O O J\ 11 E lt 11A G 24 A O V EMBEK ijmd. EN TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. htt MELDER en NIEUWEDIEP, 23 November. «J \o 93. HELDiRSCHI NIEUWEDIEPEB COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. o franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422aan denAelder, totl 1 ure, De prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stu kken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag, den 25 dezer, zal alhier eene verkiezing plaats hebben van leden voor de Kamer van Koophandel. De aftredende leden zijn de heeren D. DE LANGE, A. J. VAN KELCKILOVEN en J. E. JANZEN, die weder herkiesbaar zijn. Jl. Zondag voormiddag werd de nieuwe vergaderzaal van de Vereeniging Ter verbreiding der Waarheid alhier plegtig ingewijd door den wel-eerw. heer J. H. Gunning Jr., predikant bij de Her vormde Gemeente te 's Gravenhage. Nadat de spreker een woord van dank had gebragt aan allen, die de stichting van het gebouw door geldelijke bijdragen hadden ondersteund en aan hen, die het plan van den opbouw ontworpen en uitgevoerd hadden, wees hij het doel en de strekking dezer Vereeniging aan en hare verhouding tot het Hervormd kerkgenootschap. Vervolgens hield z. eerw. eene rede, naar aanleiding van Joh. III vs. 5 en 6. Deze plegtigheid werd afgewisseld door het zingen van Psalm LXXXIX vs, 1 en 7, Ev. Gezang LXXXIII vs. 1, 3 en 4 en Psalm LXXII vs. 11. Eene zeer talrijke schare woonde dit inwijdingsfeest bij. Jl. Zondag, den 20 dezer, was het voor de Oud Roomsch Catholijke Gemeente van de Bisschoppelijke Clerezy alhier een ware feestdag. De wel.-eerw. heer G. Diependaal, benoemd tot pastoor te Zaandam, werd door zijn broeder, den wel.-eerw. heer C. Diepen daal, pastoor in deze gemeente, in de Evangelie-hediening ingeleid. Met eene toepasselijke rede, naar aanleiding van Deut. XXVI vs. 17a en 18a, werd door den spreker het hooge gewigt der bediening met ernst berproken, zoodat het op de aanwezigen een diepen indruk maakte. In de namiddag-godsdienstoefening rigtte de nieuwe Evangeliedienaar een hartelijk woord van dankbetuiging tot zijn broeder en tot de aanwezigen, zich in hunne gebeden aanbevelende. Deze godsdienstoefening werd met een plegtig Te Deum besloten. De koloniale militairen, die jl. Vrijdag met het Nederlandsch koopvaardijschip Rotterdam uit Oost-Indie alhier waren aangekomen, zijn des Zondags daaraanvolgende per stoomboot naar Amster dam vertrokken, om van daar naar het werf-depöt te Harderwijk te worden vervoerd. De aanbesteding van rundvleesch en soepgroenten, ten behoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, ge durende het jaar 1865 aanwezig alhier en ter reede van Texel, heeft jl. Maandag plaats gehad. Minste inschrijver voor het rund vleesch was de heer M. Schrijver, voor 55.65 de 100 N. IS en voor de soepgroenten de heer H. J. Dekema, voor 1.98 de 100 rations. Naar wij vernemen, wordt Zr. Ms. stoomschip de Watergeus op morgen (Donderdag) alhier verwacht. Volgens berigten uit Japan, over Shanghai van den 9 Oct. ontvangen, heeft de prins van Negato er in toegestemd de Binnenzee van Simonoseki te openen, de geslechte sterkten niet meer op te bouwen en de oorlogskosten van de expeditie der gealliëerden te betalen. Diezelfde berigten melden, dat Engelsche kooplieden bij sir Alcock klagten hebben ingediend, dat de Japannezen den zijde handel beletten. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Texel, den heer D. C. Loman. Z. M. heeft den 2den luit. J. F. Saehse, van het 7de reg. Infanterie, in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der Infanterie van het leger in Oost-Indië. Volgens nader bij het Departement van Marine ingekomen rapporten van den kapt. ter zee J. E. de Man, stations-komm. in de wateren van Japan, zijn er van het Nederl. escader, bij het forceren van de Straat van Simonoseki, geene andere manschappen gedood of gekwetst, dan die opgegeven in het voorloopig rapport van den 10 Sept. jl. (zie Staats-courant van den 10 dezer), en wel: Gesneuveld, de matrozen 3de kl. Cornelis Tassel en Doeke de Vries; terwijl de marinier 2de kl. Joannis Gerardus van der Kamp I sedert aan zijne bekomen wonden is overleden. Overigens zijn ligt gekwetst, de mariniers 2de kl. Johannes Adriaan de Witte en Gerrit Vermeulen, j Van den matroos 2de kl. Cornelis Mastenbroek, met de barkas van de korvet Medusa afgedreven, is verder niets vernomen, zoodat ook hij vermoedelijk het leven zal verloren hebben. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau was op 18 dezer van de geledene schade hersteld en zou met de eerste gun stige gelegenheid vertrekken. Gisteren werd aan het Departement van Marine aanbesteed het maken van een nieuwen houten zeekaap en het oprigten van deze te Stavoren, alles met den aankleve van dien. Ingekomen 9 inschrijvingsbillettenminste inschrijver de heer J. Potten, te Wie- ringen, voor ƒ2746, terwijl de hoogst ingeschreven som 5785 bedroeg. Den 5 December a. s. zal aan het ministerie van Marine worden aanbesteed: de levering van acht honderd duizend ponden grove maatkolen, ten behoeve van de Directie der Marine te Willemsoord. Donderdag den 15 December zal aan het Prov. gouvernement van Noordholland worden aanbesteedhet afbreken van de bestaande en het bouwen van eene nieuwe school te Oosterend op Texel, met het uitvoeren van eenige verbeteringen aan de onderwijzers-woning aldaar. Onlangs werd aan een te Vlieland wonenden zeeloods, na een Engelsch schip in zee te hebben gebragt, bij het verlaten van het zelve door den gezagvoerder een douceur ter hand gesteld, gewik keld in een papiertje. De loods weder op zijn loodsvaartuig komende, was nieuwsgierig den inhoud te weten, maar hoe groot was zijne verbazing bij het openen, in plaats van eenige shillings, daarin 3 heele en 16 halve ponden sterling (in goud) te vinden. Zekere omstandigheden in aanmerking genomen, begreep hij, dat dit eene vergissing kon zijn, en was eerlijk genoeg om daarvan onmiddelijk aangifte te doen. Zoo wij vernemen, zijn die gelden dan ook reeds aan den eige naar teruggegeven en is aan dien loods een welverdiend aandenken geschonken. Jl. Zondag avond hield in de kerk der Herst. Evang. Luthersche Gemeente te Amsterdam de onlangs bevestigde leeraar ds. LI. R. Bosch zijne intreerede, naar aanleiding van 1 Cor. IV vs. 1 en 2. Eindelijk hoort men eens weer wat van de doorgraving van Holland, 't Schijnt thans inderdaad ernst te worden, althans te kunnen worden, indien de geestdrift der Amsterdammers eene echte blijkt te zijn geweest, en zij tot verwerving van hetgeen zij een levensbehoefte voor zich hebben genoemd, niet alleen weten te vlaggen, maar ook de beurzen willen openen. Men heeft daarop thans goeden moed. De hoofdbezwaren, tegen eene vroeger open gestelde leening zijn uit den weg geruimd. Er zullen nl. thans aandeelen in blanco uitgegeven worden voor die inschrijvers, die het volle bedrag in eens wenschen te storten, en over die vervroegde'' stortingen wordt 4 pCt. rente gegeven; commissarissen en leden vfui het bestuur zullen door aandeelhouders kunnen gekozen worden,(tep de heer Jager heeft zich teruggetrokken. Daarbij is slechts/5,000,000 meer noodig, bij eene raming van kosten van ƒ28,000,000, \de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1