BUITENLAND. iuits. ter zee 1ste kl., 115 adelborsten late kl. De administratie telt 3 inspecteurs, 7 oudste officieren lste kl., 7 off. 1ste kl., 18 oudste off. 2de kl., IS off. 2de kl., 36 off'. 3de kl., 16 adjunct- adm., 36 scheepsklerken. Geneeskundige dienst; 1 insp., I derige- rende off. van gezondheid, 1 en 3 dirig. off. 2de kl., 11 off. lste kl., 60 off. 2de kl., 25 off. 3de kl., 1 lste apotheker der zeemagt. Korps mariniers: 1 kapt. ter zee commandant, 1 militaireiutentant, 48 off. van verschillenden rang; totaal der sterkte 2161 man. De sterkte der bemanning van cle schcepsmagt zal dit jaar bedragen 6045 koppen of, met de 10 pCt. boven de vastgestelde roilen in Oost- en Wcst-Indie6373 koppen, waarvan ruim de helft in Oost-lndie, in Wtst-lndie 308, voor buitenlandsche dienst en ver wisseling 1432 en hot overige gedeelte voor binneulandsche dienst. Den 26, 27 en 2S Aug. a. s. zal door de Ilollandsche Maat schappij van Landbouw eeue groote tentoonstelling vau pluimgedierte, bloemgewassen en tuinvruchteu te 's Uage worden gehouden. De N. 11. Ct. berigt, dat te Amsterdam het gerucht vrij algemeen is, dat bijna al de redakteureu van de Gids hun outslag hebben genomen. De lieer P. te Kampen schreef en verzocht een zijner vrienden allerbeleefdst om het middagmaal ten zijuorit te gebruiken. Deze nam de invitatie met genoegen aan. Hierop geraakte de heer P. in groote drift. Zijne echtgeuoote vroeg hem toen, waarom hij zoo driftig werd, daar zijn vriend het aanbod Imd aangenomen. „Juist omdat hij liet heeft aangenomen; ik heb hem zoo beleefd gevraagd en even beleefd had hij moeten weigeren. De eene beleefdheid is toch de andere waard." In het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Wolf aartsdijk had in deu avond van 11 dezer een ongeluk plaats, hetwelk eenige oogeublikkeu vroeger van zeer noodlottige gevolgen had kunnen zijn. Na het eindigen van dc godsdienstoefening, terwijl men bezig was met de lichten uit te blusschen, viel ecu der fraaije lichtkroonen plotseling naar beneden, vernielende een gedeelte der vrouwen-zit plaatsen, terwijl ook die kroon zelve door deu val aanmerkelijk is beschadigd geworden. liet aantal sterfgevallen te Meppel, liet eene nog treffender dan het ander, wordt inderdaad schrikbarend. Typlius en kinder ziekte slepen mannen en vrouwen, huisvaders en huismoeders, allen in de kracht huns levens, zoowel bejaarden als jongeren, ten grave. Eu waar is het einde nog? In het koningrijk Italië is meu ernstig er op bedacht om aan de ophanden zijnde verplaatsing van den zetel der regering naar Florence te denken. Door overstroomiug is de spoorweg, die Florence met Turijn verbindt, op een afstand van niet minder dan twee uren gaans onbruikbaar geworden. Men haast zich dus om den weg te herstellen van de geledeue schade, opdat de overbrenging van personen en goederen geregeld kunne plaats hebben. Voorts wordt er met ijver gewerkt aan het bouwen vau huizen, tot woning van het groot aantal ambtenaren der verschillende departementen van algemeen bestuur. Te Florence houden zich thans vele Venetiaansche uitgewekenen op, die van de Italiaansche regering tot nog toe eenige ondersteuning genoten. Het bedrag dier ondersteunings gelden is echter in den jongsten lijd aanmerkelijk verminderd en dc regering schijnt er zich bijzonder op toe tc leggen, om te onder zoeken of de begiftigden met eene toelage die gunst ook waardig zijn. In de omstreken van Rome heelt men bestendig over rustversto ringen door rooversbonden te klagen. Thans schijnt de policie aldaar op krachtige wijze tot uitroei ing van dat kwaad werkzaam geweest te zijn. Ofschoon de hoofden dier benden ziju ontsnapt, heeft men toch een 32ial tnedepligtigen in handen weten te krijgen. Nadat de Deeusche regering in den landdag het ontwerp van wet eener nieuwe constitutie met algerneene stemmen heeft doen goed keuren, doen zich thans te dier zake evenwel moeijelijkheden op met den Rijksdag. Onderscheidene stemmen doen zich op ter gunste van de vrijzinnige bepalingen der grondwet van 1849. Men wil die vol ledig hebben ingevoerd. Ofschoon de leden, die dit eischen welligt niet op ingenomenheid met hun voorstel bij de meerderheid van den Rijksdag kunnen rekenen, is hun streven toch een opmerkelijk teeken des tijds, dat later voorzeker zich met te meer kracht zal herhalen, naarmate meu te langer naar de 'vervulling van de wenschen des volks heeft laten wachten. Volgens berigten uit Noord-Amerika heeft de senaat te Washington het voorstel gedaan om de opbreugst der veroverde katoen, in Savannah voorhanden, onder de troepen van generaal Sherman te verdeden. Deze maatregel zou voorzeker strekken om de troepen aan te moedigen, hetgeen bij de vele ontberingen van deu krijg wel noodzakelijk is. De jongste overwinningen, door liet Noorden be haald, moeten in het Zuiden eene groote neerslagtigheid hebben veroorzaakt. Werkelijk moet er ernstig sprake zijn geweest van bescherming te zoeken bij de Enropesche mogendheden en om de slavernij af te schaffen. Later schijnt, men echter weer wat van de schrik bekomen te zijn en moed te vatten. De dagbladen van daar ▼oeren dan ook een toon, die weer den lust verraadt om met in spanning van krachten den oorlog voort te zetten. Binnen kort zal bij den boekhandelaar Lévy, te Parijs, een nieuw werk van den heer Réuan wordeu uitgegeven, getiteld: „De Apostelen." Tot het houden eener wereld-tentoonstelling te Para's in 1S67 is thans besloten. De kosten vau het daartoe op te rigten gebouw zijn geraamd op 18 inillioen, te dragen: voor een derde door het publiek bij openbare inschrijving, voor een derde door de stad en voor een derde door het rijk. Van de ontvangsten zullen het eerst de inschrijvers hunne bijdragen terugkrijgen, de stad ligt de tweede aan de beurt, en het rijk is no. 3, dat wil zeggen zal waarschijnlijk niets terug erlangen.. In het Hótel-Dieu te Parijs heeft voor eenige dagen de heer Jobert de Lawbulle aan een ongelukkiger} werkman, die zich door een val bezeerd had, een'arm afgezet; doch de hoeveelheid chloro- forme, den lijder toegediend, was te groot, en de man was een lijk vóór dat de operatie volbragt was; deze geschiedde zonder dat de operateur of een der omstanders bemerkte, dat zij een ontzield lig- chaam voor zich hadden. Op een der laatste openbare bals in de groote opera te Parijs heeft eene zonderlinge vertooning plaats gehad tot bevordering der cauditatuur van deu heer Julis Janin, als lid vau de Frausche academie. Op een gegeven oogeublik verschenen namelijk op het tooneel aldaar, vooralgegaun door een pedel, 38 verkleede personen, voorstellende de 38 leden van het genoemde letterkundige ligchaam, in welks kring sedert geruimen tijd 2 van de 40 zetels ledig staan. Met name de voorstelling van den heer Villemain, deu voor het leven benoemden secretaris der academie, was zoo bedricgelijk getrouw, dat al de aanwezigen, voor zoo ver zij hem keuden, hem in persoon waanden te aanschouweu. De 38 gecostumeerden schaar den zich op eene rij; de pedel ging rond niet eene stembus, die hij in de hand hield, en waarin alle hunne briefjes wierpen. De uitslag was, gelijk men vermoeden kon, dat de heer Jules Janin met algemeeue stemmen tot lid der verdichte Frausche academie werd verkozen. Onder dc nagelaten onuitgegeven werken van Proudhon bevindt zich ecu getiteld: Geschiedenis van den Bijbel. Door een boekhan delaar is reeds de som van 30,000 francs voor het handschrift aan de weduwe geboden. Prins Napoleon heeft zijn voornemen te kennen gegeven, de 100,000 francs 'sjaars, welke hij als lid vau den geheimen raad ontvangt, aan liefdadige werken te besteden. Uit Marseille zijn, over Toulon, omstandige berigten ontvangen, omtrent een brand, die op het admiraalschip Bombag, ter rcede van Montevideo, den 15 Dec. 11. heeft plaats gehad. Uit die bijzonder heden blijkt, dat, ondanks den bijstand, van wege al de Eugelsche en Fransciie devisiën verleend, het vaartuig ten slotte, ten gevolge van eene kruidontploffing, in de lucht gesprongen is, van welk ontzettend ongeval 93 personen de slagtoffers zijn geworden. De Eugelsche ingenieurs, die zich met het doen van naspo- ringen te Jeruzalem bezig houden, hebben een der bogen van den door Josephus vermelden overbrugden weg naar den tempel ontdekt, welke boog eene spanning van ongeveer 50 voeten heeft, volkomen goed bewaard is, en denkelijk uit den tijd van Herodes dagteekent. Deze ontdekking is van groot gewigt, niet slechts omdat zij de juiste ligging der tryopesche brug aanduidt, maar vooral als bewijs dat de groudvesteu van Sion gedurende de groote belegering door de Romeinen niet ten eeneumale zijn vernield, zoodat een wijd veld voor verdere nasporiugen is geopend. In de nabijheid van den nu ontdekten boog stond liet paleis van Agiippa, en iets verder stonden die vau Annas en Cajaphas. Welligt zal de spade eenmaal de onder den grond liggende kamers en kelders dier in de nabijheid der koninklijke brug gebouwde paleizen blootleggen. „Het oude Jeru zalem" zegt sir H. James in zijn rapport over de nu gedane ont dekkingen, „ligt in het puin bedolven, wie het hebben wil, moet het opgraven." Een rijk handelaar in geestrijke vochten in de City van Londen, is oniangs overleden, en heeft een testament nagelaten, waarin men letterlijk de volgende bepaling vindt: „Ik verzoek mijue erfgename mijn lijk te doen openen door daartoe bekwame mannen, want ik verlang zeer gaarne de oorzaak van mijnen dood te weten." Bij de Londensche sjouwers der steenkolenschepen heerscht sedert eenigen tijd een groot misnoegen wegens de buitengewone fluctuatiën die hun loon in de laatste tijden heeft ondergaan. Ten gevolge daarvan ontstond er veertien dagen geleden eene zamen- spanuiug, die zonder gevolgen scheen te zullen zijn. Het blijkt intusschen dat men zich in die verwachting bedrogen heeftalthans zij eischen sinds een paar dagen een vast loon van 9 d. voor iedere ton steenkolen die zij vervoeren. Om dit gedaan te krijgen hebben deu 20 dezer 600 dier personen eene meeting gehouden, waarin een besluit genomen is tot zamenwerking en tot verzet tegen onge noegzaam loon. Voor de regtbank van politie te Liverpool deed zich in de vorige week een zonderling geval voor. Een man, beschuldigd van diefstal van een horologie, had een advokaat gekozen, wien hij een zilveren horologie als honorarium in betaliug gaf. Weldra bleek het echter dat dit doknment het gestolen voorwerp was. Statistieke opgaven in Pruissen omtrent den toestand der scholen voor handwerkslieden deelen mede, dat die inrigtingen daar het meest in bloei en aantal toeuemen, waar de nijverheid het meest wordt uitgeoefend, bepaaldelijk in het district Arnsberg. Die scholen worden in de verschillende fabrieksplaatsen, naar de onder scheidene behoeften iugerigt. Ter gelegenheid van het dezer dagen te Berlijn gevierde-jaar- lijksche kroonings- en ordefeest, hebben niet miuder dan 409 per sonen ridderorden en 290 personen, het „algerneene eereteeken" gekregen. Ouder de gedekoreerden met de hoogste orden bevinden zich drie ministers en baron Karei Meijer von Rothschild van Frankfort. Sedert eenige dagen bevindt zich te Berlijn de Heer Hart een Engelschman, in het bezit vau 5 echte rattenvangers volkomen witte ruigharige honden, aan welke hij de namen Lilly, Poy, Rose, Joy en Donkey heeft gegeven. Elk dier honden is iu staat, om met 100 ratten in eeue vierkante kooi van 12 voet breedte opge sloten zijnde, binnen 15 minuten 50 dier ratten te dooden. De eigenaar beweert, dat hij daarvan zeker is en heeft verscheidene weddenschappen, elk voor 1000 thal., met eenige liefhebbers van den honden- en ralienstrijd aangegaan. Deze laatste ziju verpligt voor den 1 Julij a. s. een voldoend aantal ratten te leveren, waar- I uit de heer Hart cr 50 voor elk gevecht mag uitkiezen. Aan den hond worden 3 minuten tot verpoozing toegestaan, gedurende de 15 minuten bovenbedoeld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2