BUITENLAND. Daumu las de heer Jitta icii lajijiuU voor, bchekcndu een overzigt vau Ue lotgevallen der maatschappij; spreker zcidu. dat zijne taak door het rapport der commissie, benoemd in de vergadering van 18 Jan. jl., zeer wns vereen voudigd. liij lichtte verder de handelwijze van hi t vourloopig bestuur toe dut zich genoodzaakt had gezien te handelen als geschied was, daar de subsidie van 3 iiuliiot-u, door d«- stad Amsterdam tc verleeiien, zou verloren geweest zijn, indien vóór 14 Maart 1865 niet niet de doorgraving een begin was ge maakt. Hij deelde verdei mede, dat de hd-r Heshuyzeii, uit lxmden teruggekeerd, het schriltelyk Ik-wijs had meilegihiagt, dat de hccren Jlenry Lee en iienry Lee Jr. geneigd zijn het aunneiiiiugs-eontriict forfait van den heer Brandeis over te nemen, waaraan de hcoreu Lee alleen de voorwaarde verhouden hebben, dal een deelgenoot hunner firma, de lieer Froeman, op liet terrein de uitvbir- buarhud der werken voor de uilgcluoide som zal komen beoordedcu. Genoemde heer wordt nog in deze week te Amsterdum verwacht. Uit liet rapport blijkt bovendien, dut 20 auudeellioudcrs, vcrtegenwoordigcudo ongeveer /206,U(JO, het voorloopig bestuur langs geregtelijkeu weg hebben doen beteikeneu, (lat zij zich met gehouden aeliteu te storten, alsmede, dat het voorloopig bi stuur de gestorte gelden op voordeelige wijze belegd heeft eu dat hit de voorloopigi kosten uit de eigen londscu heelt bestreden. De voorzittei uoodigdc daarna de vergadering uit over te- gaan tot het bc- uoi-tiiiu vau direeti un u eu coniiiiisstirissen, ten welken einde stembussen in de zaal geplaatst waren, eu veidaagdti vervolgens dc vergadering tot hoogstens over acht dagen. Keu 'JOjarïg Rotterdammer heeft vernomen, dat de St. Jans- brug te Leiden zal worden vernieuwd en zich herinnerd, dat hij 82 jaren geleden blindemannetje spelende door de zijplanken van die brug in liet water is gevallen, waarom hij wenscht, dat er bij de vernieuwing voorzorgen plaats hebben, dat niet deze of gene er doorvalt, die het na 82 jaar niet weer zou kunnen vertellen. Die Lcideuaar vau 1782 moest er naar komen zien, als de brug gereed was; hem komt de eer toe daarop de eerste voet te zetten, als zij voor de publieke passage wordt opengezet, waarschijnlijk in de maand Junij van dit jaar. Volgens den Haagschen correspondent van de Pree/meur, hebben de Fransche uitgevers van keizer Napoleons werk, de ge schiedenis van Julius Cesar, ook in Nederlund herhaalde pogingen amgeweud om koopers te vinden voor het regt van vertaling iu het Ilollandsch, doch tot hiertoe niet kunnen slagen, daar de eige naars buitensporige eischen doen. Den 11 dezer eischte het ijsvermaak te Doesburg drie slagt- offers. Een jongen van ongeveer 13 jaren vermaakte zich met gljdcn op eenc min bezochte plek, alleen in liet bijzijn van jongere kinderen; luj viel door het ijs, eu ofschoon hij, niet lang daarna, door een timmermansknecht uit het water werd gehaald en terstond twee geneesheeren werden geroepen, het baatte niet, hij was dood. Twee zoontjes van den heer -W die op den bepaalden tijd niet in huis terug waren, werden vermist; uien zocht hen overal, eu eerst ten half negen ure werden zij als lijkeu uit dezelfde graeht opge haald, waarin het andere kind was verdronken. Men is diep begaan met het lot der ouders; mogt toch dit ver schrikkelijk voorbeeld lot meer voorzigtigheid aansporen! Te Leeuwarden heeft jl. Maandag op liet ijs eeue historische voorstelling plaats gehad van de blijde inkomst van prins Willem I van Oranje en zijne gemalin Charlotte vau Bonibou in genoemde stad, op 15 April 1581. Voor den aanvang der eigenlijke njderij hielden de leden der vereenigiug een gecostumeerden optogt door de stad, die 's avonds bij fakkellicht werd herhaald. Uit de Oost-Indische berigten vernemen wij, dat de vice- admiraal May den 25 Dcc. 11. naar Nederland is gerepatrieerd en in het kommandement over de zceraagt in Oost-lndiê is opgevolgd door den schout-bij-nacht Fabius. Tiet buitcnlandsch nieuws is gedurende dc jongstverloopeu dagen zeer schaars geweest. De verdeeldheid, die er in Pruissen tusschen de regering en de vertegenwoordiging des volks beslaat, houdt alleen in hooge mate de aandacht tot zich getrokken. Dat er in de verschillende gewesten des koningrijks cene ernstige gisting heerscht, dat er van een zijpad va» verzoening te bewandelen zelfs geen sprake meer schijnt te zijn, dat de wet lot organisatie des leners, dat groote struikelblok, zoodanig hcringediend is, dat er aan geenc wijziging door araendementen meer te denken valt, dat de leden van liet Huis der Afgevaardigden voor een groot deel eene aaneengesloten partij vormen, die bij voortduring op krachtige wijze voor de belangen van het volk te velde trekken, tegenover eene regering, die slechts van gehoorzaamheid aan hare hooge be velen wil hooren, zulke berigten worden dagelijks uit Berlijn vernomen en met vrees voor onrustbarende gebeurtenissen, die uit deze spanning ligt kunnen ontspruiten, ziet men de naaste toekomst van Pruissen te gemoet. Omtrent den Noord-Amerikaanschen oorlog verneemt men met eenige zekerheid, dat dc onderhandelingen tusschen het Noorden en Zuiden voor goed zijn afgebroken. Nog veel bloed zal er nu weder moeten vergoten worden eer er door den val van het Zuiden vrede zal komen. Jammer, dat cr zooveel bezwaren in het midden zijn gekomen, die belet hebben den voortgang der onderhandelingen. Heeft men gedurende al den tijd, dat de oorlog nu reeds heeft ge woed, reeds zooveel offers zien vallen in dien menschenmoordeuden strijd, nog is het einde niet te voorzien van een oorlog, die de zonen van hetzelfde vaderland elkaar verdelgen doen. Een schilderij van P. Delacroix, voorstellende den moord van Bodewijk van Bourbon, bisschop te Luikeene episode, ontleend aan den beroemden roman van Walter Scott, Quenlin Durward gebeeten, is dezer dagen te Parijs voor 35,000 frs. verkocht, op de verkooping der schilderijen vau den heer Poutalès, en wel, naar men verzekert, door den hertog vau Aumale. Dit schilderij had vroeger in 184S op de verkooping der schilderijen van den hertog van Orleans 3000 frs. opgebragt. De Noord-Amerikaansche generaal Mac-Clellan bevindt zich thans met zijne vrouw en dochter te Parijs. Eeue actrice te Parijs verscheen dezer dage ten tooueele, ge kleed met een nieuw kleed van slechts zes duizend francs. 01' daar ook weelde heerscht l)e keizer van Mexico doet te Parijs in de bekende fabriek van de hoeren Christofle eeu tafelservies vervaardigen. Hoewel het geheel uit Ruoz-metaal bestaat, zal het uiet minder dan 50,000 frs. kosten. Dezer dagen gaf prins Napoleon op het Paleis Royal te Parijs, het bal, waarvan vooraf reeds zooveel was gesproken. Sedert den dood van prins Jeiöme, 's prinsen vader, was daar geen feest gegeven, en aan dal van dezer dagen waren hunderdduizeiidc francs ten koste gelegd. Het was dan ook allerschitterendst. De 22 zalen van het Puleis-Royal waren kwistig met bloemen eu kunst voorwerpen getooid; het buffet was otervoorzien, en niets was gespaard om het beste te leyercn wat van dansmuziek te Parijs te verkrijgen is. Strauss was met zijn orchest aanwezig. Ten 9 ure werden de zalen geopend. I)e prins en de prinses ontvingen de gasten in de derde zaalde prins was in burgerkleeding, een rok hij reikte ieder dien hij kende de hand en groette de hem onbe kende personen uiterst minzaam. Eenige minuten na 10 ure ver schenen de keizer en de keizerin; Napoleon in blaauwen rok met witte voering en gouden knoopen; Eugenia in eeu blaauw tulle kleed met een rozen garnituur en rijk met diamanten versierd. Prinses Clotilde droeg een rooskleurig kleed mei een garnituur van groene bladeren. Na aankomst van het keizerlijk echtpaar nam het geheele hof op eene soort van estrade plaats. De keizerin, die er wel zeer schoon, maar wat geschokt uitzag, onderhield zich zeer hartelijk met den gastheer eu was bijzonder vriendelijk jegens hem. De keizer was afgetrokken. Wanneer hij met zijnen neef in gesprek was, sprak de laatste altoos het. meest; de keizer uitte zeer weinig woorden. Het bal werd geopend door prinsNapoleou met een Poolsciie prinses en den keizer met prinses Cloiilde. Een Frausch blad vestigt de aandacht op het verbruik van den alcohol, dat met eik jaar op schrikbarende wijze tueim-mi. In Frankrijk rigt dc absynt vrcessdijke vcrwoeslingeii aan. Vau de 170 krankzinnigen, die gedurende één jaar in liet gesticht te CJuiranton gebragt zijn, waren er niet minder dan 60, die hun ongeluk aan liet onmatig gebruik van sterken drank te wijten hadden. Blijkens eene optrave van den afgevaardigde Lefèvre-Duiuffé heeft men in het de partement van de Seine een kleine Ihbrii-kpliinls met 9000 inwoners, alwaar jaarlijks 200,000 kun brandewijn verbruikt woidt. In een statistiek, die alle vertrouwen verdient, wordt gezegd, «lat in Amerika jaarlijks 37,000 inenschen aan de regtstreeksehe gevo'gen der dun- kense.hap sti-rvm. In Zweden worden jaarlijks 200 millioen kali brandewijn gefabriceerd, die in het land zelf verbruikt worden. Dit maakt, vrouwen en kinderen medegerekend, jaarlijks bijna 100 kan per hoofd. Te Geuiive is liet veibruik van den brandewijn sedert twintig jaren inet twee derde toegenomen; in het kanton Bern werd in het jaar 1860 vijf en twintig maal meer brandewijn gedronken dan in 1811. Te Londen wordt jaarlijks voor 37 millioen guldens brandewijn verbruikt. In een enkel jaar werden in de. straten van Londen door de policie 17,452 mannen en 17,225 vrouwen van de straat opgenomen, die volslagen dronken waren. 'De schlijver van het artikel zegt ten slotte, dat hij niets kan doen dan de feiten op sommen, want dat hij geen stoffelijke middelen weet aan te geven, die dit kwaad zouden kunnen tegengaan. Het te Rijssel uitkomende dagblad l'Echo du Nord meldt, dat te Denain in eene steenkolen-mijn eeue uitbarsting heeft plaats gehad, welke, even als de uitbarsting te Dour in Henegouwenzeer noodlottige gevolgen heeft gehad. Reeds zijn 24 lijken gevonden, en men wist nog niet met zekerheid het geheel getal omgekomen arbeiders optegeven. Men begroot het aantal vermisten op 3 0 15 personen. Tien arbeiders hebben min of meer ernstige wonden bekomen, Hoe groot de ramp ook zijn moge, mag men van geluk spreken, dat niet meerdere personen het leven hebben verloren, vermits, op het oogenblik van de ontploffing, omstreeks 300 werklieden zich in de groeve bevonden. Men verneemt dat Adelina Patli in het huwelijk zal treden met eeu voornamen Rus, die geen andere voorwaarde zou hebben gesteld dan dat zij het tooncel moet verlaten. In de vorige week heeft zij" tienduizend francs gecischt om te Bordeaux te zingen. Gewoonlijk neemt mej. Patti drie duizend francs voor het zingen van drie ariaas op een concert, maar meestal geeft zij een vierde op den koop toe. In de zittiug van het Huis der Gemeenten, in Groot-Brit- tannie, werd door den heer Gibson, in antwoord op eene interpel latie, gezegd dat de regering niet voornemens was voor zich nieuwe bevoegdheden jegens de spoorwegmaatschappijen ter verhoediug van spoorwegongelukken te vragen. Ook zag de minister in het rapport van de enquête omtrent zoodanige ongelukken geene reden tot het voordragen van nieuwe wetsbepalingen. In 1864 waren in het Vereenigd Koningrijk twee honderd twintig millioen personen met spoortreinen vervoerd, en slechts zestien van hen daarbij om het leven gekomen, terwijl slechts écu op ieder 315,000tal spoorweg- reizigers ligchamelijk letsel had geleden. Betere middelen van com municatie tusschen de treinwachters, de passagiers en de machiuisten, die thans in gebruik zijn, achtte hij wenschelijk, en hij verwachtte daaromtrent binnen kort een rapport vau eene commissie vau spoor w eg-directeuren Jaarlijks wordt voor 18.000 raenschenhaar in Engeland ingevoerd, dat voornamelijk voor haartoeren wordt gebezigd. De prijs van het haar wisselt af van 4 tot 30 shillings, voor fijnere soorlen wel 80 shillings het pond. Uit Frankrijk, Noord-Duitschland en Italië komen de grootste verzendingen. De Amerikanen schijnen in Engeland het land af te loopen om liefhebbers te vinden, die hunne echtgenooten en kinderen voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2