BUITENLAND. Jl. Zondag avond hield de zangvereniging Cecilia, in het lokaal Tivoli alhier, eene buitengewone vergadering. Een negental zangstukken, waarvan een op algemeen verlangen herhaald, werd achtereenvolgens uitgevoerd op eene zoo voortreffelijke wijze, dat de aanwezigen met volle regt de welineenendste blijken van goedkeu ring gaven. In het duo voor sopraan en bas uit Vlnganno Fortu- nato, van Rossiui, handhaafde mej. B. haar reeds gevestigden roem op eene voortreffelijke wijze. Wij hebben voor de verceniging deze wenseh en hopen, door dit kort verslag, tot vervulling daarvan bij te dragendat het bezoeken der buitengewone vergaderingen van Cecilia meer algemeen worde. In hooge mate toch heeft deze ver dienstelijke vereeniging aanspraak op de belangstelling van ieder, die de kunst waardeert en haar invloed hoogschat. Ingezonden Jl. Maandag avond hield de heer J. H. Sonstral weder eene historische voordragt. Hij ontleende zijn onderwerp thans aan de belangwekkende gebeurtenissen in Frankrijk in het midden der 14de eeuw, toen dat land zoowel door binnenlandschen krijg als door een oorlog met Engeland over de erfopvolging werd geteisterd. Aan de beschouwing der gewigtige gebeurtenissen van dien veelbewogen tijd zal ook de volgende leziug worden toegewijd. Jl. Dingsdag avond werd in het kerkgebouw der Christ. Atgesch. Geref. Gemeente alhier, door de Jongelings-Yereeniging onder de zinspreuk „Vw keil komt" het tweede jaarfeest gevierd. Uit de verslagen, die er werden uitgebragt, bleek o. a. dat van de Zondagschool, die door deze Vereeniging is opgerigt en in stand wordt gehouden, door ongeveer 80 leerlingen wordt gebruik gemaakt. ]>e werkzaamheden dezer "vergadering werden door psalmgezang afgewisseld. De leverantie van het munitiebrood, gedurende het jaar 1865, voor het alhier liggend garnizoen, is toegewezen aan den heer M, Vroon, voor 9f cent het ration van 75 lood. Op Vrijdag den 25 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben van leden voor de Kamer van Koophandel. De aftredende leden zijn de heeren I). DE LANGE, A. J. VAN KELCKIIOVEN en J. E. JANZEN, die weder herkiesbaar zijn. De gezondheidstoestand van prinses Marie, dochter van prins Erederik, had in den afgeloopen zomer aanleiding tot ernstige bezorgdheid gegeven. Een zware borstaandoening, van bedenkelijke verschijnselen vergezeld, maakte verandering van lucht, als het beste geneesmiddel, wenschelijk. De prinses heeft zich daarop naar Zwitserland begeven en verscheidene maanden in de omstreken van Veray doorgebragt, met zulk een gevolg, dat zij te 's Gravenhage geheel hersteld, naar men verzekert, is teruggekeerd. Het berigt van deze herstelling is met algemeene blijdschap vernomen. Men wil, dat Zr. Ms. sehroefstoomschip Bali, dat ter reede van Ilellevoetsluis ligt, met spoed inoet worden in gereedheid gebragt. Volgens een schrijven van Sheerness, was Zr. Ms. stoomschip Adolf van Nassau Donderdag jl. uit het dok aldaar geloopen, en zouden de verdere reparatiën nog wel veertien dagen tijd behoeven. Aan een particulier schrijven van een adelborst aan boord van Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis, ontleenen wij deze bijzonderheid „Den 4 Sept. jl., den verjaardag ran den kroonprins, maakteu wij alles in gereedheid - het was Zondag - om het land te naderen, doch, alvorens het anker te ligten, had er nog eene eigenaardige plegtigheid aan boord plaats. De beker, ons verleden jaar door de Metalenkruis-Vereeniging geschonken, werd op eene Nederlandsehe vlag geplaatst, omringd door etat-major en equi page, met champagne gevuld en onder eene hartelijke toespraak met een drie werf „leve de koning!" geledigd door het etat-major en de onder-officieren als representanten der equipage, terwijl de dichtregelen van den heer Burlage, die het geschenk als diploma vergezelden, nogmaals door den kommandant werden gereciteerd, drukkende op de woorden: Is de nood ten top gesteyen, wenkt tl de overmant ooit: strijk! Sla dan, zoo God geen redding geve, sla dan de oogen op van Speijk! Daarne werd het anker geligt en de vloot stoomde iu drie kolounes naar het vijandelijk grondgebied." De schrijver eindigt aldus zijne letteren: „Zooals u uit dezen brief ziet, beu ik er heelhuids afgekomen; ik stond bij den eersten aanval naast den kommaudant de Man op de brug en kan u wel verzekeren, dat ik ecnigzins vreemd opkeek, toen er eenige kanonskogels over het schip vlogen, waaronder een paar van zeer zwaar kaliber. De snelheid, waarmede zij aankwamen en op het water ricocbcteerden, om dan in ons boord te dringen, was niet zeer aangenaam, maar de drukte belette mij hierover lang na te denken. Ik ben benieuwd of men nog iets met de veroverde stukken zal doen, b. v. er medailles van gieten. Enfin, dit zijn maar luclitkasteelen, enz." Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Broek op Langen- dijk benoemd de heer J. van Bommel. De luit. ter zee 1ste kl. II. E, Bunnik, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-lndie en met particuliere gelegenheid van daar teruggekomen, is den 9 dezer op non-activiteit gebragt. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van jl. Maandag is de overeenkomst, betreffende de voormalige klooster-goederen van St. Agatha, met 34 tegen 30 stemmen verworpen. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gisteren onderzocht de wets-ontwerpen, tot wijziging van de gemeente-wet, voor zoo ver betreft de plaatselijke belastingen; het voorstel, betreffende de personele belasting; de verhooging van den accijns op het gedis tilleerd, en de vaststelling der tarieven van regten voor den in-en uitvoer iu Nederlandsch Indie. Men schrijft ons van Wieringen, dd. 13 dezer: „Eene groote verbetering is voor ons eiland beraamd en aanvan kelijk tot uitvoering gekomen. De slechte en een groot deel des jaars bijna onbruikbare zandweg, zal door een grindweg vervangen worden, die het eiland in zijne geheele lengte zal doorsnijden. Nadat de noodige voorbereidende maatregelen, als de onteigening der benoodigde gronden, enz. getroffen waren, is in den loop dezer maand een begin gemaakt met het leggen der baan, welk werk 1 Mei 1865 gereed zal moeten zijn De groote rISjaars-koemarkt te Hoorn is, begunstigd door goed weder, buitengewoon druk bezocht geweest. Dit is toe te schrijven aan de goedkoope prijzen van het vee op de markten elders. In de onderstelling ook op deze markt goedkoop te kunnen koopen, heeft men zich evenwel bedrogen, want, niettegenstaande er ongeveer 10,000 stuks zijn aangevoerd, was de handel vlug en de prijzen iu alle kwaliteiten hoog. De commissie, belast met het examineren van varenslieden te Amsterdam, zal op Zaturdag 26 dezer eene zitting' houden. Jl. Zondag avond is bij de Hersteld Evang. Luthersche Gemeente te Amsterdam, door den heer P. J. Heiwig, tot leeraar bij die Gemeente bevestigd, de heer II. B. Bosch, vroeger predikant te Medemblik. Aan Amsterdam zal binnen kort op nieuw de gelegenheid worden aangeboden, om van zijne belangstelling iu de verwezenlijking- van bet Noordzee-Kanaai blijken te geven. De Kanaalmaatschappij zal namelijk dezer dagen een prospectus uitgeven en de inschrijving openstellen. Wanneer slechts vijf milioen wordt ingeschreven, zullen de werken in het voorjaar worden aangevangen. Men zal zich herinneren, dat in Sept. jl. door een groot aantal leden van liet toen te Amsterdam vergaderd internationaal congres een adres van symphatie en aanmoediging aan Abraham Lincoln, presideift der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, onderteekend werd. Zie hier het antwoord, dat de heer Seward, secretaris van staat, namens den president, aan de onderteekenaren van dit adres gezonden heeft: Washington, 22 October 1864. Mijne Heeren! „De ondergeteekende, secretaris van Staat der Vereenigde Staten, heeft in last gekregen van den president u de ontvangst te berigten, van het adres, dat gij hem, dd. 30 Sept., hebt doen toekomen. Dit adres zal eerstdaags ter kennisse van het Amerikaansche volk gebragt worden en de edele gevoelens, welke het uitdrukt, worden in zijne oogen nog verhoogd door het uitstekend karakter van die genen, waarvan het uitgaat. Dit document zal ook worden neder- gelegd in het archief der regering, als behoorende tot de geschie denis der groote crisis, waarin onze natie thans verkeert, maar waaruit zij hoopt gelukkig en niet zonder roem te geraken Ik ben, mijne heeren! met achting en eerbied, JJw gehoorzame dienaar, W. II. Sewaud." De te Gouda aangehouden beruchte opligtster, die zich uitgaf als te zijn gehuwd in Indie met een lid eener te Gouda wonende familie, is door de arrondissements-regtbank aldaar veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, tervvijl zij nog voor vier andere regt- banken in verschillende provinciën moet teregt staan voor hetzelfde feit. De gemeenteraad van Oud-Beijerland (prov. Zuidholland) heeft zich dezer dagen bij adres tot de Tweede Kamer gewend met zijne bezwaren tegen de aanhangige wetsvoordragt betreffende de plaatse lijke belastingen. Door cijfers wordt daarbij aangetoond de wen- schelijkheid, ook voor die gemeente, van de verwerping der voordragt. De vroeg ingevallen winter verschafte jl. Vrijdag het vreemde gezigt, dat eenige jongens, in de nabijheid van Zwolle zich vermaakten met schaatsenrijden op eene sloot, loopende langs een weideland, waarin te gelijker tijd koeijen werden gemolkenterwijl in de nabij heid boomen stonden, die nog met ooft waren beladen. De plaats, vroeger door de Deenseh-Duitsche verwikkelingen in ons overzigt der buitenlandsche gebeurtenissen ingenomen, moet thans bestemd zijn voor de Fransch-Italiaansche September-Conventie. Nog steeds is de Kamer van Vertegenwoordigers in Italië werkzaam met te beraadslagen over die voor hun vaderland zoo belangrijke overeenkomst, wier voordeelen even sterk worden ontkend als erkend. Generaal Lamormora, het hoofd van het tegenwoordige kabinet, heeft verklaard, dat hij, voor dat het verdrag werd gesloten, er tegen was, uit vrees, dat het de eenheid, voor zoover die reeds bestond, verstoren en tot binnenlandsche conflicten leiden zou. Hij heeft die zienswijze voor het Eransche bewind niet verbloemd. Toen hij, tegen zijn voornemen, in het ministerie was getreden, had hij reden gevonden het verdrag te ondersteunen en te verwachten dat er geen gevaar zou ontstaan voor tweespalt en verdeeldheid. Hij, zelf uit Turijn geboortig, verdedigde de verplaatsing van den hoofd zetel des bestuurs naar Florence, omdat eerstgenoemde stad uit een militair oogpunt beschouwd, de hoofdstad niet kan zijn. Eindelijk betwistte hij de redenen, die door sommigen werden opgesomd om Frankrijk 's bedoelingen te wantrouwen. Als privaat persoon geloofde hij zelfs aan Frankrijk 's hulp, om eenmaal Rome en Venetië beiden aan het jonge Italië te verbinden en alzoo de profecy te vervullen: Italië zal vrij zijn tot aan de Adriatische zee!" Het heeft opzien verwekt, dat de brochure van een der hoofden van de Catholieke partij in Frankrijk, waarin bij de beoordeeling der September-Con ventie, ernstig op de trouweloosheid van het jonge Italië wordt gewezen, in een der half-officiële bladen te Rome, vertaald in het Italiaansch, is opgenomen. Men maakt daarbij de opmerkingeen van beiden is waar, of de overeenkomst van September is voor het Pauselijk gezag bevorderlijk, of zij is daarvoor nadeelig te achten. De tijd zal dus leeren, welke gevolgen daaruit moéten voortvloeijen, gevolgen die thans in de verste verte niet zijn te voorspellen, omdat men de wederzijdsche bedoelingen zelfs niet kan raden en gissen. Zelfs schijnen de verklaringen in diplomatieke stukken en redevoe ringen nog meer bestemd om duisterheid dan om licht over deze aangelegenheid te verspreiden. Twee amendementen zijn door leden der Kamer van Vertegen woordigers op het wetsontwerp tot verplaatsing van den zetel des bestuurs ingediend. Het eerste strekt om te bepalen dat Napels, het tweede dat Florence voorloopig de hoofdstad van Italië zal zijn. Lord Palmerston heeft zich dezer dagen bij gelegenheid van een gastmaal zeer gunstig over den vrede van Europa uitgelaten. Hij stelde Frankrijk en Engeland als getrouwe bondgenooten voor, die voor elkander de zegeningen des vredes doen vermenigvuldigen. De Elbe-hertogdommen blijven nog steeds wachten op een nieuwen souverein. Men meent, dat de erfprins van Augustenburg, bij het terugtreden van den groothertog van Oldenburg, zeer veel kan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2