. gepleegd, alhier opgewekt. Een man, vader van een huisgezin, maakte door ophanging een einde aan zijn leven. Men vermoedt, dat het over lijden van zijne vrouw en eenige betrekkelijk geringe tegenspoeden aanleiding tot deze wanhopige daad hebben gegeven. Hij was zeer gunstig bekend als een oppassend en braaf huisvader. In het kiesdistrict Hoorn zijn den 21 dezer, ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, uitgebragt 1201 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren Mr. W. baron van Goltstein 535. Jhr. Mr. W. F. Gevers Deynoot 464 en H. Raat 141 stemmen. Herstemming alzoo tusschen de twee eerstgemelden. Jl. Donderdag werd op de Westermarkt te Amsterdam een proef genomen met de stoombrandspuit van de heeren Shand Mason Comp., die bij de internationale wedstrijden van brandspuiten, te Middelburg gehouden, den eersten prijs behaalde en met goud werd bekroond. De tegenwoordig zijnde autoriteiten overtuigden zich van het uitstekende van dit werktuig, dat, bij eene groote breedte van den waterstraal, deze tot eene buitengewone hoogte opvoert. Men schatte de hoeveelheid water, in ééne seconde uitgeworpen, op niet minder dan 20 kan. Slechts 2 personen waren bij deze beproeving werkzaam, de machinist en de stoker. Evenwel bleek bij deze ge legenheid de betrekkelijke volkomenheid der stads-brandspuiten te Amsterdam, volgens het oude model. Een dier spuiten, in werking gesteld, bereikte, hoewel de waterstraal niet die breedte had, toch somtijds de hoogte van die van de stoombrandspuit. De Koninklijke Nederlandse/ie Yachtclub te Botterdam hield jl. Woensdag aldaar haren gewonen jaarlijkschen wedstrijd, die door fraai zomerweder werd begunstigd. Z. K. II. de prins van Oranje woonde dit feest bij. Bij Dordrecht werd dezer dagen een wedstrijd van nieuwe vinding, in het vlasplukken, nl., gehouden. 47 personen namen daaraan deel, verscheidene prijzen waren uitgeloofd en alles liep tot algemeen genoegen af; men verwacht, dat wedstrijden van dien aard, een gunstigen invloed op de vlasserij hebben zullen. De heer J. G. van Rijn, te Zicolle, heeft aan de Algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk eene memorie van verdediging over gelegd, verkrijgbaar te Utrecht, bij de firma Kemink Zoon. Deze memorie is in drie hoofdpunten verdeeld. Ten eerste zoekt de schrijver den lezer op het standpunt te plaatsen, vanwaar, volgens hem, alleen eene onpartijdige beschouwing zijner zaak mogelijk is; ten tweede doet hij zijne bezwaren kennen tegen het ten zijnen laste gewezen vonnis van het Prov. Kerkbestuur van Overijssel; ten derde noemt hij „de godsdienstige en zedelijke gronden" zijner handelwijze. De schrijver wenscht ten slotte de vernietiging van het vonnis zijner ontzetting gn de spoedige behandeling zijner zaak. Yoor allen, die deze zaak hebben gevolgd, is de lezing der memorie van belang, als zijnde natuurlijk de voorstelling der zaak van een geheel eigenaardig standpunt. De hondsdolheid, die zich onder de gemeeute Doornspijk en Ellurg vertoond heeft, is voor deze en gene reede zeer noodlottig geweest. Een boer onder Plburg, met name J. Roeseboom, wiens geheele rijkdom, in vier koeijen bestaat,-moest, nadat reeds verleden week een zijner koeijen, ten gevolge van een dollen-honds- beet, was afgemaakt, dezer dagen nog twee andere laten dood schieten; nadat zij nog den vorigen avond gemelkt waren. Zoo als van zelf spreekt, is hem de verkoop der melk verboden. Ook zijne hoenders moesten gedood worden. De man is geheel geruïneerd. TTit Meppel schrijft men, dd. den 16den dezer: „Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat een nog jonge hond, die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1