BUITENLAND. met gaffeltuig, liet zeldzame kleine vaartuig, ter groote cencr groote barkas, 14 ton metende en gevoerd door kapt. L. Wijtenhorst, den 7 Sept. jl., niettegenstaande 'de groote roekeloosheid, volgens het oordeel van ervaren zeelieden, aan die reis verbonden, zonder eenig ongeluk ter Westkust van Afrika is gearriveerd. De Vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten, geves tigd te Amsterdam, heeft in den loop dezer maand eene circulaire verspreid, waarin zij krachtig aandringt op medewerking ter bereiking van het doel, djrt met de oprigting dezer vereeniging werd beoogd. In het jaar 1845 opgerigt, heeft zij uit de geringe jaarlijksche bijdrage van hare leden, a ƒ5, reeds eene som van meer dan Honderd vijftig duizend gulden aan kunstwerken kunnen besteden, terwijl zij, die bij de jaarlijksche verlotingen met geen kunstwerk begiftigd werden, achtereenvolgens een reeks gravuren ontvingen, die den ouden roem van Neêrlands graveerschool staven. Deze gravuren, die den minder*gelukkigen aandeelhouder vereerd worden, vertegenwoordigen daarenboven eene waarde, die den prijs van het aandeel dekt of overschrijdt, hetgeen te verklaren is uit de verdeeling der kosten van gravuren, enz, over een aantal drukken, verre het getal te boven gaande, door een bijzonderen uitgever te plaatsen. Voor deze gemeente blijft de heer J. O. Leicli bij voortduring zich belasten met het geven van inlichtingen en het inschrijven van nieuwe leden. De voorloopige verslagen over de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrootiug voor 1865, voor zoover zij reeds openbaar gemaakt zijn, luiden over het algemeen niet gunstig. Dat betref fende het Departement van Marine vooral kenmerkt zich door een afkeurend oordeel van 's ministers bestuur; dat van het Departement van Justitie houdt ernstige klagten in, over traagheid in de voort zetting der taak op het gebied der wetgeving, daar de minister voor zijn persoon niets anders had verrigt dan de wet op het verhaal der boeten in strafzaken, terwijl nu bij de nieuwe wijze der uitgifte van het, Staatsblad ook dat gebrek zich openbaarde. Ook wat de afdeeling voor de zaken der Hervormde Eeredienst betrof, bleek niet van de ernstige zucht, om tot een gelreele intrekking van het beheer der Eerediensten te geraken en men besloot met den ernstigen wensch, dat toch eindelijk worde overgegaan tot het stellen van een maximum van de som, waarover de kerkgenootschappen konden beschikken. In dat betreffende hoofdstuk VII B. (Financiën) wordt geklaagd over den toenemenden geest van fiscaliteit op de steeds voortgezette opdrijving der belastingen, met name van het personeel, de patenten en den accijns op het geslagt. De daarvoor gehouden gedachten- wisseling leidde tot de herinnering der vroeger gemaakte opmerking, dat de belastingschuldigen nog altijd waarborg missen bij een algemeene wet, die het regt van beroep geeft op den koning, aan wien de eindbeslissing is, na den Baad van State te hebben gehoord. Onderscheidene wetsontwerpen en eene betere regeling van het postwezen worden verlangd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal sp 8 November a. s. hare werkzaamheden hervatten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot lector aan de clinische school te Alkmaar, den heer J. C. de Lange, med. chir. et art obst. doctor aldaar. Den 27 dezer zal aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland worden aanbesteed: 1. het afdammen, droogmaken en onderzoeken der Willemsluis, aan den ingang van het Noordhollandsch Kanaal, tegenover Amsterdam, en 2. het onderhouden van 1 Nov. 1864 tot en met den laatsten Dec. 1867 van de werken der Rijks- zeehaven het Nieuicediep. Men schrijft uit Hoogcarspel Vrijdag 11-. gaf de] rederijkerskamer „de Rozenknop" alhier eene openbare voorstelling, ten tooneele voerende: „de Vrek". Kent gij de Vrek, waarde lezers? Zijt gij bekend met de nog jeugdige kamer „de Rozenknop" Zoo ja, dan zult gij zeker met mij instemmen, wanneer ik zeg: dat het ietwat, ja ietwat vermetel was van eene kamer nog in hare geboorte, om de Vrek op te voeren. En toch, gewigtige misslagen zijn er niet begaan en de uitvoerders hebben zich goed van hunne taak gekweten. Wij zouden met lof van een viertal heeren kunnen gewagen, doch daar dit ontmoedigend voor dc anderen zijn zou, willen we, alleen het welzijn der kamer beoogende, gedachtig blijven aan de spreuk„namen noemen is zonde." De heer P. Ham evenwel zij luide genoemd. Localiteit en bediening lieten niets te wensehen over. 's Mans vergenoegd gelaat toonde, wat er in zijn binnenste (in zijn zakken namelijk) omging. Na afloop van de voorstelling ging het op een dansen. Zijt ge wel ooit op zoo'n bal geweest, stedeling? Nu, ik inviteer je eens bij gelegenheidpret zal je hebben, dat beloof ik je. Maar ge moet uw handschoenen thuis laten, daar houden wij niet van. Wij maken niet veel complimenten, maar vatten een tweetal flinke deernen bij de hand en maken een Schotsche drie. Zoo ging het overige van den nacht vrolijk daarheen en ik geloof dc tolk te zijn van het talrijk opgekomen publiek, wanneer ik de jeugdige kamer dank zeg voor de genotvolle uren, den bewoners van Hoogcarspel en omstreken bereid, en eindig met den wensch, dat de knop moge ontluiken tot eene roos die aanlokt en trekt door geur en kleur, en lange jaren Hoogcarspel tot sieraad moge verstrekken. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 22 October: „Vrijdag jl. hebben op het Noorder strand van ons eiland oefe ningen plaats gehad met de op het Westereinde gestationneerde reddingboot der Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij welke bij hooge en wilde zee met den besten uitslag bekroond zijn. „Sedert veertien dagen liggen alhier meer dan 150 vischschuiten in de haven, die door de ongunstige weersgesteldheid belet worden op de schelvischvangst uit te gaan. Hierdoor wordt op onze plaats, die niet op veel levendigheid kan roemen, veel drukte waargenomen. Enkele schuiten die buiten zijn geweest hebben van 2 tot 20 schel- visschen aangebragt. Voor cenige dagen werd op het strand te Callantsoog eene proef genomen met dc vuurpijl-toestel door het bestuur der Noord en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij aldaar aangebragt, welke niettegenstaande het onstuimige weder liet bewijs opleverde van de doelmatigheid van zoodanig redmiddel. Ds. Eug. Bersier, pred. te Parijs, heeft, in zijne jongste lezing, in het Odeon, te Amsterdam, een tafereel opgehangen van den toestand van het Fransche volk en zijne litteratuur, dat verre van gunstig was. Hij heeft de natie, die zich noemt „de beschaaf de geschilderd en hare wezenlijke onbeschaafdheid in vele punten doen uitkomen. Hij wees echter tevens op de lichtpunten in dit tafereel; op de toenemende verspreiding van den Bijbel en op den Almanac des bons conseils, die lezers bij honderd duizenden vindt. De verspreiding dier geschriften kost veel geld en het doel van den redenaar was, om ook in Nederland daarvoor de voorstanders te winnen. Den 23 dezer storte te Groningen een vigelante, daar een der wielen van de as afliep, in het Winschoter Diep. Mevrouw B. van Hoogezand, een der 4 personen, die in het rijtuig zaten, verdronk jammerlijk. Niet ver van Aken, op Nederlandsch grondgebied heeft den 20 dezer, ten 4 ure 's morgens, een duel met pistool plaats gehad tusschen den graaf von Furstenberg-Stummheim en den luitenant van de landweer Hockwachter. Deze laatste, door een schot in den onderbuik getroffen, is ten gevolge daarvan overleden. Eenige personen, bij dit duel betrokken, zijn in hechtenis genomen. Omtrent de Fransch-Italiaansche conventie verkeert men in afwachting van de houding, die door de vertegenwoordiging te Turijn in deze dagen zal worden aangenomen. Het Parlement is jl. Maandag bijeengekomen en ofschoon men nu van sommige zijden zich verzekerd houdt van de aanneming van het ontwerp van wet tot verplaatsing van den zetel des bestuurs, zal er toch ook wel eenige oppositie geopenbaard en ernstig gevraagd worden naar de nevenbedoelingen der conventie. Omtrent die nevenbedoelingen wordt thans de verzekering vernomen, dat Prankrijk's keizer nog altijd het plan koestert om een Itali- aansch bondgenootschap daartestellen en zoodoende de Italiaansche qusestie op eene ook voor den paus en de geheele Catholieke kerk bevredigende wijze te beëindigen. Volgens dit plan, dat reeds oud, maar naar de omstandigheden van het oogenblik behoorlijk gewijzigd is, zou Italië in drie deelen verdeeld zijn, die één groot geheel moeten vormen: Noord- Midden- en Zuid-Italië. Victor Emmanuël Zou de souverein van het eerste, de paus van het tweede en een lid van het Sardinische vorstenhuis souverein van het Zuiden zijn. Oostenrijk zou daarbij zijne aanspraken op eenig deel van Italië geheel verliezen en Frankrijk zou zijn invloed blijven behouden. Ofschoon het bestaan van zulk een plan voor zeker wordt gehouden, gelooven wij dat het zelfs weinig waarschijnlijkheid heeft van uitgevoerd te kunnen worden. Het laat zich immers aanzien, dat de daarin betrokken partijen al te weinig gezind zullen zijn om zich aan den daarbij gestelden eiseh te onderwerpen. De Oostenrijksche Zeitung verneemt uit goede bron, dat in den loop dezer week de vrede met Benemarken zal worden onderteekend De kassier der Noorder-spoorwegmaatsehappij in Frankrijk, heeft zich uit de voeten gemaakt, na haar 1,800,000 fr. ontvreemd te hebben. In de jongste zitting der Academie van wetenschappen te Parijs heeft doctor Blandet een merkwaardig rapport over den slaap voorgelezen, waarin hij o. a. gewaagd van een jeugdige vrouw, die 50 dagen sliep, zonder wakker te worden. Dit gebeurde in 1854. In 1862 sliep zij echter van het begin van dat jaar tot in de maand Maart 1863. Men deed allerlei pogingen om haar wakker te maken, maar niets hielp. Zij sliep rustig voort; haar pols sloeg zeer zacht; haar gelaat zag er frisch uit. Alleen scheen het wat te vermageren. Zij at niet en had ook geen stoelgang. De tenor Randin is bij de groote opera te Parijs geëngageerd met een bezoldiging van fr. 12,000 elke maand, en eene schadeloos stelling van fr. 200,000 voor het geval dat de opera-directie haar kou- trakt mogt breken. Wat men met de stem verdienen kan bewijzen de volgende cijfers Mevr. Malibran kreeg voor elke voorstelling in den schouwburg Brury-Lane te Londen 150; mevr. Grisi, te New-York, ontving 400 voor het zingen van een aria op een soirée, en te Londen bragt een soirée haar fr. 60,000 op. Lablache kreeg te Londen 150 voor twee maal zingen, en een uur zingen bij koningin Victoria werd hem met fr. 1000 betaald. Mario en Alboni ontvingen in hunnen bloeitijd fr. 2000 voor elke voorstelling; Tamberlick fr. 2500 voor elke voorstelling. In Italië werd aan den komponist Rossini een millioen francs voor een saizoen van zes maanden geboden, indien hij de partij van Figaro in zijnen Barbier wilde op zich nemen. Van de Duitsche instrumentalisten maakte de pianist Hümmel het grootste gelukj; hij liet een vermogen van 100,000 th. na, benevens eene verzameling waardige geschenken, waaronder 26 kostbare diamanten ringen, 34 gouden tabaksdoozen en 114 horologiën van groote waarde. Franz Liszt, de piano-virtuoos, bragt op zijne Europesche triomftogten ontzaggelijk groote sommen bijeen. Een kabinet op den Altenburg bij Weimar, waar hij woonde, bevatte een rijke verzameling van geschenken van allen aard, in kasten aan de muren tentoongesteld en van bijzonder groote gelds- en zeldzame kunstwaarde. Paganini liet zich fr. 2000 voor elk uur betalen. Herz en Thalberg wonnen op een kunstreis door Noord-Amerika meer dan fr. 300,000 ieder, en fabelachtig zijn de sommen die Jenny Lind van daar medebragt. De danseres Taglioni had bij een benefiet te St.-Petersburg een recette van fr. 204,000; en bij deze voorstelling schonk de keizer van Rusland

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2