M 66. ZONDAG 14 AUGUSTUS. 1U64. EN vv^Sin h{( TWEE-EN-TWINTIGSTE Y JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Augustus. HELDIRSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 18 dezer vertrekt de O. SOUTHAMPTOlff. I. Landmail via De kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier heeft, in zijne ver gadering van gisteren (Vrijdag) avond, uit het vroeger opgemaakte zestal predikanten het volgende drietal geformeerd: Jungius, te Heïlo, dr. Lamping, te Noordwijkerhout en dr. Snellébrand, te Twisk; en heeft daaruit terstond beroepen de wel-eerw. zeer gel. heer dr. LAMPINGpredikant te Noordwijkerhout. Het berigt, opgenomen in ons vorig nommer, betreffende de afscheidsrede van ds. H. op 't Holt, is onjuist geweest. Op Zondag 28 dezer zal genoemden leeraar, bij zijn vertrek naar Leeuwarden, voor de laatste maal voor de gemeente alhier als haren leeraar optreden. Toen wij jl. Woensdag middag het berigt van den storm ter neder stelden, verkeerden wij in de gedachte, dat wel twee visschersvaartuigen waren verongelukt. Dit heeft zich tot heden niet bevestigd; alleen de schuit, die hier is binnengebragt, heeft hare bemanning verloren. Onze vrees voor meerdere zeerampen is tot heden toe, gelukkig, niet door ongunstige tijdingen bevestigd. Op den 4 dezer heeft de heer Frans van der Ben, koopman alhier, eigenhandig in de hulpbus aan de Binnenhaven gestoken Een brief, geadresseerd aan den heer A. Jonker, te Gouda, bevattende: 2 bankbiljetten (nieuw model), elk ad 200welke brief niet aan den geadresseerde is ter hand gekomen. De commissaris van policie verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Van 1 Jan. tot 1 Aug. dezes jaars zijn van hier naar Enge land uitgevoerd: 427 Bunderen, 534 Ilokkelingen, 191 Kalveren en 617 Schapen. Met het Ned. barkschip Mamix, kapt. L. P. Wassenaar, zijn jl. Donderdag alhier van Suriname aangekomen een 40tal Chinezen, in der tijd door onze regering gehuurd voor de suikerplanting in West-Indië en die, na geëindigden huurtijd, met de eerste scheeps gelegenheid naar hun vaderland terugkeeren. De 1ste luit. der Mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten is geplaatst bij het gedeelte van genoemd corps, alhier in garnizoen, ter vervanging van den 2den luit. J. H. van Welij. De heer W. Yske, visiteur der in- en uitgaande regten alhier, is bij ministeriële beschikking met primo September a. s. verplaatst naar Amsterdam, Heden middag is alhier, aan boord van het sehip Columbus, kapt. F. A. AVolking, geëmbarqueerd een detachement suppletie- troepen, sterk 20 man, om met dien bodem naar West-Indië te vertrekken, onder bevel van den sergeant der W. 1. inf. J. v. Campen. Naar men verneemt, bestaat het plan dat in de volgende maand door een der Amsterdamsche tooneel-gezelschappen in het loeaal Tivoli alhier eene voorstelling zal gegeven worden. In een ingezonden artikel, geplaatst in de Amst. Ct. van gisteren, wordt gewezen op de belemmering voor de scheepvaart op het Groot Noordh. Kanaal, nu reeds veroorzaakt door den bouw der beide spoorwegbruggen over dat vaarwater, hetwelk later nog lastiger worden zal, wanneer de spoorweg in gebruik zal zijn gesteld. Bij het twijfelachtige van Hollands doorgraving, betreurt de steller van genoemd artikel het, dat aan -den spoorweg die rigting is ge geven, zeer tegen het belang van Amsterdam, dat nu de gevolgen der belemmering zal ondervinden en zich alleen heeft te troosten met het uitzigt op het Noordzee-kanaal, dat er nog niet is. Aan het verslag betreffende den aanleg der Staatsspoorwegen van 1 Januarij tot 1 Julij 1864, ontleenen wij de volgende bijzon derheden betreffende de lijn AmsterdamNiemcediep Gedeelte NieutcediepNiedorperverlaat. De aankoop van de eigendommen is nagenoeg afgeloopen. Er ontbreken nog eenige overeenkomsten wegens den overgang van wateren en wegen, doch de werkzaamheden van den aanleg worden daardoor niet belemmerd. Met twee eigenaren werd het geding ter onteigening gevoerd. Ten behoeve van den te maken mond aan de spoorweghaven te Niemcediep werd met de militaire genie eene overeenkomst gesloten wegens de tijdelijke overname van 's Kijks militaire gronden en wateren. Wegens den aankoop van het Spijkerbuurtje te Helder zijn eenige overeenkomsten met de betrokken eigenaren geslotenvoor het sluiten der andere zijn nog administrative regelingen noodig. Yan een perceel zal, wegens de zeer overdreven eischen der eigenaars, aankoop in der minne welligt niet gelukken. Op het station te Niemcediep zijn de gebouwen en verdere statiousinrigtingen, voor zooverre zij waren aanbesteed, grootendeels voltooid. In het stations gebouw heeft eene kleine zetting plaats gehad, tengevolge van de ongelijke belasting; dat gebouw was niet onderheid, omdat de grond slag bij onderzoek vast genoeg scheen te zijn om eene kostbare houten fundering, op vrij aanzienlijke diepte, overbodig te maken. De ondervonden zakking kan intusschen als geheel onbelangrijk worden aangemerkt en heeft geen invloed op de deugdzaamheid van het gebouw gehad. De werkzaamheden aan den havenmond met bijbehoorende werken, welke als een gevolg van de overeenkomst met de militaire genie moesten worden gemaakt, zijn nagenoeg gereed; de houten fundering voor de basculerende brug is voltooid, terwijl de metselwerken voor het zuidelijk landhoofd grootendeels opgetrokken werden. De aardebaan en kunstwerken zijn nagenoeg voltooid. Het aan voeren van ballast, zand en grind ging geregeld voort. Het spoor- leggen is op verschillende punten aangevangen. Yan de haltegebouwen te Anna-Paulowna-Polder en Schagen zijn de funderingen gemetseld en tijdelijk bezwaard. De timmerwerken voor die gebouwen zijn zooveel mogelijk gereed gemaakt, om het voltooijen bij het verder opmetselen te bespoedigen. De arbeiderswoningen langs den weg zijn op twee na voltooid van de wachtershuisjes zijn er drie gereed. De onderbouw der groote draaibrug over het Noordhollandsck Kanaal in het Koegras is met den besten uitslag voortgezet. De eilinder van zes ellen middellijn voor het draaipenant is geheel vol gens bestek op de bepaalde diepte en plaats gesteld en wordt met beton gevuld tot op den kanaalbodem, om daarna drooggemaakt en volgemetseld te worden. De overige werken aan dien onderbouw zijn grootendeels voltooid. De bovenbouw voor het vaste gedeelte dier brug is gesteld. Gedeelte NiedorperverlaatAlkmaar. Het maken van de aarde baan en der kunstwerken vordert goed. Yan de brug over bet Noordhollandsoh Kanaal bij Alkmaar zijn de werken aan de oostzijde der kanaalas voltooid. De bovenbouw van liet vaste gedeelte dei- brug wordt gesteld. De gebarsten kuip voor het tusschenpenant is hersteld en dat penant geheel voltooid. Aan de westzijde der kanaalas werd het remmingwerk zoo ver afgeheid als mogelijk was met het oog op de nieuwe rigting aan het kanaal te geven. De voorbereidende werkzaamheden tot het zinken van den grooten cilinder voor het draaipenant zijn aangevangen. De werkzaamheden aan het stationsterrein te Alkmaarmet het maken der afsnijding eener bogt van het Noordhollandsch Kanaal

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1