BUITENLAND. Jl. Woensdag zijn te Amsterdam, bij een brand in de 1ste Anjeliersdwarsstraat, vier persouen, te weten ecne 76jarige vrouw, benevens cene moeder met hare twee jeugdige dochters, oiu het leven gekomen. Den 25 dezer heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten, aan het bestuur der algeineeue tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, in April in het Paléis van Volksvlijt te houden, eene subsidie te verkeuen van 3000, gelijk ook de staat er een van 3000 verleent. Slechts 2 stemmen verklaarden zich tegen en 25 voor. Er heeft zich te Gravenhage eene commissie gevormd, ora te trachten aldaar een kiuder-ziekenhuis op te rigten. Voor de eerste inrigting wordt een bedrag aau giften vereischt van minstens ƒ6000 en voor instandhouding aau jaarlijksche giften een gelijk bedrag. Aan het hoofd der commissie staat als eere-voorzitter de heer J J. Rochussen. Het doel is ora zieke kinderen van minver mogenden, van 1 12 jaar, van welke geloofsbelijdenis ook, kosteloos te verplegen. Ds. R. Koopmans van Boekercn, van Leidenvervulde Dings- dag avond, in plaats van den heer O. Buskeu Huet, eene spreek beurt in de Rolterdamsehe afdeeling der Hollandse/ie Maatschappij van Kunsten en Wetenschappen. De meest behartigingswaardige, de verstandigste raadgevingen en opmerkingen zijn auditorium in den meest aaugenamen vorm op te disachen, ziedaar het doel, dat ds. van Boekereu zich steeds voor oogen stelt, wanneer hij in het publiek optreedt. Als gewoonlijk bewoog de geestige spreker zich ook dien avond weder op het gebied der predagogiek; hij introduceerde zijn gehoor in een dames-krans, waar op echt stadhuisachtige wijze eenige belangrijke vraagpunten, met de opvoeding iu verbaud, werden besproken. Het voor- en nadeel van kinderbals werd door de leden van de krans op geestige wijze bediscussieerd; het afkeurenswaardige van het dierenplagen werd op breedvoerige wijze besproken de vraagof het weuschelijk was, dat alle ligckamelijko kastijdingen bij kinderen zouden worden afgeschaft? werd aau een ernstig debat onderworpen, in één woord, de geestelijke spijzen, die de gastheer opdischte, waren keurig en voedzaam tevens, en menigeen is in de gelegenheid gesteld een pistache of ulevel voor zijn kleinen met zich naar huis te nemen. Zeer belangrijk was de bespreking der vraag: of ligchamelijke straften onvoorwaardelijk zijn af tc keuren? waartoe vijf grondregels werden toegelicht: 1. straf zelden, opdat de indruk der kastijding niet door de gewoonte verflaauwt; 2. straf michteren, d. i. niet iu drift, maar in bedaarden toestand des gemoetls; 3. straf zelf, opdat b. v. de kinderen niet leeren papa te beschouwen als een straf- regter, bij wiens tehuiskomst mama zich met de rol van aanklaag ster tevreden stelt; 4. straf terstond, om den indruk der straf niet te ver van de bestrafte daad af te scheiden; 5. straf alleen het kwade, en dus niet in zoo menig onbeduidend geval, dat niet van den wil des kinds afhangt. Na dit een en ander liet dc spreker de dames-krans afloopeu met de voorlezing van een opstel, waarin de dwaasheden van sommige ouders in het verwennen, vertroetelen en bederven van hun kroost op eene geestige wijze aan de kaak werden gesteld. Behalve de aan den heer Douwes Dekker gebragte serenade, hebben 16 studenten te Utrecht de schrijver van „De bruid daar bovenDingsdag 11. een souper aangeboden. De Nieuwe Noordbrabander bespreekt de Belgische centen- quaestie, welke circulatie zij gelijk stelt met de Egyptische sprink hanenplaag. Zij bestrijdt echter het denkbeeld van den heer Dumbar, om het kwaad te weren door aan de fabriekanten tc verbieden hunne werklieden in Belgische centen te betalen, welken maatregel zij onbillijk en despotisch zou achten, al erkent zij ook, dat som mige fabriekanten, per vrachtkar of stoomboot, balen vol Belgische ceuten ontbieden, ora cén percent winst te maken. Zij geeft twee middelen aan om het kwaad te weren, namelijk: een inkomend regt op gemunt koper of en daaraan geeft zij de voorkeur eene onderlinge overeenkomst der Noordbrabandsche fabriekanten, om hunne werklieden niet met Belgische ceuteu te betalen. Dr. Bcets heeft dezer dagen te Zwolle en le Arnhem eene lezing gehouden over onderwijs van kinderen en over kinderboekjes, en daarmede aan een even ontwikkelden als beschaafden kring van hoorders genoegelijke en leerrijke avonden geschonken. „Het was bovenal," zegt de Arnh. Cl., „de helderheid van het onbenevelde 00°% die we waardeerdenneen, het was nog meer dc warmte van het hart, dat voor kinderen zoo sympathetisch klopt; neen, het was de schat van geestige opmerkingen en onschatbare wenken voor op voeding; neen, het was de keurige ontwikkeling van het gesprek met Crito, neen, het was de fijne satire, scherp zonder bitterheid; neen, het was de frissche humor, die ons geruststelde, dat wij voor Hildebrand no» aan geen grafschrift behoeven te denken; neen, het was het geheel, naar inhoud zoo helder gedacht en warm ge voeld, naar vorm den eersten kunstenaar waardig. Ten gevolge van eene beslissing der arrondissements-regtbank te Zwolle, zal mevrouw de wed. Pruimers, geb. baronnesse van Dedem, van hare gevoerde en alsnu vervallen voogdijschap over haar minderjarig kiud rekening en verantwoording moeten doen aan den nieuw benoemden voogd, den heer N. Pruimers, en is deze laatste gemagtigd, om bij gebreke daarvan, hare goederen in beslag te doen nemen, tot een bedrag van 25,000. De spoorweg ArnhemZutphen zal op Woensdag a. s., den Isten Februarij, feestelijk wordeu geopend. In een particulier schrijven uit Batavia wordt gemeld, dat het groote nieuws van den dag is, dat de opperbevelhebber van het Nederl. Indische leger, generaal Schimpt, ten gevolge van misverstand of miskenning zijn ontslag vraagt. De Landbouw Courant deelt een middel mede, om den onwil van paarden te overwinnen, die zich niet willen laten beslaan, een voudig hierin bestaande: Men werpt het onwillige paard een dik dek over het hoofd, zoodat liet dier niet zien kan. Eeu man plaatst zich daarop voor het paaid en, zoodra de hoefsmid het been van liet paard opligt om hel te beslaan, geeft dc voor het paard staande man het dier met alle kracht twee kinnebakslagen (oorvegen) en houdt de hand vastgedrukt tegen den aldus aangeraakten kinnebak. Het paard schrikt daardoor en laat zich beslaan. Indien op die wijze twee of drie malen met een paard te werk wordt gegaan, houdt het bieden van weerstand op. Dit eenvoudig middel, zegt men, heeft bij paarden geholpen, bij welke men te vergeefs de tot nog loc gebruikelijke dwangmaatregelen had beproefd. Men telt thans iu Europa behalve den paus 42 regerende souvereinen (degenen die alleen titels bezitten niet medegerekend). Daarvan belijden 9 de Roouisch Catholiekc godsdienst, doch één hunner is geëxcommuniceerd, 31 belmoren tot de Hervormde of Evangelische belijdenis, de c/.aar is het hoofd der Griekseh-Orthodoxe kerk en de sultan belijdt de godsdienst van Mohammed. De Uootnsch Cath. zijn de keizers van Oostenrijk en Frankrijk, dc koningin van Spanje, de koningen van Beijeren,. Portugal en Saksen, de vorsten van Lichfemtein en Monaco; de geëxcommuni ceerde sonverein is kouing Yietor Emanuel van Italië. De 31 Evangelischen zijn de koningin van Groot-Brittannie, de koningen van Pruissen, Zweden en Noorwegen, Denemarken, de Nederlanden, BelgieHannover, Griekenland en If'urtemberg, de groothertogen van Baden, Hessen-Kassei, Mectlenburg-Schwerin, Mecklenbnrg-Strelitz, O!denburg en Saksen-U eimar, de hertogen van Ankalt, Brunswjk, Nassau, Sgkseri-Meiningen, Saksen-Altenburg, Saksev-Coburg en Sleeswijk-Hotsteinde vorsten van Lifipë-Detinold, Lippe-SclauniburgReuss-Greiz, lleusa-Schleis, Schwarzbvrg, Rudol- sladt, Schcarzbnrg-Sonderhausen en Waldeck, de keurvorst van Hessen-Dar mstadt en de landgraaf van Hessen-Homburg. Daarbij vindt men in Europa zeven republieken, waarvan twee uitsluitend R. CatholiekSou Marino en Val 0' Andorre, en vijf want de meerderheid tot het Protestantisme behoort, zoo als in de in <le Zwitsersche republiek eu in de vrije steden Hamburg, Breinen, Frankfort en Lubeck. Pruissen doet thans weder in lioogc mate de aandacht op zich vestigen. De strijd tegen Denemarken is geëindigd eu spoedig daarna ontbrandde de biunriilandsche krijg weder op staatkundig gebied. De belangstelling van liet, publiek in dezen strijd openbaart zich in een talrijk bezoek op de tribune van het Huis der Afgevaar digden. Bij de discussiën over het adres van antwoord op de troonrede, werd door den minister van binnenlandsche zaken ver klaard, dat de koning ter zake van de groote qutestic, de leger- organisatie, iu geen enkel punt wil toegeven. De beide ontwerpen voor een adres werden achtereenvolgens verworpen. De vijandige houding, waarmede regering en vertegenwoordiging tegenover elkan der staaD, doen vermoeden dat, even als vroeger, de koning weder tot eene sluiting ol' ontbinding van het Huis der Afgevaardigden zal overgann. Gelukkiger slaagt de regering in het gemeen over leg met het Ilccronhuis. Deze tak der vertegenwoordiging, grooten- deels uit leden der jonkerpartij zamengcslcld, heeft van den minister president. eenige inlichtingen omtrent dc door de regering gevolgde buitcnlandschc politiek bekomen en daarna het onlwerp-adres van antwoord op (lc troonrede met 84 tegen 7 stemmen aangenomen, i Men bcrïgt omtrent de aangelegenheden der Elbe-hertogdommen, dat deze qmeslie nu weldra geheel zal worden uit den weg geruimd, tengevolge van eene regeling, die de goedkeuring van Oostenrijk en Pruissen gelijkelijk verworven heeft. Daarbij zou, zoo wordt ver zekerd, de onafhankelijkheid van den nieuwen Duitschen Staat behoorlijk gewaarborgd eu eene militaire alliantie met Pruissen tot stand gekomen zijn. Een gerucht, dat, wordt het bewaarheid, een belangrijk berigt verdient te heeten, verzekert, dat binuen kort eene zamenkomst van dc keizers van Rusland en Oostenrijk met den koning van Pruissen te Warschau zal plaats hebben. Met meer zekerheid wordt het berigt vermeld, dat de keizer van Oostenrijk neldra een bezoek zal brengen aan den koning van Pruissen te Berlijn, waar men zich reeds voorbereidt voor eene luisterrijke ontvangst van den hoogen gast. De berigten uit Noord-Amerika maken bij voortduring aanspraak I op belangstelling. Te meer is dit thans het geval, nu de Zuidelijken gedurig incer veld beginnen te ruimen en een snoevende taal tegen i het Noorden voeren. Dit laatste doet het vermoeden rijzen van huu J zeer critieken toestand. Meu wil thans der wereld vertellen, dat de i wenseh om tot de Unie weder te koeren, door eene talrijke bijeen komst uitgesproken, slechts door 14 dozijn personen werd geuit; dat het nieuwe jaar onder hoogst gunstige omstandigheden en uit- zigten voor de Zuiderpartij zijn kring heeft geopend; dat de zaken voor het Noorden lang niet gunstig staan. Maar wie verder ziet dan naar d<n schijn, bemerkt daar achter verborgen eene werkelijk heid, die bitter maakt en om het oog te verblinden tot grootspre- kerij en bluf de toevlugt neemt. In Engeland houdt men het voor zoo goed als zeker, dat eerlang eene belangrijke beslissing is te gemoet te zien. De laatst gehouden tienjarige volkstelling te Brussel heeft het resultaat opgeleverd, dat de bevolking aldaar gedurende dat tijdvak met 43,000 zielen is vermeerderd. Tc Oudenaarden waren onlangs door het gemeentebestuur eenige slaapzalen iu de kazerne beschikbaar gesteld tot tijdelijke huisvesting van militairen voor het Belgisch-Mexikaansch legioen. Toen die lokalen weder op de gewone wijze in gebruik zouden worden genomen, miste men bij het onderzoek van het aauwezige beddegocd36 matrassen, 63 kussens, S5 wollen dekens en 276 i paar beddelakens; gezamenlijk eene waarde hebbende van 3518 frs.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2