NIEUWEDIEPER COURANT Ar/ INWISSEIING VAN MUNTBILJETTEN. EN BINNENLAND. M 77. DOAIDEftUAti 22 SEPTEMBElt. 1wÉ^ TWEE-EN-TWINTIGSTE t JAARGANG. .flO; HitJERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422,aan denEelder,tot\\xue. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER vestigt, ten gevolge eeuer ontvangene Circulaire, de aandacht der Ingezetenen op eene door Z. Exc. den Minister van Financiën uitgevaardigde en in het tweede bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van den 12 dezer, No, 10, geplaatste aankondiging, waarbij alle houders van Muntbiljetten, uitgegeven krachtens de Wetten van 18 December 1845 {Staatsblad No. 90) en 17 September 1849 (Staatsblad No. 46), worden uitgenoodigd, om zich den nieuwen en laatste» Iciwljn, thans tot verwisseling van die Biljetten verleend, ten nutte te maken, door hunne Biljetten ten spoedigste ter verwisseling aan te bieden of te doen aanbieden ten kantore van den Betaalmeester in hunne woonplaats, of bijaldien aldaar geen Betaalmeester aanwezig is, ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen in de Gemeente. Uit aanmerking van deze laatste bij de Wet opengestelde gelegen heid om de voormelde Muntbiljetten tegen de waarde te ver wisselen, worden de Ingezetenen aan de bovenbedoelde aankondiging, die ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing ligt, herinnerd en aan bevolen, om zich niet op den betrekkelijk langdurigen termijn, die de wet verleent, te verlaten, maar door spoedige aanbieding van hunne biljetten, zichzelven en hunne nablijvende betrekkingen voor onherstelbare verliezen te vrijwaren. Helderden 19 Januarij 1864. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 September. In den nacht tusschen jl. Zaturdag en Zondag is in de School straat alhier het achterste gedeelte van een huis, tengevolge van ouderdom, ingestort. Deze woning, thans tot pakhuis ingerigt en reeds sinds geruimen tijd door een paar stevige stutten tegen om vallen beveiligd, was voor den laatsten bewoner met zijne familie, gedurende 50 jaren achtereen, een gastvrij dak geweest. Het voorste deel van het gebouw is thans ook door de bewo ners ontruimd. Heden had in het lokaal Tivoli alhier de verloting plaats van de vereeniging tot ondersteuning van behoeftige Israëlitische kraamvrouwen. Nadat jl. Zaturdag de zitting der Staten-Generaal van 1863/64 was gesloten, werd het nieuwe zittingjaar jl. Maandag op plegtige wijze door Z. M. den koning geopend. Met het gebruikelijke cere- moniëel, vergezeld van Z.K.Il.den prins van Oranje, naar en in de ver gadering der volksvertegenwoordiging gekomen, hield Z.M. eene ope ningsrede, daarin gewagende van den gunstigen toestand des lands, van de hevige ziekte, cholera, op Java, van de niet ongunstige gevolgen van de vrijverklaring der slaven in de West-Indien, van tot stand gebragte overeenkomsten tot aansluiting onzer spoorwegen aan buitenlandsche lij nen, van de vooruitgang der nijverheid en den toenemenden aanbouw van zeeschepen. Wetsontwerpen werden toegezegd tot afschaffing van plaat selijke accijnsen, tot regeling van 's rijks algemeene comptabiliteit, tot hervorming van de dienst van 's rijks waterstaat en tot vast stelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch Indiê, alsmede tot regeling van andere onderwerpen, die met land bouw en nijverheid aldaar in verband staan. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting van 1864—1865 mr. J. A. Philipse. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft den 20 dezer hare werkzaamheden aangevangen. De heer Philipse heeft het voorzitter schap aanvaard met eene toespraak, mr. Smit, nieuw benoema lid voor Noordholland, heeft zitting genomen. De commissie voor het adres van antwoord is benoemd. Z. M. heeft den heer W. J. C. ridder Huyssen van Katten- dijeke, minister van Marine, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de IJzeren Kroon der 1ste klasse, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft benoemd: in het bestuur van Dregferland tot hoofdingeland wegens de Westerkogge den heer jhr. mr. D. van Akerlaken en tot heemraad wegens de Zuiderkogge den heer L. Groot in het bestuur van het waterschap Waard en Groet tot dijkgraaf den heer K. Breebaart en tot heemraden de heeren G. Blaauboer, S. F. Siewerts, N. Geertsema, J. de Vries en C. de Graaf. H. M. de koningin heeft aan de vrouwen-vereeniging: Tot heil der armen, van de Hervormde gemeente te Hoorn, twee prach tige vazen geschonken, ten behoeve der voorgenomen loterij. Bij den boekhandelaar G. L. Funke, te Amsterdam, is dezer dagen in het licht verschenen een klein, maar hoogst belangrijk werkje, getiteld: „Hoe moeten wij onze kinderen verplegen? Goede raad aan Moeders, door Dr. H. van Cappelle." Het boekje kost slechts 75 cents en bevat in 130 bladzijden een rijken schat van raad en leering voor allen, die met de verpleging van jeugdige kinderen zijn belast. Behalve bij de moeders, is het ook bij bakers zeer goed aan 't adres en zelfs menige vader zal er veel uit kunnen leeren. Veel, zeer veel laat nog altijd, niettegenstaande den wel- meenenden raad van kundige geneesheeren, de verpleging der kin deren over. Allerlei verkeerde gewoonten worden er nog dagelijks gevolgd, die in 't vervolg zeer nadeelige vruchten opleveren. Daarom juichen wij deze poging van den kundigen schrijver, die toont een practisch man te zijn, zeer toe; wij wenschen het boekje in veler handen en uiten den wensch, dat ook onze aanbe veling daartoe in ruime mate mag bijdragen. Niemand behoeft zich te laten afschrikken door hoogen prijs, door den grooten om vang van 't boek of door een te geleerd geschrijf en een druk gebruik van vreemde woorden, 't Boekje is voor moeders uit het volk en uit den burgerstand geschreven en deze zullen het stellig niet zonder nut en zegen voor hunne kinderen gebruiken. In het jongste Bijblad van de Landbouic-Courant wordt de aandacht der veehouders in Nederland gevestigd op de zoutliksteenen voor het vee. In Duitschland gebruikte men reeds ten tijde van Frederik de groote zulke steenen bij veeziekten en op zijne inspectie reizen beval de groote Frits ze den veehouder sterk aan. Volgens eene aankondiging in de landw. Anzeigeblatt liggen in de fabriek van G. Hoyer Comp., te Carshall bij Schönebeck soms 350 cen tenaars vee-zoutliksteenen gereed (circa 18 stuks gaan in een cente naar); deze steenen zijn meestal cilinders met een gat er in, waar door b. v. een houten spijl kan gestoken worden; deze spijl sluite

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1