NIEUWEDIEPER COURANT. M 61 EN BINNENLAND. TWEE-EN-TWINTIGSTE #V fll© "etJAARGANG. ,4S D O i\ D E RDAG 26 J U L IJ io HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Julij. HELDERSCHE 1 JRi'i Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, de» morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover delaan, H 422 ,aan denHelder,\. otl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Aan de Ingezetenen dezer gemeente wordt kennis «jegeven, dat Zijne Excellentie de Heer COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Noord-Holland, voornemens is op e. k. Zaturdag den 30 Julij aanstaande deze gemeente te bezoeken, en des morgens om 10 ure op dien dag aan het Raadhuis der gemeente de personen zal ontvangen, die Z. Excell. zouden wenschen te spreken. Helder, den 2-7 Julij 1864. He Burgemeester der Gemeente, STAKMAN BOSSE. Den 99 dezer vertrekt de O. I. I.andmail via SOUTH AMPTOHr. Den 39 dezer vertrekt de WEST-IATDISCHE mail. Naar men verneemt, heeft de wel-eerw. heer H. op 't Holt de beroeping naar de Christelijk Afgesch. Geref. Gemeente te Leeu warden aangenomen. In den nacht tusschen jl. Zaturdag en Zondag werd weder het geroep van brand, nevens het klokgeklep vernomen. Het bleek, dat aan de Achterbinnenhayen, nabij de Telegraaphsteeg, brandgevaar bestond, hetwelk echter, door spoedig aangebragte hulp, de bemoeijin- gen .van de brandweer, die inmiddels in aantogt was, niet meer noodig had. Wegens den gemaakten spoed verdient het personeel van spuit No. 1 allen lof. Jl. Maandag morgen heeft zich een Marinier alhier twee vin gers afgehakt, terwijl hij bezig was met houthakken. Volgens particulier berigt is Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, na eene reis van 65 dagen, den 9 Junij jl. te St. Helena ten anker gekomen; aan boord was alles wel. Men had nabij de Kaap de Goede Hoop een defect aan de schroef gekregen, tengevolge waarvan men de zeilen moest gebruiken. In de helft van Augustus dacht men in het vaderland aan te komen. ArnhCt.) De luit. ter zee 1ste kl. O. van Slooten, dienende als eerste officier op Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt en met den 1 Aug. a. s. vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. J. J. Boelen, tlians non-actief. Met den laatsten dezer maand wordt de kapt.-luit. ter zee F. L. Geerling, equipage- en havenmeester der Marine te Helle- voetsluis, gedetacheerd te Amsterdam, bij de gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeus, en vervangen door den kapt.- luit. ter zee jhr. J. E. W. F. van Raders. Z. M. heeft benoemd: bij den provincialen staf tot majoor en provincialen adjudant in Overijssel, den kapt. 1ste kl. J. F. Evers van het 7de reg. infanterie; tot lsten luit. bij genoemd reg. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. W. J. Arriëns, van het corps. De adelborsten 1ste kl. A. P. Tadema, C. W. A. D. Steup, C. Hóffinan, H. R. J. J. Thorbecke en A. J. Krabbe, dienende op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, worden met den 31 dezer non-actief. Donderdag den 11 Aug. a. s. zal, door den minister van Binnenl. Zaken, in het lokaal van de bureaux der Staats-spoorwegen, te 's Gravenhage, worden aanbesteed: het laden en vervoeren van Dordrecht naar Alkmaar en Nieuwediep en bet opstapelen ter laatstgenoemde plaatsen van 1570 ton spoorstaven met eindverbin dingen, ten behoeve van de lijn NieuwediepAlkmaar. Wij lezen in bet Utrechtsch Dagblad over de zoo vaak geuite klagt van het schoolverzuim de volgende opmerkingen: „Ongeregeld schoolgaan dat is de klagte, die overal door het scbooltoezigt wordt aangeheven, Kan daarin geen verbetering worden aangebragt? Verpligt schoolgaan, antwoordt deze en gene, maar anderen verklaren zich met alleen ernst tegen zoodanigen dwang. Geef overal kosteloos onderwijs, is de raad die sommigen geven, en gij zult trouwer schoolbezoek hebben. Integendeel wordt hierop geantwoord, wat niets kost, wordt op weinig prijs gesteld. Hef een matig school geld, roept een ander, en laat dit drie maanden vooruit betalen, dan zullen de kinderen naauwgezetter ter school komen. Men ziet het, er is veel verschil van opinie over deze inderdaad belangrijke zaak en het geneesmiddel is nog niet gevonden. De jagt op waterwild zal op Texel den 15 Aug. en in het overige gedeelte dezer provincie den 1 Aug. worden geopend. De kooieenden zullen opgesloten of gehokt moeten zijn van 1 Aug. tot 1 Sept. Jl. Maandag heeft in het Gemeenelandshuis te Betten, door het collegie van de Hondsbossehe Zeewering, de aanbesteding plaats gehad van: het verzwaren van den zeedijk aldaar; minste inschrijver de heer J. H. Middeldorp, te Alkmaar, voor 68,000. De waarde der producten, die jaarlijks te Alkmaar, Purmerende, Hoorn, Leeuwarden en Sn eek ter markt worden gebragt, kan, volgens geloofwaardige opgaven, worden geschat op 35,000,000. In de afgeloopen week zijn te Hoorn 15,000 Ned. IS roode en zwarte aalbeziën geleverd, die in zoogenaamde Eugelsche manden ingepakt en naar Londen en Huil zijn verzonden. Den 24 dezer hebben onder begunstiging van het schoonste zomerweder, twee harddraverijen plaats gehad, te Hensbroek en te Niedorper-Verlaat. Te Hensbroek dongen tien paarden naar den prijs: theestoof, komfoor en ketel, die behaald werd door het Haasje van den heer D. Munniklmis, ie Purmerende, bereden door D. Boots; de premie: een tabakspot, werd gewonnen door de Bruine, toebe- hoorende aan en bereden door den heer P. Groot, van Obdam. Te Niedorper-Verlaat hebben 8 paarden deelgenomen; de prijs: zilveren suikervaas met 12 dito lepeltjes, werd behaald door de Susanne, van den heer C. Paarlberg, uit de Zijpe, bereden door L. G. Lampe, en de premie: een fraai theeservies, door het Blaauictje de Vlieger, van den heer G. Eezen, van Langendjk, bereden door zijn zoon. De beide volksfeesten zijn als naar gewoonte door een groot aantal toeschouwers bijgewoond en in de beste orde afgeloopen. Den 23 dezer zijn te Vlaardingen de laatste haringjagers aaagekomen met slechts 60 tonnen haring; de vangst is alzoo voortdurend zeer ongunstig. De maatjesharing is verkocht tot/220 en de volle tot ƒ150. Den 27 dezer mogen de zelfvangers binnen komen; men hoopt daardoor nog op eenige gunstige verandering in de visscherij. In het geheel hebben de jagers binnengebragt 300 ton, tegen 1350 in 1863 en 950 in 1862. Een 5-,) jarig jongentje te Amsterdam sprong dezer dagen, daar zijn ouders waren uitgegaan en 5 kinderen zonder licht slapende hadden achtergelaten, uit angst uit een raam van 25 voet hoog, maar bezeerde zich niet het minst, zoodat hij zijn vader te gemoet kwam loopen. Bij de menigvuldige onvoorzigtigheden, die er voortdurend met de behandeling van petroleum geschieden, kan al weder ge voegd worden een voorval, dat te Breda, plaats had. De reservoir eener lamp uitgeput zijnde en die willende aanvullen, had men de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1