NIEUWEDIEPER COURANT M 88ZON li A O 30 O O T 015 Eli 1 tm EN TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. T, HELDEK en NIEUWEDIEP, 29 October. /fê/fï' HELOERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MO01', Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan devllelder,totlluri-. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. het Gisteren, Vrijdag avond, gaf de heer St. Eonian zijne eerste voorstelling tn het locaal Tivoli alhier. Het bleek toen allerdui delijkst, dat wij niet te veel zeiden, toen wij zijne wondertoeren in ons vorig nommer ten sterkste aanbevalen. Thans, un wij het genoegen hebben onze lezers naar de hierachter geplaatste adver tentie te verwijzen, waarbij nog twee voorstellingen, op Zondag en Maandag a. s., worden aangekondigd, nemen wij van onze aanbe veling geen woord terug. Integendeel bevelen wij ieder ten sterkste aan een genoegelijken avond in Tivoli te gaan doorbrengen. St. Eoman laat voorwerpen verdwijnen en terugkeeren, zonder eenigen toestel in de hand te hebben; hij goochelt en toovert niet slechts op het tooneel, maar nadert de toeschouwers en goochelt en toovert vlak voor hunne oogen, ja in hun aangezigt. Geen wonder dan ook, dat zijne werken met daverende toejuichingen werden ontvangen. Ieder, die eene voorstelling heeft bijgewoond, zal voor zeker instemmen met onzen lof en anderen opwekken om dezen onnavolgbaren kunstenaar te zien en te bewonderen. Op a. s. Maandag, 31 dezer, zal door het gezelschap Ernst en Scherts in het Heeren-Logement van den heer C. L. Pedroli alhier eene buitengewone vergadering worden gehouden. De voor te dra gen stukken zijn: 1. De burgvrouw van Alenconhistorisch-drama- tische scène in 4 afdeelingen2. Mor nietdoor F. H. Greb3. De nieuwe lieervan W. J. van Zeggelen; 4. Piet de leugenaar in 't zeegevecht op Dogger slank, door G.; 5. Mundus vult decipi, van***; 6. De verijdelde samenkomst of de gefopte oom, blijspel in één bedrijf. De Oostenrijksche oorlogschepen Badetzky en de Wall hebben uit Weenen orders ontvangen, om zoo spoedig doenlijk naar zee te vertrekken. Het eerste vaartuig is bestemd naar Cadix, het tweede naar Prest. De Wall ondergaat echter eerst de noodige herstellingen in het drooge dok alhier. Het zeggen is, dat Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau te Sheemess zal dokken, tot herstel van de bekomen averij. De gravin van Nassau, geb. d'Oultremont, is iden _27 dezer in den ouderdom van 74 jaren, te Aken overleden. De boter is in het Noorden zóó duur, als in geen jaren om dezen tijd het geval was. Er zijn landlieden, die /5S voor -} vat (40 Ned. IS) ontvangen. - Na het in werking komen der wet op het Lager Onderwijs, van 1857, zijn in ons vaderland niet minder dan 7S ..jjzondere scholen voor Christelijk Nationaal onderwijs opgerigt. Onderscheidene malen werd in ons vaderland de klagt aan geheven over het misbruik, dat van de drukpers in Nederl. Oost- Indië werd gemaakt, zeer tegen het belang van het koloniaal bestuur. Thans verneemt men van daar, dat door den gouverneur-generaal krachtige maatregelen tot beteugeling van dat misbruik genomen zijn. De heer S. E. W. Koorda van Eysinga, vroeger officier van het Indische leger, laatst werkzaam bij de commissie voor de ver voermiddelen, is, wegens het schrijven van een stuk in de Javabode, over Soloo en den resident Nieuwenhuizen, verbannen naar het eiland Panda, echter met aanbod van vrije passage naar Nederland; terwijl aan den heer J. J. Nosse, uitgever en redacteur van de Nieuwsbode, dagblad van Soerabaija, wegens een artikel, getiteld: 1964, een droom, het verblijf in Nederl. Indië is ontzegd. Naar wij vernemen, zal in Januarij van het volgende jaar de heer A. Coquerel ons land bezoeken. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen": te Lemmer, den heer J. F. van Dunné, thans ontvanger der registratie en domeinen te Texel; te Enkhuizen, den heer A. K. Daneels van Wijkbuyse, thans ontvanger der registratie en domeinen te Goor; te Texel, den heer J. B. Vroom, thans surnumerair der registratie en domeinen. Bij besluit van 18 Oct. heeft Z. M. den koning op het adres van G. S. de Veer en P. Anderson, beiden woonachtig te 's Graven- hage, goedgekeurd de Statuten der Vereeniging tot bescherming van dieren, aldaar in dit jaar opgerigt, en deze Vereeniging als regts- persoon erkend. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt J. J. Borst, thans gedetacheerd bij het Marine-Hospitaal alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt. Jl. Donderdag is aan het Prov. Gouvernement van Noord- holland aanbesteedhet onderhoud van de werken der Bijks zee haven aan het Nieuwediep, van den 1 Nov. 1864 tot den laatsten Dec. 1867, aan G. Dekker, te Sliedrecht, voor 30,587 's jaars en het afdammen en onderzoeken van de Willemssluis, tegenover Amsterdam, aan G. Schalk, te Buiksloot, voor 24,790. Aan den heer J. L. Kikkert, notaris en wethouder te Texel, lid der Prov. Staten van Noordholland, is door den minister van Marine de hoogstvereerende taak opgedragen, om op Dingsdag 1 Nov. a. s. het eerste licht te ontsteken van den in Eijerland nieuw gebouwden vuurtoren. Deze onderscheiding is een bewijs van erkentelijkheid voor die inlichtingen en werkzaamheden, welke de regering hebben genoopt tot den aanbouw van dien vuurtoren over te gaan. Ter gedachtenis zullen de volgende woorden in steen worden gebeiteld „Dit licht is op den 1 November 1864 ontstoken door den heer J. L. Kikkert te Texel," welke steen boven den ingang van den toren zal worden geplaatst. De oprigting van dien vuurtoren is een werk, dat den zeevarenden ten zegen zal zijn en menige ramp zal voorkomen. De onderscheiding, den heer Kikkert te beurt gevallen, doet ons regt goed en wij achten het een voorregt, een man op ons naburig eiland te hebben, wiens lust het is steeds voor het nut van 't algemeen werkzaam te zijn. Dingsdag 1 Nov. zal voor TexeFs burgerij, bij gunstig weder, tevens een dag van genoegelijke uit spanning zijn. Velen hebben plan dien dag, door het ontsteken van vuurwerk, door het uitsteken van vlaggen en door versieringen, een feestelijk aanzien te geven. Amst. Ct. Heden viert de vrijmetselaars-loge Willem Ffederik, te Amsterdam, haar 50jarig bestaan; de loges in Nederland zijn uit- genoodigd om zich daarbij te laten vertegenwoordigen. Ds heer Charles Bernard, bijgenaamd Donato II va» Weenen, zal Dingsdag a. s. in den Koninklijken Hollandschen Schouwburg te 's Gravenhage optreden en het op schitterende wijze toonen, dat men op één been ook wel dansen kan, waarin hij het zelfs zoover moet gebragt hebben, dat hij de toeschouwers de vraag ontlokt: waartoe een tweede been dan toch eigenlijk wel noodig is? Van geloofwaardige zijde wordt uit Deventer verzekerd, dat er een concessie verleend is aan een Engelsche maatschappij voor een spoorweg van Scheveningen op 's Hage en Utrecht, over Amers foort en Deventer naar Almelo. Deze verbinding zou dienen tot een communicatie tusschen Londen en St. Petersburg. De dienst van Londen naar Scheveningen zou per stoomboot geschieden, te Scheve ningen een haven worden gemaakt en te Deventer een brug worden gelegd. De procureur-generaal bij het Provinciaal Geregtshof te Zwolle, heeft aan den deurwaarder van genoemd Hof den last gegeven, het vonnis, door dat Hof bij verstek gewezen tegen den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1