BUITENLAND. MARKTBERIGTEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. voor: Ds. J. II. L. Reuman, te Fenigenhurg cn ds. A. O. Pareau, te Anna Paulotena Pulder. Door Z. Exc. den minister van Marine zijn benoemd tot kadets bij het korps Mariniers: de heeren J. W. van Kiel, II. J. Jolles, IV. C. Pabst en iv. W. Schorse. Luidens een bij het Departement van Marine ontvangen tele- graphisch berigt, is Zr. Ms. schvoefstoomsehip Coelworn, onder bevel van den luit. ter zee 1ste ld. W. E. L, de Vriese, den 15 dezer te FalmoutJi binnengeloopen. Den 11 dezer werd te Alkmaar nogmaals, onder begunstiging van goed weder, thans in den Geesterhout, eene harddraverij gehouden. Deze was bijeengebragt door S. Nijman uit gelden bij inschrijving van ingezetenen verkregen. Zestien paarden, allen in deze omtrek te huis behoorende, dongen mede. De prijs, een zilve ren olie-en azijnstel, werd behaald door het paart Susanna, van C. Paalberg te Zijpede premie, een zilveren inktkoker, verwierf de Vogel, van den heer J. den Hartog te Purmerend. Beide paarden werden bereden door den pikeur L. G. Lampe. Jl. Maandag werd te Medemblik de gewone jaarlijksche hard draverij gehouden, waaraan door 16 paarden werd deelgenomen. De prijs, een zilveren schrijfgarnituur, is behaald door de zwarte ruin de Vogel, van den heer J. den Hartog, te' Purmerende, terwijl aan de bruine merrie Susanna van den heer C. Parelberg, te Zijpe, een zilveren bokaal als premie werd toegewezen. Naar wij vernemen is te Zwolle het zekere berigt ontvangen, dat de uitspraak der Synode, omtrent de ontzetting van ds. van Itijn uit zijne bediening als predikant bij de Ned. Ilerv. kerk, kracht van gewijsde heeft bekomen. Dingsdag namiddag is het feest van het 250jarig bestaan der Grouingsche Academie met klokgelui van den toren der Martini kerk ingeluid. Prof. Hofstede de Groot wijdde een godsdienstig woord aan die gedenkwaardigheid door in genoemde kerk eene redevoering te houden, ten grondslag hebbende de woorden van Paulus, Phil. IV 8. Den 15 dezer zou op de nieuwe in aanbouw zijnde R. Iv. kerk te Franelcer de spits geplaatst worden in tegenwoordigheid van vele belangstellenden en de geestelijken, die zich op den omgang des torens bevonden; doch de takelage brak en het gansche gevaar te, ruim 600 pond zwaar, viel naar beneden. Gelukkig zijn bij dit ongeval geen rampen -te betreuren. Het schijnt wel dat deze kerkbouw tot het einde toe rampspoedig moet zijn. Als een treurig voorbeeld, wat de gevolgen kunnen zijn van onmatigheid, ook in het genot van het anders zoo smakelijk en verkwikkend ooft, deelt men mede, dat dezer dagen de knecht van A. H. W. te Jislum, in Friesland, een jongeling van 20 jaren, zestig peren achtereen heeft gegeten en aan de gevolgen daarvan den zelfden dag is overleden. Nog altijd verneemt men een ontkennend antwoord op de vraag naar het tot stand komen van den vrede. Thans wil men weer weten, dat de financiële aangelegenheden tot eene verdeeldheid aanleiding geven, waardoor het gewenschte gevolg der onderhande lingen tot nog toe onbereikbaar is gebleven. De Deensche gevol- magtigden schijnen maar weinig geneigd op alle grondslagen tot eenstemmigheid met Pruissen en Oostenrijk te geraken. Zij houden nog steeds hoopvol het oog gerigt op Frankrijk en Fngeland, die in den uitersten nood den zwakke wel tegen den overmoed van den sterke zal te hulp komen. De 15 September is voorbij en daarmede is de termijn verstreken van den tusschen Penemarken en Pruissen en Oostenrijk gesloten wapenstilstand. Ofsshoon nu tengevolge hiervan de wapenen weder hadden kunnen opgevat worden, blijkt uit het tegendeel hiervan, dat men onderling is overeengekomen om de schorsing der vijande lijkheden onbepaald te verlengen. In Polen is weder een nieuw complot ontdekt. Deze zamenzwering schijnt ten doel te hebben gehad, de bevordering van het commu nisme. Daar de zaamgezworenen voor het grootste deel uit deug nieten bestaat, is het niet vreemd, dat zij in het beginsel van gelijkheid van goederen haar heil zoeken. Het grootste deel der medegenooten is reeds ontdekt, verhoord en in verzekerde bewaring gesteld. De Russische regering schijnt te hebben ingezien, dat de woelingen in Polen nog niet hebben opgehoudenzij zal dus hare troepen in vrij grooten getale daar nog doen blijven om voor de rust en orde zooveel mogelijk te waken. Iu den franschen Moniteur wordt het verslag medegedeeld, waarbij door den minister van Onderwijs, den heer Duruy, aan den heer Ruhmkorfi' de premie van 50,000 fr. wordt toegekend, welke in het jaar 1852 door Keizer Napoleon is uitgeloofd tot belooning van hem, die de galvanische batterij op de nuttigste wijze zal hebben aangewend. Eene commissie van 12 deskundigen, onder het voorzitterschap van den heer Dumas, heeft de zaak grondig onderzocht, en heeft uiteengezet, wat reeds door den toestel van Ruhmhorff is uitgewerkt en wat men daarvan in de toekomst nog mag verwachten. Men rigt te Parijs allerwege depots van parapluies op, waartoe bij voorkeur de wijnhuizen en tabakswinkels gebezigd worden. Deze parapluies worden voor den prijs van 30 centimes per dag in huur afgestaan. Men gelooft, dat die onderneming goede zaken zal maken, mits zij door den huurder telkens de waarde van den parapluie laat deponeren. In den schouwburg te Marseïlle werd voor eenige dagen La Peau d'dne vertoond. De eerste danseres, mej. Pancaldi. verscheen op het tooneel, stoof wat al te vlug van achteren naar voren en stortte in het souffleurshokje, dat de souffleur, na het pas te hebben verlaten, vergeten had te sluiten. Bij dezen val geraakte haar gazen kleed in aanraking met het voetlicht, en iu een oogeublik stond zij in vlammen. In hare vertwijfeling snelde zij wild over het tooneel, en hierdoor verergerde zij haren toestand. Gelukkig behield de directeur zijne tegenwoordigheid van geest, hij wierp zich op de danseres en doofde de vlammen, doch brandde zich daarbij deerlijk de handen. Op het tooneel bevonden zich dertig danseressen in het luchtigste gewaad, en weinig scheelde het of allen waren in brand geraakt. Men hoopt dat mej. Pancaldi na verloop van veertien dagen weder zal kunnen optreden. Bij een ploegwedstrijd in het departement Vaucluce, heeft een twintigjarige jonge dochter den prijs behaald, ondanks het zeer groot aantal mededingers van het andere geslacht. De heer Lebigne, maire van Nibelle schrijft aan het Journ. du Loiret het volgende: „Zondag tegen half elf des morgens, waren drie mannen bezig peren te plukken op 200 el afstand van het dorp Nibelle, toen de bliksem den perenboom van top tot den grond schroefwijze trof, een duim dik den bast afnemende. Daarna verliet hij den boom cn sloeg op het hoofd van een der arbeiders, die zijn brood zat te eten en doodde hem, zoo ook den nevens hem gezeten hond. Het lijk was van achter van top tot teen geschroeid en rook sterk naar zwavel. De twee andere arbeiders, die in den boom waren, werden bewusteloos daaruit geworpen. Toen zij tot bezinning kwamen konden zij zich niet verroeren; men moest ze naar huis dragen. Een hunner had duidelijk takken en bladen van den peren boom op zijne borst gephotografëerd. Gelukkig echter des avonds konden zij weder opstaan." De hertog van Norfolk heeft onlangs zijn huis te Londen laten verkoopen, omdat hij, als de armste der Engelsche hertogen, met een jaariijksch inkomen van 80.000 (ƒ950.000) geene twee huizen kon ophouden en zich dus met zijn slot van Arundel moest vergenoegen. Arme man! TEXEL, 12 September. Aangevoerd: 160 Schapen en Lammeren, Schapen f8 a 19, Lammeren f4 a f 14. 4 Stieren, f 70 a 110. Biggen met tragen handel. Paarden en Veulens zonder handel. SCHIEDAM, 14 September. Jenever f 11,50 a 12,per vat contant hij partij. Moutwijn f 8.25. LONDEN, 14 September. Heden waren ter vee-markt aangevoerd: 1550 Runderen, 7020 Schapen, 567 Kalveren en 280 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., van Schapen 5 sh. 6 d., van Kalveren 5 sh. 2 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 5 sh. 4 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 5 sh. 6 d. en Varkens 4 sh. 8 d. van 9 tot 16 Seftember 1864. ONDERTROUWD: D. van Penrsen, korporaal-tamboer der Mariniers, oud 35 jaren en A. C. Verdam, oud 36 jaren. J. Hobein, sergeant der Mariniers, oud 47 jaren en C. J. Ebbing, oud 29 jaren. G. de Beurs, slagter, oud 26 jaren, weduwnaar van C. Kok en E. van der Wiel, oud 24 jaren. J. A. Bor- man. stoker bij de Marine, oud 23 jaren en C. Vermaaten, oud 24 jaren, wonende te Amsterdam. H. C. Mars, zeeman, oud 40 jaren en E. M. Bovink,' oud 33 jaren, gedivoreeerde echtgenoote van PProos. GEHUWD: A. Kwant en A. de Beurs. J. H. Vogel en P. Verel. J. D. Domeijer en D. Schipper. S. J. Verdoorn en S. J. de Visser. BEVALLEN: M. Prins. gcb. Langeveld, (Z.). M. Alberts, geb. Godijn, (Z.). A. Kohnhorst, geb. Caljé, (1 D. en 1 Z.). A. van Spall, geb. Eekhoff, Z.). J. Burgmans, geb. Hassing, (Z.). H. Gans, geb. Spruijt, (D.), R. Beijers de Jongh, geb. Busschcr, (D.). J. Mangel, geb. Keijzer, (Z.). OVERLEDEN: M. Bakker, geb. Wit, (68 jaren). M. Koopman, (4weken). A. C. Koopman, geb. Bakker, (35 jaren). A. Baas, (19 jaren). G. Beuken kamp, (6 weken). J. Blokker, (2 jaren en 9 maanden). L. E. Augustijn, (7 jaren). J. Munter, (12 jaren). A. Meijers, (9 maanden). T. J. vau Eek, (11 weken). Levenloos aangegeven 2. van 9 tot 16 September 1S64. ONDERTROUWD cn GEHUWD: Geene. GEBORENDirk, zoon vau Cornelis Lagerveld en Marretje Sluisman. Neeltje, dochter van Simon Vlaming en Dienwertje Vos. Adriaantje, dochter van Gerrit Gieles en Isele de Porto. Jacoba, dochter van Philippus Sauerborn en Maria Former. Hendrik, zoon van Pieter Santifort en Aaltje Huizinga. Cornelis, zoon van Adrianus van der Vliet en Antonia Vervaart. Bernardus, zoon vau Pieter Dros en Jannetje Dros. Frouwtje, dochter van Harmen Knol en Krijna van Lenten. OVERLEDEN: Jacob Cz. Smit, (25 jaren). Cornelis Hz. Mulder, (32 jaren). Paulus Nz. Kikkert, (2 jaren). Van MIDDELBURG: 19, 20, 22 en 23 Sept. 's morg. 6 ure. 24 Sept. 's morg. C ure 30 min. 25 Sept. 's morg. 8 ure. Van ROTTERDAM: 19, 20, 21 en 23 Sept. 's morg. 10 ure 30 min. 24 en 25 Sept. 's middags 12 ure. PROGRAMMA. APOLLO. Zondag 18 September 1864, ('s namiddags van 13 ure). 1. Marche Weckesser. 2. Ouverture de 1'opéra SarahGrisar. 3. Cavatine de 1'opéra Bon PasqualeDonizetti. 4. La corbeille de fleurs, mazurkaDenefve. 5. Stabat MaterRossini. 3me partie a. Cavatina: foc ut portem. b. Air et choeur: Inflamatus. 6. Grande fantaisic sur des motifs de Nicolaï v. Bender.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2