NIEUWEDIEPER COURANT M103. DOi\D£lti)AG OËCEMUËK 1064. EN TWEE-EN-TWINTIGSTE «c JAARGANG. BINNENLAND. hef HELDER en NIEUWEDIEP, 21 December. HELDERSCH! Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post.,1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag ]2 nur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover del,aan, H 422,aan der,Het der,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgever. Bij den kerkeraad der Christel. Afgeseh. Geref. Gemeente alhier is berigt ingekomen dat de heer Bavinek, predikant te Almkerk, voor het beroep herwaarts beeft bedankt. Ten gevolge hiervan heeft genoemde kerkeraad het bcroepingswerk hervat en het volgend drietal geformeerd Ds. M. Stadig, te SauwentDs. J. H. de Vos, te Heereveen en Ds. A. S. Eutingh, te Amsterdam. Uit deze nominatie door manslidmaten, onder voorzitting van ds. Legrom, van Alkmaarin eene bijeenkomst op gisteren avond gehouden, tot herder en leeraar gekozen de heer Eutingh, predikant te Amsterdam. In het kerkgebouw der Evang. Luth. Gemeente aan de West- gracht alhier, wordt de aanleg voor gasverlichting daargesteld, ten dienste der avond-godsdienstoefeningen. Gisteren werd aan het ministerie van Marine aanbesteed het herstel van het nieuwe drooge dok aan het marine-etablissement alhier, met de leverantie van de daartoe noodige bouwstoffen en arbeidsloonen, waarvoor 11 billetten van inschrijving waren inge komen en de minste inschrijving was die van den heer Dirk Tool, van Wognum, voor 149,980, terwijl de hoogste inschrijving was 264,000. De vaart op het Groot Noordhollandsch Kanaal sinds een paar dagen gestremd, is, ten gerieve van het reizend publiek en den handel, gisteren weder geopend. Bij Koninklijk besluit is het contingent, dat in het volgend jaar naar Oost-Indie zal worden uitgezonden, bepaald op 2850 en dat voor West-lndie op 120 man. Dientengevolge zal de overgang van onderofficieren, korporaals en manschappen van het leger hier te lande bij dat in Oost- en West-lndie in de volgende maand weder worden opengesteld. Z. M, heeft, onder voorbehoud van Hds. nadere beschikking, tot belooniug van hen, die zich bij gelegenheid van het forceren der straat van Simonoseki {Japan) hebben onderscheiden, al dadelijk de bevelhebbers van Zr. Ms. schepen, die aan dat wapenfeit hebben deelgenomen, benoemd tot ridders der Militaire Willemsorde, of hen daarin bevorderd, en wel: tot ridders der Militaire Willemsorde 4de kl. den kapt. ter zee J. E. de Man, kommandant van Zr. Ms. schroefstoom schip Metalen Kruis 'en stations-kommandant van de Nederl. zeemugt in Japan; den kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, kommandant van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam en den kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, kommandant van Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi; en bevorderd tot ridder der Militaire Willemsorde 3de kl. bovengeuoemden kapt. ter zee J. E. de Man en den kapt.-luit, ter zee jhr. F. de Casembroot, 's konings adjudant in gewone dienst en kommandant van Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Medusa. Z. M. heeft aan den off. van gez. 2de kl. bij de Marine A. de Meijer, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi in Oost- Indie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de zeedienst, met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Z. M. heeft den hoofdingenieur der marine II. A. van der Speek Obreen, onder toekenning van wachtgeld, eervol uit die betrekking ontslagen. -De Tweede Kamer der Staten-Generral heeft in hare zitting van jl. Zaturdag Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1865 {Departement van Oorlog) met 41 tegen 24 stemmen aangenomen. De Tweede Kamer heeft zich in hare zittingen van Maandag en Dingsdag bezig gehouden, met de algemeene beraadslaging over Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1865 {Departement van Koloniën). Den 29 dezer zal aan het Prov. Gouvernement van Noord holland worden aanbesteed: 1. de aanleg van eene telegraaflijn met twee draden van Hoorn naar Alkmaar, en het spannen van een tweeden draad langs de bestaande lijn tusschen Hoorn en Amsterdam 2. het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, gedurende de jaren 1865, 1866 en 1867. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 18 December: „Zeer onlangs zijn alhier p. m. 700 bladen zink aangehouden, afkomstig van eene alhier in reparatie geweest zijnde brik en door eenige leden der equipage verkocht. Men was reeds bezig met het te laden in eene schuit, naar den vasten wal bestemd, toen de policie er de reuk van kreeg en alles in beslag nam. De communicatie met Harlingen is sedert eergisteren gesloten door het ijs en de post voor Vlieland wordt, bij gunstige gelegen heid, per jol waargenomen." Mevrouw Rosa de Vries zal zich op het, den 27 dezer, te geven concert in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, laten hooren. II. M. de koningin-moeder heeft bij de nijpende koude der laatste dagen hare liefdadigheid weder betoond aan de behoeftigen te 's Gravenhage, door uitdeeling van brandstoffen en levensmiddelen. In den nacht van 18 dezer had te 's Gravenhage een treffend ongeluk plaats, ten huize van den heer S. De echtgenoote van dien heer, in den vroegen morgen van dien dag, op de meiden kamer komende, na in het onzekere te hebben verkeerd nopens het opstaan der beide dienstboden, vond de eene meid dood in haar bed liggen en de ander in een toestand, die niet te beschrijven is. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp heeft geconstateerd, dat de eene meid gestikt was en de andere in eene hagehelijke positie verkeerde. Deze laatste, daarop naar het gasthuis vervoerd, bevindt zich in redelijke omstandigheden en zal, naar het zich laat aanzien, behouden blijven. De oorzaak van het treurig ongeval was eene combinatie van de verstikkende dampen eener eigenmagtig door de ongelukkigen medegenomen gang-petroleum-lamp, die een doodelijke stiklucht in het kleine vertrek heeft verspreid, nog vermeerderd door de dampen van het vuur van een vuurmand. Voorwaar een treffend voorbeeld van het gevaar, aan liet gebruik van petroleum verbonden De spoorwegbrug bij Zutphen, dezer dagen geopend, is lang ongeveer 400 ellen en het grootste spoorwegwerk, dat tot heden in Nederland bestaat. De brug overtreft in hare overspanning niet alleen die der brug te Westervoort met bet dubbel en die te Ztcolle van den centraalweg met een derde, maar is zelfs grooter dan de bruggen te Keulen, te Cohlentz en te Mainz. Het hof van Zeeland beeft jl. Maandag Herman Koer, beschul digd van doodslag, gepleegd op een meisje, veroordeeld tot vijftien jaar tuchthuisstraf. In berigten uit Batavia, loopende tot den 15 Nov. gemeld, dat de orde in Tagal is herstelddat eeu aantal delingen gevangen zijn genomen, en de aanvoerder is dood

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1