BUITENLAND. leder die belang stelt in de vooruitgang van beschaving en ontwikkeling, zal zeker met genoegen vernemen, dat door het FranschZwitsersch handelsverdrag, dezer dagen gesloten, voor alle Franschen, zonder onderscheid van religie, in Zwitserland gelijke regteu met de landzaken worden toegekend. Men zal zich herinneren, dat de Franschen, die de Israëlitische godsdienst beleden, vroeger in verscheidene kantons werden geweerd en in sommige slechts onder belemmerende bepalingen werden toegelaten. I)e invloed der Fransche regering is thans gunstig werkzaam geweest, om zulk een bepaling, die lijuregt in strijd is met de beschaving en verlichting der 19de eeuw, te vernietigen. In de Elite-hertogdommen heersclien nog steeds ernstige woelingen ter zake van de erfopvolging, die nog bij voortduring hare oplossing verbeidt. Nog steeds strijden de belangen van den Oldenburgschen groothertog tegen die van erfprins Friedrioh van Augustenburg, De voorloopige regering duurt voortPruissen schijnt hierdoor de verwarring te willen vermeerderen, om er zijne eigene belangen mede te bevorderen. Uit Amerika klinken de berigteu vredelievenderniet wat betreft de berigteu van het slagveld, die met overdreven zegepralen worden verrijkt; maar men verzekert dat het Noorden meer en meer zijne hooge eisch tot het tot stand .komen des vredes laat varen, om alleen de voorwaarde te stellen: afschaffing der slavernij. Zelfs wordt van de zijde van het Noorden bij de regeringen van Frankrijk en Engeland aangedrongen, om het bewind van het Zuiden op te wekken, deze vredes-voorwaarde thans niet van de hand te slaan. Een bloedige burgerkrijg, die schatten van bloed en geld verslindt, zou daardoor eindigen en de welvaart aan deze en gene zijde van den oceaan zou aanmerkelijk toenemen. De New-Yorksche berigten van S dezer hebben den inhoud over- gebragt van de boodschap van president Lincoln aan het congres. De president geeft daarin zijn besluit te kennen tot voortzetting van den oorlog, totdat liet Zuiden zal onderworpen zijn. Overigens hand haaft hij de politiek, welke tot de emancipatie der slaven moet leiden, en beveelt eene zoodanige wijziging in de constitutie aan, waardoor de slavernij wordt verklaard afgeschaft te zijn, overal in de Yereenigde Staten. Omtrent den finaneiëlen toestand der Noordelijke Staten van Amerika heeft president Lincoln in zijne boodschap medegedeeld, dat de uitgaven gedurende het laatste jaar 865 millioen dollars hebben bedragen. Een aanzienlijk tekort is ook voor het loopende jaar in 't verschiet, want de secretaris van Staat schat in zijn rap port de uitgaven op 1400 millioen, terwijl slechts eene som van 7S8 millioen uit de middelen zal voortspruiten. Nieuwe binnen- landsche leeningen zullen in dat tekort moeten voorzien. Naar aanleiding van de vele mooiden die in België de stroopers plegen op de veldwachters, geeft de Indêpendance het denkbeeld aan om hun, even als aan de Fransche jagtopzieners, verrekijkers te geven, waardoor zij op een afstand de stroopers zouden kunnen herkennen. Zij mogen er dan wei roepers bij krijgen, om het bekende „onthoud je dag" aan de overtreders toe te roepen. De onthulling van het te Brussel opgerigte monument ter eere der nagedachtenis van de graven van Egmond en Hoorne heeft jl. Vrijdag namiddag ten twee ure op plegtige wijze plaats gehad, in tegenwoordigheid der ministers van binnen- en buitenlandsche zaken. De feestrede werd door den burgemeester der hoofdstad gehouden. Het monument bestaat uit de standbeelden van Egmond en Hoorne. De uitvoering dezer beelden wordt zeer geroemd. Het voetstuk draagt in de Fransche en Vlaarasche talen het volgend opschrift„Aan de graven van Egmond en Hoorne, bij icederrech: terlijk vonnis van den hertog van Alba veroordeeld en op dit plein onthoofd op den oden Junij 1568. Van 1 Oetober 1863 tot 30 September 1864, dus in ééu jaar, zijn te Parijs 3098 huizen gebouwd en 1383 gesloopt; onder deze laatsteu bevonden zich 271 die krachtens onteigening met den grond gelijk gemaakt werden; de afbraak der 1112 andere huizen geschiedde roet toestemming der eigenaars. Door de gebouwde nieuwe huizen zijn 21789 woningen verkregen. Een arbeider te Parijs is veroordeeld tot 75 dagen gevangenis straf en 16 francs 'ooete, wegens het op een muur schrijven van de woorden Leve de graaf van Parijs. Een blad uit de departement meldt dat de stad Parijs een groot krankzinnigengesticht wil oprigten, dat niet minder dan 15 millioen zal kosten. Eene zonderlinge mode heerscht er thans onder sommige dames te Parijs, die met hare hondjes in het Bois de Boulogne vooral wandelen. Zij laten de lieve beestjes, meestal kleuren naar de kleur van haar toilet. Men heeft dus daar honden in alle nuances. Opmerkelijk is dit streven van de dames, om aan de honden zooveel mogelijk gelijk te worden. Naar men zegt, werkt het verwen van den hond zeer gunstig op de zuiverheid van het haar; men heeft echter opgemerkt dat de verschillende kleuren een zeer eigenaardigen invloed op de gemoeds toestand der dieren uitoefenen. Roode verw bijvoorbeeld maakt de honden zeer gevoelig. Daarentegen zijn zij in groene of rozenroode kleur buitengemeen gezond en vrolijk. Eene indompeling in blaauwe verw maakt hen kwaadaardig en ziek, terwijl zij, wier haar chocolade bruin gekleurd is, zelfs tot zware melaucholie vervallen. Een jong mensch te Parijs, die den volgenden dag in het huwelijk zou treden, zeide tot zijn schoonvader, in tegenwoordigheid zijner bruid: „Ik wil dat onze eehtverbiudenis precies om 11 ure zal plaats hebben. Ik wil dat het diner in de Frères Provenceau zal gegeven worden en dat er goede muziek aan tafel zij. Denxelfden avoud wil ik naar Fonlaintbleau vertrekken." „Uw bruidegom wil zeer veel," zeide de moeder tot de bruid. Och mama, laat hem zijn gang maar gaan," antwoordde de bruid lageheiid, hij maakt zijn laatsten wil." Dingsdag jl. zijn op het stadhuis te Parijs eenige voorname Israëlieten vergaderd geweest, ten einde de oprigting van twee nieuwe groote kerkgebouwen in die stad te bespreken, welke door het toenemen der bevolking noodig zijn geworden. Het voorzitter schap werd waargenomen door baron Gustaaf de Rothschild. De kosten worden geraamd op vier millioen, en met goedvinden van den prefekt der Seiue zal worden voorgesteld, dat de stad Parijs en de Israelictisckc gemeente ieder de helft zullen bijdragen. Het eene kerkgebouw zal worden opgerigt in het rijke kwartier en wel in de rue de la Victoire, het andere in het volkrijke gedeelte, le Quartier du Marais. Voor hen die hechten aan het onheilspellende van het aantal 13, diene de mededeeling, dat te Toulouse sedert 1854 eene veree- niging bestaat van 13 geneesheeeren, die iedere maand bijeenkomen tot het houden van een feestmaal in de kamer No. 13 van het voornaamste hotel der stad, en dat sedert 10 jaren geen dier heeren gestorven is! De Monitenr de l' armee meldt, dat het hof van Peking, ter herinnering aan den heldendood van admiraal Prolet en aan de groote diensten, welke, door hem, Frankrijk in den oorlog tegen de Taipings aan China bewezen heeft, eene Drakeuorde gesticht heeft. 140 insignien dier orde, 100 in zilver en 40 in goud zullen onder de Franschen verdeeld worden, welke aan de krijg hebben deel genomen. De orde wordt gedragen aan een gouden hand, waarop de keizerlijke draak met vijf klaauweu is gewerkt, beuevens het opschrift in het Chineesch: „Voor hem verbleekt de leeuw en ver stomt de tijger. Den 14 dezer was het drie jaren geleden, dat prins Albert stierf. Dien dag ging de koningin met de jongere leden van het vorstelijk huis naar Frogmore om een bezoek te brengen aan het mausoleum van haar overleden echtgenoot. Het was, schrijft de Times, alsof eerst gisteren de koningin en het volk dit verlies had den geleden. En toch, hoeveel is er niet sedert dien tijd veranderd. De limes gaat daarop na wat er al sinds den dood van prins Albert gebeurd is. Alleen voor hen, die het zwaarste treuren, heeft de tijd nog geen leniging aangebragt. Maar na de erkenning dringt het blad er op aan, dat Victoria weder hare roeping als vorstin zal aanvaarden en op eerbiedigen, maar ernstigen toon houdt het blad haar de pligten voor die op haar rusten en schetst hij de nadeelen, die uit de verzaking daarvan veroorzaken. In den Blackheath-tunnel van den North-Kentspoorweg in Engeland, is dezer dagen een groot ongeluk gebeurd. Bij het binnen rijden van den tunnel is een gedeelte van den trein losgeraakt. Eer deze waggons weer konden worden aangehecht, reed de daarop volgende sneltrein met een gang van 30 mijl per uur, zonder het gewone waarschuwingssignaal ontvangen te hebben, den tunnel binnen en stiet met zulk een geweld op de aldaar aanwezige waggons, dat ten gevolge daarvan vijf personen op de plaats bleven, vele anderen gekwetst en een aantal waggons totaal verbrijzeld werden. Daags te voren had op den Westelijken spoorweg ook een ongeval plaats gehad, ten gevolge van de nalatigheid der wachters. Hierbij zijn wel geene passagiers of andere personen om het leven gekomen, maar werd aan den goederentrein eene enorme schade toegebragt. De politieke loopbaan van lord Palmerston is een der lang durigste, waarvan onze eeuw, zoowel in Engeland als op het vaste land, getuige was. De staatkundige carrière van prins Metteruich duurde 54 jaren; die van graaf Nesselrode even lang; die van den hertog van Wellington duurde iets langer dan 45 jaren; die van sir Robert Peel had nagenoeg gelijken duur. Maar lord Palmerston is, op korte tusschenpoozen na, 57 jaren aan het bestuur gebleven, dus 7 jaar meer dan een halve eeuw. Lord Palmerston heeft dezer dagen te Romsey, bij het feest maal eener landbouw-maatschappij, als voorzitter herhaaldelijk het woord gevoerd. Over politieke zaken heeft hij zich bij die gele genheid niet anders uitgelaten, dan dat hij, bij het instellen van den feestdronk ter eere van de land- en zeemagt, zeide; „dat nu tusschen Engeland en alle buitenlandsche mogendheden gelukkig vrede bestond en dat op de voortduring van dien vrede te meer vooruitzigt was, als alle andere wisten dat Engelands leger, zeemagt, militie en vrijwilligers-korpsen in een staat van volkomen bruik baarheid verkeeren en gereed zijn om 's lands belangen te verdedigen en de eer en waardigheid des lands te handhaven tegen ieder, die het wagen mogt daarop een aanval te doen." In eene andere toespraak wees de minister met nadruk op de voordeelen, die de landbouw trekt van het gebruik van goede werktuigen, zoo als van den stoomploeg, dorschraachines, verbeterde karren en vrachtwagens, enz. De Engslsche stoomboot Kronstadt wordt thans als totaal verloren beschouwd, daar alle nasporingen in de Oostzee vruchte loos zijn gebleven. Van de bemanning, grootendeels uit Leith geboortig, zijn slechts vier personen ongehuwd; de dertig overigen laten meer dan honderd kinderen hulpeloos na. Waarschijnlijk had het schip verscheidene passagiers aan boord. Kapt. Lawson was als een ervaren zeeman bekend. Aan de staking der werkzaamheden, die sedert het begin dezes jaars in de steenkool-districten van zuidelijk Yorkshire door het voortdurend verzet der arbeiders heeft plaats gehad, is thans een einde gekomen. Na tien maandeu zonder verdiensten te zijn geweest, hebben de werklieden thans op dezelfde voorwaarden als vroeger, en dus zonder de geëischte verhooging van loon, de werkzaamheden hervat. Het verlies der werkloonen, hetwelk zij in dien tusschentijd hebben geleden, bedraagt gezamenlijk een kapitaal van ruim 70,000 p. st., terwijl natuurlijk ook de eigenaars daardoor aanmerkelijke schade hebben geleden. Deze laatste hebben inmiddels, ten gevolge van gebrek aan arbeidskrachten, nieuwe machinerieii ingevoerd, waardoor men weldra eene verandering in de werkzaamheden der steenkolenmijnen te geraoet ziet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2