BUITENLAND. dezer, zullen in de verschillende garnizoensplaatsen des rijks mili taire feesten plaats hebben, waarbij meesters en prevots op de onderscheidene wapens zullen worden benoemd en voorts aan instructeurs der verschillende vakkeu van ouderwijs geldelijke be loon ingen zullen worden toegekend. Bij Zr. Ms. besluit, vau 20 Jan. jl., No. 61, zijn eenige voorschriften vastgesteld omtrent dc opname van eenige oilicieren en verdere militairen 111 dc militaire zieken-inrigtingen. Naar men verneemt, heeft het li Al. dc koningin-moeder behaagd, goedgunstig de opdragt aan te nemen eener volksuitgave van eene grooic Biografie-plaat, geteekeml naar de beroemde schil- j derij van Pieiicman, voorstellende: in den slag van U'aterlooden j oogenblïk toen Z. K. JL, de prins vau Oranje gewond vau hel slag veld wordt gedragen. Deze uitgave zal geschieden bij gelegenheid van het vijftigjarig herdenken van 18 Junij 1815, door de boek handelaars A. van Hoogstraten en Zoon, te 's Gruvenhage. Even als dit thans voor de troepen van de landmagt plaats heeft, zullen voortaan ook voor de Rijks-schepelingen, die met het krijgsvolk zijn gelijkgesteld, de voile vracht prijzen moeten worden betaald. Naar men verzekert, houdt de regering zich thans bezig niet de beautwooiduig van liet voorloopig verslag der Tweede Kamer van de Siatcn-üeueraal over het wetsontwerp betrekkelijk de Schut terijen, men verwacht, dat die beantwoording spoedig zal gereed zijn, zoodal incn de behandeling van dat gewiglig wetsontwerp nog in den loop dezer zitting kan tc gemoet zien. Sedert de werving voor de militaire dienst in Oost-Indie voor de troepen hier te lande is opengesteld, hebben reeds 269 oudcr- ollicieren en manschappen van de verschillende wapens voor die dienst overgeteekend. De ontvanger der Registratie en Domeinen te Medemblikzal op Donderdag 16 dezer, ten zijnen kantore op de Nieuwstraat aldaar, aanbesteden: 1. het uitvoeren vau eenige vernieuw ingen en herstellingen aan en in de gebouwen van lmt voormalig Instituut der Marine te Medemblikmet het onderhouden dier gebouwen tot en met den 31 Dcc. 1865, en 2. liet herstellen der loodeu goten, platten, dakvensters, frontcspicen, afloopers, makelaars en verdere lood- en zinkwerken aan en op gemelde gebouwen, met het onder houden van een en ander, mede tot en met den 3L 1'ec. 1865. Volgeus aankondiging van dc dinctie der maatschappij tot exploitatie van Stunts-spoorwegen zullen dagelijks vier treinen rijden van Zulphen naar Arnhem en terug. Beroepen bij de Lullicische gemeente te Medemblik dc heer H. Ernst Jr., proponent te Amsterdam. Ds. B. tl. Clement heeft het beroep naar de Hervormde gemeente vau EUecom aangenomen. De "VVaalsche predikant Ilcville, te Rotterdamzal, op uitnoodi- gin» van de kerkeraden van eenige Ilerv. gemeenten in Frankrijk, als: Nimes, Straatsburg, Livron, Cluirac, Monlanbau en Bordeaux, vertrekken, om er als leeraar op te treden. De jeugdige, doch reeds wijd beroemde viool-virtuoos J. de Graan, van Amsterdam, zal zich den 1-1- dezer doen hooreu op eene soirée van de liedertafel Arion, te Alkmaar. De maskerade door de Leidsche studenten ter herinnering aan de stichting der academie te honden, zal plaats hebben den 14 Juuij dezes jaars. De bekende Duitsche improvisator, de heer Beermann, heeft het voornemen le Amsterdam eene voord ragt te houden. Vokens liet rapport omtrent dc zaken der Amstcrclamsche Kanaalmaatschappij komt de commissie van onderzoek, den 18 Jan. benoemd, tot de slotsom, dat het noodzakelijk is, dat een difiniiief hoofdaannemer optrede, en liet aannemingskoutrakt verbeterd worde, dat in de statuien eenige wijzigingen gebrugt worden, voornamelijk ten einde uitdrukkelijk dc gevolgen te regelen van de deelneming eens aannemers, die in aandeden wordt betaald, en dat de inschrijvers door vrijwillig vervroegde storting 1/10 gedeelte van het maatschap pelijk kapitaal bijeenbrengen. In den morgen vau 7 dezer even voor liet vertrpk van de stoomboot Cologne van Rotterdam naar Londen, had daar een indrukwekkend tooneel plaats. Eene wel geklcede vrouw met 2 kinderen vroeg aan het bureau of niet een man en eene vrouw, die zij beschreef, plaats hadden genomen. Op het toestemmend ant woord begaf zij zich op de stoomboot en herkende daar haar echt genoot, die liet plan 6cheen te hebben met de hem vergezellende vrouw naar Londen over te steken en zijne cchtgenoote met 6 kinderen achter te laten, liet tooneel na de herkenning kan men zich voorstellen. Dc kapitein, begaan uiet. de vrouw, verzocht de policie die twee passagiers van boord te verwijderen, waaraan werd voldaan en onder" een hoerah der aanwezigen werd hunne bagage naar het policie-bureau gebragt, in afwachting van nadere beschikking. "Voor de nagelaten betrekkingen van de in eene boot van Feijenoord naar Rotterdam komende verongelukte werklieden, heeft de vereeniging Vriendschappelijke Letteroefening in iaatstgenoemde stad eene soiree gegeven, die bruto 700 opbragt. Een zeldzaam feest werd dezer «lagen te Roelof arendsveen gevierd. De ouders hadden liet geluk hun gouden huwelijksfeest te vieren; de dochter vierde haar zilveren bruiloft; terwijl hun zoon in den echt werd verbonden. Gelijk bij koopmanswarenhandel in het groot en klein wordt gedreven, vindt hetzelfde ook plaats bij diefstallen. Men vermeldt thans de heldendaden van een Amerikaanschen dief, die gnvvoon is groote diefstallen te plegen. David Barry is geen alledaagsche dief. Hij steekt niet behendig de handen in de zakken zijner buren, om er horologicn of portenioiniaies uit le halenhij berooft niet 's nachts sluipender wijze, de magazijnen; kortom hij is niet tevreden met zulke bagatellen. Neen, hij steelt met fatsoen, hij slaat zijne handen niet ar.ders dan aan groote stukken; het goud is niet omvangrijk genoeg om zijne lusten te prikkelen. Maar wel het ijzer, dat lijkt hem; hij werkt met scheepskistenin één woord, hoe grooter een voor werp is, hoe meer hij begrijpt, dat hij er legt op heeft. Ziet hier eenige voorbeelden. Op zekeren dag nam hij twee ankerkettingen weg, welke hij volgens den prijs van het gewigt verkocht voor 87 dollars. Op een anderen dag stal hij twee ijzeren krambouten van een vaartuig. Voorts op een dag twee wagens met ijzer beladen ter waarde van 200 dollars. Men beschuldigt hem eindelijk nog te hebben weggemoffeld den ketel van een locomotief, ter zwaarte van 3000 Ned. ponden en ter waarde van 250 dollars. Hij, die zich met zulke zwnarten ophoudt, die liet. ijzer beschouwt als een stroohalmpje, die goochelt met gewigt, hetgeen anderen ter naanwer- nood met allerlei werktuigen en hulpmiddelen kunnen opligien, i3 voorwaar geen allcdaagsch man. Zijne w ijze van handelen is uogtans zeer eenvoudig Di-zei dagen is hij gearresteerd en door den regtcr ondervraagd, gaf hij i<-ii antwoord, dat hij bij het plegen der diefstallen openlijk is te werk gegaan, llij huurde een, twee of drie rijtuigen en liet ze halt maken ter plaatse waar zich een voorwerp bevond, dat in zijn smaak viel, dan liet hij het voorwerp zijner keuze laden, en dit geschiedde steeds met eene zoodanige koelbloedigheid, dat nie mand kou onderstellen, dat een braaf man als hij niet de regtnia- tige eigenaar daarvan was. Men gelooft niet dat hij geruimen tiid, voor dat hij gesnapt werd, <l«>ze industrie heeft gedreven, omdat liet nog niet lang geleden is, dat hij uil de gevangenis was ontslagen. Behalve de hier opgenoemde dhfstallen. zal hij thans nog ophelde ring moeten geven wegens verschillende andere misdrijven vau soort gelijken aard. Het gewigtigste feit van deu dag is het vertrek van konin» Tictor Emmanuel van Turijn naar Florence. Het wordt thans als zeker aangenomen, dat voortaan de koninklijke besluiten zullen worden gedagtekend uit Florence, zoodat feitelijk de verphialsiii® vau den zetel «Ier llaliaansche n-giiing haar bi slag lui li erlangd. In Pruissen wordt vermoedelijk thans het voorspel van een groot drama gespeeld. De houding van grimt' vou Bisinarck wordt steeds duidelijker, en maakt liet huis van afgevaardigden maar het minste bezwaar op het ontwerp van wet op de leger-organisatie, dan zal de minister toonen „«lat hij zal weten te handelen, terwijl de anderen slechts weten te pralen." Men ziet met bekommeriii"- de gebeurtenissen te gemoet, waarvan Berlijn weldra het tooneel kan zijn en nipn verzekert, dal hieiin eene aanleiding gevonden is om liet «lenkheeld tc opperen, prins Napoleon derwaarts te zenden, niet de opdragt, koning W illiclm I te sineeken zich niet bloot te stellen aan zulke gevaren, als liet gevolg moeten zijn van de hard nekkigheid zijns eersten ministers. Dc qiifestie der Elbe-herlogdommen nadert nog volstrekt haren afloop niet. Pruissen en Oostenrijk zijn het daarover oneens en het is te betwijfelen ol' hare oplossing wel spoedig ten genoegen van Buitschland zal plaats vinden. Erfprins Friedrich van Auguslenburg wordt door Pruissen zoo veel mogelijk op den achtergrond gescho ven. Nog altijd blijft de Oostenrijksche regering ernstig aandringen op zijne vooiloopige verheffing tot regent over den nieuwen Duit- schen Staat. Oostenrijk wil bovendien eenige toenadering tot de bondsvergadering. Pruissen streeft daarnaar volstrekt niet. Oosten rijk verlangt afdoening in deze reeds zoo lang gerekte queestie. Pruissen poogt die zoolang mogelijk le vertragen. Op deze wijze kan men lang nog op eene eindbeslissing wachten, en de bewoners der hertogdommen kunnen zoodoeiule nog lang wachten, eer aan hun wensch tot een zelfstandig bestaan voldoening wordt gegeven. De minister van Oorlog in Belgie heeft, ofschoon in de Kamer bij de behandeling der begrooting onderscheiileiic stemmen opgingen ten gunste van eene ontwapening, die begrooting met groote meer derheid zien aannemen. Men heeft ingezien, dat de tijd tot zulk eene ontwapening uog niet is gekomen; de toestanil van ons werelddeel is daarvoor nog niet lijp en hoe kostbaar de staande legers voor die staten ook zijn, men is door de omstandigheden nog wel genoodzaakt tot hun behoudzelfs luit voorstel tot afschaffing der oavallorie, die dan toch tot verdediging der vesting niet noodig is, is achterwege gebleven. Van groot, zeer gioot belang is de tijding door den heer Ferdi- nand de Lesseps aan de kamers van koophandel in Europa's hoofd steden gezonden, houdende kennisgeving van de doorgraving der landengte van Sutz. De ltoode zee is daardoor met de Middel- lamlsche in verbinding gebragt. Met 1 Jan. jl. is het verkeer door middel van kleine booten geopend. In 24 uren tijils, werd «leze waterweg door den heer de Lesseps afgelegd. Het kanaal, thans 1,20 cl diep en 15 el brepd, is thans reeds van groot gewigt voor den handel, die het rijke Jndië alzoo nader aan zich ziet gebragt. Zekere Thigelnians te Brussel, op heeterdaad betrapt terwijl hij een diefstal pleegde uit een kabinet van bloedverwanten, bij wie hij ontbijten zou, had zich door «le vlugt gered. Eerst echter had hij zijne nicht, die van zijne misdaad getuige was, op den giond geworpen en, zoo hij meende, geworgd. Ilij vlugtte naar Ceroux waar zijne jeugdige vrouw woonde. Deze was allpen te huis met hun tweejarig kind. Zij ontving hem vriendelijk en vroeg schert send of hij niets had meilegebragt voor haar kind. „Waartoe," zei de hij, „wij moeten nu toch allen sterven!', De moeder, zijn driftig karakter kennende, trachtte hem tot bedaren te brengen; zij sprak hem over liiiu kind en over dat, hetwelk zij hem eerstdaags schenken zou. Maar de misdadige echtgenoot was onvermurwbaar. Hij begaf zich in een zijvertrek, waar het kind in zijn wiegje lag, en laadde twee pistolen. De moeder begreep zijn voornemen; zij snelde h inr kind te hulp en plaatste zich tusschen dit en zijn vader. Deze gaf vuur en trof zijne vrouw in dc wang. Wocilciul greep hij nu het tweede pistool en schoot het eveneens op het kind af. Dit maal raakte hij zijne vrouw in den schouder, waardoor hare klee-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2