BUITENLAND. hoogste raming waarvan men tot nu toe nog hoorde. Behalve het subsidie vau Amsterdam, ten bedrage van f 3,000,000 zullen toch de Engelsche aannemers 10,000,000 in aandeelen in betaling aannnemen, en bovendien voor een bedrag van 10,000,000 a pari in betaling ontvangen obligatiën, die de maatschappij zal uitgeven onder verband der inkomsten vau de gronden, welke men zich voorstelt droog te maken, zonder dat echter voor die obligatiën eenige aanspraak kan worden gemaakt (men lette daarop wel) op de betaling van rente en aflossing, welke bij de artikelen 27 en 28 der consesie door den Staat zijn gewaarborgd. Daar nu de inkomsten, door het kanaal op te leveren, ruim voldoende mogen geacht worden om het onderhoud daarvan te bekostigen, zoo zullen alleen de aandeelhouders in het maatschappelijk kapitaal van 15,000,000 het genot hebben van den waarborg aldus door den Staat verleend. Verdere waarborg vindt men in de namen der ingenieurs, de En- gelschman J. Hawkshaw, die zich bij het $«ej-kanaal een naam heeft verworven en onzen bekenden landgenoot J. Dirks; van den consulent, de Amsterdamsche advocaat mr. A. Philips, en eindelijk van den kassier, de Nederlandsche Bank. De heer Jager heeft zijn ontslag genomen als secretaris van deze maatschappijwelk ontslag hoofdzakelijk ten doel schijnt te hebben het wegruimen van een bezwaar, waarom velen hunne medewerking aan die „levensvraag voor Amsterdam" tot heden onthouden hebben. In de volgende maand zal te Amsterdam de verloting plaats hebben van de Vereeniging Tot Bevordering van Beeldende Kunsten. Op de tentoonstelling der te verloten schilderijen, die thans voor het publiek is geopend, bevinden zich zeer fraaije kunststukken. Men verneemt uit het Westland, dat ten gevolge van het mislukte gewas der druiven, de schade daarvan over geheel West- land, op ongeveer 2 tonnen gouds geschat wordt. Te Alphen heeft zich een geval van dolheid bij eene koe voorgedaan. De landbouwer K. had Yrijdag 11. op de markt te Leiden eene koe gekocht en had het voornemen, dit dier den volgenden dag te slagten. Des avonds ging K. naar den stal, om naar het beestte zien naauwelijks was hij binnengetreden, of de koe worstelde zich los en wierp K. tegen den grond, waarbij deze den arm brak. K. begaf zich naar zijne tegenover den stal gelegen woning om hulp in te roepen, doch de koe volgde hem en drong mede de woning binnen, al wat zij ontmoette onderstboven en door elkander werpende. Al de huisgenooten werden beurtelings door het woedende dier aangevallende dochter werd tegen den wand aangedrongen en heeft zich vrij ernstig bezeerd. De dienstmeid nam, om aan de koe te ontkomen, de vlugt door het venster; het beest wilde ook langs dien weg volgen, doch hij kon er niet verdei- door dan met den kop. Alsnu gelukte het, met behulp van de toege schoten buren, de koe meester te worden, die onmiddelijk werd afgemaakt. Den 19 dezer is het ongelukkig slagtoffer van den jongsten moord, te Binteloord gepleegd, de jonge dochter, C. J. Laven, ter laatste rustplaats gebragt. De lijkbaar werd door jongelingen gedragen en al hare vriendinnen, daarachter verzameld, waren van een geknakt bloempje, treurig zinnebeeld der vermoorde onschuld, voorzien. Eene deputatie uit den gemeenteraad was almede aan wezig. Bij de groeve sprak de predikant der gemeente eenige hartroerende woorden, die allen in tranen deden wegsmelten. Is het„Niets nieuws onder de zonne" een der oudste spreek woorden geworden - als eene uitzondering van hijzonderhoewel geen eervol nieuws onzer dagen, is het te noemen, dat de onder wijzer te W., in Friesland, nog „ouderwetsche" handplakken uitdeelt. Van de vierlingkinderen, die eene maand geleden te Ztcolle geboren werden, is dezer dagen het laatste in leven zijnde, overleden. Jl. Zaturdag is te Ticello in den echt getreden een jongman, oud 32 jaren, daglooner van beroep, met een meisje van 13 jaren, hetwelk in gezegende omstandigheden verkeert. Met eere voor het Italiaansche ministerie is de strijd over de verplaatsing van den zetel der regering, van Turijn naar Florence, beslist. Terwijl zich twee leden der kamer van de stemming i onthielden, is het wetsontwerp met 317 tegen 70 stemmen aangenomen. De bijzonderheden der laatste discussie bestaan hierin, dat de poging om Napels tot de hoofdstad des lands te verklaren, ten eenenraale is mislukt, dewijl de Napelsche leden zelve zich met kracht daar tegen verklaarden. De minister-president heeft de verzekering afge legd, dat aan een gebieds-afstand aan Frankrijk niet behoeft >te worden gedacht. In Oostenrijk schijnt nog steeds oneenigheid te heerschen, meeren- deels een gevolg van het streven der regering naar rijkseenheid, een pogen dat afstuit op de verschillende nationaliteiten, inzonder heid der Hongaren. Men gelooft dat de pogingen, die door de regering worden aangewend om de Hongaren met zich te verzoe nen, bij voortduring schipbreuk lijden. Een nieuw punt van ver deeldheid ontstaat door den ongunstigen toestand der financiën, wier beheer door de commissie van toezigt op de staatsschuld in den rijksraad scherp is veroordeeld. Hiermede staat in verband de houding van het Weener kabinet tegenover Italië, daar de groote kosten voor het leger den financiëlen toestand steeds verergeren. Men gelooft, dat deze aangelegenheid, gelijk mede de verhouding tot Venetie, in den raad ernstig ter sprake zal komen. Men wil, dat van de zijde van Oostenrijk en Pruissen een voor stel bij den Duitschen Bondsraad te wachten is betrekkelijk de ontruiming van Holstein door de Bondstroepen. Beide kabinetten moeten van oordeel zijn, dat een langer verblijf dier troepen aldaar niet meer noodig is. Een Eransch dagblad, de Gazette de France, bevat de mededee- liug, dat het Eransche kabinet aan de Catholijke mogendheden het voorstel heeft gedaan om toe te treden bij de conventie, als een maatregel, strekkende om 's pausen wereldlijk gezag zijdelings een waarborg te geven. Het lang verwachte Amerikaansche nieuws is in den voormiddag van 21 dezer ontvangen en luidt zoo als doorspeld isAbraham Lincoln is tot president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika herkozen. Te Parijs is dezer dagen een statistiek werk verschenen, dat aan de kamer van koophandel is opgedragen. Het volgende uittreksel is der vermelding niet onwaardig. Jaarlijks wordt in die stad voor 95 millioen francs aan brood verbruikt, en voor 153 millioen aan vleesch. Er wordt voor bijna 193 millioen frs. aan wijn en voor meer dan 10 millioen aan bier gedronken. Er bestaan in het geheel 3332 restaurants, met eene jaarlijksche ontvangst van 105 millioen, de fooijen aan de knechts daaronder begrepen. De Parijsche kleedermakers beroemen zich op eene jaarlijksche ontvangst van 100 millioen. Voorts worden in Parijs voor 15 millioen handschoenen vervaardigd, voor 8|- millioen corsetten, voor 30 millioen hoeden en voor 87 millioen aan sehoenmakerswerk. Men gebruikt er jaarlijks voor lf millioen zwavelstokken en voor ver over de 2 millioen aan schoensmeer. Er wordt jaarlijks voor bijna 2 millioen aan het vervaardigen en inzetten van kunsttanden be steed. Voorts wordt nog jaarlijks voor 22 millioen aan parfume- riën, voor 5 millioen aan waaijers, voor 28 millioen aan kunst- of nagemaakte bloemen, voor 5-millioen aan kammen, enz. uitgegeven. - Van de te Parijs toenemende weelde kan men zich geen denk beeld vormen. De mode onder de dames, om onder de crinolines rokken te dragen, veel schitterender dan de japonnen of boven- kleederen, heeft reeds zooveel vooruitgang gemaakt, dat dubbele japonnen gedragen worden, de eene al prachtiger en kostbaarder dan de andere. Een kleed van vijf honderd francs is reeds niet meer dan een dragt voor een burgervrouw! Worth, de dameskleêrmaker, verdient schatten. Hij geeft aan de dames consult en laat zich daarvoor honderd francs betalen; dit is waar! Menige dame heeft deze som over, om te weten of het ook beter ware eene plooi weg te nemen, twee plooijen in plaats van eene te hebben, enz. enz. De verteringen der groote wereld, en van hen die zich met deze willen of moeten gelijk stellen, zijn ongeloofelijk bijna overal over treffen de uitgaven schrikbarend de inkomsten; waar moet dat heen? Voeg daarbij, dat de zedeloosheid toeneemt, de familiebanden steeds losser worden en de lectuur beneden de critiek is. De keizer, die zich op de hoogte laat houden van al wat er uitkomt, inzonderheid op het gebied der romans, is zeer bekommerd over dezen toestand, en op zijnen last heeft de policie werken, zooals de Mémoires d'une femme de cliambre, Les femmes de théatre, Les maitresses des rois de France, enz,, uit de winkelkasten der boekverkoopers doen verdwijnen. De heer Mathieu (de la Drome) heeft op nieuw voorspeld en de Eransche marine gewaarschuwd, dat tusschen den 28 dezer en den 3 December a. s. een der hevigste stormen, die in deze eeuw plaats haddeu, zal woeden. Hij zal vergezeld zijn van hevige overstroomingen, vooral in het oosten van Italië. lievige wind vlagen zullen in de twintig eerste dagen van Dec. daarop volgen, vooral tegen den 9 en 16. Al deze luclitverstoringen, sedert 14 maanden voorzegd, zullen zich hoofdzakelijk doen gevoelen op de plaatsen, gelegen op dezelfde lengte van Venetie en Odessa. Intus- schen zijn op verschillende punten der kusten van Frankrijk onheilen te vreezen. Tengevolge der gebleken noodzakelijkheid van meer afdoende maatregelen in het belang der passagiers op de Engelsche spoor treinen, heeft de directie van den Zuidwestelijken spoorweg aldaar besloten, tot eene proefneming met een toestel, uitgevonden door den heer Edmund Tattersall, bestaande in signalen door middel van koperen klokjes, zoodanig ingerigt, dat, wanneer een reiziger daar mede seint, de conducteurs te gelijker tijd weten waar zij moeten zijn, om de passagiers te hulp te komen. Een ware orkaan heeft jl. Zaturdag omtrent middernacht te Londen gewoed. De straten waren bedekt met dakpannen, steenen, stukken van daken en schoorsteenen, enz. Vele boomen zijn ont worteld. De schepen hebben veel geledeneene schuit is vergaan, en met moeite is de equipage gered. Zelfs de stoombooten waren niet bestand tegen de kracht van den wind. Bij het ophijschen van 8 arbeiders uit eene steenkolenmijn nabij Witliymore, in Engeland, is dezer dagen de ketting gebroken en vielen de ongelukkigen 80 a 90 ellen in de diepte, waar men hen verpletterd of zieltogende terug vond. Men schrijft aan de Vossisclie Zeitung uit Mecklemburg „Onze stokslagenwetgeving getuigt gedurig tegen hare scheppers. De arbeiders op het land worden telkens schaarscher en het' dagloon hooger. Daar niemand zich voor niets wil laten „priigeln", zoo stijgt ook met het dagloon het bedrag der verzekeringspremiën tegen de stokslagen. De gelden, van het verhoogde dagloon bespaard, worden door de landelijke arbeiders gebezig, om het stokslagen land te ontvlieden en zich aan gene zijde van den oceaan een nieuw vaderland te zoeken. Binnen een paar dagen worden weder 200 landverhuizers per spoor vervoerd." Volgens eene mededeeling van den heer Brenwald, eerste secretaris van het Zwitsersche gezantschap, zijn de Japansche gezan ten, die in den loop van dit jaar plotseling werden terug geroepen, tijdens zij zich nog te Parijs bevonden, bij hunne aankomst in Japan gearresteerd en gevangen gehouden, uithoofde zij beschuldigd werden van overtreding hunner instructiën. Te Calcutta heeft den 2 Aug. jl. een zeldzaam huwelijk plaats gehad en wel van eene Hindoesche weduwe met een student in de regten. Zij is veertien jaren oud en ontving hare opvoeding in het Zendelingshuis van de Vrije Schotsche Kerk. Behalve, dat het huwelijk van eene weduwe vrij zeldzaam is, is dit nog opmerkelijk, dat de contracterende partijen vau verschillende kasten zijn en de plegtigheid volgens de ritus van Brahmasomaj plaats had. De Indische Spiegel noemt dit een huwelijk zonder voorbeeld en tevens een gelukkig voorteeken, waardoor de hoop geboren wordt, dat de overblijfselen van het Hindostanisme langzamerhand zullen worden vernietigd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2