NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! M «O. ZONDAG NOVEMBER TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDEE en NIEUWEDIEP, 5 November. NELOERSCHE 1 1 *V»- i -- Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan den Helder,iutllv.ra. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Dingsdag den 8 dezer, des avonds ten zeven ure. Helderden 5 November 1864. De Voorzitter voornoemd, P. B. REERINGH, Wethouder, lij aficezen van den Burgemeester punten van behandeling: 1Benoeming van Leden der Commissie voor de Onderhoudswerken 2. Heffing der belasting op het Gedistilleerd. 3. Rapport op de adressen van subsidiën voor de oprigting van Bijzondere Scholen en tot vestiging eener Lagere School op den Kanaalweg. 4. Mededeeling van ingekomene stukken. Op Woensdag a. s. zal door de afdeeling Helder van het Neder- landsch Bijbelgenootschap het 50jarig bestaan van dat genootschap in de Westerkerk alhier worden gevierd. Door de zangschool Eupho- nia zullen te dier gelegenheid eenige zangstukken worden uitgevoerd. De staat van de Spaarbank dezer gemeente is als volgt: Saldo op 1 Julij 1864ƒ18810.38 Ingebragt en renten gedurende het 3de kwartaal van 1864 - 2850.94i Te zamen 21661.32^ Uitbetaald gedurende het 3de kwartaal van 1864 - 3475.56 Saldo op 1 October 1864 /18185.76f Aantal deelhebbers op 1 Julij 1864, 142. 1 October 1864, 140. Gisteren, Vrijdag avond, werd in het locaal Tivoli alhier de eerste buitengewone vergadering der rederijkerskamer Olympia gedurende dit saizoen gehouden. Een achttal dichtstukken werden er voorgedragen, terwijl de werkzaamheden werden besloten met de opvoering van het geestige blijspel van von Kotzebue, getiteld De zielsverhuizing of de toomelspeler tegen wil en dank, waarin een der handelende personen achtereenvolgens als Tooneeldirecteur, Postillon, Fransche kapper, beschonken Koster, Snijder en Aanspreker optreedt. Vrij talrijk werd deze vergadering door de leden met hunne dames bezocht; terwijl ook de état-major van het Oostenrijksche oorlogsstoomschip Wall door eenige heeren officieren was vertegen woordigd Jl. Woensdag middag ten drie ure was Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria zeilende op de hoogte van Dover; alles was wel aan boord. Voor eenigen tijd meldden wij, dat de Fransche predikant, de heer A. Coquerel fils, het volgende jaar ons land bezoeken en den kansel betreden zal. Wij vernemen uit goede bron, dat hij daartoe bepaald is aangezocht door de kerkeraden van Utrecht, Botterdam en Dordrecht. Het is van die collegien een blijk van sympathie, krachtiger nog dan de adressen die hem uit genoemde steden zijn toegezonden en die de Fransche predikant op hoogen prijs moet hebben gesteld. [Arnh. Ct.) De Tweede Kamer der Stateu-Generaal is tegen a. s. Donderdag tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen. Het najaars-examen voor het Lager Onderwijs in de verschil lende provinciën des Rijks heeft, volgens een daarvan door des kundigen opgemaakten staat, de volgende uitkomsten opgeleverd: In het geheel zijn geëxamineerd geworden 850 onderwijzers en 426 onderwijzeressen; van de 850 onderwijzers zijn toegelaten 307, van de 426 onderwijzeressen zijn toegelaten 257. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 November: „De dag van den 1 Nov. 1864 mag veilig in de geschiedrollen van Texel en in de herinnering van inwoner en vreemdeling in aandenken blijven. Die dag zette de kroon op het streven van vele jaren, om, ten dienste van de zeevaart in de nabijheid van de zoo gevaarlijke Eijerlandsche gronden, een vuurtoren te verkrijgen, die den zeeman een veiligen weg wijst, te midden der gevare», die hem nabij deze kusten omringen. Op aanschouwelijke wijze werd het nog in het vorige jaar door den heer Kikkert in zijne herziene kaart van het eiland Texel voorgesteld, hoevele, vaak rijk geladen, schepen daar in de laatste jaren waren verongelukt en ieder di£ dit zag, telde in zijne verbeelding voorzeker het tal van slagtoffers, door al die schipbreuken veroorzaakt. Lof komt daarom in hooge mate toe aan het belangeloos, ijverig pogen van den heer J. L. Kikkert, lid der Prov. Staten, notaris en wethouder op Texel, die niet ophield door woord en geschrift op bet gevaar te wijzen en op middelen tot wegneming daarvan aan te dringen. De 1ste Nov. jl. zette de kroon op zijn werk. Door den minister van Marine nitgenoodigd om de eerste maal het licht op den aldaar opgerigten lichttoren te ontsteken, was voor deze feestelijke gelegen heid vooraf een en ander in gereedheid gebragt. Ongeveer ten half vijf ure begaf hij zich met een aantal genoodigden van het Eijer landsche huis naar den vuurtoren, waar de vlaggen der zeevarende natiën het terrein versierden, terwijl de vaderlandsche driekleur van den toren zelve woei. Aldaar aangekomen, hield de heer Engelsman Kleijnhens, inspecteur van het Loodswezen, de betonning, enz., te Nieuicediep, eene gepaste toespraak, waarin hij hulde bragt aan het menschlievend streven des heeren Kikkert en hem namens Z. Exc. den minister van Marine nitnoodigde thans tot het ontsteken van het licht te willen overgaan. De heer Kikkert beantwoordde deze woorden met de betuiging van zijne erkentelijkheid voor de betoonde onderscheiding in de opdragt van deze zoo aangename taak. Zijne ontboezeming„leve de koningleve de minister van Marine 1" werd doer de talrijke aanwezigen luide herhaald. In het bijzijn van den inspecteur van het Loodswezen en het personeel van den vuurtoren, werd daarop door den heer Kikkert het licht ontstoken. Vervolgens werd op het terrein Bengaalsch licht afgestoken en een luid: „leve de heer Kikkert!" weergalmde in het rond. De genoodigden, waarbij ook dames zich bevonden, begaven zich daarna, op uitnoodiging van den heer Kikkert, naar het Eijerland sche huis, waar de avond verder genoegelijk doorgebragt en nog eenig fraai vuurwerk ontstoken werd. Heildronken op den Koning en het Vorstelijk Huis, den minister van Marine, de heeren Kikkert en Kleijnhens en den opzigter Lammers wisselden elkander af en deze feestavond zal voorzeker bij allen, die daar tegenwoordig waren, een hoogst aangenamen indruk hebben achtergelaten. Ten blijke van de deelneming in het feest, zag men op dezen dag van de vaartuigen en van vele huizen op Texel vlaggen wapperen." [Bovenstaand stuk ontvingen wij jl. Woensdag te laat om het nog in ons vorig nummer te kunnen opnemen. Red.) Men schrijft ons van Texel, dd. 4 November: „Slechts drie dagen is het geleden, sinds de vuurtoren in Eijer- land is in gebruik gesteld, en nu reeds heeft dit uitnemend middel om den zeeman tot baak te strekken te midden van de gevaarlijke Eijerlandsche gronden, goede diensten bewezen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1