NIEUWEDIEPER COURANT M UOi\UElU)AG 20 OCÏOBEK m EN TWEE-EN-TWINTIGSTE (ffi> JAARGANG. BINNENLAND. MELDER en NIEUWEDIEP, 19 October. HELDERSCHI 1 i i" 1 1 4 Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal.ƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men nbonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën wordeD aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan de»He!der,\oi\lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 31 dezer vertrekt de O. I. ünndmnll vin TRIEST, den 33 dezer vla RARSEILLE. De bevestiging van den nieuwen leeraar bij de Hervormde gemeente alhier, aanvankelijk bepaald op den 6den der volgende maand, zal nu op Zondag 13 November plaats hebben. De intree rede alzoo op Woensdag den 16den. Men noodigt ons uit te berigten, dat de predikant Juch. van de Christel. Afgesch. Geref. Gemeente te Landsmeer op a. s. Zondag alhier optreden zal. Deze leeraar is reeds sedert vier jaren blind en verrigt niettemin geregeld zijn dienstwerk. Jl. Maandag avond werd door den heer J. H. Sonstral een vervolg geleverd op zijne historische voordragt van de vorige week. Hij schetste nu Cromwell als staatsman en Christen en verdedigde hem tegenover eenzijdige beoordeelaars. Naar wij vernemen, zullen in dit saizoen door het tooneel- gezelschap des heeren Boas en Judels eenige voorstellingen in bet lokaal Tivoli alhier gegeven worden, waarvan men verwacht dat de eerste binnen weinige dagen zal worden aangekondigd. Naar men verneemt, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria alhier met den meesten spoed gereed gemaakt voor een togt naar de Kust van Guinea. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, komm. kapt. ter zee J. J. Wichers, is den 14 Sept. jl. te Batavia aangekomen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden het onderzoek aangevangen over de ontwerpen van wet nopens de schutterijen en inkwartieringen. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft een adres aan den koning gezonden, waarin wordt aange drongen op de invoering van den ijk, toegepast op den gasmeter. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat het vertrek van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is uitgesteld tot de maandNov.a.s. Zondag jl. is te Vlissingen in dienst gesteld, Zr. Ms. korvet Pallas, bestemd om in de volgende maand een kruistogt in de Middellandsche Zee te doen. De scheepsklerk bij de Marine A. de Leef wordt met den 21 dezer van Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria op het wacht schip alhier geplaatst. Met den 26 dezer wordt de olf.-mach. G. B. Hardes, thans gedetacheerd bij 's Rijks werf alhier, geplaatst- op genoemd wachtschip. Mede wordt met dien datum de luit. ter zee 2de kl. J. Plantenga van de Prinses Maria op het wacht schip alhier en de luit. ter zee 2de kl. Jhr. C. C. Six van dat wachtschip op eerstgenoemden bodem geplaatst. Het Prov. Geregtshof in Zuidholland, (Kamer van correctionele appellen), heeft den 18 dezer bevestigd het vonnis der Kegtbank t.e Botterdam, waarbij Gerardus Rozier is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het dragen van een eereteeken (Militaire Willemsorde 4de kl.) zonder daartoe bevoegd te zijn. Het Provinciaal Geregtshof van Overijssel heeft den 15 dezer het vonnis dgr Regtbank te Zwolle tegen den heer J. G. van Rijn, ter zake van de poging tot omkoopiug van den gevangenbewaarder Lengton, bevestigd. Men schrijft ons van Texel, dd. 18 Oct: „Zondag morgen jl. overleed alhier, na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van 66 jaren, de edel-achtbare heer P. Keijser Sz. Bijna 25 jaren was hij burgemeester dezer gemeente en steeds met ijver werkzaam. Zijn verlies wordt door zeer velen innig betreurd. „Naar wij met zekerheid vernemen, zal de bevestiging en intrede van den heer J. Boefje, als tweede leeraar bij de Doopsgezinde gemeente van den Burg c. a., plaats hebben op Zondag den 23 dezer, in het kerkgebouw aan de Waal." Op de te Alkmaar gehouden veiling is de polder Waard- Nieuicland, te Wieringen, ingezet voor 210,500. Over 14 dagen zal de toeslag plaats hebben. Den 18 dezer, 's morgens ten half zes ure, heeft zich te Gouda zekere soldaat, Piepenbroek, in de kazerne door een geweerschot van het leven beroofd. Dronkenschap en vrees voor straf moeten hem tot zulk een daad gebragt hebben. Uit Deventer schrijft men, dat de overvloed van appelen daar zoo groot is, dat de fijnste soorten tegen 70 a 80 cent per mud verkocht worden, terwijl mindere soorten slechts 40 a 60 c. per mud kunnen opbrengen. Te Wijhe zijn bij mcnscbengeheugen niet zooveel appelen ge wassen als dit jaar. Er zijn landbouwers, die 2000 a 3000 mudden dezer vrucht bezitten. De prijzen zijn zoo laag als men zich ooit herinneren kan. Voor de fijnste soorten wordt 90 cents en voor de mindere 60 a 70 cents per mud betaald. In den avond van 14 dezer werd te Werkendam in eene ver gadering van het departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, uitgereikt de medaille aan een jongeling van elf jaren, genaamd Hendrik van HeldeD, te Stecnwijk, voor het redden van zijnen broeder Cornelis, oud tien jaren, op het ijs, den 3 Febr. 11. Hij had die kloeke daad volbragt, terwijl niemand uit de groote massa toeschouwers het durfde wagen. Uit Oost-Indie wordt berigt, dat de waarneming der betrekking van bootsman, bij het Marine-magazijn te Batavia, is opgedragen aan den lsten zeilmaker in het vaste corps, dek- en onderofficieren der Kou. Nederl. Marine J. Evers. Betreffende den stand van zaken te Sintang, in Oost-Indié', waarvan met de vorige maïl berigten zijn aangekomen, verneemt men thans de volgende bijzonderheden In den nacht van 17 op 18 Junij deden een 15- a 16tal kwaad willigen een aanval op een onzer veldwachten, waarbij 2 militairen gewond werden. Volgens gerucht zou den 17 Julij een aanval op Sintang plaats hebbenmaar, hoewel de spanning onder Europeanen en Inlanders groot was, bleef die aanval toch achterwege. Den 24 Julij kwam de nieuw benoemde resident R. Wijnen ter plaatse en weldra vernam men dat pangeran mas Nata Widjaja en pangeran Perta met ongeveer 3000 volgelingen zich in de nabijheid van de vesting bevonden. 14 dagen lang werden de troepen dag en nacht onder de wapens gehouden, maar daar dit te uitputtend was, werd eindelijk besloten, eene verkenning te maken naar Banin. Drie sloepen van de Celebes en 250 a 300 man van den vorst vjm Sintang vertrokken derwaarts. In die rigting een hevig vuur hoorende, werd de stoomer Kapoeas ter assitentie gezonden. Het lot van dit schip is bekend. Tot nu toe was de vesting niet ingesloten en dit zou alleen gebeuren kunnen, indien de vijand de Kapoeas beneden Sintang bezette.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1