M 68. ZÜIVWAG 21 AUGUSTUS. EN vu'*s*" het TWEE-EN-TWIKTIGSTE f JAARGANG. BINNENLAND. 18&! HELDEE en NIEUWEDIEP, 20 Augustus. HILOERSCHI >A0j NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30, franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan den Helder,iotllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Hen 31 dezer vertrelit de I. Uamlmail via TRIEST, den 33 dezer via MABSBÏIL1. Sedert een tiental jaren bestaat binnen deze gemeente eene veree- niging, bekend onder den naam van Collegie Nut en Vermaak." Deze vereeniging als regtspersoon erkend bij koninklijk besluit van den 10 Aug. 1863 No. 76, heeft ten doel: het houden van nuttige en aangename voorlezingen tot vorming en beschaving, het bevor deren en aankweeken van ambachten ouder jonge lieden en voorts het verleenen van rentelooze voorschotten aan minvermogenden. Het bestuur heeft bereids eene vrij beduidende som aan verschotten uitgereikt, altijd de krachten van deze jonge vereeniging in aan merking genomen, terwijl men met genoegen ziet, dat door de bemoeijing en ondersteuning van dit eolligie, een persoon als brood bakker is gevestigd, die daardoor in staat is gesteld voor gade en kroost te zorgen. Onlangs is door het bestuur een fonds opgerigt, strekkende tot het verleenen van onderstand aan behoeftige Israëlitische kraam vrouwen reeds heeft men, sedert het in het leven roepen van dit fonds, aan vier aanvragen om bijstand kunnen voldoen. Deze bijstand is vooral tioodig voor behoeftige kraamvrouwen van de Israëlitische belijdenis; zij verkeeren omtrent het gebruik van spijzen in gemoeds bezwaren, waarin kraamvrouwen van andere gezindheden niet ver keeren, en kunnen geen gebruik maken van de spijzen, door wel doende geburen of plaatsgenooten haar aangeboden. De dames regentessen van bovengenoemd fonds belasten zich alsdan met den besten ijver, die behoeftigen gedurende de eerste negen dagen van voedzame spijzen te voorzien. Het bestuur evenwel teregt vreezende, dat, zonder buitengewone middelen, de bronnen, waaruit het deze ondersteuning put, zullen opdroogen, heeft het noodig geoordeeld, onder meerdere maatregelen, eene weldadigheids-loterij in het leven te roepen, ten einde aan eventuele aanvragen om bijstand te kunnen blijven voldoen. Bij koninklijk besluit van den 8 Oct. 1863, No. 46, is eene loterij van 500 loten toegestaan, tegen 1 het lot, voor 250 prijzen. Naar wij van goederhand vernemen, zijn reeds een "root getal loten in het bezit van menschenvrienden, zoodat nog slechts een vijftigtal loten aanwezig zijn; het lijdt wel geen twijfel, of er zullen hier nog wel 50 edeldenkenden gevonden worden, die het pogen van het bestuur van bovengemeld collegie zullen schragen. Steunende op de erkende weldadigheidszin onzer plaats- en land- genooten, vertrouwen wij, dat het bestuur van het „Collegie Nut en Vermaak.alhier in den loop dezer maand, ja misschien nog in deze week, een tal van aanvragen om loten ontvangen zal. Dat vertrouwen op de weldadige gezindheid onzer plaats- en landgenooten staat zoo vast, dat wij onze erkentelijkheid bereids betuigen voor de ondersteuning van dit edel doel. Op den 14 Julij heeft de heer P. M. S. Kros, med. doet. alhier, door zijne dienstbode op de post doen bezorgen: een brief, geadresseerd aam mejufv. de wed. H. Schulze, te Leeuwarden, in houdende: 3 muntbilletten, elk a 10; welke brief, volgens ont vangen berigt, niet aan zijn adres is ontvangen. De commissaris van polieie verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Naar wij vernemen, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zoutman bestemd tot het ondernemen eener reis naar Japan. Zr. Ms. gepantserde stoomkanonneerboot, liggende te Helle- voetsluis, is den 16 dezer buiten dienst gesteld en de équipage over gegaan aan boord van Zr. Ms. wachtschip de Rijn aldaar. De plaatsing van den kapt. bij het korps Mariniers, J. P. H. Sesseler, op Zr. Ms. fregat met stoomvermogeu Adolf Hertog van Nassau, wordt op zijn verzoek ingetrokken, en alsnu met den 21 dezer op dien bodem geplaatst de kapt. bij het korps Mariniers D. F. Kempers. Z. M. heeft aan den heer J. Scheepers, conducteur der brievenposterij op den Nederlandschen Rijnspoorweg, pensioen verleend, ten bedrage van 332 's jaarsen aan den heer J. G. Renardel de la Valette, visiteur 2de kl. bij 's Rijks belasting, een pensioen, groot 1026 's jaars. Z. M. de koning heeft den heer dr. S. Sarphati, ter gelegen heid van de inwijding van het Paleis voor Volksvlijt, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der reg. en dom. 3de kl. den heer S. Loke, thans ontvanger der reg. en dom. te Medemblik; tot ontv. der dir. bel. en ace. te Oostermeer den heer L. T. Backer Overbeek, thans surnumerair der dir. bel. in- en uitg. regten en ace. in Noordholland. De off. van gez. 3de kl. J. P. van Braam Houckgeest, van het instructie-bataillon te Kampen, is, met bevordering tot 2de kl., overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhage. De commissaris des konings in de provincie Noordholland heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de jagt op klein wild zal worden geopend op 10 Sept. en dat de korte jagt dagelijks met uitzondering van den Zondag en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen worden uitgeoefend. Voor eenige dagen poogde zich een ongehuwd vrouwspersoon te TFieringericaard door in het water te springen van het leven te berooven. Zij werd nog tijdig op liet drooge gebragt, waar zij een uur later der wereld een nieuwen burger schonk. De justitie doet thans onderzoek naar den dood van dit kind. Het lijkje is te dien einde naar Alkmaar overgebragt. Den 5 September a. s. zal te Amsterdam het examen aanvan gen der adspiranten voor de betrekking van kadet bij het corps Mariniers. - Den 13 dezer is, ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het overlijden van ds. G. II. Sesbrugger, in leven predikant bij de Herst. Evang. Luth. Gemeente te Amsterdam, door meerderheid van stemmen benoemd ds. II. R. Bosch, predikant te Medemblik. Het getal onechte kinderen, in 1863 geboren, was: in de provincie Friesland 59, Drenthe 128, Overijssel 203, Gelderland 512, Utrecht 305, Noordholland 950, Zuidhólland 1313, Zeeland 318 en Limburg 194. - Volgens de Tijd zal mgr. J. E. A. Kistemaker, bisschop van Uranopolis en vicarius apostoliek te Curaqao, den 24 dezer per het schip de Zeester tot herstel van gezondheid, van Curagao herwaarts vertrekken en denkelijk in het begin van Sept. hier aankomen. - Tot aanvulling van het programma der feestelijkheden te Schagen, dat wij reeds in ons nommer van Donderdag 11 dezer mededeelden, diene nog de volgende opgave der verschillende nommers van het vuurwerk, waarmede die feestelijkheden zullen worden besloten: 1. een Chinesche boom met differente kleuren en werkingen; 2. een girandole; 3. een fonteinwerk, veranderende in eene cacade; 4. een wisselrad, waarin zich de meest verschillende kleuren afzonderlijk en gelijktijdig vertoonen; 5. een batterij, naar alle zijden gekleurde lichtkogels uitwerpende, met kanonnades, ontploffingen, enz.6. een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1