iao4. EN BINNENLAND. M 75 DONDERDAG SEPTEMBER. 8" Ut TWEE-EN-TWINTIGSTE V JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 September. HiLDiRSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars eu Post directeuren. Advertentïén worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Hitgever. De 24sle verjaardag van Z. K. II. Willem Nioolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, kroonprins der Nederlandenwerd jl. Zon dag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Menigmaal verneemt men hier de niet geheel ongegronde klagt, dat er, in tegenstelling van vele andere, rijk met natuurschoon bedeelde, streken van ons vaderland, aan dezen uithoek des lands zoo weinig belangrijks gezien en genoten wordt. Het is ook ter bestrijding van dat gevoelen, dat wij het volgende ter neder stellen: Jl. Zondag namiddag was de steiger aan het Havenhoofd alhier gevuld met een menigte volks; alle standen der maatschappij schenen daar hunne vertegenwoordigers te hebben. Oud en jong, rijk en arm was daar vereenigd, om getuigen te zijn van een schouwspel, dat, hoewel hier niet ongewoon, door wie het bijwoont nooit zonder gevoel kan worden aangestaard. Zr. Ms. stoomschip Zoutman, gereed om den volgenden dag te vertrekken, met bestemming naar Japan, via Batavia, welke reis vermoedelijk niet minder dan 4 jaren duren zal, stoomde tegen het vallen van den avond de haven uil, om op de reede het uur van vertrek te verbeiden. Langs de verschansingen en in de rusten stonden de officieren, onder-officieren en manschappen in grooten getale geschaard, en wisselden hun vaarwel met bloedverwanten, vrienden en bekenden, die op zeer korten afstand op den steiger met hoeden en doeken wuifden. Pas had het stoomvaartuig de reede bereikt en het anker laten vallen, toen de stoomsleepboot het Nederlandsch koopvaardijschip Baltimore, kapt. G. H. Brakke, binnensleepte. De omstandigheid, dat de gezagvoerder, zoowel als de drie stuurlieden hier allen te huis behooren, droeg er toe bij, dat van de verzamelde menigte een luid boerah opging, als het blijde welkom aan de binnenkomende équipagie, die niet naliet dien welkomstgroet met heldere stemmen te beantwoorden. Welk eene afwisseling het leven aanbiedt, zelden zagen wij zoo vele getuigen bijeen bij een schouwspel, dat zoo treffend als in één oogwenk de droefheid van 't scheiden en de blijdschap van een behouden aankomst te aanschouwen gaf. De ernst der bemanning van 't oorlogsvaartuig, ze werd in 't voorbijgaan als het ware medegedeeld aan hen, die hun vertrek aanstaarden; de verzekering van den stuurman, die van den boeg van het binnenkomend schip het „alles wel aan boord" deed hooren, 't was als eene electrieke vonk, die blijdschap op aller aangezigt deed lezen. Zie, binnen 's lands moge men bij het schoon der natuur zich kunnen verlustigen, vaak wordt door de gewoonte er weinig van opgemerkt; maar een tooneel, zoo als wij het jl. Zondag zagen, 't is altoos verrassend nieuw voor wie een hart in den boezem draagt, dat deelt in de droefheid en in de vreugde van onze medemensehen. De zeildag van de Zoutman was bepaald op Maandag 5 Sept. en het voornemen bestond, om dien morgen ten ongeveer 8 ure deze reede te verlaten. De omstandigheid, dat van het wachtschip alhier het stormsignaal werd gegeven en het weder ruw en stormachtig was, veroorzaakte, dat gemeld vaartuig eerst gisteren (Dingsdag), des voormiddags ten 11 ure, het anker ligtte en de reis aanvaardde, terwijl de gebruikelijke salutsckoten met het wachtschip Kortenaar werden gewisseld. Het 1ste batt. van het 7de reg. Infanterie, onder kommando van den majoor van den Hummel, dat tot de kamperende troepen in het kamp van Millingen heeft behoord, wordt a. s. Vrijdag alhier terugverwacht. De tirailleur-compagnie uit Haarlem, die gedurende eene maand alhier de dienst heeft verrigt, vertrekt alsdan weder naar gemelde garnizoensplaats terug. Mgr. J. F. A. Kistemaker bisschop van Uranoplis en apos tolisch vikaris van Curacao, is dezer dagen alhier behouden aan gekomen per het schip de Zeester. De koudere luchtstreek werkt reeds weldadig op zijne gezondheid. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Graaf Adolf van Nassau, liggende te Vlissingen, wordt met den meesten spoed gereed gemaakt om den 1 Oct. a. s. naar Oost-Indie te vertrekken. Heden zal tusschen 1-J en 2 ure van 's rijks werf te Amsterdam worden te water gelaten Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De plaatsing van den adelborst 1ste kl. G. H. van Steyn op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Graaf Adolf vau Nassau wordt ingetrokken, terwijl met den 11 dezer op dien bodem wordt geplaatst de adelborst 1ste kl. P. D. A. Frankamp, thans dienende op de korvet Prins Maurits der Nederlanden. Z. M. heeft den heer G. Lammers Jz., met ingang van den 1 Oct. a. s., benoemd tot opzigter over de kustverlichting op Texel. De kapt. der Mariniers P. Prins, onlangs uit Oost-Indie hier teruggekeerd, is bij het gedeelte vau genoemd corps te Amsterdam, waartoe hij behoorde, weder ingedeeld. De Minister van Oorlog heeft, ingevolge schrijven van den lieer minister van Marine, ter kennis van de betrokken autoriteiten gebragt1, dat de werving voor het corps Mariniers voortdurend geopend is2. dat het maximum van het toe te kennen handgeld bedraagta. bij verbindtenissen voor zes of meerjaren voor korporaals en minderen 40b. voor dezelfden, bijaldien zij vroeger minstens zes jaren bij voorschreven corps of bij de landmagt hebben gediend en niet ouder dan 30 jaar zijn ƒ55; c. voor miliciens die, inge volge art. 9 der miliciewet, bij dat corps overgaan ƒ40; d. voor jongelingen van 16 tot 18 jaren oud, die zich daarbij voor 10 jaren verbinden ƒ8; 3. dat aan de miliciens bij punt 2, sub c bedoeld, na indiensttreding bij gemeld corps, des verlangende, een verlof van 14 dagen, met behoud van soldij, wordt toegestaan 4. dat het maximum van het aanbrenggeld voor iederen recruut of milicien is bepaald op ƒ13; 5. dat de toekenning der sommen voor hand en aanbrenggeld uitsluitend tot de bevoegdheid van den comman- derenden officier van het corps Mariniers blijft behooren. Het geschrift van den hoogleeraar van Oosterzee, ten vorigen jare uitgegeven, en reeds in het Iioogduitsch overgebragt, getiteld Historie of Roman? Het leven van Jezus van Ernest Renan voor- loopig toegelicht", heeft dezer dagen de zeldzame onderscheiding eener Zweedsche vertaling genoten. Zij is bewerkt door den heer Forslind te Falköping, en opgedragen aan H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, die daarvoor aan den vertaler eene gouden medaille heeft doen toekomen met de Latijnsche inscriptie: fngenio et arti". - Te Texel is een knaapje van S| jaar, hetwelk zijn vader op last van de moeder ging roepen om het middagmaal te gebruiken, op een treurige wijze verdronken. - Jl. Vrijdag eu Zaturdag werd te Petten een vergelijkend examen gehouden ter vervulling van de vacante betrekking van hoofd onderwijzer der openbare school aldaar. 12 sollicitanten namen aan dit examen deel. Jl. Zondag voormiddag, ongeveer ten 11 ure, sloeg het onwedev in eene bóeren-hofstede, gelegen aan den weg naar Valkoog in de gemeente Behagen, welk gebouw met het hooi een prooi der vlammen werd. De brandweer hield een boet, achter het gebouw staaude, bewaard en was den brand des namiddags ten 3 ure

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1