BUITENLAND. Z. M. heeft den minister van Oorlog, den gencraal-majoor Blanken, bevorderd tot luitenant-generaal. De generaal-majoor A. J. Audressen, commandant in de tweede militaire afdeeling op Javais benoemd tot luitenant-generaal en opperbevelhebber van het leger in Nederl.-lndie. Dit commando z..l ingaan op «ien dag, dat de generaal Schimpf het zijne zal nederleggcu. Z. M. heeft benoemd tot secretaris der coram. van adra.over de gevangenis te Room, G. H. Bast, secretaris der gemeente Hoorn. Z. M. de koning-groothertog heeft tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den luit. ter zee 2de kl. I). G. E. Wolterbe' k Muller; en lol. ridders dier orde de luits ter zee 2de kl. A. J. Thurkow en P. Wittop Koning. Volgens berigl van Texel was liet den postschipper \V. Klein met zijne oiidcrhoorigeu, na met ijs naar zee te zijn gedreven, met groole inspanning gelukt in de haven van Terschelling aan te komen. De heer Hubuit Sauvlet met zijn gezelschap, zal zich den 1 Maart te Alkmaar doen hooien, met medewerking der twee beroemde Chineesche toovenaars. Jl. Maandag had te Amsterdam de voortzetting plaats der verg idering van aandeelhouders in de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij. Als vervolg op het uitgebragt rupporl der vorige verga dering deelde het bestuur mede, dat sinds dien tijd nog eenige inschrijvers, vertegenwoordigende een kapitaal van 144,000, ook bij exploit aan de 'maatschappij hadden doen weten, dat zij zich niet gehouden achten aan huunc inschrijvingen gestand te doen. Hierop had du herstemming plaats ter vollalligmaking van het bestuur eu van de commissarissen, liet kapitaal van hen, die zich dus tegen de storting eu alle verdere deelneming verzetten, bedraagt nu 410,000. Bij de herstemming voor twee leden van het bestuur tusschen de heeren J. Heemskerk Az., P. N. Muller, mr. E. N. Rahusen eu J. G. Jager, zijn gekozen de heeren Muller en Rahusen, terwijl de heer Jager openlijk had verlangd niet in aanmerking te komen. Voor cle betrekking van commissaris hebben de meeste steramen erlangd de heeren C. P. v. Ecghen, R. C. v. Vlissingen, W. II. de Heus, J. Muller, J. C. Zimmerman, A. F. Insinger en F. C. Jaski. Er is ook berigt gegeven, dat mr. v. d. Linden voorloopig is benoemd tot Rijks-commissaris bij de maatschappij; voorloopig, omdat het onzeker was, of de heer v. d. Linden de waarneming dier betrekking met zijne overige bezigheden kon vereeuigen._ De beide Amsterdamsche Departementen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenhebben liet voornemen opgevat eene industrie school voor de vrouwelijke jeugd te stichten. Zij stellen zich voornamelijk voor: 1. Voor onbemiddelde jonge vrouwen uit den middenstand, door onderwijs, de gelegenheid te openen een harcr waardig en voor vrouwen geschikt vak tot levensonderhoud te kunnen kiezen, en 2. De dochter van den handwerksman en van den behoeftige, door het aanleeren eener eerlijke broodwinning, tegen physieke cu morele ellende te beveiligen. Voor de eerste afdeeling wordt hoofdzakelijk gedacht aan: hout graveren, fijne tapisseriewerken, boekhouden en admiuistratie, op leiding tot onderwijzeressen in bewaarscholen en verder aan alle zoodanige vakken en kunstvakken, als blijken zullen een bestaan voor meer beschaafde vrouwen te kunnen opleveren. Voor de tweede afdeeling heeft men voornamelijk het oog op: kleuren van prenten cu landkaarten, leeren gebruik maken van naaimachines, kant en tulle vervaardigen, schoen- en laarzenstikken, stroovlechten en andere takken van nijverheid, later hieraan toe te voeden, terwijl de behoeften en belangen van den dienstbaren stand een voornaam onderwerp van de zorg des bestuurs zullen uilmaken. Deze school zal te Amsterdam gevestigd wordeu, maar voor de vrouwelijke jeugd uit verschillende deelen van Nederlandonder nader bekend te maken voorwaarden, toegankelijk zijn. Voor de onderscheidene vakken zal men, zij het ook met aanmerkelijke gel delijke opoffering, de meest bekwame onderwijzers cn onderwijze ressen aan de inrigtiiig verbinden. De kosten der instelling worden, voor het eerste jaar, zoo tot oprigtiug der school als voor het onderwijs gedurende dat tijdvak, geraamd op ongeveer 9000 terwijl de jaarlijks terugkeerende uitgaven berekend worden op on geveer 6000. J!. Zondag is in alle R. C. kerken te Amsterdam afgekon digd eene officiële vertaling van de jongste pauselijke eneyclica, met een gedeelte van de daaraan toegevoegde korte opgaaf der voornaamste dwalingen van onzen tijd; liet overblijvend gedeelte der veroordeelde dwalingen zal op den volgenden Zondag worden voorgelezen. Daarna werd door den bisschop van Haarlem eene toespraak gehouden. Het moet bevreemding baren, zegt de Amst. Cour., dat men er nog niet op bedacht schijnt te zijn, om de visschers en andere zeevarenden te bevelen een riem of gordel om het ligchaam te dragen, waarop de naam, voornamen, geboorte eu woonplaats, als mede het jaar, de maand en dag der geboorte vermeld zijn. Meuig proces tot het bekomen eener verklaring van vermoedelijk overlijden zou immers door dit zoo eenvoudig middel worden voorkomen of gemakkelijk gemaakt. In liet Handelsblad leest men de volgende uit het hart ge vloeide advertentie: „45jarige echtvereeniging van J. F. S. en J. de P. Nagenoeg epne Halve Eeuw gekampt en gestreden, behaagde het ouzen Hemelschen Vader nogmaals, opdat wij ons beide in den besten welstand mogen bevinden, met onze 30-tal Kinderen, Behuwd- en Kleiu-Kiuderen, eu onder al dat kampen en strijden, zijt. gij mijn steun eu staf en eene Lamp voor mijnen voet geweest, goede God want niets niets is mijn, maar alles U geschenken." Ter viering van den 4Ssten verjaardag van Z. M. den koning te 's Graoenhage is des ochtends op het paleis receptie geweest van de personen tot Zr. Ms. huis behoorende, des middags vau de leden van het koninklijk gezin, en dos uamiddags familie-diner op het paleis. Ten drie ure is op de Mauritskade eene groote parade gehouden vau de troepen der bezettiug. De verzorgden in de gestichten vau weldadigheid zijn op dezen feestdag buitengewoon onthaald, eu H. M. de koningin heelt de verpleegden in het Lulherselie wees huis iu persoon bij den maaltijd bezocht. In den schouwburg heeft mevr. Valois-Sablairolles een feestzang voorgedragen, welke veel bijval heeft erlangd. V\ ij vernemen, zegt de Stoompost, dat de laatste aanvraag om concessie van de zeehaven te Scheveningen, niet een spoorweg over 's Graoenhage, IVoerden, Utrecht, Amersfoort, het Loo, Deventer tot Almelo, van dien aard is, dat daardoor het uitzigt schijnt te bestaan de residentie tot eene groothandel-siad te zien verrijzen. Den 18 dezer overleed te Utrechtin 97jarigen ouderdom, de oudste veteraan van het leger, de heer (J. H. üchobcr, gewezen kapitein-adjudant vau Daendels in Noordholland, ten jare 1799, tegen de Eugelscheu en Russen. Woensdag werd te A'ijkerk een huwelijk voltrokken tusschen een jongman van 25 jaren, met eene weduwe van 71-J jaren oud. Zuivere liefde scbijut tot dezen echtvereeniging te hebben geleid, want de vrouw is volslagen arm eu doof eu de bespotting, die de jongman heeft moeten verduren, heeft hem niet van het voorwerp zijuer min afkeerig kunnen maken. Vrijdag 11. is de locomotief op den spoorweg van Arnhem naar Zutphen gederailleerd. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat de post van krimpen aan den IJssel den 14den over de rivier gevaren en den 15deu 's morgens met de post kar er over gereden is. Het Duitsche dagblad Cosmos geel'i een zeker middel op, om den ouderdom van een paard te doen kennen, wanneer het meer dan acht jaren oud is. Het bestaat iu een rimpel, die zich aan het bovendeel van het oogscheel van het paard vormt; met ieder jaar komt er een nieuwe rimpel bij. Indien die ontdekking zich bevestigt, dan zal zij van veel nut zijn, want nu wordt men door de verkoopers dikwijls iu den ouderdom van een paard bedrogen. Dr. Riehardsou schrijft, dat hij ten volle overtuigd is, dat het rooken oorspronkelijk gecii tering- noch luchtpijp-ontsteking, in een ehronischeu vorm, te weeg brengt; en bovendien liet beweren ten aanzien vau het tabak rooken, alsof dit specifieke ongsluidheden, als ongesteldheid, vallende ziekte, St. Vitus dans, beroerte, organische ongesteldheden vau het hart, kanker, of tering cu chronische luchtpijp-ontsteking zou veroorzaken, op gecnerlei onloochenbare daadzaken berustmaar als voor alle waarheid ten ecneumalc ontbloot, nooit iets goeds daarstcllcu. Laar liet menschel ijk ligchaam door dcszelfs vermogen, oin, onder zekere wel begrepen bepalingen, de ziiuistof te bezigen eu op te slorpen, iu't leven wordt gehouden, eu het oxydatie-proces in die levens-tijdperken, waarin de ligchaams- bouw zijne volle omwikkeling begint tc krijgen, :t werkzaamst eu noodigst mag hcetenen daar nu het tabak rooken het vermugcu bezit, om zoodanige oxydatio te belemmeren, is de gewoonte oin te rooken hoogst verderfelijk voor jonge lieden, daar 't den groei benadeelt, den mauuelijkcu leeftijd vervroegt, eu ligchame- lijke verzwakking tc weeg brengt. Wat het rooken geuoegclijks of onaaugeuaams voor iemand bevat, dit heeft iedere nationale verrigting vau dezelfde inenscheueu moet ik eerlijk verklaren, dat 't alles bij elkander genomen, eu van dat kinderachtige cn de overdrijvingen vau hen, die er zich op beroemen, heftige tegenstanders er vau te zijn ontdaan, over 't geheel ecu genot is, dat elke eenvoudige natie beter deed, zich te ontzeggen. Wel is 't niet regtstrceks uoodlottig voor hel leven, maar toch brengt 't den bedaarden beschouwer het oumiskenbaarste denkbeeld van ligchamclijke verzwak king voor den geest. Zelfs aarzel ik geen oogeublik, te verklaren, dat, wanneer zich een zeker getal jongelieden vau beiderlei kunne, wier voorouders wèlgc- muakt en krachtig waren, door het zeer vroegtijdig rooken lieten wegslepen, en die rookers een huwelijk met elkander aangingen, dan hoogstwaarschijnlijk een nieuw enligchauielijk uiïudcr ras van iiiauucu cu vrouwen daaruit zou voortspruiten. In onzen tijd is zulk ccue proefneming natuurlijk onmogelijk, want velen van onze vaders rooken niet, eu nog minder onze moeders, weshalve de integriteit vau liet rus hoofdzakelijk op het krediet van onze vrouwen vrij wel bewaard zal blijven, cu we hoop mogen koesteren, dat diezelfde integriteit, bij toene mende kennis, verder zal gehandhaafd blijven. Wat echter de tabak iu des- zell's overdreven gebruik kan te weeg breugon, moet vooral niet uit 't oog verloren wordeu, omdat er eene menigte kwalen blijven bestaan, wijl zijne uadeelige uitwerkselen dikwerf voor het gezigt verholen blijven. Le reden, waarom de tabak zijne plaats zoo stevig blijft behouden, ligt daarin, dat hij nagenoeg vnu al het in zwang zijnde genot het minst schadelijk is. Iu vergelijking vau sterkeu drank is zij onschadelijk; brengt oneindig veel minder nudeel tc weeg, dan de opium, is in geen geval erger dan thee, en steekt hij het leven in de groote wereld zeer gunstig af. Iemand die doorgaands rookt, moge al dan niet een stevig drinker zijn, één ding is echter zeker, dat hij nooit een gulzigaard zal wezen, eu dun, even als voor al dcszelfs wisse eu noodlottige gevolgen iu 't geheel geen vrees kan bestaan. Le liefhebbers vau tabak zulk-u hier nog wel bijvoegen, dat bun aangenaam kruid somtijds niet slechts de iniust schud, lijlce vau alle genietingen, maar tevens de billykste mug hei ten. Ze zullen u spreken vau de zoete rust, die 't een overwerkt lig chaam, cn prikkelbaar, uf onmatig gemoed aanbrengt. Lat ze dwalen, ligt voor de hand, eu is universeel; doch universele dwaliug, is praktikale waarheid; want volgens hunne opvatting, is tabak eene remedie voor kwalen, die dieper, dan de door haar veroorzaakte liggen, en zal bij dus als zuodatiig zijne plaats blijven behouden, tot dut die zullen zijn weggeruimd. Le arme wilde, vau wien wij den tabak lcregeu, vond iu dit kruid ecuige lafenis in zijn leed, voor zijn ledig gemoed, en doodelijke verveling, om zijn lijd oin te brengen. Le iu het hcdendaagsch bcschaulde, uerkclooze cu vadsige k'vcii nog altoos bestaande type van den wilde vindt in den met taba k den lijd doodendc; terwijl de overwerkte man er mtde een werkzaam middel tot rust iu meent te vinden, die zijne uitputting, als ze haar slechts eenmaal gesmaakt heeft, zelden of nooit weer vergeet, maar cr telkens weer op nieuw naar vraagt. Van twee kanten der meuschclijke natuur ligt derhalve de bron vau de navraag vau tabak voor ons open, en zal hij, zoolaug we den arbeid niet gelijkelijk weten te verdeelen, en den trek naar eene kuustmatigc uoodweudigheid, of kuusluiatigc levenswijze niet kuDDen uit dm weg ruimen, zijne plaats, benevens het krediet, dat hij voor zich heeft, blijven behouden, waardoor - hoe slecht zulks dan ook zijn moge - toch altoos du invoering van oneindig slechtere dingen wordt voorkomen. Het mislukken van de aangewende poging tot het verkrijgen des vredes van liet zoozeer geschokte Amerika wordt thans toegeschreven aan de omstandigheid, dat president Davis nog niet kan besluiten toe te stemmen iu de voorwaarde hem door de regering der Unie gesteld: De Zuider-Staten zullen terugkeeren lot de Unie onder het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2