um. en binnenland! BEKENDMAKING. M «2 ZO\I)AG OCTOitült TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 October. HELDERSCHE NIEÜWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post.. i1.50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiïn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan denHelder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTEE der gemeente HELDER maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS-PATENTBLADEN, over de dienst van 1864/65, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn, van Maandag den 10 October tot Dingsdag den 18 October 1864, van des morgens 9 tot 1 ure, en des namiddags van 4 tot 6 ure; den invallenden Zondag uitgezonderd. Helderden 7 October 1864. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Dingsdag den 11 dezer, des avonds ten zeven ure. Helder, den 8 October 1864. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. FUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Eindverslag onderzoek der begrooting voor 1865. 2. Adressen tot oprigting van Bijzondere Scholen voor Lager Onderwijs. 3. Nieuwe verdeeling van Schoolwijken. 4. Mededeeling van stukken. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid het nieuwe gebouw van de Vereeniging Tot Verbreiding der Waarheid alhier, thans geheel voltooid, te bezigtigen. Reeds uitwendig trok onze aandacht de netheid van het gebouw, en bij de bezigtiging van het inwendige werd onze gunstige verwachting geenszins teleurgesteld. De groote vergaderzaal, geschikt om een 300tal bezoekers te plaatsen, de kamer voor eene bibliotheek, de kleine vergaderzaal, allen met toe stellen voor gasverlichting, zijn zeer doelmatig ingerigt. Deze ver dienstelijke uitvoering van het werk doet den bouwmeester, den heer Scholten en den aannemer, den heer P. Verbey, alle eer aan. Wij vernemen, dat, zonder verhinderende omstandigheden, de inwij ding van dit lokaal op den 6 November a. s. zal plaats hebben. De minister van Marine is heden morgen weder van hier naar 's Gravenhage vertrokkenna alhier het Marine-etablissement, de oorlogsbodems en de nieuwe lichtopstanden te Huisduinen bezocht te hebben. Ook heeft Z. Exc. gisteren een bezoek gebragt aan het eiland Texel, ter bezigtiging van den nieuwen vuurtoren, die nabij de Eijerlandsche gronden is daargesteld en met 1 Nov. a. s., ten dienste der zeevaart in dat gevaarlijk water, in gebruik zal worden gesteld. Jl. Donderdag zijn de miliciens der Artillerie, alhier in garnizoen, met groot verlof tot hunne haardsteden wedergekeerd. Naar wij vernemen, zullen de miliciens, thans in werkelijke dienst bij het 1ste bat. 7 de reg. Infanterie, alhier in garnizoen, in zooverre zij niet tot aanvulling in dienst moeten blijven, den 12 dezer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Z. M. heeft aan den heer H. N. Schokker, telegrafist alhier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het Gouden Kruis van Verdiensten, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Met den 16 dezer worden geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip alhier, de luit. ter zee 2de kl. K. W. E. von Lescben; op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, de luit. ter zee 2de kl. C. P. van der Star en de off. van gez. 3de kl. J. Keijser; op Zr. Ms, wachtschip te Hellevoetsluis, de off. van gez. 2de kl. M. T. Mandenen op het kostschip te Rotterdam, de luit. ter zee 2de kl. C. de Klopper allen thans non-actief. Zr. Ms. korvet Ballas, liggende te Vlissingen, wordt met den 16 dezer in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.-luit, ter zee W. C. Klis, thans non-actief. Mede worden op dien bodem geplaatst: luit. ter zee 1ste kl. P. J. Buyskes, als lste officier; luits. ter zee 2de kl. J. W Visser, F. H. Goblijn en P. Crans; off. van gez. 2de kl. H. C. Steenbergen; off. van adm. 2de kl. A. J. Looijen en scheepsklerk M. C. Hazenberg. Gisteren is aan bet Ministerie van Marine eene commissie vergaderd geweest, bestaande uit vlag-officieren, om te beraadslagen over het vervaardigen van oorlogsvaartuigen van het grootste kaliber. De Hollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Weten schappen heeft den 16 Sept. jl. te Amsterdam, in hare jaarlijksche algemeene vergadering, als nieuwe prijsvraag, te beantwoorden vóór 1 Jan. 1866, uitgeschreven, als proeve van poëzy: „Een oorspron kelijk blijspel." Voorts werd herinnerd aan de in 1863 uitgeschreven prijsvraag, uit het vak der geschiedenis: „Welken invloed heeft de omwenteling van 1813 op den staatkundigen en maatschappelijken toestand van Nederland gehad?" waarvan het antwoord vóór 1 Jan. 1865 moet worden ingezonden. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Amsterdam, hebben 11. Zondag bij de collecte in de voormiddag-godsdienstoefe ning in de Oude Kerk ontvangen eene gift van tien bankbilletten, ieder groot 1000. De Nederlandsche bouw-maatschappij te Amsterdam, die ten doel stelt de vergrooting dier stad, heeft hare prospectussen ver krijgbaar gesteld. Het kapitaal dezer maatschappij bedraagt 5,000,000. LI. Zaturdag is in handen gesteld van den Amerikaanschen consul te Amsterdam het volgende adres, voorzien van de handtee- keningen van 160 leden der internationale Vereeniging tot bevorde ring der sociale wetenschappen „Aan Abraham Lincoln, president der Vereenigde Staten. „Mijnheer de president! „Sedert zijn ontstaan volgen wij met de grootste belangstelling den strijd, die gevoerd wordt tussehen de energieke burgers van het Noorden en de slavenhouders van het Zuiden. Hoewel betreurende het vergoten bloed en de rampen, die de oorlog na zich sleept, wenschen wij u geluk met de standvastige degelijkheid waarmede gij en het groote volk, dat u heeft gekozen, het regt en de mensche- lijkheid hebt verdedigd. Overtuigd dat liet volk der Vereenigde Staten uit deze beproeving sterker dan ooit zal te voorschijn treden en met eene toekomst voor zich, waarin geen slavernij meer zal bestaan, verwachten wij de aanstaande zegenpraal van de heilige zaak der vrijheid. Wij zijn verzekerd, dat door u nimmer de bestemming van de groote republiek zal worden uit het oog verloren. „De onderteekenaars, leden der internationale Vereeniging tot bevordering van de sociale wetenschappen, aanwezig te Amsterdam, Sept. 1864." In den Amsterdamschen gemeenteraad is door een der leden de vraag ter sprake gebragt of het niet mogelijk zoude zijn om verbetering in het materiëel der stlaatverlichting aan te brengen, b. v. het voorzien van de lantaarns met reflecteurs, ter verspreiding van meer licht. Door den wethouder, belast met de publieke wer ken werd daarop geantwoord, dat verbetering en versterking van liet licht reeds lang een punt van onderzoek bij hem zijn en bij de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1