NIEUWEDIEPER COURANT M 71 bit AANBESTEDING. EN TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. l> O i\ 11 li 111> A G 1 SEPTEMBE11 c. Het leggen van eene BIJSTBAAT op een gedeelte der Eassingracht. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 Augustus. HELDERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en donderdag iles morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars eu Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover delaan, H 422,aan denlïelder,totl 1 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 9 September 1864, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente HELDER, in het openbaar worden aanbesteed a. Met maken van eencn STBAATWE©, van af het Verhruik-Magazijn aan Itet Hoofd tot aan de Kluft. b. Het maken van eene TOETSTBAAT, van af de Kluft tot aan de Poststeeg. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar, tegen betaling van 50 Cents verkrijgbaar gesteld. Nadere inlichtingen worden gegeven door den Gemeente-Bouw meester, door wien op Woensdag den 7 September aanstaande, des voormiddags ten 9 ure, aanwijzing in loco zal gedaan worden. Helder, den 27 Augustus 1864. Burgemeester en Wethouders dier Gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. De wel-eerw. zeer gel. heer dr. I. A. Lamping, predikant te Noordwijkerhout, heeft het beroep naar de Hervormde Gemeente alhier aangenomen. Zondag avond jl. hield de wel-eerw. heer H. op 't Holt, predikant bij de Christel. Afgesch. Geref. Gemeente alhier, ter gele genheid van zijn vertrek naar Leeuwarden, zijne afscheidsrede. Een zeer talrijke schare was in het bedehuis vereenigd. Naar aanleiding van Ephesen "VI 24: „De genade zij met allen, die onzen Heer Jezus Christus liefhebben in onver derf el jkheid," sprak de vertrek kende leeraar een gepast woord van vermaning en opwekking, dat besluitende met den wensch en de bede in den tekst vervat. Aan het slot zijner rede bragt hij hulde aan het burgerlijk bestuur dei- gemeente, dat hem in zijn werk steeds de noodige bescherming en hulp had betoond aan de inwoners der gemeente, die hem steeds met achting hadden bejegend en sprak hij een treffend afscheids woord tot den kerkeraad en de leden van het kerkgenootschap. Met groote aandacht werd deze rede door de talrijke aanwezigen aan gehoord. Aan het einde der godsdienstoefening werd de bede, vervat in het 3de vers van Psalm CXXXIV, zingende ontboezemd. Drie Urker visschers zijn opgeroepen om heden morgen te verschijnen voor den regter-commissaris bij de Arrotnlisse- mcnts-Regtbank te Hoorn, ten einde getuigenis der waarheid af te leggen ter zake van het doodschieten van Jacob Bakker, op den 3 dezer in de haven alhier voorgevallen. Zr. Ms. schroefstoomschip het Metalen Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. E. de Man, is den 28 Junij jl. te Yokoïiama {Japan) aangekomen. De luit. ter zee 1ste kl. F. H. P. van Alphen, gedetacheerd bij 's Rijks werf te Amsterdam, wordt met den 15 Sept. a. s. op non-activiteit gebragt; terwijl met den 16 Sept. daaraanvolgende bij die werf wordt gedetacheerd de luit. ter zee 1ste kl. G. F. Servatius, thans non-actief. Benoemd tot pastoor te Lutjebroek, de heer J. G. H. Geer- lings, pastoor te Zuid-Zijpe, in wiens plaats benoemd is de heer J. II. Kappelhof, kapellaan aan de H. Laurentiuskerk te Rotterdam, Bij de geregtelijke statistiek van Nederland over het jaar 1862 is gevoegd eene opgave der faillissementen. Daaruit blijkt, dat in den loop van dat jaar door de gezamenlijke regtbanken 222 faillis sementen zijn uitgesproken, en alzoo 31 meer dan in 1861. Jl. Zondag is het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door 7897 personen bezocht geworden, zijnde 3000 meer dan den voor- gaanden Zondag. Men schrijft uit Amsterdam: „De rentebetaling der coupons 6 pCt. Amerika 1882, verschij nende 1 Nov. a. s., is bereids geannonceerd en zal alzoo in goud (dus niet in papierengeld, zooals men heeft verspreid) geschieden. Men biedt reeds 2,20 per dollar (zoo als men weet, bedraagt het kapitaal der 6 pCt. leening Amerika 1882 ruim 500 millioen dollars)." Het rentebedrag, dat Oostenrijk jaarlijks voor de openbare schuld moet betalen, beloopt niet minder dan 130 millioen florijnen, in ronde som genomen. Den 29 dezer werd te Alkmaar in de Groote- of Kolveniers- laan eene harddraverij gehouden, waaraan door zestien paarden werd deelgenomen. Niettegenstaande den motregen, waren velen van elders gekomen om getuigen van dit aldaar zoo geliefkoosd feest te zijn. De prijs, een kristallen met zilver gemonteerde fruitschaal, werd behaald door de Lietze, van den heer J. E. Boersma, te Nieutcer- Amstel, bereden door P. Fromberg; de premie, een zilveren tafelschel, door de Goliath, van den heer J. de Wit, teZijpe, bereden door S. de Wit. De dienstdoende schutterij te Lloorn is de vorige week voor het eerst onder de wapenen geweest met het nieuw model ledergoed, zijnde gordelstelsel en zwart van kleur. Sedert de laatst gevallen regen is in den omtrek van Hoorn als het ware een nieuw leven in de gewassen gekomen, zoodat thans alles heerlijk te velde staat. Het grasgewas laat wel nog te wen- schen over, doch er is hoop, dat zich dit ook nog zal herstellen; het zoude er anders slicht voor den veehouder uitzien, dewijl de hooioogst verre van gunstig geweest is. Jl. Zondag namiddag heeft de huisvrouw van den Indischen emeritus predikant v. d. B., wonende in de Korte Molenstraat te 's Gravenhage, door het innemen van vitriool getracht zich het leven te benemen. Zij is reeds onder de hevigste smarten overleden. De vreesselijke regens, in de laatste dagen, in het kamp bij Millingen gevallen, hebben veel schade en ongemak opgeleverd. Bij een der marschen heeft de majoor Ledel, kommandant van liet 3de bat. Jagers, tengevolge van eene struikeling van het paard, het ongeluk gehad er af te vallen en het been te breken. De majoor is naar het dorp Garderen ter verzorging overgebragt. De verschillende evolutiën hebben tot heden de tevredenheid van den opperbevelhebber weggedragen. De troepen worden, naar het schijnt, goed verzorgd. Het brood en de levensmiddelen zijn ten minste van goede kwaliteit. Het getal zieke militairen vermindert gelukkig. Heden zal de cursus bij de normaal-schietschool te 's ILage eindigen, welke, op 1 Mei 11. is aangevangen en zullen de daarbij gedetacheerde officieren, onder-ofFicicrcu en minderen van de acht regimenten Infanterie, alsmede het bij gemelde school gedetacheerde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1