BUITENLAND. 'L\\ Ms. korvet met stoomvcrmogen Prinses Amelia, kapt,—luit. ter zee J. J. Wichers, is den 4 Sept. jl. uit Nederland ter reeda Bata via aangekomen. Volgens berigten uit Japan over Frankrijk aangebragt, waren de Europesche eskaders den 17 Aug. zeilree om de expeditie tegen den prins van Naijato te ondernemen, doch werden daarin verhinderd door het opsteken van eeu storm, die het uitloopen verbood tot den 19n. Toen op laatstgenoemden datum het eskader op het punt stond om uit te zeilen, kwam echter juist de Europe sche mailboot te Yokohama aan met de uit Frankrijk terugkeerende gezanten aan boord. Weldra vernam men dat, ten gevolge van eene te Parijs gesloten overeenkomst, de expeditie werd uitgesteld. De Taicoon had zich bij die overeenkomst namelijk verbonden zelfs aan een veldtogt tegen den prins van Naguto deel te nemen, als binnen drie maanden de zee niet vrij was. Natuurlijk was deze overeenkomst echter nog slechts door de gezanten gesloten en behoefde zij nog de ratificatie van den Taicoon. Of hierop kan gerekend worden, wist men nog niet, daar de gezanten, bij het vertrek van den mail, nog niet te Yeddo ten gehoore ontvangen waren. ex-predikant van Rijn, te beteekenen en, wanneer zulks geschied is, hem op te sporen en niet vindende, daarvan proces-verbaal op te maken. Genoemde ex-predikant bevindt zich nog steeds in Zwitserland. Te Nijmegen ziju jl. Dingsdag aan een der stadspoorten twee dames aangehouden, die onder hare crinolines hadden verborgen 24 kanuen spiritus of belastbaar vocht. In Friesland heerschen de natuurlijke pokken in erge mate en wel het meest daar, waar men wegens godsdienstige overtuiging niet tot de zoo wenschelijke inenting kan besluiten, 't Gaat zóó ver, dat er zijn, die zich hebben laten ontvallen, liever hunne kinderen ten grave te voeren, dan zich aan inenting te willen onderwerpen. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 Sept. 18C4, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-lndie. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee toren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. W. Enslie, vervolgt de opname der noordkust van Banka. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. C. H. Bogaert, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr. F- de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Djambi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. het Metalen Kruis, kapt ter zee J. E. de Man, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. stoomschip 1ste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, luit. ter zee 1ste kl. P. Koning, is 10 Sept. jl. naar Soerabaija vertrokken om te dokken. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, was bezig met liet doen van opname in Straat Nador, zou welligt eenige gouvernements-vaartuigen naar Pontianak convoyeren. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 2de kl. N. Mac Leod (tijdelijk kommandant), is te Soerabaija aangekomen en vervolgens naar Ba.njoewangie gezonden, ter beschikking van den gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lombok. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, in station ter Westkust van Sumatra, Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. A. A. 's Graeuwen, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft van 3 Julij tot 4 Aug. 11. station gehouden te Tontoli, wordt af gelost door de Stavoren en komt daarna op naar Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl.. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, is den 13 Aug. jl. naar Koetei vertrokken om eene maand aldaar in station te blijven. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. A. Jarman, heeft de Beteh in het station in de wateren van Menado afgelost. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, gestationeerd in de Wester-afdeeling van Borneo, iu actie geweest voor Sintang bij den aanval dier plaats door opstandelingen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot het station te Bandjermasin en ligt voor de hoofdplaats; zal welligt spoedig naar Soerabaija opko men om te repareren. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, wordt te Soerabaija gerepareerd. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, luit. ter zee lste kl. K. R. F. Andrau, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft van 25 Julij tot 6 Aug. jl. een reis gedaan naar Djeneponte en Saleijer en vervolgens deelgenomen aan de expeditie tegen Djeneponte. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. M. O. de Kanter, is den 19 Aug. jl. naar Bandjermasin vertrokken, ter aflossing van de Onrust. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. H. D. Slegt, behoort tot het station in de wateren van Celebes, bezoekt eenige plaatsen op de kust van Celebes, tot vertoon van de vlag. Zr. Ms. stoomschip Onrustluit. ter zee lste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft van 14 tot 27 Aug. jl. eene reis gedaan naarKotta Waringin en Sampin en vertrok den 30sten van Bandjermasin naar Pontianak, ter versterking van dat station. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Biouw en Linga, heeft van 10 tot 20 Aug. jl. een togt gedaan naar Tamiang en keerde weder naar Biouw terug. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, kapt. ter zee E. M. C. Baak, be hoort tot het station in de wateren der Molukken, verliet den 5 Julij jl. Ternate, met bestemming naar Doreh en Mansinam, en keerde den 20sten voor Amboina terug. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Stavoren, luit. ter zee lste kl. J. B. Everwijn, is den 12 Sept. jl. van Soerabaija naar Macassar vertrokken om de Berkel af te lossen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Delfzijl, luit. ter zee lste kl. N. M. J. Kroef, heeft van 27 Aug-, tot 8 Sept. eene reis gedaan naar Muntok en Pontianak en zou den 15 Sept. van Batavia naar Biouw vertrekken, om aldaar tijdelijk gestationeerd te blijven. In Noord-Amerika verkeert men in afwachting van een belang rijken en beslissenden veldslag. In het Noorden gelooft men aan den val van Bichmond en stelt men eenig vertrouwen in de toekomst, daar het leger van het Zuiden niet meer bij magte is om het geheele leger van het Noorden te verslaan. Ofschoon nu door sommigen aan den tegen woord igen veldtogt weinig lof wordt toe gekend, meent men in het Noorden toch, dat de oorlog zijn einde begint naderbij te komen. Uit Weenen berigt de telegraaf, dat het vredesverslag tusschen Denemarken en de geallieerden feitelijk gesloten is. Jl. woensdag was de behandeling der redactie aangevangen; zondag zou het traktaat onderteekend worden. In den loop der vorige week had in den zöologischen tuin in het bosch van Vincennes een plegtig onderzoek plaats van de verschillende oesters, die aan de Fransche kust gevangen worden. Men had, ter beslissing van deze nationale kwestie, eenige fijnproevers, restauratie-houders en oester handelaars als jury be noemd, die zich met den grootsten ernst en met naauwgezetheid van hun taak kweten. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, hield een der leden van de jury een gepaste voordragt, en daarop werden ongeveer twintig verschillende soorten van oesters op zeer weten schappelijke wijze naar binnen geslurpt. Er waren voortdurend vier vrouwen bezig, om de wetenschappelijke proeven tot het onder zoek geschikt te maken, en de maatschappij tot veredeling der oesters had er voor gezorgd, dat dit niet al te droog afliep. De groene oesters van Herenals hébben de overwinning behaald, en die van Frembade kregen een loffelijke vermelding. Na afloop van de werkzaamheden heeft men den president van de maatschappij, den minister Drouyn de Lhuys, eene mand met uitstekende groene en witte oesters, benevens het verslag der belangrijke zitting, toegezonden. Volgens de Engelsehe spoorweg-statistieken zijn er verleden jaar 386,864 honden vervoerd, Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1336 sterf gevallen en 1984 geboorten plaats gehad. Het proces van Franz Müller houdt thans meer dan alle politieke vraagstukken het Londensche publiek bezig. De zitting van het centraal krimineel geregtshof is geopend. De recorder heeft de tegen Müller ingebragte beschuldiging met al de daarmede in verband staande feiten voorgedragen, doch in dit alles werd evenwel niets vermeld, dan hetgeen reeds in alle bijzonderheden vroeger is medegedeeld. Onder de te Londen vertoevende vreemde lingen, inzonderheid onder de Duitschers, heerseht nog altijd het gevoelen dat hij vrij zal komen. Naar het schijnt, bestaat zijne grootste kans hiertoe, in de niet-overeenstemming van den jury, die voor de eene helft uit Engelschen en voor de andere helft uit Duit schers zal zijn zamengesteld. Dezer dagen is bij Diedenhoven een boot, waarop zich 18 personen bevonden, omgeslagen, met het ongelukkig gevolg, dat 12 personen daarbij omkwamen. Een boer uit Nanheim, een stadje nabij Hamburg, is dezer dagen, op vijftigjarigen leeftijd, met zijne tiende vrouw in den echt getreden. Dit huwelijk heeft een aantal nieuwsgierigen gelokt, die er getuigen van wilden zijn, en tot blijk van bewondering voor haren moed dat zij dien nieuwen onschuldigen „Blaauwbaard" dur "9 aannemen, werd de jonggehuwde vrouw, toen zij uit de kerk kw^in, in triumf op het dorpsplein rondgedragen. De gemeenteraad van Weenen heeft besloten paardenspoor wegen in genoemde stad aan te leggen. D" telegrafische vebinding tusschen Teheran en Bagdad zal in den It dezer week gereed komen. Daardoor zal Britsch-Indie regtstreeks pier telegraaf met Fturopa verbonden zijn. Een aan militaire zaken gewijd Amerikaansch blad berigt, dat er te Bridgeport thans proeven worden genomen met eene nieuwe soort van gegroefde kanonnen, Ames-kanonnen genaamd. De uitslag daarvan is geweest dat met 13 pond kruid en een hoek van 5 graden eén kogel van 110 pond twee engelsehe mijlen (3218 el) ver werd geworpen, terwijl met 20 pond kruid en een hoek van 13 graden een bom op eenen afstand van 6 mijlen (9654 el) geworden werd. De berigtgever voegt er bij, dat men een afstand van 10 mijlen zal kunnen bereiken. Dit zou dan een afstand zijn van drie uren gaans 1 Het berigt is uit een Amerikaansch blad. Men verzekert, dat gedurende de eerste twee jaren van den Amerikaanschen burgeroorlog 28,000 notenboomen geveld zijn, ten einde een enkele geweerfabriek te voorzien van geweerladen voorde Amerikaansche behoefte.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2