HELOERSCHI NIEUWEDIEPER COURANT. M 13. ZONDAG 12 FE BR ARIJ. 186Ö. EN DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. IV A TI AT A LE M L IT IE. BINNENLAND. Dezo Couraut wordt uitgegeven woensdag en zatükdaq avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties Morden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover de taan, II 422, aan devllelder, tot] lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. V oor lederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimt® die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. LOTING VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente IIELDER maken bekend: dat de LOTING- over de in 1834 in deze Gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1865 is bepaald op VRIJDAG den 17 FEBRUARIJ, fles middags ten twaalf ure, en ZATURDAG den 18 FEBRUARIJ a. s. des voormiddags ten negen' ure, op eiken dag over die ingeschre venen welke daartoe bij afzonderlijke billetten worden opgeroepen. De belanghebbenden worden aangemaand, om aan die oproeping te voldoen en op den daarin gemelden dag en het mir te verschijnen in het "WEESHUISin te gaan door de Oostelijke poort. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer Gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt dat zij die vermeenen vrij stelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aau den Heer Militie-Commissaris. Bovendien zullen zij, die vrijstelling reclameren wegens broeder- deinst, gehouden zijn, zich op Maandag den 20 Februarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure, te vervoegen aan het Raadhuis, met de geboorte-bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden. Helderden 31 Jan narij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den 13 dezer vertrekt de WEST-HVDISCHE mail. HELDER en NIEÜWEDIEP, 11 Februarij. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Kamer van Koop handel en fabrieken, op gisteren alhier gehouden, was als volgt: Er werden uitgebragt 48 stemmen, volstrekte meerderheid 25; op de heeren A. J. van Kelckhoven en W. C. M. van Bruggen ieder 17, M. J. Manheim 6, A. L. Leun' Jr. 4, Mr. Ch. Bosch Reitz 2, L. Jclgersma en J. Jonker ieder 1 stem. Er moet alzoo eene her stemming tusschen beide eerstgenoemde heeren plaats hebben. De „Toespraak" door Ds. J. II. Gunning Jr., ter inwijding van het Gebouw voor Evangelisatie alhier gehouden, is voor eenige dagen bij den boekhandelaar J. C. de Buisoujé alhier in het licht verschenen. Naar men verneemt zullen in de maand April de machinisten lste kl. der Marine Langeveld, Tegel, Anuekee en Graat, met particuliere scheepsgelegenheid naar Oost-Indie vertrekken om aldaar op Zr. Ms. schepen te worden geplaatst. Onder de punten van behandeling voor de vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage komen deze onderwerpen voor: Nota omtrent de schepen, die gedurende het 2de halfjaar van 1864 door de Texelsche zeegaten in het Niemcediep zijn binnengekomen, medegedeeld door het lid F. W. Courad en Waarnemingen aan Helder, gedurende OotoberDecember 1864, door het lid C. van der Sterr. Men verneemt, dat het Z. M. den koning hepft. behaagd den beer jhr. F. de Casembroot, adjudant in buitengewone dienst en kapt.-luit. ter zee, ten geschenke te geven de schilderij, vervaardigd door den heer jhr. Heemskerk van Beest, voorstellende het forceren van de Straat Siuionosakidoor Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Medusa, op 11 Junij 1S63. Z. M. heeft, met ingang van 1 April a. s., bevorderd tot ingenieur lste kl. bij de Marine, den ingenieur 2de kl. J. W. Calten, en tot ingenieur 2de kl, den adspirant-ingenieur B. W. Tidemau. Z. M. heeft aan Hds. adjudant in buitengewone dienst, den luit -gen. C. P. Schirapf, koram. van het legpr in Nederl. Indieop zijn verzoek, om in den loop der maand April 1865 eervol uit Zr. Ms. militaire dienst te worden ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, met ingang van den dag in genoemde maand waarop hij het bevel over het leger daar te lande zal nederleggen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit Zr Ms. militaire dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige goede en trouwe diensten door hem aan den lande beweezn en met behoud van aan spraak op pensioen. Het aantal opengestelde plaatsen als kadet aan de Koninklijke Militaire Akademie is voor het jaar 1865 bepaald als volgt.: voor de dienst hier te lande: voor de Infanterie 20, Kavallerie 2, Artil lerie 10 en Genie 3. Voor de dienst in Oost-Indie: voor de Infan terie 17, Kavallerie 2, Artillerie 3 en Genie 1. Voor de dienstin West-Indie: voor de Infanterie l en voor de Artillerie l. Bijaldien eenige voor de dienst /tier te lande opengestelde plaatsen niet inog- ten worden vervuld, zal het getal plaatsen voor de Infanterie in Oost-Indie tot 25 kunnen worden gebragt. De Staatscourant van den 8 dezer vermeldt de voorwaarden, waarop 20 leerlingen bij de telegraafdienst kunnen worden geplaatst. Met 1 Maart e. k. zullen een aantal werklieden, waaronder zeer bekwame scheepstimmerlieden, aan 's rijks werf te Vlimngen worden afgedankt. Tevens verneemt men dat in Engeland, voor rekening onzer regering, een raraschip zal worden gebouwd; een onzer ingenieurs, vergezeld van een zeer jeugdigen werktuigkundige, zal binnen kort derwaarts vertrekken. De met stalen platen gepant serde stoomkanonneerboot Handig Vlug heeft haren zonderlingen naam verwisseld in dien van Nimrod. Dit stoomvaartuig zal tot model dienen bij de constructie van dergelijke vaartuigen, bestemd voor de Oost-Indien, en welke op eeue der werven van aanbouw in ons land zullen worden opgezet. Bij het Departement van Marine is van den kapitein ter zee, O. A. Uhlcnbeck, kommanderende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassauhet b- rigt ontvangen, dat die bodem den 30 Dec II. te R!o Janeiro is aangekomen. Beroepen bij de Nederd. Hervormde Gemeente te Groningen ds. W. H. Krijt, theol. doctor te Berkel en Rodenrijs. Dezer dagen is te Haarlem bij de Erven Loosies in het licht verschenen een werkje, getiteld: „Bevordering der "Vlasteelt in Nederland door kuntmatige bereiding van het vlas en plan tot oprig- ting eener Noordhollandsche "Vlasfabriek, door J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Paulotona Polder." In dit werkje wordt gewezen op de belangrijke vlasteelt in genoemden polder, vervolgens worden de voordeelen en bezwaren aan de oprigl.ing eener maat- schappij, als de opgeroeide, met voorbeeldeu aangetoond en eindelijk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1