buitenland! IETS OVEE GEZONDHEIDSLEER. Iii eene vergadering van eenige belaugslellende burgers, jl. Vrijdag avond in het lokaal Danhelmante Hoorn gehouden, is in de op te rigteu Maatschappij tot aanleg van den Noordhollandsch Frieschen-Spoorweg door hen ingeschreven voor een gezamenlijk bedrag van tien duizend vijf honderd gulden van die inschrijving is bij de plaatselijke spoorwegkommissie aldaar opgave gedaan. Men verwacht, dat dit voorbeeld nog door vele ingezetenen aldaar zal worden gevolgd. In weerwil der ijverige naspovingen van de justitie, is men den dader van den verleden week te Dinteloord gepleegden gruwelijken moord, nog niet op het spoor. De landbouwer R.., te Smilde, nam in 't voorjaar van 1852 een dikken, rooden aardappel, sneed hem in zes stukken en pootte die. Het geheele verbouw hiervan werd in 18G3 gepoot, en de ge'neele opbrengst van 1863 insgelijks in 1864. En nu beliep het geheele produkt van dit jaar niet minder dan ruim 50 mudden dikke- of eetaardappels. Welk eene vermenigvuldiging! De berigten omtrent de verhouding der wetgevende vergaderingen in 7talie tegen over het ministerie, luiden zeer bevredigend. Zoowel de Senaat als de Kamer van Vertegenwoordigers, steunen de regering in de vaak moeijelijke aangelegenheden van het rijksbestuur. De commissie uit den Senaat, belast met het onderzoek van de wet tot verplaatsing van den zetel des bestuurs naar Florence, bestaat uit voorstanders van dezen maatregel. Men verliest zich voortdurend in gissingen over de verhouding van Pruissen en Oostenrijk tegenover het vraagstuk der ontruiming van Ilolstein door de bondstroepen. Ernstig komt hierbij in het spel de verzekering, die, naar men wil, door Fruissen is gedaan, om Oostenrijk's bezit van Venetië te waarborgen, tegen belofte van eenstemmigheid in de Duitsche politiek. Brazilië werd in den laatsten tijd door stormen op de kust en door krijgstoerustin genberoerd. Uruguay en Paraguay spannen zamen om den Zuid-Amerikaanschen collossus te bevechten, die verdacht wordt gehouden van de zucht, om, ten koste van Uruguayverove ringen te maken. Duizende burgers van Assomption hebben in een adres hunne gehechtheid aan den president der republiek en hun verlangen geopenbaard, om Uruguay's onafhankelijkheid te verdedigen, des noods met opoffering van leven en goed. De heer Davis, president der Zuider-Staten van Noord-Amerika, heeft in het congres eene aanspraak gehouden, waarin hij een blik werpt op den tegenwoordigen toestand. Heel gunstig is die rede niet, het blijkt toch daaruit allerduidelijkst, dat de Zuidenaars zijn zonder geld, en zonder genoegzame manschap, zonder steun bij Europa, waar zij tot heden toe nog niet worden erkend ener thans niet eens meer op rekenen. De president verklaart, dat de groote opofferingen, die de strijd heeft gekost, bij lange niet door eenigen gunstigen uitslag wordt vergoed. De Zuidenaars begrijpen thans, dat die van het Noorden hunne hulpbronnen bezigen, om het Zuiden uitteputten. Uit Amerika zeggen de laatste berigten, dat Lincoln, sterk door zijne herkiezing, weder voorstellen wil doen, tot het aangaan eener schikking met het Zuiden. De Fransche gezant zou weder zijne bemiddeling hebben aangeboden. Hoezeer men de schikking zou wensehen, blijft men vreezen, dat de partijen nog niet op de hoogte zijn, om op goeden uitslag der pogingen te mogen rekenen. Wat de uitkomsten van den oorlog betreft, en de plannen voor de toekomst, de Amerikaansche minister Seward heeft die in korte woorden aldus geschetst In het eerste oorlogsjaar werd de Afrikaansehe slavenhandel in de Yereenigde Staten onderdrukt; in het tweede oorlogsjaar werd de neger een vrije soldaat en is de slavernij in het distriet Columbia afgeschaftin het derde oorlogsjaar is de slavernij in Maryland opgehevenen wanneer de democraten gelooven, dat de oorlog dit jaar mislukt is, zoo zal daarentegen het congres in zijne aanstaande bijeenkomst een amendement op de constitutie aannemen, strekkende om de slavernij in het geheele gebied der Yereenigde Staten af te schaffen. Herstel der Unie en opheffing der slavernij blijft het programma van het Noorden. In Frankrijk is onlangs eene belangrijke ontdekking gedaan. Wanneer men namelijk de groenten en vruchtboomen begiet met eene oplossing van sulphas ferri, dan verkrijgt men verwonderlijke uitkomsten. Snijboonen winnen bijna 60 pCt. in zwaarte en de smaak is veel aangenamer. Onder de vruchten is de peer die, welke het meest bij deze behandeling wint. Voortaan moet men <men oud ijzer verloren laten gaan, vermits het met water vermengd bijna even veel uitwerking doet als mest. De verandering in den physieken toestand van keizer Napoleon is thans blijkbaar voor ieder. Hij kan niet meer als vroeger deel nemen aan de groote jagtpartijen, en met zeer veel moeite doet hij nog nu en dan een toertje te paard. Ten vorigen jare danste hij nog, maar thans laat hij deze ligchaamsoefening geheel, daar zij hem' te zeer afmat. Daarbij is hij steeds verdrietig, soms knorrig. De heer Mocduard, chef van het kabinet des keizers van Frankrijk en diens vertrouwde vriend, is gevaarlijk ziek en men vreest voor zijn leven. De keizer wenschte dat de lijder, op een bed liggende, per extra-trein naar Compiègne vervoerd zou worden, doch hij was te zwak om de reis te ondernemen. De dood van Mocduard zou voor keizer Napoleon een groot verlies zijn, want, daargelaten dat deze in hem een zijner trouwste dienaren bezit, zou hij ook zijne pen derven, en deze ware uiterst moeijelijk te vervangen. De heer Mocduard schrijft nl. alle brieven des keizers, en heeft Napoleons schrijftrant zich zoo eigen gemaakt, dat de souverein zelf vaak niet onderscheiden kan of een brief werkelijk door hem zelven is gesteld al dan niet. In zijn jeugd was de thans 74jarige Mocduard een der welsprekendste advokaten; men zegt dat hij een vertaling van Tacius vervaardigd heeft, in handschrift bij hem berustende en door zijne vrienden een meesterstuk genoemd. 1'e P<"'ijs zijn sedert de maand Aug. niet minder dan 6 millioen kilogram druiven, van den nieuwen oogst, geconsumeerd. Bij een jagt op wilde zwijnen, door den hertog Arthur de 1'Aigle, ter eere van den prins van Oranje, gegeven, stortte een jeugdig ruiter,- de graaf de Lupel, zoodanig van zijn paard, dat hij niettegen staande de oumiddelijke verleende zorgen van dr. Corvisart te Compiègne is overleden. De eigenlijke naam van graaf de Lupel, is Louvel; maar de familie verzocht verlof dien naam te mogen veranderen, toen een harer bloedverwanten medepligtig was aan den moord van den graaf van Bordeaux. Men schrijft uit Londen, dat de directeur van het theater van Covent-Garden, den danser op één been Douato heeft geënga geerd op een appointement van 30,000 fr. per maand. De jongste stormwinden hebben veel schade op de Engelsehe kust aangerigt, vooral in de nabijheid van Yarmouth. Eene stoom boot van Aberdten strandde jl. Donderdag bij Tynemouth en daarbij verloren 25 of 30 mensehen het leven. Gelijktijdig zonk een schoener, met allen die aan boord waren. De Deensche oorlog is aan Oostenrijk op 12 millioen thlr. te staan gekomen, aan Fruissen, naar men berekent, op dubbel zooveel. Men houdt zich thans bezig met een billijke verdeelin" van dat bedrag over de gezamentlyke staten, uitmakende den Duitschen Bond. Tot dusver is men het nog niet eens kunnen worden, hoe daartoe te geraken. Uit het regtsgeding van Frans Müller heeft een Deensch orgaan dezer dagen aanleiding genomen, tot het ontwerpen van eene weinig vleijende schets van het karakter der Duitschers in het alge meen. „In elk geval is het een geluk, (zegt het bedoelde blad) dat ook de Engelschen thans de nationale karaktertrekken der Duitschers kennen. De opgedane ondervinding zal hen in staat stellen, om beter dan voorheen te begrijpen, wat wij Denen, gedu rende ons zamenleveu met deze menschen, hebben uitgestaan." Te Kopenhagen wordt uit vrijwillige bijdragen gebouwd een hospitaal voor 780 invaliden uit den oorlog, die na hun herstel aldaar blijven wonen. Uit Varna verneemt men het vergaan eener schroefstoomboot. Van de 140 passagiers zijn slechts 7 gered. Als voorbeeld der verbazende groeikracht in de Amerikaansche gewesten, deelen wij het volgende mede: De grootste boom der wereld, zoo schrijft de reiziger Gustaaf Wallis, uit Brazilië, moet zich aan de Rio Branca, in de Brazili- aansche provincie Amazone bevinden. Het is de Eriondendron Sainaüma. De kroon van den gemelden boom bezit in hare doorsnede eene uitgestrektheid van 220 voet, en de geheele omtrek dezer kroon, die zeer regelmatig gegroeid is, eene wijdte van 660 voet. De boom overschaduwt eene oppervlakte van 36,000 vierkante voeten, hetgeen voldoende is om een leger van 10,000 soldaten beschutting te verleenen. De grootste takken zijn over het algemeen dikker dan menige eikenboom en strekken zich horizontaal naar alle rigtingen uit. „De spijs geeft ons het bloed, en is het voedsel kwaad, ,,'t Is zeker dat het lijf in haast te gronde gaat." Cats. (Vervolg van N°. 92.) De prijs van het graan of liever van het brood is de thermometer voor de voeding van een volk. Welke invloed dit heeft, willen wij door eenige voorbeelden trachten duidelijk te maken. Terwijl een Engelschman gemiddeld daags 16 lood vleesch en 2 pond brood, tegen een Duitscher 6 lood vleesch met 1 pond brood, en een Franschman slechts 4 lood vleesch gebruikt, kan ook de Engelschman twee malen meer onder gaan en meer arbeid verrigten, dan den Franschman of den Duitscher. Bovendien is de levensduur in Engeland gemiddeld 45 jaar, in Frankrijk en Duitschland slechts van 35—38 jaar. De rassen, nationaliteiten en andere oorzaken mogen dit bevorderen, de voeding zal, onzes inziens, wel de hoofdoorzaak blijven. Menschen die uitsluitend leven van plantaardig voedsel, meel spijzen en aardappeleu, kunnen niet voortdurend gezond en sterk zijn. Die uitsluitende plantenvoeding, vooral bij het armere deel der bevolking, leidt tot bloedarmoede, welke op hare beurt weder de bron is van klierziekte, tering en een tal van andere ongesteld heden. Dit valt nog meer in het oog wanneer men dat deel der bevolking vergelijkt met diegene welke rijker bedeeld met aardsche goederen, zich ook beter voeden en daardoor uitmunten door grootere kracht, energie en voortbrengingsvermogen. In de dierenwereld ziet men ook, dat de roofdieren en andere vleeschvrefers veel sterker zijn dan de plantenëters. Ten onregte zoekt men de oorzaak der armoede in overbevolking, want hoe verklaart men het anders, dat de volksvoeding juist het slechts is, in de minst bevolkte streken en dat ook juist daar de armoede het grootste is. Door duurte der meest noodzakelijke levensmiddelen neemt het getal behoeftigen zeer toe, niet alleen die geheel behoeftig zijn, maar ook die arbeiders, welke in weerwil van harden arbeid, niet in de behoefte van hun gezin kunnen voorzien. De vele oorzaken dier duurte zullen wij hier maar niet opnoemen, maar zeker is het, dat het mindere gebruik van gezond en krachtig voedsel nadeelig j moet werken op de gezondheid van het volk, en de bron is van de meest verderfelijke ziekten en groote sterfte. Nu de kwaal bekend is, is het onze pligt zoo mogelijk ook de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2