I'.l TIF.NI.WI). te Alkttiaar twee prachtige kolomlampen en H. k. H. prinses Frederik een keurig gewerkt canapé-voetbankje doen toekomen, voor de verloting, door die vereeniging te houden. Door de leden der Hersteld Evang. Luthersche gemeeute te Hoorn is, uit dankbaarheid aan hun predikant, Ds. J. H. Sclnvill, een prachtige schrijflessenaar ten geschenke gegeven. Beïoepen bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Eukhuizen de heer J. H. Heidenrijk, propouent bij het kerkgenootschap. Den 7 dezer is te Haarlem door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter dier stede een huwelijk voltrokken tusschen II. Bosveld, weduwenaar, oud 7*2 jaren, tuin- of hovenier van beroep en J. van Elten, weduwe, oud 78 jaren. Beide oudjes werden in den laatsten tijd in het Hervormde Diakoniehuis verpleegd. Het trouwlustig paar dat te zameu 150 jaar telt, heeft echter bereids genoemd gesticht verlaten en als jeugdig echtpaar reeds eene andere woning aldaar betrokken. Beide verkeeren in de beste gezondheid. De grijsaard heeft tot dusverre zijn tuindersbedrijf met den meesten lust, ijver, en volharding voortgezet. In den morgen van 4 dezer had te Made een voorval plaats, dat ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. Onder de eerste godsdienstoefening der Roomsch Katholieken, op het oogenblik dat de pastoor zich op den kansel bevond en de lichten van het altaar uitgedoofd waren, werden vele aanwezigen door een paniek, als stond de kerk in brand, bevangen; men wilde allen te gelijk de kerk uit, doch, aangezien de deuren hier gelijk elders binnenwaarts openslaan en de hoofddeur gesloteu was, gelukte het slechts aan weinigen door eene zijdeur te ontkomen, daar deze weldra door den drang der massa als versperd was. Een verschrikkelijk tooneel ontstond. Men vlood door, op en over elkander. Een jammerlijk geschrei, waarbij het niet mogelijk was eene stem te onderscheiden, want niemand kon zich doen verstaan, weêrgalmde door de kerkgewelven. Velen verloren hun bewustzijn, anderen bekwamen ernstige kneuzin gen de kerk was als bezaaid met kleedingstukken, doeken, voor schoten, mutsen, petten, schoenen, klompen, sieraden, enz., die, in den drang verloren, door menigeen, die een goed heenkomen vond, in den loop gelaten werd. Eerst toen de orde eenigzins hersteld was, bemerkte men hoe uitzinnig dwaas en ongegrond de vrees geweest was. De opkomende dageraad namelijk werd aangekondigd en vertoonde een vurig brandend rood aan den hemel, dat op de binnenwanden der kerk weerkaatste en een effect deed, als stonden de huizen der kerkbuurt en de kerk zelve in brand. Wie zal hier niet den vreeselijken kerkbrand in Amerika herden ken Gelukkig bestond hier slechts de schijn voor het wezen. Te Zwolle kwam woensdag avond de postkar van Meppel zonder postiljon aanmen dacht aan een ongeluk, toen weldra de postiljon na kwam rijden; hij had zijn lantaarn op weg willen aanstekenmaar het paard had begrepen, wel zoo en zonder koetsier den weg te kunnen vinden. Men meldt het volgende omtrent de postzegels, die tegen woordig zooveel verzamelaars vinden. De goedkoopste postzegels zijn de Fransche van 1 centime, de duurste die van Californië, welke 10 gelden. Het best gegraveerd zijn die van Nieuw-tSchot land, dan volgen die van Frankrijk en Griekenland. De leelijkste zijn de Belgische en de Etigelsche van 1 penn. De grootste soort zijn die van Siberie, de kleinste die van Mecklenburg-Schwerin. De beeldenaar van Victoria komt, voor op 40 verschillende wijzen. Heden morgen is te Vlissingen uitgezeild Zr. Ms. korvet Palias. De opheffing der kloosters in Polen wordt dezer dagen druk besproken. De keizer van Rusland is daartoe overgegaan, omdat het gebleken is, dat die godsdienstige gestichten misbruikt zijn, tot uitgangspunten voor den opstand van 1863' Men wijst er op, dat de sympathie van Europa voor de ongelukkige Polen in 1863 veel minder is geweest, dan in 1830 en 31, en schrijft dit toe, aan het misbruik, dat er van de godsdienst gemaakt is, om den opstand aan te kweeken en te bevorderen. Evenwel verneemt men, dat de paus ten nadrukkelijkste protestereu zal, tegen de opheffing der kloosters in Polendewijl deze maatregel van verdrukking eene open bare schennis is van het in 1847 met keizer Nicolaas gesloten verdrag. Uit Noord-Amerika komen weder berigten, die van vrede spreken. Men verzekert, dat weder onderhandelingen over het sluiten des vredes plaats grijpen, waarbij aan de Zuider staten de afschaffing der slavernij over 35 jaren wordt voorgeschreven. Het herstel der aloude Unie blijft echter de bepaalde voorwaarde, ofschoon het Noorden zou toestemmen in de erkenning van de staatsschuld van de Zuider-Staten. Het is te wenschen dat het Zuiden, uitgeput als het is door de groote opofferingen, die het zich moet getroosten, eindelijk toestemt in de gestelde voorwaarden, die een eiride zouden maken aan den menschenmoordenden burgerkrijg en aan handel en nijverheid een nieuw leven zouden geven. De mededeelingen omtrent genoemde onder handelingen worden besloten met de verzekering, dat, mogt deze poging geen gunstig onthaal vinden, dan elk der Staten afzonderlijk zouden worden uitgenoodigd om naar het eerstvolgend congres zoo veel senatoren en afgevaardigden te zenden als voor de scheiding tusschen Noord en Zuid. Een nog al belangrijk berigt uit het buitenland, is de vermelding van het aannemen met groote meerderheid, door het Huis van Afgevaardigden, van het adres van antwoord op de troonrede van den keizer van Oostenrijk. De commissie, belast met het ontwerpen van adres, had zich daarvan in een voor de regering niet aangenamen zin gekweten en ondanks er nu een geest van tegenstand in door straalde, heeft de groote meerderheid zijn zegel er aan gehecht. Het adres zal den keizer worden gezonden, geen deputatie echter zal het den vorst in handen stellen. De misslagen der regering zijn door de vertegenwoordiging blootgelegd en de ministers, wel inziende, dat het regt aan hunne zijde niet is, zullen na gehouden dis- cussiën in hunnen raad, den weg van verzoening inslaan, ten einde eene crisis, die voor de rust des vaderlands, thans vooral, niet wenschelijk is, te vermijden. De geruchten, dat de toestand van den koning van Belgie verergerd zou zijn, waren onjuist. Z. M. is welvarend. J1 Maandag liet de tooneelspeelster Juliette Beau, in de elegant-galaute wereld te Parijs zeer bekend, haar huisraad en een deel harer kostbaarheden in het openbaar verkoopen. De pracht der in veiling gebragte voorwerpen overtrof alles, wat men tot dusverre bij zulke gelegenheden gezien had. Een bracelet met 56 paarlen werd verkocht voor 1025 frs., een anderen armband gold 2550 frs., een broche werd met 2450 frs., een halssnoer van 197 paarlen met 9000, een ander dusdanig tooisel met 5600 frs. be taald; voor een paar oorriugen betaalde men 18,000 frs. en voor een ander paar 21,550 frs.; een diamanten diadeem bragt 50,000 frs. op. De heer Dury, minister van openbaar onderwijs te Parijs ging bij zijne jongste inspectiereis door de provincie op zekeren morgen, vergezeld van zijnen zoon naar het collegie te en zonder zijn naam te noemen drong hij door tot het studeervertrek van den directeur. Hij tikte op de deur, en op een vrij barsch, binnen, trad hij de kamer in. De directeur was bezig met schrijven en zonder verdere moeite te nemen, zeide hij tot zijn bezoeker: „Ga daar zitten." De minister nam een stoel en wachtte tot de brief af was. De directeur verwaardigde zich nu zijn bezoeker aan te zien en vroeg: „Hoe oud is dit jonge mensch?" „Twee en twintig jaren," was het antwoord. „Diable! en wat denkt gij van hem temaken?" „Mijn secretaris." „Welzoo, en gij wenscht hem dus in dit collegie te plaatsen?" „Neen, dat niet!" „Wel, wat hebt gij hier dan te maken?" „Ik kom eens zien, hoe gij de ouders uwer kweekelingen ontvangt, ik ben de minister van openbaar onderwijs!" Een der ontvangers van de registratie te Parijs, is met achter lating van een tekort van 400,000 fr. op de vlugt gegaan. De heer Mocquard, chef van het kabinet des keizers van Frankrijk en diens vertrouwde vriend, is jl. Yrijdag morgen te Parijs overleden. De geinviteerden te Compiègne gaan nog altijd voort zich op regt geestige wijze te amuseren! De laatste avonden heeft men doorgebragt met chinesche schim te spelen, welke hartverheffende bezigheid daarin bestaat, dat iemand zich met het aangezigt naar den muur gekeerd moet plaatsen, om dan uit de schaduwen op den muur te raden, wie achter hem voorbijgaat. De oppositie beweert dat men te Compiègnè ook „pandjes verbeurt" en „blindemannetje" speelt, maar dat is vuige laster. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1624 sterf gevallen en 1963 geboorten plaats gehad. De groote veemarkt te Londen is den 6 dezer, den openingsdag, bezocht geworden door 30 a 40,000 personen. Garibaldi heeft aan den Globe een in de Italiaansche taal gestelden brief gezonden ter betuiging van zijn hartelijken dank aan de edele vrouwen en mannen van Londen, die zich vereenigd hebben om hem een fraai stoomjagt aan te bieden. Volgens den Express, een dagblad te Londen, zijn op één dag 5 gehuwde vrouwen veroordeeld ter zake van dronkenschap. Een harer bragt tot verontschuldiging in, dat zij aan eene begrafenis had deelgenomen. In den Londenschen Times leest men het volgende uit KonstantinopelDe sultane Djelima, derde dochter van Abd-ul- Medjid, was ten huwelijk gegeven aan Mahmoud-Jelladin-pacha, of liever Mahmoud was ten huwelijk gegeven aan Djelima, want de positie van den echtgenoot, dien de sultan aan eene zijner dochters geeft, is alles behalve benijdenswaardig en verschilt niet veel van dien van een slaaf. Ieder te Konstantinopel weet, hoe de dochters van den vorigen sultan, Fatma en Raffia, in hare aanvallen van jaloerschheid, hare eehtgenooten het leven bitter maakten. Een gelijk gevoel bragt Djelima er toe al het hevige van hare inborst te toonen. Deze 22jarige schoone laat hare beide zusters in dit opzigt verre achter zich. Te regt of ten onregte meenende te hebben opgemerkt, dat Madhoud eene harer slavinnen wat al te lief beje gende, liet zij deze ongelukkige ter dood brengen en het hoofd onder een bokaal op de tafel plaatsen, waaraan Mahmoud gewoonlijk zijn maaltijd gebruikte. Volgens de Turksche gewoonte dineert het hoofd van het gezin niet bij zijne vrouwen. Tegen het etensuur nam nu Djelima in een aangrenzend vertrek op een sofa plaats en wachtte daar de komst van haren echtgenoot. Deze kwam als naar gewoonte zijne hulde brengen aan zijne keizerlijke gemalin. Vervolgens begaf hij zich op hare uitnoodiging in het nevenvertrek, om te dineren. Zijn bediende overhandigde hem, uit naam van Djelima, den drank, dien de Turken gewoon zijn vóór hun maaltijd te gebruiken. Mah moud ledigde de beker in één teug en beval toen den slaaf de bokaal van zijn couvert weg te nemen. De slaaf aarzelde en nu deed Mahmoud het zelf; men stelle zich zijne oritseltenis voor: hij zag op zijn bord op een laag bloemen het hoofd der ongelukkige slavin. Hij viel dadelijk dood achterover; èn de schrik èn het hem zoo even toegediend vergif, maakten plotseling een einde aan zijn leven. Op een wenk van Djelima werd zijn lijk in een tapijt weggebragt. Te Hamburg zijn 50 gewezen officieren van het Deensche leger aangekomen, die zich naar Noord-Amerika inschepen, ten einde bij de Noordelijken dienst te nemen. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de teruggekeerde troepen den 7 dezer, des voormiddags ten 11| ure, op bet oude exercitie plein in den Thiergarten, de stelling innamen, welke hun, volgens een door prins Frederik Kavel van Pruissen ontworpen plan, was aangewezen. Zij waren zeer talrijk en in marschtenue gekleed. De generaals droegen dus klein uniform; zij waren echter met hunne ordelinten versierd. De Danebrogs, welke de verschillende leger- afdeelingen veroverd hadden, werden ook bij de parade en bij het défilé door dezen gedragen. Voorts had de koning bij dezen fees- telijken intogt genadiglijk vergund, dat de troepen met de kransen, en bloemen, die zij ontvingen, zouden getooid blijvendeze werden meest door hen op de geweren gestoken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2