NIE0WERIEPER CODRANT. M 65. DOAIDËIIDAG 4 AUGUSTUS. 1804;' TWEE-EN-TWINTIGSTE <#s OW JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Augustus. HELDERSCHE Advertentikn worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422aan denHelder,ioi\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post.1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Den 5 dezer vertrekt de O. I. landmail via TRIEST, den 7 dezer via MAHSEILLE. Jl. Zondag avond had in het kerkgebouw der Hersteld. Ev. Luth. Gemeente alhier eene eigenaardige plegtigheid plaats. Het was het openbaar afscheid van den Chinees, thans genaamd Johannes Hess, die als Christen-Zendeling naar Java vertrekt. De heeren Scheep maker en Jaspers, de eerste zijn pleegvader, de tweede lid van het Bestuur van het /ara-Comité, beiden van Amsterdam, hielden gepaste toespraken; de zendeling zelve sprak tamelijk verstaanbaar eene afscheidsgroete uit en eindelijk werd deze plegtigheid met toe spraak en gebed van den wel-eerw. heer Sonstral besloten. Het verblijdt ons, weder in de gelegenheid te zijn, om hulde te brengen aan betoonde liefdadigheid jegens de weeskinderen alhier. Een ingezetene dezer gemeente, die zijn naam echter niet wil ge noemd hebben, niet willende achterstaan bij den vreemdeling, wiens milddadigheid wij onlangs hebben gemeld, heeft gisteren avond de kinderen, in het Algemeen Weeshuis alhier verpleegd wordende, op chocolade en krentenbrood doen onthalen. Wij behoeven niet te zeggen, hoezeer door kleinen en grooten, met erkentelijkheid jegens den onbekenden milden gever, van den ruim voorhanden voorraad werd gebruik gemaakt. Het behoeft naauwelijks herhaald te worden, dat zulke blijken van liefdadigheid evenzeer lof als navolging verdienen. Een noodlottig ongeval had heden morgen alhier plaats. Bij het schijfschieten der zeemiliciens in de nabijheid van het Nieuwe werk werd Jacob Kz. Bakker, oud 33 jaren, knecht bij den Urker schipper H. Pasterkamp, terwijl hij op de plegt stond om het zeil te laten vallen, doodelijk getroffen. De ongelukkige was gehuwd, doch laat geene kinderen na. In dezen tijd, waarin eene langdurige droogte heerscht, is het voorzeker niet onbelangrijk de volgende opgaven te vernemen betrekkelijk den gevallen regen en de plaats gehad hebbende uitdampingen Volgens negentienjarige waarneming blijkt, dat er gemiddeld alhier jaarlijks valt regen661.7 streep. De uitdamping is per jaar, ook volgens negentien jarige waarneming667.1 De meeste regen viel ia 1853 874.7 De minste 1855 490.7 De meeste uitdamping in 1849 898.5 De minste 1860 514.3 In de eerste 7 maanden van dit jaar viel slechts 168.8 Met Z.W. wind valt de meeste regen, met O. wind de minste, (verhouding als 4 1). Gaarne maken wij melding van het Vocaal- en Orgelconcert, jl. Zondag reeds voorloopig door ons aangekondigd, en dat nu bepaald is op Vrijdag a. s. Mejufvrouw Bornholdt zal bij die uitvoering worden ter zijde gestaan door den heer C. A. Bekker, muziek-directeur alhier. Wij bevelen dit concert, ook wegens den niet hoogen prijs der entree-kaarten, aan in de belangstelling van het kunstminnend publiek ter dezer plaatse. Slechts één concert zal door voornoemde zangeres alhier worden gegeven. Heden wordt alhier verwacht de kommandant van het korps Mariniers, de kapt. ter zee H. Camp, die morgen inspectie zal houden over het gedeelte van genoemd korps, alhier in garnizoen. De 7de comp. van het 1ste reg. vesting-artillerie, onder bevel van den kapt. J. J. Launspach, wordt Vrijdag a. s. alhier uit het kamp van Waalsdorp terug verwacht. Aan het verslag van de Spaarbank dezer gemeente ontleenen wij het volgende: Saldo op 1 Julij 1863 18178.25| Ingebragt en renten gedurende het boekjaar 1863/64 - 6031.284 Te zamen 24309.55 Uitbetaald gedurende het boekjaar 1863/64 - 5399.17 Saldo op 1 Julij 1864 18810.38 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1863 137 n u u 1 n 1864 142 Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapt. ter zee G. J. Mossel, komende uit Oost-Indië, is in den morgen van den 2 dezer ter reede van Vlissir.gen geankerd. Alles is wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, liggende te Eellevoetsluis, wordt met den 10 dezer buiten dienst en daarentegen Zr. Ms. schroefstoomschip Coehoorn, mede aldaar liggende, met den 11 dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indiëhet bevel over dien bodem is opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. W. E. L. de Vriese, thans kommanderende eerstgenoemd schroefstoomschip. De luits. ter zee 2de kl. jhr. A. F. Meijer, F. J. Stokhuysen en F. J. Beekman, en de off. van adm. 3de kl. J. C. de Vriese, allen dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, benevens de off. van gez. 2de kl. E. J. Muller, dienende op het wachtschip te Vlissingen, worden met den 11 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip Coehoorn, laatstgenoemde met intrekking zijner overplaatsing op het schroefstoomschip de Dommel; terwijl de off. van gez. 3de kl. E. J. C. Broers, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indie en met particuliere scheepsgelegenheid den 25 Julij jl. in Nederland teruggekomen, met dat tijdstip is op non activiteit gebragt. Z. M. heeft den 2den luit. A. W. Constant, van het 7de reg. infanterie, in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie. Gisteren werd aan het Departement van Marine aanbesteed de levering van: 1. 10 last Rhijn of Roode Tarwe, minste inschrijver de heer D. Bakker Bz., te Nieuicediep, voor ƒ261 per last; 2. 10 last Zeeuwsche of Witte Tarwe, minste inschrijver de heer P. van der Tak, te 's Gravenhage, voor ƒ256 per last; 3. 6 Jast Inland- sche of Pruissiscne Rogge, minste inschrijver de heer D. Bakker Bz., te Nieuwediep, voor ƒ187 per last. Naar men meldt, is door de synode der Nederl. Herv. kerk nog geene beslissing genomen in zake den gewezen predikant van Rijn, maar zijn de tot die zaak betrekking hebbende stukken nog steeds in behandeling. De Noord-hollandsche boer komt hoe langer hoe meer tot de overtuiging dat „goed mesten" een der voornaamsten middelen is, om met voordeel landbouw te drijven. Van daar dat de vraag naar werk vermeerdert cn de prijs stijgt. Te Zaandijk gebruikt men met goed gevolg stof uit de oliemolens. In den Anna Paulowna- Polder en in Waard en Groet gebruikt men lompen en in den Haarlemmermeerpolder brengt men, zoo 't schijnt met goed gevolg gaskalk met aarde en planten afval. 't. Gebruik vati guano is niet ruim dat van turfweit zeer zeldzaam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1