BUITENLAND. zullen iliitirbij worden vertegenwoordigd, en wel zoodanig, dat uit alle corpsen daarvoor zijn aangewezen ecu kolonel, een luit.—kolonel, een majoor, enz enz. De lijkwagen zal bespannen zijn inet 8 mei zwarte zijden behangen paarden. Op dc lijkkist zul do koninklijke kroon worden geplaatst. Voor het dragen van liet lijk zijn 24 kamerhecren aangewezen en even zoovele ondcr-ollicierui van zee- en lnudinagl lot hunnen bijstand. De slippen van het lijkkleed zullen worden gedragen door de luieren baron van Tuyll van Serooskcrkc en baron Tacts van Amerongcn, door wijlen H. M. daartoe aangewezen, en twee groot-offieieren. Het lijk zal worden gevolgd door ecne koets, met zes paarden bespannen, in welke grzeteu zullen zijn Z. M. den koning en H. K H. de groot-hertog van Saxen-Weiinar-Eisenach, de prins van Oranje eu prins Hendrikduor ecne even zoo bespannen koels, waarin 11. K. 11. prins Frederik en pnns lierman van Saxen-Weimar; door eenc koets, nut vier paarden bespannen, bestemd voor den generaal lludberg, adjudant van Z. M. den keizer van Rusland, den gene raal v. Alvensleben, adjudant van Z. M. den koning van Pruisscn, den baron v. Miltitz, hofmaarschalk van Z. II. den hertog van Nassau eu den graal dc 1'erponcher, kamerheer van II. M. de koningin van Pruisscn; en door ver- sehillcude rijtuigen, bestemd voor groot-ofliciercn van de Koninklijke Huizen cu de geueesheereii der overledene vorstin. Het lijk zal worden voorafgegaan door herauten van wapenen te pnard en wapendragers, zoowel voor Nederland als voor Rusland, en door de hofbeambten en officianten der Koninklijke Iluizcn. Ten dienste van dc kamerheeren- lijkdrogers zullen zes koetsen worden bestemd. Van" 's morgeus negen ure, totdat het lijk te Delft in (le Nieuwe Kerk in het graf zal zijn geplaatst, zullen, zoowel le 's Graveuliage als te Peilt, de klokken worden geluid, eu van liet oogeublik, dat liet lijk de kapel van Buitenrust wordt uitgedragen tot het einde der plegtigheid, zullen te 's lluge en te Delft, van minuut lot minuut, kanonschoten worden gelost. Bij de begrafenis zal ieder gekleed zijn iu groot tenue, dc officieren met een sjerp, dc onder—officieren en mindere militairen in volle wapenrusting. Dc onder-officieren, als dragers bestemd, zijn allen met dc sabels gewapend en genomen uil. de verschillende regimenten 18 en nagenoeg gelijk getal uit dc zecinagt. Alle zullen versicid moeten zijn met ceue decoratie of medaille. De lijkwagen zal en ehar funèbre gedrapeerd, bijzonder prachtig zijn. Zij heelt eenc hoogte van 2.73 el, is omhangen met zwart zijden fluweel, met een brccden zilveren rand, geheel met zilveren franje eu met zilveren kwasten en koorden omzet; het kleed is met zilveren tranen versierd. Op de bovculijst ziju zes zilveren doodshoofden met gekruiste beenderen, en zes zwart—witte pluimen aangebragt. De daarbij passende draperie en kleed en gnirlaudcs zijn met zilver koord opgenomen. Z. M. heeft aan den lieer J. T. Zur Miihlen, Ooslenrijksch vice-consul alhier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft de benoeming van den heer P. van Lelijveld, burgemeester van Zwaar/tot secretaris dier gemeente, met zijne goedkeuring bekrachtigd- benoemd bij de dienstdoende Schutterij te Alkmaar: tot kapt. II. P. Ibink Melebriuk; tot lstcn luit. mr. J. P. Kraakman. De heer F. II. H. Doffiguies, commies 3de kl. bij de poste rijen te Alkmaar wordt met 1 April a. s. verplaatst naar Breda; en de lieer G. A, Abbema, commies 3de kl. bij de posterijeu te 's Hertogenbosch naar Alkmaar. De luitenant-kolonel Woortman Spandaw is belast met het komraando van liet artillerie-kamp, dat dezen zomer te Ik aalsdorp zal gehouden worden. Dc Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de behandeling der geneeskundige wetten voortgegaan. In de zittingen van jl. Zaturdag en Maandag ziju discussien gevoerd over de bepalingen betreffende de bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunde en liet verkrijgen en vcrleenen daarvan De leden der Tweede Kamer hebben zich in galacostuum, het gevest van den degen eu het galon aan den hoed niet rouwfloers omhuld en met een rouwband om den arm, zich in een 25tal rijtuigen Maandag namiddag naar den kouing begeven, om liet adres van rouwbeklag aan te bieden. Daarop heeft Z. M. in substantie het. navolgende geantwoord: „dat IToogstdezelve der Kamer ten hartelijkste dank zegt niet alleen voor dit bewijs van deelneming in liet door hem geleden smartelijk verlies, maar ook voor de echt vaderlnudsche wijze, waarop liet adres is zamengesteld en aangeboden. Het strekte Hoogstdezelve tot groot genoegen en voldoening te dezer gelegenheid al de leden der Kamer rondom zich geschaard te zien. Zijne Majesteit verklaarde de gevoelens van gehechtheid "aan Ziju stamhuis, die ook uit naam der natie zoo hartelijk en welmeenend in het adres doorstralen, op hoogeti prijs te stellen." Beroepen bij de Herv. Gemeente te Zaandijk, ds. C. Maas, thans te Assendelftte liellevoelsluis, ds. Smits, thans te Baarn; bij de Evang. Luth. Gcm. te Alkmaar, da. Groltendiek, te Harlingen. Men schrijft ons van Texeldd. 14 Maart jl.: „Heden morgen werd alhier aangevoerd, toegezonden van wege het Departement van Marine, de steen, die bestemd is om in den muur van den nieuw gebouwden lichttoren in Ejerland te worden geplaatst. De inscriptie luidt aldus: „Op den eersten November 1864 is het eerste licht ontstoken door den heer J. L. Kikkert, Notaris te Texel." De zeelieden alhier zijn zeer ingenomen met de hulde ook hierin aan den heer Kikkert gebragt, omdat zij bij ervaring weten lioe gevaarlijk de Eijcrlandsche gronden zijn en omdat het bij de in dezen winter gelicerscht hebbende stormeu reeds is gebleken, dat het hoogst nuttig is daar ter plaatse een kustlicht te hebben." Te Amsterdam is jl. Zondag overleden ds. E. B. Swalue. Onlangs ontving een ingezetene van A. van een zijner vrienden, liefhebber van de jagt, per spoor een mandje met het volgende adres: „Aan den lieer de Haas te A., met een dito." Den 13 dezer trad te Arnhem de bekende improvisator Beer- mann voor een talrijk en uitgelezen publiek op. Hij gaf weder nroeven van zijn zeldzaam talent, om op elk opgegeven onderwerp tien gedicht voor te dragen, dat zoowel wat den vorm als den inhoud betrof, getuigde van zijn dichterlijken aanleg. Vooral die op den dood der konïngin-moeder en de vergelijking tusscheu Napoleon I een Napoleon 111 bewezen, dat Beermunn gccuzins een rijmelaar is die slechts met woorden speelt, maar dat hij ook dichter is in de deror bcteekenis. Met zijne ontzaggelijk snelle scheppingskracht, verhond hij aan elk woord dat opgegeven werd, een denkbeeld en schakelde het daardoor weder aan een volgend, hoe uiieeuloopend de begrippen ook wezen mogten. Sauerkraut en HimmeUbrunt Gorilla en Manillakortom een veertigtal der meest heterogene onderwerpen bragt hij als rijmwoorden iu een onderhoudend en vloeijend gedicht. Ook andere proeven van zijn talent, zijne geïm proviseerde sprookjes,v zijne acrosticons, enz. hielden de toehoorders aangenaam bezig en versterkten op nieuw de reputatie die de be jaarde, maar nog krachtvolle improvisator hier tc lande reeds bezit. Te Britten ziju twee Duitschcrs gearresteerd, terwijl zij in de r. k. kerk bezig waren met een der offerblokken te ledigen. Zij hadden daartoe een stuk lijm bij zich. Bij onderzoek vond men bij hen stukken geld, waaraan de lijm nog zat, en een lijst van steden en dorpen, die zij te bezoeken hadden, ter uitoefening van hun bedrijf. De prijzen van hel hooi zijn thans in de omstreken van Deventer zeer hoog. Men besteedt 2G a ƒ30 per 500 pond. Naar men verneemt zal de kapt. ter zee J. de Haan, ekwipaadje- meester bij de marine te Tlissinr/en, eerstdaags op pensioen worden gesteld, en de heer Calten, ingenieur 1ste kl. van daar naar Amsterdam overgeplaatst en door den heer Visser iu die betrekking aldaar vervangen worden. Wijders zou de hoofd—ingenieur Tido'mun voor twee jaren naar Ent/eland gezonden worden, ten einde zich in de vervaardiging der aldaar gefabriceerde paiitserplaten te bekwamen. De kapt. der artill. Gock is uit 's Hoge hier aangekomen, om de kracht der pantsering van de onlangs iu Engeland nieuw gebouwde stoom-kanonneerboot Nimrod, voor buks- en geweerkogels, te onder zoeken. Drie japansehe officieren, waarbij een zeer bekwaam werktuigkundige, ziju aldaar aangekomen cu zullen, na eenige dagen verblijf, naar Engeland vertrekken. (A. C In de laatste Zondags-edelie van het Handelsblad komt een brief voor, in der tijd van Ernst Simon Vegter, op de ilolille der Schelde, aan de toenmalige prinses van Oranje, de nu overledene koningin-weduwe gerigl, waarin hij haar zijn dank betuigt voor de verpleging, welke hem in het Willemshospitaal te 's Graoenltage ten deel viel. Wat Vegter daarin verhaalt omtrent de persoonlijke deelneming der vorstin in het lot der verminkten en gekwetsten die hier ver pleegd werden, herinnerde ons aan een werkje van den heer Engel- berts Gerrits, over de militaire Loopbaan en Lotgevallen van den vrijwilliger Goose Morre, waarin wij een aantal bijzonderheden vinden vermeld omtrent de dagelijksche bezoeken, die de prinses aan de gewonden krijgslieden bragt, en de weldaden en de toespraken, waarmede zij hen trachtte te trooslen. Niet zelden verbond zij met eigene hand de wouden van de ongelukkigen of verraste hen door de wijze waarop zij poogde voor de verminkten het verlies van armen of beetien te herstellen. Zoo had Morre zijn linkerhand en zijn rogterarm bij de -verdediging der Citadel van Antwerpen verloren. Zoodra hij in het Willenis- hospitnat was aangebragt liet de prinses voor hem eeue kunsthand maken, bond die zelve aan den verminkten arm en, daarmede niet tevreden, bragt zij hem zelve de eerste spijs die hij er mede nuttigen kon. Daarna liet. zij hem een bord soep geven en voedde zij hem zelve, terwijl zij met het bord in de hand voor hem staan bleef. Ook andere soldaten en matrozen genoten van haar dezelfde liefde rijke zorg. Nu eens liet zij voor een kreupele een schoen maken, dan voor een verminkte een knipmes dat hij zeil' kon openen en elke dag was getuige van haar troost in woorden, maar vooral van die kleine attenties, die den zieke nog meer opbeuren dan de lief derijkste toespraak Het boekje van den heer Engelberts Gerrits, waarin op eenvoudige, getrouwe wijze die bijzonderheden vermeld zijn, is door het publiek sedert lang vergelen - het verscheen in 1833 - maar de herinnering aan die dagen uit. de geschiedenis der prinses van Oranje zal zeker nog in veler harten leven. (Am. Crt.) Yolgens berigt uit Japan heeft de mikado eindelijk het verdrag van Simonnseki erkend en de taikoen aan Frankrijk eeuig grond gebied bij Yokohama afgestaan, waar thans werkplaatsen, magazijnen en een hospitaal opgerigt worden. Eenc commissie van officieren, die tot. de Europescbc escaders bchooren, heeft dc binnenzee bezocht en verklaard, dat de haven van Simonoseki de gewigtigste is, die voor den handel geopend kan worden. In België heeft een os, otnniddelijk na het gebruiken van slechts een weinig tabak, het leven verloren. In Frankrijk is de gravin de llaba in den ouderdom van 109 jaren overleden. Dat het Fransche keizerrijk in den graaf de Morny een zwaar verlies ondergaat, kan men geuocgzaam afleiden uit de hulde, welke zijne nagedachtenis wordt tocgebragt ook door die dagbiaden, welke van de regering onafhankelijk zijn. Zelfs het ultramontaansche orgaan le Monde zwaait den overledene hoogen lof en laat zich in dezer voege uit: „Het overlijden van den heer de Morny is eene gebeurtenis, waarvan men zich het gewigt niet kan ontveinzen, want hij bekleedde iu den staat de hoogste betrekking en oefende een onbetwistbaren invloed uit. Men weet welke veerkracht en tegenwoordigheid var geest hij bij den staatsgreep van 1851 aan den dag heeft gelegd. Hij was een bekwaam eu onpartijdig voorzitter van het Wetgevend Ligchaam; zijn gezag werd door al zijne ambtgenooteu erkend, en men zal niet ligtelijk iemand vinden, die hem geheel zal kunnen vervangen. Mannen, die volstrekt onmisbaar zijn, bestaan er echter niet. Toen de heer Billault overleed, was de neêrslagtigheid groot; hij was de gouverueraents-redenaarde staatsman, die op dc hoogte was der discussien over alle mogelijke onderwerpen. Andere redenaars zijn na Item opgestaan, en aan welsprekendheid heeft het niet ont broken. De heer de Morny bezat burgerlijken moed zoowel al»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1865 | | pagina 2