BUITENLAND. Vergeleken met de acht eerste maanden van 1863 is gedurende de acht eerste maanden van dit jaar het getal zeeschepen, onder Neder - landsche vlag opgenomen, geklommen van 72 tot 126, terwijl de inhoud van 5785 tot 16,8S5 lasten gestegen is. En als ik nu let op de toenemende vermeerderde opbrengst onzer belastingen reeds op dit oogenblik, en verder overweeg, dat de daarstelling der spoor wegen binnen enkele jaren aan de eene zijde onze uitgaven jaarlijks met tien millioen zal verminderen, en aan den anderen kant onze inkomsten voortdurend zullen doen toenemenen als ik eindelijk bedenk, dat de ontwikkeling, die de regering op zoo menig terrein tracht te bevorderen cu uit te breiden, niet alleen in directe voordeelen aan de natie, maar ook directe voordeelen aan de schat kist geven moet, dan heb ik de overtuiging, dat binnen betrek kelijk korte jaren het evenwigt tusschen onze gewone ontvangsten en uitgaven in zoo verre zal zijn hersteld, dat wij onze financiële toekomst knnnen verzekerd achten, ook al mogt de groote maatregel van afschaffing der plaatselijke accijnsen niet kunnen tot stand komen zonder eenig oifer van de schatkist te vragen." Bij de Tweede Kamer der Statcn-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting der Marine voor het jaar 1864. Daarbij wordt verlangd een bedrag van 135,000 voor het herstel van het nieuwe drooge dok te Willemsoord aan 't Niemcediep, aan welk dok steeds eene dringende behoefte blijft bestaan, en welks herstel, in zeker opzigt, als eene levensvraag voor de toekomst moet worden geacht. Sedert 1S50 tot 1864 is de nationale schuld verminderd met een bedrag van 243,743,557,36, gevende eene rente-besparing van 7,525,964,35. In Nov. a. s. zal weder een examen worden afgenomen van onder-officieren, dingende naar den rang van 2den luitenant. Bij de Infanterie zullen 25 plaatsen voor.het gewoon en 3 voor het ligt examen kunnen vervuld worden, bij de Kavallerie 1 en bij de Artillerie 3. Tot dit examen zullen alleen die onder-officieren worden toegelaten, die vooral blijken van practisehe bekwaamheden hebben gegeven. De chefs der verschillende Infanteric-regimcnten zijn door het departement van Oorlog gemagtigdeenige geschikte kor poraals, die zich door een flink militair gedrag en hunne wijze van dienen onderscheiden, enz. sergeant-titulair te bevorderen. Het aantal sergeants-titulair zal tot ultimo Oct. a. s. per regiment tot op 18 worden gebragt, maar na dien datum zal de titulaire graad niet meer worden verleend vóór dat dit aantal op het bepaalde cijfer van 9 zal zijn teruggebragl. Het getal krankzinnigen, in gestichten verpleegd, neemt steeds toe. Van 2410 op 1 Jan. 1863 was het op 31 Dcc. van dat jaar geklommen tot 2611. De meeste daarvan behooren tot de armen. Volgens de France heeft de Nedcrl. regering besloten, bij de aanstaande gebeurtenissen in Japan waar de Engelschen den 5 Aug. de door den prins Nagato in de straat van Simonosaki opge worpen werken zouden aanvallen de strikste onzijdigheid in acht te nemen, en zouden reeds instructicn in dien geest gezonden zijn aan den kommandant van het Nederl. escader, ter reede van Jeddo liggende. De eerstvolgende vergadering en algemeene tentoonstelling der Hollandse/ie Maatschappij van landbouw zal plaats hebben in het laatst van September 1865 te Punterende. Jl. Maandag zijn te Leiden de feestelijkheden besloten met eene harddraverij in de Maliebaan, waarbij de prijs behaald werd door de Pibo, van den heer Vermaat te Charlois en de premie door de Lietse, van den heer Boertma te Nieuwer-Amstelmet eene ver loting van voorwerpen van de tentoonstelling, waarvoor nog al belangstelling was, en met een prachtig vuurwerk. De te Gouda aangehoudene dame, Antje Gruben genaamd, is eene boerendochter, geboren te BreinermohrAmbt Stickhausen (Ilannover). Zij is in Dec. 1847 door de Kegtbank te Appingadam, wegens opligting, veroordeeld tot gevangenzetting voor den tijd van twee jaren en eene boete van ƒ100. Zij wist zich ecnigen tijd schuil te houden en zwierf rond onder de namen van Gesina Padden- berg en Keo Groeneveld. In Oct. 184S kwam zij te Vollenhovcn bij den fabriekant Costers en gaf voor familie te zijn van de echt- genoote van den predikant Costers, te Nes op Ameland en dat zij, door het onverwacht opkomen van de reis, niet genoeg kleederen en geld had medegenomen. Zij wist zich zoo ver bij die familie in te dringen, dat men haar een aantal kleedingstukken, verscheidene gouden ringen en 20 aan contanten leende, terwijl de heer Costers bovendien de wagenvrachten voor haar betaalde. Door den verkoop van die stukken is zij ontdekt, nadat ze overal gesignaleerd was. Zij is, tengevolge daarvan, door de Begtbank te Zwolle in April 1848 veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en in eene boete van ƒ200. Werkelijk schijnt de Russische regering den weg van hervorming te willen inslaan. De burgerlijke wetgeving zal zoodoende langza merhand naar de wijze van de meest beschaafde landen van Furopa worden gewijzigd. Er bestaan echter in Rusland onderscheidene partijen, die ieder op hare wijze die hervormingen tot stand gebragt willen hebben. Als zij nu de pogingen der regering, om trapsgewijze tot de inrigting van een meer vrijzinnige staatkunde te komen, niet tegenwerken, kunnen welligt die partijschappen er toe bijdragen om het verlangen naar meerdere vrijheid levendig te houden. De Romeinsehe quscstie vult thans weder tal van kolommen der dagbladen. Thans brengt men er ook, even als vroeger, de bevrijding van Venetië mede in verband. Men kan echter veel raden en gissen naar Napoleon's bedoelingen en naar de door Z. M. te volgen gedragslijn, de geschiedenis van den dag geeft er ten minste geen antwoord op. Tegenover de pogingen om Italië vrij te maken tot aan de Adriatische Zee staan nog altijd als onverzoenlijke vijanden van dat beginsel: l. de magtige partij van wereldlijken en geeste lijken, die door hun zedelijken invloed het wereldlijk gezag van den Heiligen vader zoeken te schragen; 2. Oostenrijkdoor Duitschland gesteund in zijn pogen om Venetie te behouden. Werkelijk is een tractaat gesloten tusschen dc regeringen van Frankrijk en Italië. Het bepaalt: dat Rome binnen twee jaar dooi de Fransche troepen zal worden ontruimd; dat door den koning van Italië aan den paus eene schadevergoeding zal worden verstrekt voor de bij Italië ingelijfde gedeelten van den Kerkelijken Staat, welke geldsom door de pauselijke regering zal worden aangewend tot organisatie van een leger; dat Florence de hoofdstad van Italië zal zijn; en eindelijk, dat Frankrijk zich verbindt tot het verleenen van bijstand aan Italië, indien het van de zijde van Oostenrijk wordt aangevallen, doch niet wanneer de aanval door Italië zelve geschiedt. Verschillend, zeer verschillend is het oordeel, dat over (lit tractaat wordt geveld. Terwijl men in het overig Italië zijne vreugde daarover aan den dag legt, verheelt men te Turijn zijne ontevredenheid daarover niet. De oproerige bewegingen, die in genoemde stad hebben plaats gegrepen, zijn slechts door tusschen- komst van de gewapende magt gestild. De Italiaansche minister van oorlog moet den koning onbewimpeld zijne afkeurende stem hebben doen hooren. De goede keuze van Florence tot hoofdstad wordt door een Milanccsch dagblad zeer geroemd. De Fransche bladen brengen hulde aan de staatkunde van keizer Napoleon, die ziehzelve zoo geheel gelijk blijft. Men verdiept zich in gissingen omtrent den oorsprong van het tractaat, dat, volgens sommigen, plotseling in 't leven geroepen en zonder de raadpleging der pau selijke regering tot stand gekomen is. In Pruissen houdt men zich thans weer bezig beschouwingen over de weldra te wachten bijeenkomst van den landdag. Men voorziet, dat de regering nog altijd op den tegenstand van de meerderheid der volksvertegenwoordiging te rekenen heeft en gelooft in dat geval aan eene nieuwe ontbinding van die vergadering en aan eene wijzi ging van de kieswet. Ongunstig wordt meer en meer de meening over de vriendschap pelijke betrekking tusschen de hoven van Weenen en Berlijn. Men wil, dat er eene toenadering tusschen Pruissen en Frankrijk ophanden is. Het zou niet onmogelijk zijn, dat met het volgende voorjaar daaruit een oorlog ontstond, waartoe, volgens sommiger mecning, door Italië een leger van 100,000 man zou worden te velde gebragt. De volgende opgaaf van het aantal personen, welke de grootste kerken van Furopa kunnen bevatten, is bekend gemaakt -. St. Pieter te Rome 54,000; de dom te Milaan 37,000; St. Paul te Rome 25,000; St. Sopliia te Konstantinopel 23,000; Notre Dame te Parijs 21,000; de hoofdkerk te Pisa 13,000; St. Marcus te Venetie 7600, enz. In den loop van dit jaar zal te Parijs een congres van homoe- opathen bijeenkomen. Den 26 is te Lyon het congres van genees kundigen geopend; het zal tot 1 Oct. duren. Inzonderheid zal daar de beste wijze van behandeling der krankzinnigen worden onderzocht. Gedurende de eerste helft dezer maand hebben te Parijs 65 faillietverklaringen plaats gehad. Terwijl men de Australische postboot dezer dagen te Sout- kampten in het dok haalde, maakte het naar Australië bestemde stoomschip Poonah zich gereed om hetzelve te verlaten. Men heeft berekend, dat beide vaartuigen te zamen niet minder dan 400,000 brieven en dagbladen aan boord hebben. 20 spoorwagens waren bestemd om dien lettervoorraad van en naar Londen te brengen. In de sectie geographie der te Batli vergaderde vereeniging tot bevordering der wetenschap, heeft kapt. Burton verslag gedaan van een reis, welke hij niet lang geleden gemaakt heeft in het koningrijk Dahomey. Volgens hem is dit barbaarsehe land eerst sedert 1860 in Furopa bekend. Het cijfer zijner bevolking is door de geographen zeer overdreven. Het land telt hoogstens 150,000 inwoners op een oppervlakte van 4000 vierk. mijlen. Vier vijfden der bevolking bestaan uit vrouwen en kinderen. Het land zou echter in het onderhoud van een driemaal sterkere bevolking kunnen voorzien. De koning van Dahomey, heeft twee hoven, een manne lijk en een vrouwelijk hof; de groot-officieren van beide hoven staan gelijk in titels en waardigheid. Verleden week was een postbeambte te Oxford 's morgens bezig de brieven, welke aangekomen waren, te stempelen, toen er, terwijl hij bezig was den stempel op een vrij zwaren brief te zetten, eene geweldige ontploffing als van een geweer plaats had. Het geheele vertrek werd met rook en kruidlucht vervuld. Ieder was ten hoogste ontzet. Toen men weer tot bedaren was gekomen, wilde ieder de reden van het gebeurde weten. Het bleek toen, dat de brief verschillende ontploffings-voorwerpen bevatte. De ambtenaar, die den brief stempelde, brandde zich het gelaat en de handen. De administratie doet onderzoek naar den afzender van den brief. In Lancashire zijn reeds 4000 wevers zonder werk. De oprigting van een standbeeld ter eere van een varken is zeer zeker iets zeldzaams. Toch bestaat het. Op het stadhuis te lunebury wordt in een kostbare glazen kast een varkensham bewaard met een Latijnsch opschrift, aldus luidende: „Hier ziet gij het overblijfsel van een varken, dat zich door de ontdekking van de Luneburger zoutbronnen beroemd gemaakt heeft." De beroemde piofessor Virchow, een der grootste Duitsche natuurkundigen, heeft den oorlog verklaard aan de rookers. Deze geleerde houdt op dit oogenblik eene reeks van openbare lezingen te Berlijn, waarin hij tegen de gevaren, welke de sigaar en de pijp aanbieden, vrceselijk te werk gaat. In eene der laatste zittingen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2