wordt gewezen op de uitmuntende geschiktheid tot daarstelling eener vlasfabriek in dien polder, gelegen aan den Noordhollandscheu spoor weg. Reeds hebben niet minder dan 23 landbouwers aldaar zich verbonden, om gedurende de eerste vijf jaren jaarlijks, zoo noodig, ten minste 60 bunders vlas aan de Maatschappij te leveren. J)e oprigters dezer maatschappij zijn de hh. J. A Keureuaer, J. C. de Leeuw, jlir. nir. J. H. van Forecst van der Palm en C, Kalff. liet maatschappelijk kapitaal is vastgesteld op 150,000. l'e den 1> Jan. benoemde commissie van onderzoek in zake de Kanaal-Maatschappij heeft haar verslag aan de ministers van Biunenlaudsche Zaken en Financiën opgezonden; daarop is antwoord ontvangen; de regering zegt o. a, dat zij er niets zal hebben tegen in te brengen, wanneer de aandeelhouders oordeelen, dat, iu verband met het contract van aanneming en met de voorwaarden, waaronder zij hebben ingeschreven, over de 10 milliom, waarvoor de aannemer deel heeft genomen, geene storting behoeft te geschieden. De toestand der Kanaal-Maatschappij is inmiddels vrij hagchelijk gewoidon. De inschrijvers zullen na hetgeen is openbaar geworden, niet ligt vrijwillig tol vervroegde storting overgaan; de heer Santha- gens heeft daarom in de Amst CL den wensch te kennen gegeven, dat de raad van Amsterdam reeds nu 1 millioen van de 3 iniilioen subsidie op de handelmaatschappij zal doen overschrijven zonder daarvoor ncepissen te vragen. De Tijd daarentegen meent, dat nu twee derde van het kapitaal ontbreekt, de aannemer ontbreekt, een geldig nuiinemingscoiitract out breekt, de som door art. 51 van liet wetboek van koophandel genoemd ontbreekt, en de statuten moeten herzien worden, eigenlijk alles ongedaan is, en men van nieuw af alles moet beginnen. De regering is blijkens haar antwoord aaii de commissie in het geheel niet van dit gevoelen. De Landbouw-Courant deelt in haar bijblad een staat mede van den veestapel van de verschillende provinciën ouzes lands aan het einde van 1362 eu 1863, Wij outleeuen daaraan de volgende cijfers Op het cimle van 1S63 bedroeg de veestapel: Paarden Runderen Schapen Varkens Noordbrabant 30,974 165,607 50,540 45,394 Gelderland 34,329 176.118 80,486 60.089 Zuidholluud 37,038 200,134 56.028 30,535 Noordholland 20,350 148,517 242,605 27,435 Zeeland 23,327 53,962 36,780 19.362 Utrecht 12,452 79,537 31,848 20,252 Overijssel 16.518 116,775 31,651 23,967 Friesland 23.792 205.919 102.511 10,643 Groningen 29,445 108,644 83,370 17.S84 Drenthe 11.673 64,606 114.727 18.868 Limburg 14,408 60,760 63,082 23,128 In geheel Nederland waren alzoo op het einde van 1863: Paarden 254,336 Runderen 1,380,579 Schapen 893,628 Varkens 299,557 In het Febrnarij-nummer van den Tijdspiegel komt eene recensie voor van de Geldersche Volksalmanak voor 1865, waarvan het slot aldus luidt: Jeldersehe Volksalmanak! wees velen wel kom. Neem met de j.iren in al wat waarachtig is, al wat eerlijk is, al wat reglvaardig is, al wat rein is, al wat wel luidt rijkelijk toe en wees zoodoende voor Gelderland, ja voor Nederland ten zegen." Waar men dus al geen volkszegeu van wachtDe in Frankrijk gevestigde vemmiging tot admiration vnitaelle heeft hare vertakking ook in het Jonge Holland gekregen. Men leest in een der Amerikaansche dagbladen de navolgende beantwoording der vraag hoe men daar doctor wordt. Een jong mensch bij een dagbladbureau werkzaam, besloot plotseling het „doctorshandwerk" te leeren en vervoegde zich ten dien einde tot een practiscrenden geneesheer zijner woonplaats. Nadat hij aldaar gedurende acht maanden zich had bezig gehouden met het uitschrij ven van rekeningen en met afstoffen der boeken, was hij een volleerd doctor, althans dc gouverneur, in aanmerking riemende zijne ver diensten, benoemde hem tot regiments-doctor. En nn verwondert men zich nog, dat in de hospitalen meer raenscheu sterven dun op de slagvelden! Men schrijft ons van Vlielanddd. 9 Fcbruarij: „Hel is hier allertreurigst gesteld met den toestand der haven; geen jol of vlet kan er soms in- of uitkomen, want dezelve is ge heel verzand, tot groot ongerief van de binnen-sclieepvaart en de loodsvaartuigen. Het is nu al de tweede maal in dezen winter, dat de manschappen van laatsgenoemden (met 12 palmen diepgang) zich een weg door de monding hebben moeten graven, tot vrijwaring van ijsgang. Dat hierdoor de scheepvaart in de uitoefening van loodsdimst zeer wordt belemmerd is ontegenzeggelijk, zoodat verbetering dezer haven eene zaak van algemeen belang zoude zijn, want, bij de ontoegankelijkheid der havens van Terschelling en Harlingen voor zeilschepen, in den winter bij ijsgang, kon en zou daarvan, ook door koopvaardij-sehepen, gebruik gemaakt worden. Naar ik verueem, heeft hel bestuur dezer gemeente zich deswegens tot het gouvernement gewend en men wenscht hier algemeen, dat dit van een gunstig gevolg raag zijn." „Zoo men zegt, zoude hier onlangs voor Vlielands ingezetenen een zeer vreemdsoortig feest hebben plaats gehad, namelijk een huwelijk over de puthaak, onder de polderwerkers. Al ile festiviteiten waren reeds geordend, de waskaarsen ontstoken en de puthaak ver sierd, zoodat het slechts om het springen van het jonge paar was te doen, toen de bruidegom (welligt door de streuge koude) een aan val van berouw kreeg en regts om keer maakte, tot groote ergernis van de bruid eu de toeschouwers; echter moet de bruid, naar men ze"t, zich tamelijk in hare treurige omstandigheden weten te schik ken, daar er nog kans bestaat van een trouwlustigen opvolger. Het genootschap Oeconomia Enchusana te Enkhuizen hield den 7 dezer zijne groote vergadering en jaarlijksche premieuitdeeling voor het netten breyen eu andere zaken, welke op het jaarlijksch programma voorkwamen, ten einde op deze wijze den lust tot arbeid en het ondernemen van diverse industricn aan te moedigen. De zilveren medailles van dit genootschap werden uitgereikt°aan den lieer W. N. van der Veer, voor het oprigien in den jare 1863 van eeue sigarenfabriek, en aan de heereu Kwast en Landweer, voor het oprigten eener fabriek van lakken, vernissen en oliën de hoogste prijs in geld voor het breijeu van nelten werd uitgereikt voor 69 netten, gebreid door eeu mau met zijn zoontje, niettegenstaande deze persoon gehcele dagen in de lijnbaan werkzaam is. Van wege dit genootschap worden ook prcniiëu verstrekt voor de werklieden van hel economisch werkhuis eu de linnen- en goenjezakkeu-weverij, ten einde die personen lot vlijtigeu eu deugdelijkeu arbeid aan te moedigen. Iu liet begin der maand Dec. 1864 werd door de manschappen van de reddingboot van Ness op het eiland Ameland niet groote moeite, de equipagie van het Hanuoverscb schip Emmanuel gered. Men verneemt thans dat, als beloonitig van hun mciischlieveud gedrag, door de Ilaiiuoversche Regering aan die manschappen eene gratificatie van 150 is verleend. Door deu gemeenteraad van Amsterdam is met algemeene stemmen concessie verleend tot liet aanleggen van een paarden spoorweg, tusschen de stations der Nederlaudsche Rhijn- eu Holland- solie IJzeren Spoorwegen. Mede door dien raad is eeu voorstel, inhoudende: „De verbreed in» der Halsteeg eu der Oude Doelenstraat verklaart de Raad noodzak kelijk, en 11. en W. worden uitgenoodigd, eene daartoe strekkende voordragt in te dienen" niet 15 tegen io stemmen aangenomen. Jl. Vrijdag avond trad als spreker in du vergadering van In t natuurkun dig genootschap IJiliyentiu te 's tiruvenhuge op de hoogleeraar Hurting, vau Utrecht Ditmaal het terrein d.r exacte wetenschappen, waarop de sprekers zich iu deze vergaderingen gewoonlijk bewegen, verlatende, hield hij eene voor- li zing over eunui naluurkuudigeu droom. De drooiner, een echte zoon onzer Lüde eeuw, rag zich op eens veiplnuist iu Londinia, het tienvoudig vergroot Londen van IMiö, eu wel, zoo als het zieli op deu 1 Jan. van het jaar 2100 auu zijue bezoekers vertoonde, iu eeu tijdperk vun vooruitgang, dat het onze verre uvcrtrol. Maatschappijen voor straat— en liuisvcrwuriinug, voor lucht» er- verscbiug, voor veizaimliiig v.iu „arbeidsvermogen" en voor In t verschaffen van buizeu nut kracht gevuld (cucrge'ia labnekrii) aan industriële ondernemingen eu in purticulit re huizeii de straten vi randnd iu „passiigis" tengevolge der uitvinding van Int glas saus tin, kolossale openbare bibliotheken die op kleine steden geleken, diruelijke musea, overal het ijzer vervang, n door aluiniuiura, straatverlichting door magnesium, luchlscheepvaait in verband met het aaid- magueiisuius en met de elcctio-uiagm itkraeht, reusachtige teleplioiieu en cor- ivspondculie tiisachcii Virselnllei.de wvrelddeclcu, ook vun mond lot uiond daardoor mogi lijk gemaakt, eene algemeen ingevoerde icistaal, enz. enz.- deze eu dergelijke bijzonderheden waren het, die onzen tijdgenoot vooral boeiden en waarover zijne vriendelijke gidsen, de oude wijsgeer linco eu zijne luchtige gezellin 1'haulasia, hun de meest mogelijke inlichtingen gaven. Toen hij ten vun de z.ilm dei monster-boekerij binnentrad, zag hij een beambte bezig met liet papier vau versleten boeken, die dus zier oiileisbuur begonnen te wordvn met KulloJiou te verstellen eu aan elkander te lappen. Üp zijne vraag desvve- geus zeï genoemde ambtenaar, dat bel de boeken van de laatste Iwllt der lüde eeuw wareu, waarvan bet papu.-r, door chlore gebleekt, zóó slecht bleek te zijn, dat zij bijna allen uil lisander en tot slof vulvn, „hetgeen nog al juuimer was, zeide hij, „ouidat hetgeen men in die dageu schreef hier en daar nog al lezensua .rdige bij/oiiderlied. n bevatte." Ouder dc vele groote veranderlugeu eu verbeteringen merkte spreker op, dat de slaande legers waren afgeschaftdit was ook het geval met de ooilogiu, en wel eerst door de groote incnseheiiverliezen, die de nieuwe vcruictigingswérk- luigcii iu die oorlogen liuddui bewerkt, maar vooral door de ijz.-reu uoudzake- Iijs.beid van liït gioote internationale staatsbankroet op het einde d.r lüde eeuw. llij zag toiu ook de gevolgen der maatiegvleii, die men thans meende te moe ten nemen iu zake en m het b. lang der Javanen, het wrgvliegeu van den gouden eijeren leggende wondervogel, enz. Geheel Noord/tollend was door dc zee bedolven. De ooi zaak hiervan, z. ide men, was, dat men lil de laatste helft d.r lüde eeuw het paaid vau Troje had ingehaald, door teu behoeve van Am sterdam een kanaal naar zee te graven, enz. De groote spriugvlovd van I9b0 luid het overige gedaan. Verder vernam hij, dat men omtieut de genealogische kennis van de voorouders van liet menschelijk geslacht, niet meer wist dan men twee eeuwen vroeger daarvnu had geweten. - oi gefantaseerd; - wat de mora liteit der maatschappij b. trof, verhaalde In in zijii geleider, dat ei niet veel veranderd was, sedert hij z ll daaromtreut ervaring bezat. De menscheu waren altijd nog even egoïstisch als vio ger, cu onder de groote klinkende uainen van algemeen nul eu volkswelzijn, had ieder nog even als vroeger zijn eigLii voor- deel, zijn eigen welvaren het meest op het oog Zoo ver mijn icluus De geleerde redenaar, die deze zijne helderziende droumbnldeu iu eeu klaren stijl, iu aangrimmen vorm voordroeg, heelt zeker nu.. d>- b. minnaars van dit letterkundig genie een zeer genotrijken avond vei schalt; vooral de dauns, die in zoo groot aantal aanwezig waren, zullen hein dank weien voor zijne waurlijk boeijmde en nuliige vooil.ziiig. Ook gaf bet tulrijk auditorium den spreker telkens de oudiibbelziuuigste blijken, hoezeer zijne aan humor, ernst, scherts en satire, zoo rijk opstel de algemeene belangstelling opwekte en levendig hield. (ilr. Daybt.) De 1ste luitenant van het 3de regeraent Infanterie L. R..„ tegen wien door don krijgsraad der 1ste militaire afdeelitig te 's Ilertogeubosch, ter zake van desertie, bevel vau gevangenneming is verleend, is op de eerste dagvaarding niet verschenen, teu gevolge waarvan bevel is gegeven tot eene tweede dagvaarding, om over 6 weken, ter zake voorzegd, voor dien raad te verschijnen en teregt te staan. Dit bevel tverd den 7 dezer, 's namiddags ten 2 ure, aan de hoeken der straten bij trommelslag voorgelezen en ten stadliuize aangeplakt. Óf de voortvlugtige ook op die dagvaarding wel verschijnen zal is eeue vraag, die reeds nu ontkennend kan worden beantwoord. Diugsdag 11. vierde de R. C. pastoor C. Oomen, te Prinsen- hage, het feest vau zijn 50jarig priesterschap. De bisschop, mgr. van (iend hield daarbij eeu stichtelijke rede. Ter gelegenheid van de loting voor de Nationale Militie te Zwolle (heeft een jongste zoon even als zijue vijf broeders, vrijgeloot. Te Franeker zijn jl. Zondag twee schaatsenrijders met zóóveel kracht tegeu elkauder gereden, dat een liunuer aan de gevolgen j van den val, dien hij daardoor deed, biuueu weinige uren 13 overleden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2