NIEUWEDIEPER COURANT. ZOiVIJAG 11 DECEMHElt EN TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 December. M 100. HILOIRSCHE um. S Cf Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in d^n boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover delaan, H 422 ,aan denHetder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Da VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op e. k. Dingsdag den 13 dezer, des avonds ten zeven ure. Helder, den 9 December 1864. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. - PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Vaststelling van het maximum van onderstand voor 1865. 2. Benoeming van een Commissaris voor het Ziekenhuis en de Apotheek. 3. Benoeming van Leden voor het Bestuur van het Weeshuis. 4. Benoeming van Leden voor het Burgerlijk Armbestuur. 5. Eervol ontslag van een Hulponderwijzer. 6. Voordragt ter benoeming van Hulponderwijzers. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. Den 13 dezer vertrekt de WEST-IHTDISCHE mail. De uitslag der op gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is geweest als volgtUitgebragt 34 stemmen, van onwaarde 1. Uitgebragt op den heer mr. Ch. BOSCH REITZ 25op den heer A. J. VAN KELCKHOVEN 8 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Zr. Ms. stoomschip de Watergeus is beden morgen van hier, volgens zeggen, naar Scheveningen gestoomd. De sluiting der jagt op klein wild in dit gewest is bepaald op den 31 dezer. Met ingang van 1 Jan. 1865 is aan den luit. ter zee 1ste kl. titulair P. M. Brutel de la Rivière, leeraar in de wis- en natuur kunde bij het Kon. Inst. voor de Marine alhier, de titel van hoog leeraar toegekend. De off. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt J. G. Slieker, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en met particuliere gelegenheid den 5 dezer teruggekomen, is met dat tijdstip op non- activiteit gebragt. H. M. de koningin van Engeland heeft de kapt. ter zee van de Nederlandsche zeemagt J. E. de Man, kommandant van het Nederlandsch escader in de wateren van Japan, benoemd tot ridder der militaire Bath-orde. Z. M. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kommandant kapt.-luit. ter zee C. L. J. d'Hamecourt, is in den namiddag van den 8 dezer van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken, ter opvolging harer bestemming naar Oost-Indië. Bij het departement van Marine zijn de officiële rapporten ontvangen van den stationskomm. en de kommanderende officieren der oorlogschepen in de Japansche wateren, over de expeditie in de straat van Simonoseki. De hoofdzaken daarin vermeld, komen geheel overeen met hetgeen reeds omtrent dien togt bekend was. In het rapport van den komm. de Man wordt de overeenkomst met den prins van Nagato medegedeeld. Deze luidt 1. De straat van Simonoseki, en daardoor de Japansche binnenzee, wordt voor alle natiën geopend. Alle schepen, welke behoeften, steenkolen, water of levensmiddelen verlangen, zullen daarvan te Simonoseki, tegen billijke prijzen, voorzien worden. 2. Geene nieuwe batterijen zullen worden opgerigt, of geschut op oude of nieuwe batterijen geplaatst. 3. Yoor sparing der stad en oorlogskosten der geallieerde vloten zal eene behoorlijke schadevergoeding gegeven worden; de grootte van deze schadevergoeding zal door de Europesche en Amerikaansche ministers, te Jeddo residerende, bepaald worden. 4. Al het bovenstaande heeft geheel en alleen betrekking op de tegenwoordige zaken, en geenszins op de eischen van mogend heden van vroegere of toekomende grieven. De heer van Heemskerek van Beest, die zich als zeeschilder reeds zoo gunstig heeft onderscheiden, is bezig eene schilderij te vervaardigen van het roemrijk gevecht onzer oorlogschepen Metalen Kruis, Medusa, Djambi en Amsterdam, in vereeniging met de Engel- sche en Fransche escaders geleverd tegen de forten in de straat van Simonoseki, tot tuchtiging van den vorst van Nagato en het vrij maken van de doorvaart door de Japansche BinnenzeiS. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft hare beraadsla gingen over de Staatsbegrooting voor 1865 in de zittingen van Woensdag, Donderdag en Vrijdag jl. voortgezet. De discussiën over Hoofdstnk V Departement van Binnenlandsche Zaken), zullen waarschijnlijk heden beëindigd worden. In de bijeenkomst der Kamer van jl. Donderdag is bij de overweging van de bijzondere artikelen van de begrooting voor Binnenl. Zaken, betreffende het bedrag van den rentewaarborg voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, door den heer van Nierop kenbaar gemaakt, dat te Londen de crediteuren van den aannemer voor deze doorgraving zijn opgeroepen, uithoofde hij zijne betalingen had gestaakt, met de verklaring, dat hij bij magte was om de bewijzen van deze zijne mededeeling bij den minister over te leggen. Den spreker is alzoo voorgekomen, dat aan de onder neming geen verder gevolg behoorde te worden gegeven, zoo lang niet, bij nader onderzoek, daarvan was gebleken. De minister heeft het instellen van een nader onderzoek toegezegd en verzekerd, dat geene stortingen zullen worden veroorloofd, zoo lang niet van de aanwezigheid van het kapitaal was gebleken. Na eene nog leven dige woordenwisseling is de rentepost goedgekeurd. Den 22 dezer zal aan het Prov. Gouvernement van Noord holland worden aanbesteedHet driejarig onderhoud van het gebouw der Arrondissements-Regtbank te Hoorn, gedurende de jaren 1865, 1866 en 1867. Men schrijft ons van Texel, dd. 8 December: „Den 1 dezer was het 25 jaren geleden, dat de heer C. Vrendenberg, als predikant van het Oude Schild, tot de Hervormde Gemeente aan den Burg, was overgekomen. Zondag daaraanvolgende gedacht Z. Eerw. in de voormiddag-godsdienstoefening dezen plegtigen stond in eene kernachtige rede, naar aanleiding van Hand. XX 18. Des namiddags werden den jubilaris in het kerkgebouw rijke ge schenken aangeboden, aangekocht uit vrijwillige bijdragen der gemeenteleden. Eene talrijke schare was tegenwoordig. De heer J. L. Kikkert, president-kerkvoogd, bood de geschenken, als bewijzen van achting en liefde, aan den feestvierenden leeraar, in eene har telijke toespraak aan, waarop de heer J. Knap, mede lid van het kerkbestuur, den waardigen man een fraai album aanbood, bevat tende de namen van de kerkeraadsleden die Z. Eerw. beroepen hadden, benevens die van het tegenwoordig bestuur. Daarna nam de heer Vrendenberg het woord en dankte, diep geroerd, voor zooveel blijken van achting en liefde, niet alleen van zijne gemeenteleden, maar ook van anderen ondervonden. Een en ander werd afgewisseld door toepasselijk gezang, begeleid door het keurig orgelspel van den heer Langedijk. God spare nog lang den waardigen evangeliedienaar, niet alleen voor de zijnen en zijne gemeente, maar ook voor diegenen op ons eiland, die zoo gaarne zijn woord hooreu, in een tijd waarin men zooveel nieuwigheden verkondigt." H. M. de koningin heeft aan de H. Vincentius vereenigïug'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1