HELDERSCHE n NIEUWEDIEPER COURANT. Mé. ZONDAG IS «TA NU ARIJ. lÖ6Sp1 het DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. BINNENLAND. Deze Courant wordt nitgegcven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAK KEIt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nominers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dij kstraat tegenover delaaii, II422,aan denUelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BURGEMEESTER tier gemeente HELDER maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het Kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen over het jaar IS65, den 5 dezer door den Heer Commissaris des Koniugs in deze provincie is invorderbaar verklaard. Melder, den 13 Januarij 1865. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Den 16 dezer vertrekt de O. I. I4nnd1nn.il vin gOUTHAMPTOW. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Januarij. Het Israëlitisch Collegie Nut en Vermaakonder de zinspreuk Vrede en Eendragt," vierde jl. Donderdag het feest van het tien jarig bestaan. Regt smaakvol was de zaal van Tivoli voor deze gelegenheid versierd. De werkzaamheden werden geopend met de uitvoering van een tooneelmatig verslag, tafereel voor deze gelegenheid vervaardigd door het eere-lid, den heer B. H. Polak, en afgewisseld door zang, koren en scènes. De heer M. J. Man- heira, voorzitter der vereeniging, gaf in dit stuk een kort maar zaakrijk verslag van de verrigtingen van het collegie, waaruit bleek, dat deze vereeniging in haren kring de oud-vaderlandsche liefdadigheid tot doel van haar streven heeft gesteld. Door het verleenen van rentelooze voorschotten aan jongelieden, die zich door kleinhandel een bestaan zoeken te verschuilendoor te zorgen voor de opleiding van jongens tot een nattig ambacht, en vooral door de ondersteu ning aan behoeftige Israëlitische kraamvrouwen, heeft dit collegie gedurende den tijd van haar bestaan een hoogst nuttig werk ge wrocht. Bovendien heeft het door genoegen en uitspanning te ver schaffen op de buitengewone vergaderiugen, het tweede lid van haren naam op uitnemende wijze gehandhaafd. Luide bijvalsbetui gingen wisselden het verslag af en werden vooral vernomen toen de spreker den wensch uitte, dat vereenigingen als het kraamvrouwen fonds weldra ook alom, waar ze nog niet bestaan, moeten tot stand komen, ten zegen van behoeftige uatuurgenooten. Loffelijk kweten zich de dames P. en M. van hunne moeijelijke taak, om door spreken en zingen, de uitvoering van dit tooneelmatig verslag op te luisteren. Aan het einde van dit stuk was den aanwezigen eene aangename verrassing bereid. Terwijl zich een welluidend koor gezang hooren liet, werd op den achtergrond van het tooneel een transparant ontbloot, dat toepasselijke inscriptiëu bevatte en de jaartallen 1855 en 1865 vertoonde. Een daverend applaudissement en een luid „bravo!" was voorzeker voor den vervaardiger, den heer P. H. Polak, een aangenaam blijk van de goedkeuring, daaraan door de aanwezigen geschonken. De heeren M. J. Manheim en P. H. Polak smaakten ter dezer gelegenheid het genoegen om, tegelijk met het feest van het collegie, hun lOjarig jubilé als leden des bestuurs te vieren. Fraaije ge- schenkeu werden hen staande de vergadering vereerd, den eerste door een drietal eereledeu, den tweede van wegc het werkend per soneel van het collesjie, in vereeniging met de dames regentessen van het Kraamvrouwenfonds. Ouder afwisseling van koorgezang werden vervolgens opgevoerd 1. Het graf onder den Meidoorn," van W. J. Hofdijk, en 2. „No. 99," blijspel in één bedrijf. Het geheel werd met een bal besloten. Wij wenschen aan bet collegie een langdurig bestaan en een bestendigen bloei toe en vereenigen ons dus gaarne met de wen schen, die daarvoor door de leden, die als handelende personen in het verslag optraden, werdpn geuit. De wel-eerw. heer Entingh, predikant te Amsterdam, heeft het beroep naar de Christelijk Afgescheidene Gereformeerde Gemeente alhier aangenomen. Gisteren had aan het Raadhuis alhier de verkiezing plaats voor ééu lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Er werden uitgebragt 42 stemmen, waarvan 25 op den heer C. VAN VEEN en 14 op den Heer A. J. VAN KELCKHOVEN Een merkwaardig lage barometerstand werd heden morgen alhier waargenomeu. De barometer teekeode op het Proviuciaal Observatorium 723.89 strepen. De normale stand is 760.5 strepen. In ons vorig uommer hebben wij berigt, dat de bru» over den mond van het spoorweg-bassin dezer dagen is in gebruik be steld. Werkelijk heeft dit plaats gehad, ofschoon, tengevolge van nog te verrigten werkzaamheden, de passage voor het .publiek eerst over ecnige dagen geschieden kan. Gedurende het jaar 1864 zijn van deze gemeente naar Enge land uitgevoerd: 1173 Runderen, 1602 Kalveren en Ilokkelingen, 12 Varkens, 11961 Schapen, 33 Lammeren en 2-23,426 <01 Kaas'. En zijn van daar ingevoerd, behalve geringe hoeveelheden andere goederen, p. m. 75,700,000 Steenkolen en Cokes. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. schroefstoomschip Bommeler- waard te Hcllevoetsluis in dienst worden gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, ouder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. W. K. van Gennep, is den 7 Dee. jl. te St. George d'Elmina aangekomen. Alles was wel aan boord. De gouverneur der kust heeft zijne betrekking aanvaard, ter welker gelegenheid den volgenden dag een diner heeft plaats gehad. In de zittiug van de Eerste Kamer der Staten-Genrraal van jl. Woendag werd de begrooting voor het Departeinent van Koloniën aangenomen met 22 tegen 10, Hoofdstuk X Onvoorziene Uitgaven), met algemeene stemmen. Bij de behandeling der koloniale begrooting heeft de minister breedvoerig de koloniale politiek verdedigd. Aan het slot zijner rede zeide hij: „Ik wil regeliug en hervorming, ontwik keling van den landbouw op Java; en ik zou het betreureu dat op den vooravond, waarop al die regelingen plaats hebben nieuwe onzekerheid zou ontstaan, als gevolg der afstemming van deze begrooting. Wat mij zeiven betreft, ik zou er vrede mee heb- beu in de overtuiging dat ik heb gedaan, ik zal niet zeggen wat menschelijke kracht vermag, maar wat ik vermogt. Eu als later zal blijken dat de hervormingen toch tot stand zullen komen, want zij moeten er komen en dat Nederland geen schade en de Javaan- sche bevolking evenmin daardoor zal geleden hebben, dan zal het Nederlandsche volk toch eenmaal den afgestemden minister re^t doen wedervaren." Even als in de Tweede is in de Eerste Kamer het zoo genaamd spoorloos verdwijnen van een bedrag van 114 millioen onder het vorig bestuur in Indie ter spraak gebragt. Reeds heeft de beer Rochussen verklaard, dat dit verschil alleen te zoeken was in de wijze op welke de posten in Indie zijn te boek gesteld. Thans heeft de minister van Koloniën dit bevestigd, en daarbij gevoegd, dat het hem aangenaam was, in dat opzigt de eer der vorige regering te kunnen handhaven. Door den minister van Marine werd dezer dagen in de Eerste

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1