,mrJ zondag 11 septembeu &s en twee-en-twintigste ©p jaargang. binnenland! M 74. hiSo HELDER en NIEUWEDIEP, 10 September. HELDERSCHi i% NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. i, franco per post1.50. Enkele nomniers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdeLaan, II422,aan denllelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Dingsdag den 13 dezer, des avonds ten zeven ure. Ilelder, den 10 September 1864. De fung. Voorzitter voornoemd, P. B. REERINGH, Wethouder. punten van behandeling: 1. Aanbieding der begrooting voor 1865: a. Van de Gemeente; b. Van bet Algemeen Weeshuis; c. Van het Burgerlijk Armbestuur. 2. Verzoek om eervol ontslag voor een hulponderwijzer. 3. Mededeeling van ingekomene stukken. Den 13 dezer vertrekt de WE§T-IIÏDISCHE mail. Ten Raadhuize alhier heeft gisteren de aanbesteding plaats gehad van: a. het maken van eenen Straatweg, van af het Verbruik- Magazijn aan het Hoofd tot aan de Kluft; b. het maken van eene Voetstraat, van af de Kluft tot aan de Poststeeg; en c. het leggen van eene Rijstraat op een gedeelte der Bassingracht. Ingekomen 11 inschrijvingsbilletten, als, van de heerenJ. B. Janzen k Co. voor ƒ11144, P. Verhey 10488, W. v. d. Wooning 10300, M. P. Wallin 10050, Gebr. Korff 10000, H. J. janzen Ez. 9675, H. J. Rippens ƒ9190, P. Spruit 9040, P. Dekker ƒ8998, S. Gooien ƒ8868 en R. Vos 8856. Naar wij vernemen, heeft de uitvoer van wol in dezen zomer alhier bedragen 12,841 Nederl. ponden, welke vrij aanzienlijke hoe veelheid tegen goede prijzen voor Fransche fabrieken is aangekocht. Het is voor den landman nog weer eene kleine schadeloosstelling geweest voor de nadeelen, die door de al te groote droogte van den afgeloopen zomer aan den landbouw is veroorzaakt. Gisteren namiddag, ten lf ure, kwam alhier uit het kamp van Millingen terug het 1ste bat. van het 7de reg. Infanterie, onder kommando van den majoor van den Hummel. Heden morgen is de tirailleur-compagnie, die hier tijdens de afwezigheid van genoemd bataillon heeft dienst gedaan, weder naar Haarlem teruggekeerd. Naar men verneemt, zal het gebouw van de Vereeniging Ter Verbreiding der Waarheid alhier met het begin van October gereed zijn om het aan deszelfs bestemming toe te wijden. Zr. Ms, stoomschip de Valk, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 8 dezer te water gelaten. Met den 16 dezer wordt de off. van gez. 2de kl. bij de zee- magt, H. L. Reeder, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, op het wachtschip te Vlissingen, en de off. van gez. 2de kl. J. j. Dekkers van dat wachtschip op eerst- genoemden bodem overgeplaatst. Met den 21 dezer maand worden de navolgende adelborsten ,1ste klzich thans op non-activiteit bevindende, geplaatst op Zr, Ms. te Vlissingen liggende korvet Prins Maurits der Nederlanden, als: S. H. Binkes, A. G. Ellis, M. C. van Doorn, A. Werumeus Buning, J. Lagaay, S. T. Land, J. J. de Bruijue, H. Vreedenberg, H. J. J. Kempe, W. van Hasselt, G. M. Dolleman, jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, D. J. W. A. G. Coops, H. L. C. Wolterbeek Muller, J. F. Iloffman, A. M. R. Wagner en J. Janse. Z. M. heeft pensioen verleend aan P. Heres, gewezen cipier ran het Huis van Arrest te Alkmaar, ten bedrage van 343. De proponent D. Pekelharing, van Zaandam, heeft het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Surhuisterveen aangenomen. De heer Kool, hulponderwijzer te Enkhuizen, is door den gemeenteraad van Petten benoemd tot hoofdonderwijzer der openbare school aldaar. De aanvoer van garnalen is in de aan de Zuiderzee gelegen plaatsen dit jaar zoo verbazend groot, dat ze bijna niet worden van de hand gedaan. De opgaven betrekkelijk den scheepsbouw hier te lande leeren den toestand gedurende het eerste halfjaar van 1864 als zeer bevre digend kennen. De zeven jaren toch van 18561862 toonden een doorgaande vermindering aan in het getal in de vaart gebragte schepen- De vermindering beliep namelijk van 227 schepen met 29,384 last in 1856 tot 104 schepen met 8745 last in 1862. Het jaar 1863 gaf reeds eenige verbetering te kennen; er werden toen in de vaart gebragt 105 schepen met 10,869 last, hetgeen althans, wat den tonneninhoud betreft, toeneming aanduidde. Eene opgaaf voor het eerste halfjaar van 1864 toont nu, dat de gunstige wen ding blijft aanhouden, want in dat tijdsverloop is ruim driemaal meer tonnemaat in de vaart gebragt dan over hetzelfde tijdvak van 1863; te weten: in het eerste halfjaar van 1863 51 schepen met 4160 last, in het eerste halfjaar van 1864 98 schepen met 13,180 last. Onder de cijfers van eerstgenoemd tijdperk waren slechts 2 fregatten en barken met 777 last. onder die van het tweede 13 fregatten en barken met 7715 last begrepen. De Heraut van Vrijdag 2 September jl. bevat de volgende zonderlinge advertentie: „Men verlangt in eene nieuw opgerigte zaak, een Meisje, die gewoon is op een Naaimachine te werken, van Positief Christelijke beginselen. Adres," enz. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 9 September: „Gisteren vierde deze gemeente weder feest. Door het ongunstig weder op den 24 Aug, jl. kon het vuurwerk niet worden afgestoken. De dag van gisteren was daartoe bestemd. Om hieraan nu eenigen luister bij te zetten was er 's namiddags ten 3 ure harddraverij door paarden, welke nog nimmer eenen prijs gewonnen hadden. Aan dien wedstrijd namen 8 paarden deel. De prijs, bestaande in een zilveren tafelschel, werd behaald door het paard van den heer Paarlberg van den Pettemerdijk en de premie, een met zilver gemonteerde luciferspot, door het paard van den heer L. Borst van Oudcarspel. Onmiddellijk hierna vereenigde zich de liedertafel Euterpe in den tuin van het koffijhuis Vredelust en hield daar, onder leiding van haren verdienstelijken directeur, den heer Jb. Denijs Jz., uit eigen beweging, eene uitvoering van eenige schoone zangstukken, welke door verscheidene menschen met belangstelling werden aangehoord. Op het ruime marktveld stond altijd nog de eerepoort met hare chasonnetten„Schapens heden" en Schapens toekomst." Deze poort werd des avonds met lampions verlicht, zoodat het geheel een goed aanzien had. 's Avonds om half tien ure werd het vuurwerk afgestoken. Be loofde het programma daarvan veel, de uitvoering heeft de ver wachting verre overtroffen. De heer van der Brugh heeft de hem sedert jaren toegekende roem weder met eere weten te handhaven. Eene groote menigte volks woonde dit feest bij." De hoeveelheid ooft is zoo groot, dat dezer dagen een boer te Hoorn een wagen vol peren en appelen afleverde voor de geringe som van 4. Voor eene gelijke hoeveelheid ontning men "in het vorig jaar meer dan 30. Jl. Donderdag werd in het gebouw op den Dam te Amsterdam de gewone jaarlijksche bijeenkomst gehouden der heeren schoolopzie-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1