BUITENLAND, «Jeu geitevaal-iuajaw t. Gurtiic*;aiï /.ooiluni» heeft hij, op dea 27 Aug. 1799, inet uroot gevaar, de last van den generaal Dacndels aau den kolonel Gilquin, i te Helder, overgc-bragt, oin, na hut vernagelen van liet geschut, de batterijen te verlaten en zich, met het overige zijner manschap, door het destijds uog niet bedijkte cu moerassige Koegras, bij de andere troepen der afdeeling te voegen. Daarna is hij zijnen generaal naar Amsterdam gevolgd, ten einde maatregelen te nemen icr beveiliging dier stad. In 130-A is l»ij, met den rang vau luitenant-kolonel, van de werkelijke krijgsdienst ontheven. Te Utrecht gevestigd, heelt de overledene nog vriendschappelijk verkeerd met den hoogbejaarden geneesheer Oortimiu, den laatsten nog levenden leerling vau den grootcn Boerhavc. Hij heeft daar ter stede, in de raocijclijkc dagen van 18115, gewjgtige diensten bewezen; heeft ook sedert verschillende betrekkingen bij openbare instellingen van weldadigheid bekleed, en is, steeds hoog geaelit door zijne stadgciiootcn, ten grave gedaald. lloc raoeijelijk het valt om eene iugewortelde gewoonte af te wennen, blijkt uit het volgcude: Ecu gedetineerde werd dezer dagen, te Eindhoven, na volbragten straftijd, uit het huis van arrest j ontslagen. Een medegevangene maakte den bewaarder opmerkzaam, I dat de ontslagene verschillende klecdingstukken zou hebben ontvreemd, I en bij onderzoek vond men, dat hij een linnen broek als voering in zijn gewonen broek, een hemd, behoorlijk met de slippen naar binnen in zijn borstrok en eenige paren sokken, in het kruis van zijn broek en in de voering van zijn jas had vastgenaaid, zoodat hij er iu beteren staat uitkwam, dan hij er in gekomen was. Men heeft hem echter nog in tijds betrapt en van zijne overtollige klecdingstukken ontlast, om later, wclligt in gewoon tenue, rekeuschap hiervan te geven. Men had hem om zijn goed gedrag de functie van gatig- looper of bijbewaarder opgedragen, en in deze kwaliteit raogt het hem gelukken om zich van die klecdingstukken eu andere voor werpen meester te maken. De zucht om een borrel te drinken tegenover het huis van arrest, had hem bedrogen. Ware bij door gegaan, dan welligt was de vogel gevlogen geweest. Een kanonnier die dezer dagen te Groningen, door zich op tc hangen, zijne welverdiende straf poogde te ontsnappen, is bij tijds in zijn voornemen verhinderd. Hij was, zegt men, op zijne redders zeer boos, want het zag er ginds, naar hij meende, veel „lekkerder" uit dan iu de policiekameraanvankelijk toch was bij zoodra hij hing, aangeland op een eiland van sigaren en worst, gelegen in eene zee van echte schiedammerwelk een vruchtbaar veld alzoo voor eene soldatenverbeelding! In het Volksblad leest men: „Wij zijn het met het Weekblad van het Regt volkomen eens, dat j voortdurend op dc afschaffing van de doodstraf moet worden aan- i gedrongen. Wij behooren niet ouder die ongevoeligen, die uitroepenhet heeft geen haast, onschuldigen worden zelden bij ons ter dood ver- j oordceld, en dat misdadigers uitgeroeid worden, kan zulk een kwaad j niet. Zulk eene redenering verdooft elk menschelijk gevoel. Is de afschaffing wenschelijk, dan moet cr voortdurend op aangedrongen worden. j Ook wij zouden het zeer wenschen, dat de zaak in onze Kamers met ernst werd besproken. Het zou een waardige stem zijn, die uit dc volksvertegenwoordiging opging, wanneer de Tweede Kamer aan den koning eerbiedig te kennen gaf, dat men meende, dat het tijdstip gekomen was om de doodstraf af te schaffen. Wurtemberg is dezer dagen voorgegaan. Om echter bij den minister van Justitie reeds nu aan te dringen, dat hij het voorstel daartoe zal aanbieden, daartoe kunnen wij nog niet komen. Volgens constitutionele beginselen kan de regering een volksovertuiging niet vooruitloopen, doet een minister het, hij vertraagt den vooruitgang meer, dan dat hij dien bevordert; wordt het voorstel der regering afgestemd, dan is er weinig waar schijnlijkheid, dat er spoedig een nieuw voorstel zal worden gedaan. Geheel anders is het, wanneer een voorstel gedaan wordt in den boezem der vergadering. Zulk een voorstel kan jaar op jaar her haald worden, totdat de regering het tijdstip gekomen acht om tot de afschaffing over te gaan. In de Nieuwe Éotterdanische Courant leest men de volgende advertentie Wij bidden U, Gemeenteraad! Herstelling onzer Houttuinstraat. Indien men daar tc voet door gaat, Dan blijkt bet, Heeren! inderdaad Dat zij te wenschen overlaat. 't Plaveisel is in slechten staat: De stoepen, buiten keur en maat, Ten speelbal van straatjongens kwaad. Doen denken aan een honiggraat. Verbetert men toch wat bestaat, Eer men tot 't nieuwe overgaat, Dan noemt men dat een wijze daad. Wanneer het dus de kas niet schaadt, Brengt door Trottoirs dan regelmaat, In onze goede Houttuinstrnnt. Dat Gij ons steeds maar overslaat Is deelen met stiefmoeder-maat, En dit verwekt maar afgunst, haat. Bedenk dat er geschreven staat: Zijt uwe naasten niet tot kwaad! O, Nobele Gemeenteraad, Gegroet van uw Caninophaat. De Oostenrijksche rijksraad doet der regering haren invloed op staatkundig terrein niet onduidelijk bemerken. Ofschoon in dit land vroeger de invloed der vertegenwoordiging weinig of niets goldt, nemen de leden van den raad in den jongsten tijd meer en meer een houding aau van gezag. De financiële commissie, uit zijnen boezem gekozen, heeft het bedrag der bezoldiging van den gezant bij het hof te Romeals veel te hoog aangemerkt en die som aan merkelijk verminderd. Zij heeft, bovendien den minister de vraag voorgelegd, iu hoeverre bij het bewind bet voornemen bestaat, om, wanneer eene andere mogendheid ophoudt met Romes bescherming, zich die taak te laten welgevallen. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde wel, dat de verzekering hiertoe indertijd werkelijk was gedaan, doch dat hij dc verantwoordelijkheid daarvan niet op zich nam. Terwijl in het Huis der Afgevaardigden in Pruisseti de wet op dc organisatie des legers uanhuiigig is, is een voorstel tot wijziging daarvan, door een der leden ingediend, niet van belang ontbloot. De voorsteller is een oud-generaal, wiens zienswijze nog al geza°" heeft, zoodat er eenig uitzigt is op eene minnelijke schikking, indien de haïtstogten ten minste niet al te zeer zijn ontvlamd. De afschaffing der doodstraf is tegenwoordig een punt, dat allcrwege aan de orde wordt gesteld en tot welks verwezenlijking men schier geene moeite schroomt. Het is bekend, dat de beroemde letterkundige Yictor Hugo een der grootste woordvoerders is voor eene zaak, die zeker wel op algemeeue belangstelling rekening mag maken. Dezer dagen ontving hij betrekkelijk genoemd onderwerp twee belangrijke missives, 1. van het bestuur der vereeniging tot bedoelde afschaffing te Milaan; 2. van een Engelsch philautroop, den heer Lilly. Uit eerstgeraeldcn brief bleek, dat te Milaan weldra eene groote volksvergadering zal gehouden worden ter bevordering van de af schaffing der doodstraf, c» men riep de hulp van Yielor Hugo in, om door het toezenden van slechts weinige regelen, de geestdrift voor de afschaffing tc vermeerderen, en die in heel het Italiaansche koningrijk algemeen te maken. In zijn antwoord zegt dc beroemde man van de doodstraf, dat zij is: „een altoosdurende misdaad, de chandelijkste beleedigiiig der menschenwaarde, der beschaving en van den vooruitgang." Ook graaf Hussel!, minister vau buitenlandsche zaken in Engeland, heeft zijne stem ter gunste van bedoelde afschaffing doen hooren. Hij wijst er op, welk een toonecl van schaamteloosheid en gevoel loosheid de uitvoering van een doodvonnis doorgaans oplevert, hoe weinig benijdenswaard de taak is van den minister, belast om over het verzoek om gratie een voordragt aan de kroon te doen, hoe ernstig de aanmerkingen zijn van het publiek en hoe ligt het voor werp van algemeenen afschuw een voorwerp van mededoogen, ja van belangstelling wordt. Hij acht, op deze en meer andere gron den, het uitoefenen van de doodstraf in strijd met de tegenwoordige gesteldheid onzer eigene burgermaatschappij. Iu eene herberg in België, kreeg een vader met zijn zoon twist over een bedrag van vijf centimes. Die twist werd al heviger, doordien zij beiden middelerwijl veel sterken drank gebruikten, eu het einde daarvan was, dat de vader zijn zoon om het leven bragt. Naar men zegt, bestaat er in Frankrijk kans op de aanneming door den raad van state van hfct stelsel dat de ouders eu voogden gedwongen zullen worden hunne kinderen of pupillen lager onderwijs te doen genieten. Dc Staat zal door dezen maatregel met een uit gave van 35 milioen fr. belast worden. Op een eenzamen weg iir Frankrijk werd deze week eene dienstbode aangerand door een sterken man, armoedig gekleed en met een slok gewapend, die haar toeriep: „uw geld ol' uw leven!" Oogenblikkelijk haalde de meid hare goedgevulde beurs uit den zak en wilde zij die overhandigen. „Neen," zeide de arme man, „ik ben geen dief, vergeef mij mijn stoutmoedigheid, ik ben zoo onge lukkig en heb honger." De meid haalde een stuk geld uit haar beurs, hetwelk zij hem overgaf. „Duizendmaal dank,," zeide hy, „thans heb ik voor eenige dagen genoeg om mijn houger te stillen." Op eeu bal bij den Franschen minister van oorlog is een nieuwe cotillon uitgevoerdde militaire cotillou, waarbij een marseh wordt gespeeld en de hoofdpersoon als tamboer-majoor figureert. Abd-el-ICader wordt te Parijs verwacht. Den 20 Maart a. s. zal eindelijk Meyerbeer's Africaine te Parijs worden opgevoerd. liet wordt waarlijk tijdwant hoe langer men wacht, hoe meer duizenden francs aan toebereidselen zullen worden uitgegeven. Bijna ongeloofelijk is het bedrag reeds aau de mise-en-scène besteedzie hier de cijlers van een paar dier posten van uitgaaf: het schip, in het derde bedrijf, kost 200,000 frs.Xaudin is geëngageerd voor drie jaren, of liever voor 27 maanden, want van de 36 heeft hij 9 rust, om de hoofdrol in die opera te zingen, en krijgt daarvoor 300,000 frs.; aan den directeur der opera te Londen is de som van 200,000 frs. betaald, als afkoop voor de dames Battu en dc Faure, die 1 Junij a. s. met verlof derwaarts zouden vertrekken, om gastvoorstellingen te geven, maar nu bij de opvoering van VAfricaine onmogelijk kunnen gemist wo/den. Het Vrijdag bij het Lagerhuis ingekomen budget voor het Engelsche leger bedraagt 179 millioen gulden, en, na aftrek van hetgeen door de koloniën moet worden teruggeven, ruim 172 millioen, of 24 millioen minder dan ten vorige jare. Dit is nog altijd ruim 18 millioen meer dan in 185S, maar men neme in aanmerking, dat het budget in 1860 tot 212 millioen geklommen was. Gedurende het jaar 1862 zijn te Londen 27,666 personen wegens dronkenschap in verzekerde bewaring genomen en in 1863 slechts 25,333; van deze getallen waren twee derde mannen en de overige vrouwen. Op den avond van St. Valentinsdag werden door het post kantoor te Londen verzonden 530,000 brieven. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1567 sterf gevallen en 2034 geboorten plaats gehad. Even als in Amerika zal men ook te Londen het zoogenaamde magnesium-licht in voeren Deil 23 dezer heeft te Londen plaats gehad de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den kardinaal Wiseman. Al wat in Engeland onder de Catholieken groot is van naam en krachtig van woord, zoomede de vertegenwoordigers, van de edelste Caiholieke familiën, hebben zich aan den lijkstoet aange sloten. Do aandrang iu dc straten was zoo groot, dat het betrek kelijk aau slechts weinigen vergund zal geweest ziju, iets van de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2