HELDERSCHE N1EDWEDIEPER COORAHT. M 1» ZOIVI) V G 19 F E 1111 U A 11 IJ EN DRIE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG.: BEKENDMAKING. BINNENLAND. ït 186a. - h(* Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Meu abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektentiên worden aangenotneu tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover detaan, II422 ,aau den Hel der,iof] 1 ure. Do prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeccntc HELBER; Brengen ter openbare kennis, dat op lieden door hen voorloopig vastgesteld, en van heden af tot en met den 14 Maart e. k. voor ieder ter Secretarie ter lezing is nedergelegd, het primitief kohiér der plaatselijke belasting op do HONDEN over het dienstjaar 1865 en het supletoir kekier dier belasting over het dienstjaar 1864. Hélder17 Eebruarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den 31 dezer vertrekt de O. I. ïiiimlmail vin TllIEST, den 33 dezer vin MAItSEïMi'E. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Februarij. Gisteren en heden werd in het Algemeen Weeshuis alhier de jaarlijksche loting gehouden voor de Nationale Militie. Daaraan namen deel alleen van de gemeente Helder 150 lotelingeu. Naar wij vernemen is gisteren bij den wel-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. ontvangen van A. Q. een bankbillet L 143S van 1 Nov. 1862, ten bedrage van ƒ60, en ten behoeve van huis zittende arme natuurgenooten, zonder onderscheid van geloofsbelij denis, door de geheele gemeente Ilelder. Zr. Ms. stoomschip éde kl. de Amstél is jl. Donderdag namiddag, terugkecrende uit West-Indiê.alhier binnengeloopen. Dit stoomschip heeft naar hier overgebragt een deel der bemanning van de afgekeurde sckooner de Schorpioen. Het état-major is zamengesteld als volgt; Luit. ter zee 1ste kl. G. H. Bakker, commandant; luits. ter zee 2de kl. J. T. van Ros- sum en F. Luteijn; adelborst 1ste kl. F. A. J. P. van Alphen; off. van gez. 2de kl. W. Littel; off. van adm. 2de kl. J. Salrnon. De vijfde buitengewone vergadering der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op gisteren avond was in spijt van het ongunstig weder goed bezocht. Als spreker trad de heer van Hal tem op, die met zijne reisbe schrijving: nEen dag iu Thiiringen" veel genoegen aan de hoorde ressen en hoorders gaf. [Wel mocht men er mee- te doen hebben, dat de reiziger het op zijn uitstapjen zoo ontzettend warm had ge had.] Belangrijk vooral was om de vele historische herinneringen de teekening van een der zalen van den Wartburg met hare fresco's. Wisselden hier en daar ecnige dichtregelen het proza op'aangename wijze af, het versjen aan het slot der lezing (ua de ontmoeting van een Pruis en een Mccklcnburger) „Al is een land een lustwnvaud, „Slechts vrijheid geeft bet waarde; „Daarom is voor inij Nederland „De schoonste plek op narde." wekte allermeest de sympathie der vergadering. De heer Bron las daarna (als eerste bijdrage) zoo eenvoudig als geheel in den geest van zijn onderwerp, het gedicht van D. F. van Heijst voor, getiteld: „Be Avondklok." De heer J.elgersraa gaf als derde bijdrage een komisch vers„Be Weddingschapdoor van Heden. Tusschen die beiden bracht de lieer de Breuk een waardige en welverdiende hulde aan den ontslapen dichter C. G. Withuystref fend was daarin de bijzonderheid meegedeeld in de beide strofen: Zijn bed, nog kort te voren Bij Lubecks graf gehoord, Was van den grijzen zanger Het hmtsto dichtakkoord. Schoon klonk het op de graven Van 't statig Eik en Duin, Maar 't was de laatste lauwer Die slingerde om zijn kruin. De waarnemende voorzitter sloot de vergadering, betuigde aan alle sprekers dank voor hunne werkzaamheid; uitte den wensch dat de redenaar te gelegener tijd eens een historische studie ten beste mocht geven, en bracht in het bijzonder hulde aan den heer de Breuk voor ziju lauwerkrans op het graf van zijn ontslapen vriend Withuys. Jl. Woensdag avond tusschen half zes en zes ure, heeft men hier iu de lucht eene lichtgevende massa gezien, die de kleuren van Bengaalsch vuur had, -van het N. O. naar het Z. W. loopende, hetgeen voor een meteoor- of luchtsteen gehouden wordt. Zr. Ms. korvet Ballas is den 19 Jan. jl. in West-Indie aangekomen. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den lieer W. II. Boonkamp, als hoogheemraad van Waterland, in Noord- holland; - benoemd tot dijkgraaf van den zeedijk beoosten Muiden den heer P. Knijper van Harpen. Gedurende den aanstaanden zomer zullen er slechts twee kampen worden betrokken; het eene in de vlakte van Waalsdorp door eenige corapagniën van de verschillende regimenten Vesting- Artillerie, en het andere te Zeist door een gedeelte van het bataillon Mineurs en Sapeurs, met dc daarbij gedetacheerd wordende officieren, onder-officieren en soldaten van het wapen der Infanterie. Den 16 dezer is aan het Prov. Bestuur van Noordholland aanbesteed: 1. het vergrooten van de onderwijzers-woning te Noord- Scharwoude, enz., aan den minsten inschrijver, J. Burgmeijer, te Oude Niedorp, voor 1476; 2. het bouwen van eene nieuwe school en onderwijzers-woning te Aartswoudgemeente Hoogwoud, aan Th. G. Boom, te Berkhout, voor 8-100. De Tweede Kamer der Statcn-Generaal is bijeengeroepen tegen den 27 dezer. Beroepen bij dc Christ. Afgcs. Geref. Gemeente te Haarlem mermeer, ds. J. J. de Visser, te Amsterdam, die dat beroep heeft aaugenomen. Meu schrijft ons van Texel, dd. 17 Februarij: „De langdurige en strenge winter vordert van de lieden met de overbrenging der postpaketten tusschen de verschillende eilanden en den vasten wal belast, bijua bovennatuurlijke inspanning; het wordt met levensgevaar verrigt. Van daar dat men op de eilanden dagelijks met ongerustheid de aankomst der brievenmalen verbeidt. Heden ontviugen wij hier bcrigt dat men te Vlieland vreest dat dc kloeke en ijverige postschipper W. Klijn van Terschelling met zijne onderhoorigeu. eene prooi zullen geworden zijn hunner activiteit, omdat men hen Maandag den 13 dezer, van af Vlieland in het ijs bezet heeft gezien en er tot op lieden geene post van Terschelling is aangekomen." Naar wij vernemen, is aan het tot staud komen van een grindweg over de geheele lengte van het eiland Texel een ernstig bezwaar in den weg gekomen. Het bestuur van den polder Waal

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 1