Huiszoekingen door de polieie bewerkstelligd, leiden lot geeue uitkomst. Volgens een berigt uit Parijs aan de Kuln. Zeil. is in den morden van 23 dezer, op den quai d'Austerlitz, bij den Jardin des "plantos, een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. Een gas ontploffing deed de pijpen waarin het gas zich bevond in dé lucht vlicen. Een gedeelte der brug aldaar werd aanmerkelijk bescha digd en „zeer veel mcnschcu werden gewond of gedood." Zoo meldt de berigt gevermisschien is zijn mededeeling overdreven, het is te hopen, want volgens hem „was een plek van den quai met armen, beunen en hoofden bezaaid." Hij voegt er bij: „De avondbladen berigten, natuurlijk uit voorzigtighcid, niets van dit voorval." Te Parijs is een bedelaar, die bij het ophalen der aalmoezen bij het publiek, dat bijna uitsluitend uit studenten is zamcngesteld, zich alleen bedient van de Latijusche taal, welke hij zeer zuiver spreekt en waarmede hij de studenten niet zelden in groote verlegen heid brengt. Dezer dagen verscheen een bruid en bruidegom voor den ambtenaar van den burgelijken stand te Parijsom hun huwelijk te doen voltrekken. Toen die ambtenaar deu bruidegom diens verpligtiug voor oogen hield otn zijne aanstaande vrouw naar zijn vermogen te onderhouden, antwoordde hij zeer serieus: „Vraag wel excuus, zij moet mij onderhouden, anders doe ik het niet." Eene dame, te Rosuy woonachtig en in behoeftige omstandig heden verkeereude, kreeg onlangs eene belangrijke erfenis. Dezer dagen had zij die te Parijs geïnd en kwam zij vrolijk en met allerlei plannen in hoofd iu hare woning terug. Op den trap viel zij over een schil van een clnna's appel, en tocu men haar opnam was zij een lijk: Iu Engeland heeft men met goed gevolg beproefd, de bijen in haar korven door chloroforme te bedwelmen, als men de korven wil ledigen. Over zulk een korf wordt een doek gehangen om het licht er niet iu te laten doordringen, en de chloroforme wordt cr bij droppels iu gedaan. Zoodra men bespeurt, d.it de bijen stil zijn geworden, kan men ze zonder cenig gevaar in een anderen korf overbrengen, waarin zij den volgenden morgen frisch en gezond ontwakeu, oin weder hare vorige woning te gaan betrekken. Gedurende dc verloopene week hebben te Londen 1585 sterf gevallen en 2 L22 geboorten plaats gehad. Gedurende het jaar 1864 hebben te Londen 14S4 branden plaats gehad, (83 meer dan iu 1863) ongerekend ruim 6000 schoor steenbranden. Dezer dagen zijn te Londen vier bekende renpaarden, genaamd Blair Athol, Bradalbane, Bromielaw en Riohmond, aan verschillende liefhebbers van wedrennen verkocht geworden voor de gezamenlijke som van 19,850 238,200 Nederl.). Dit zijn prijzen waarvan geen voorbeeld bestaat, Een hartstogtelijk liefhebber van rooken te Londen ontving van een zijner vrienden, die van eene reis naar Havannah was teruggekeerd, ten geschenke eenige echte sigaren van de allereerste kwaliteit, onder aanbeveling om ze niet op straat te rooken, daar hij de fijne geur er dan niet van proeven zou. Met dat geschenk was hij opgetogen; hij sloot ze zorgvuldig weg. Een paar dagen later verdween onze liefhebber na liet middagmaal eensklaps uit. ziju huiskamer; toen de tijd daar was om koffij tc gebruiken, deed zijne familie vruchtelooze pogingen om hem in huis op te sporen, en toch wist men dat hij het huis niet kon verlaten hebben. Men begrijpt de ontsteltenis der familie: eindelijk bemerkte men in een hoek op den zolder, dat uit een vat van buiteugewoneu omvang vcL-lvuldige rook te voorschijn kwam. Men was verschrikt, men dacht aan braud, maar hoe verbaasd waren zij allen, bij het opligten van het deksel, toen zij zagen dat de afwezige zich daarin bevond en druk bezig was zijn delicicuse sigaar te rooken. Een Scholsch predikant heeft op den 25 Dec. 1864 de lezing en verklaring van al de 66 Bijbelboeken met zijn gezin ten einde gebragt. Iu het jaar 1850 ving hij aan bij Genesis I vs. 1 en telkens heeft hij sedert bij de morgen- en avond-godsdienstoefeningen die voorlezing vervolgd, terwijl hij zijne vrouw, kinderen en dienst boden over liet gelezene ondervroeg. Hij is na de eerste lezing terstond weder aangevangen om de Bijbelboeken op dezelfde wijze te herlezen. Dezer dagen overleed in liet ziekenhuis te Keulen een lljarige knaap, die eenige dagen te voren door een hondje in het gelaat was gelikt. Bij den hond bespeurde men daags daarna de water vrees, ten gevolge waarvan hij werd gedood. Het leed niet lang of bij den knaap werden de sporen dier vrceselijke ziekte ontdekt, welke hem kort daarna uit het leven rukte. Iu de groote fabriek van werktuigen door Kramer en Klett te Mainlz gedreven, worden thans ijzeren huizen gemaakt, waarbij ook het huishoudelijk gereedschap van ijzer is. Het hout is zoo hoog in prijs, dat het ijzer met het hout kan wedijveren. Daar de prijs van het laatste al hooger en hoogcr wordt, schijnt het tijdstip niet ver verwijderd te zijn dat men ijzpren in plaats van houten balken bij het bouwen der huizen zal bezigen. Het gevaar van brand woidt dan belangrijk minder. Door het aanleggen van spoor wegen is het hout aanmerkelijk in waarde gestegen. In de Poolzeeën treft men ijsbergen aan, waarvan de onzag- gelijke afmeting den reiziger verbazen. Op de westkust van Groen land is het volgens Rink geene zeldzaamheid, ijsbergen van 200 voet hoog te zien. Nu is het boven het water uitstrekkende volu- meu gelijk aan vijfmaal het volumen in het water, waaruit, volgens de berekeninsen van Rink, volgt, dat die raassa's uit 160 tot 240 millioen kubieke voeten ijs bestaan. Op het land zouden het bergen van 1000 voet hoog zijn, en deze ziju nog niet de grootste. Scoresly zag in de straat Davids een ijsberg, die 12,000 voet lang eD 4000 voet breed was, en waarop zich punten bevonden, die 100 voet boven de oppervlakte der zee uitstaken. Doch dat alles is bekend, en men weet ook dat de tullooze diepte baaijen aan de westkust van Groenland gevuld ziju met ijsblokken, welke van de gletscliers op het vasteland zijn gevallen. Het is niet te betwisten, dat op de zee drijvende ijsbergen hunnen oorsprong hebben in die gletscliers, dat hunne gausche massa het produkt der gletscliers zijn, en dal de zee zelve geen aandeel heeft aan hunne reusachtige formatie. Iu den staat,_Michigan is eene vrouw gearresteerd en voor den regter gebragt, onder beschuldiging, dat zij, tijdens haren wet tigen huwelijksstaat, nog met drie andere mannen getrouwd was. Uit het verhoor bleek, dat haar eerste echtgenoot, bij wien zij zes kinderen had, ovetledeu was. Zij trad daarop in het huwelijk met eeu ander man, die, op reis gegaan zijnde, haar bij zijne terugkomst met een ander getrouwd vond. Dien derden mau heeft zij vervol gens verlaten, om met een vierden in den echt te treden. Ook van dezen was zij later weggeloopcn en zij stond juist nu op het punt van ten vijfden male een huwelijk aan te gaan, toen zij gevangen werd genomen, Als getuigen in hare zaak waren ook de drie ver- stooten echtgenooten tegenwoordig. Bij de schipbreuk van het Engelsclie schip Keepsake, kapt. Swan, in het vorige jaar in de nabijheid van het eiland Savoe, kwam, blijkens de berigten van zijne naar hun vaderland teruggekeerde lotgenooten, een Savoenees, die zich aan boord van opgemeld vaar tuig bevond, na lljarige afwezigheid, in den kring zijner familie terug. Als knaap van 12 jaren had hij zijn vaderland verlaten, heinde en verre rondgezworven, en zou welligt nooit weder de zijnen hebben wedergezien, zonder de schipbreuk, die hem in het land zijner geboorte terug voerde. Toen de schipbreukelingen aan land kwamen, werd hij terstond door zijne bloedverwant en herkend. Toen New-Orleans door de Noordelijken vermeesterd was, werd de generaal Butler als landvoogd naar Louisiana gezonden met last om er de warme voorstanders der afscheiding door dwangmaat regelen onschadelijk te maken en de overige bevolking weder gunstig voor de zaak der Unie te stemmen doch dit laatste mislukte, en wel, gelijk velen beweerden, door de onverstandige hardheid der maatregelen van dien generaal. Thans beproeft de generaal Sherman de bevolking van SarannaJt, de veroverde hoofdstad van Georgia, voor de zaak der Unie te winnen en, anders dan Butler handelende, is hij met zachte maat regelen begonnen; hij laat dc inwoners ongestoord in hunne woning eu bedrijf en iu het bezit hunner have, mits z.ij zich van feitelijk verzet onthouden. Deze handelwijze heeft nog geen ander ziglbaar uitwerksel gehad, dan dat 17 ingezetenen opgekomen zijn ter bij woning ecner openbare volksvergadering, belegd om een blijk van onderwerping aan het gezag der Unie tc geven. Savanna/i heeft 40,000 inwoners. Te Baenos-Ayres is een kruidmagazijn gesprongen, waardoor een SOtal militairen omgekomen en vele anderen zwaar gewond zijn. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 20 tot 27 Januarij 1865. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: J. Gottschalk en J. C. La Mnire. BEVALLENT. Aarts, geb. Baartwijk, (D.). D. Buler, geb. Moen, (Z.). II. van Dijk, geb. WestcrhofT, (D.). '1'. Slijkcrnian, geb. Tesselaar, (D.). J. Schrnver, geb. de Bruijn, (D.). J. W. von Aescli, geb. Henriet, (ZAI. Lintholin, A. de Kok, geb. Os, (D.). A. Hietcr, (D.). E. Rieuwers, (Z.). J, L. Sleutel, geb. lvoch, (Z.). II. Schncider, geb. Iloru, (Z.). A. Dijkshoorn, geb. Koopman Seharrcwec, (Z.). E. Kemeling, geb. Pritz, (Z.). II. J. W. Audcnaerdc, geb. Lacor, (Z.). OVERLEDEN: N. Leis. geb. Plens, (65 jaren). A. P. Schncider, (9 dagen). .T. Bursje, (bijna 3 maanden). J. Voet, (bijna 7 maanden). C. M. Sennekes, (7 weken). J. 1'. W. von Acsch, (4 dagen). J. H. Klumper, (39 jaren). Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, van 20 tot 27 Januarij 1S65. ONDERTROUWDGeene. GEIIUWD: Agatns Pietcr Jougsten en Anna Chvistina Dronkers. GEROREX: Pieterlje, dorliter van, Pieter Bruin cu Maria Martïnissen. Dirkje, dochter van Sijbrand Koning en Guurtje Dijker. OVERLEDEN: Dirk Maas, gch. met Cornelia Lelie, (45 jaren). IIcndrik Raven, geb. met Neellje Peper, (66 jaren). Antje Baker, geb. met Klaas Mossel, (.45 jaren). Trijntje Pictcrs Buis, wed. van Jan Pz. Plens, (83 jaren). Martienus Santivoord, (22 maanden). MARKTBERT GTEN. SCHA GEN, 26 Juuuary. Aangevoerd: Magere gelde Koeijeu i'50 a 90, vette dito f160 a 210. 16 nuchtere KnlvcrcD, f 6 a 9. 159 Schapen Overbouders f 16 a 24. 12 magere Varkens, f 12 a 22. 22 Biggen, l'4 a 7. Konijnen 25 a CO c. Kippen 40 e. a f 1,30Eenden 40 c. a 11. Duiven 15 a 40 c. Boter f 1,16 per N. p. Kaas 20 a 30 e. per N. p. Kip-Eijeren f 2,50 a 3,50 per 100 stuks. SCHIEDAM, 26 Januarij. Jenever f 10,25 a 10,75 per vat contant bij partij. Moutwijn f 7.25. LONDEN, 26 Jannarij. Heden waren ter VEB-markt aangevoerd: 1410 Runderen, 3520 Schapen, 391 Kalveren en 230 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., van Schapen 5 sh. 10 d., vau Kalveren 5 sh. 6 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 5 sh. 6 d., Schapen 5 sh. 10 d., Kalveren 6 sh. 0 d. en Varkens 4 sh. 6 d. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. bij open water Van MIDDELBURG 31 Jan. 's morg. 7 ure. Vau ROTTERDAM 30 en 31 Jan, 's morg. 7 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 3